Az 1956-os forradalom és megtorlás Heves megyei dokumentumai - A Heves Megyei Levéltár forráskiadványai 12. (Eger, 2006)

III. Ellenállás és restauráció

dottunk meg, a kiegészítő parancsnokságnál dolgozók szívesen dolgoznak. Z. fő­hadnagy általában ellenőrzési munkákat végez a területen. A többi bajtársak pedig a kiegészítő parancsnokság belső munkáját látják el. Füzesabony, 1956. december 29. O. I. főhadnagy s. k. Forrás: HL, 1956-os gyűjtemény, Füzesabonyi Járási Kiegészítő Parancsnokság iratai. 424-427. p. 1957 tavasza 192. Gunyoros röplap, mely a kialakult politikai helyzetet futballmérkőzéshez hasonlítja 1957. február Magyar-orosz mérkőzés 1956. oktfóber] 23-án pályára lépett a két csapat. Vezette (játékvezető): Ham[m]ars[kj]öld' \ Partjelzők: Gomulka és Molotov. Nagy lendülettel kezdett a magyar csapat, és 30-án Nagy Imre jobbszélső révén megszerezték a vezetést. Az első félidő a magyar csapat 1:0-ás vezetésével ért véget. Szünet után megváltozott a játék, a szovjet csapat új erővel heves táma­dásba kezdett, majd sikerült kiegyenlítenie. így heves küzdelem éleződött ki a két csapat között. A szovjet csapat egyre erősített, és egy nagy szabálytalanságot követett el, lerúgták a jobbszélsőnket, Nagy Imrét. Ezáltal a magyar csapat cserére szorult és beállították Kádár Jánost balszélsőnek. Kádár János beállítását a közönség nem látta helyesnek, és így nagy kiabálás és fütyülés mellett 170 000-en elhagyták a pályát, 17 4 és botrány tört ki. A játékvezető kénytelen volt lefújni a mérkőzést, és elhalasztották márciusra. Ezért a mérkőzés magyar rész­17 3 Hammarskjöld, Dag (1905-1961)- svéd diplomata, 1956-ban az ENSZ fótitkára volt. 17 4 Utalás a megszállt országot elhagyó emigránsokra. 328