Dokumentumok a szövetkezeti mozgalom Hajdú-Bihar megyei történetéhez. - Hajdú-Bihar Megyei Levéltár közleményei 10. (Debrecen, 1977)
Dokumentumok - II. A termelőszövetkezeti mozgalom átszervezésének első szakasza Hajdú és Bihar, illetve Hajdú-Bihar megyében (1949—1956)
Debrecen, 1955. április 16. A TERMELŐSZÖVETKEZETI ALAPSZABÁLY ALKALMAZÁSA A NAGYRÁBÉI PETŐFI TERMELŐSZÖVETKEZETBEN ÉS A MONOSTORPÁLYI DÓZSÁ-BAN 1 A szövetkezeti demokrácia és az alapszabály betartása terén példamutató tsz a nagyrábéi Petőfi Tsz. A tsz elnöke: Gyarmati Imre. A tsz 40 családdal, 50 taggal, 360 kat. h. földterületen gazdálkodik. A tagságnak több mint Í I 3-SL középparaszt. A tsz 1952ben alakult, azóta fokozatosan fejlődik, míg 1954-ben a berettyóújfalui járás területén egyetlen olyan tsz volt, amely zárszámadását aktívan zárta, de a tsz a megelőző években is aktívan zárt. A tsz irányítását kollektív vezetés jellemzi. A vezetőség minden tagja felelősséget érez a tsz-ért, és ezzel párosul a tagság harmonikus egysége. Ebben a tsz-ben sohasem tapasztalható érthetetlenség és egymás rosszindulatú támadása, viszont az építő bírálatot egymás felé annál inkább gyakorolják. A háztáji terület (32 kat. h.) az alapszabály szerint van biztosítva a tagságnak. Háztáji állatállománya minden családnak van, azonban az nem haladja meg a megengedhető létszámot. A gazdálkodás szigorúan az általuk elkészített üzemterv szerint történik. A pénzgazdálkozás is bankon keresztül történik. Március 23-án megtartott közgyűlésünkön részt vettünk, s azt tapasztaltuk, hogy a tagság egésze jól tájékozott a dolgokról. Ennek a magyarázatát abban látjuk, hogy az ellenőrző bizottság rendszeresen beszámol a közgyűlésen végzett munkájáról, az esetleges hibákról — mint ahogy azt ez esetben is tette. A tavaszi munkálatok idejében, tervszerűen végezte el a tagság. Nagyban elősegíti munkájukat a versenymunka, amelyet versenytársukkal, a bakonszegi Űj Világ Tsz-szel rendszeresen egymás kölcsönös meglátogatásával jegyzőkönyvileg értékelnek. Jelenleg a tsz az április 4-re szervezett versenyben megyeileg az ötödik helyen végzett, figyelembe véve a beadás teljesítését is. Ebben a községben a tanács is komoly segítséget ad a tsz fejlődéséhez, megerősödéséhez. Külön ki kell emelni azt a jó kapcsolatot, amely megmutatkozik már régebb idő óta a község négy termelőszövetkezete között. Az elnökök hetenként értékelik együtt a tsz előtt álló feladatokat. Gazdaságilag igyekeznek egymást segíteni. A községpolitikában igyekeznek egységes álláspontot képviselni. Az eredménynek — a jó kapcsolatnak megvan az eredménye. Mindinkább többen lépnek be a kívülálló dolgozó parasztok a tsz-ekbe. Ezen keresztül feltételét látjuk annak, hogy a mintegy ötezer lakosú község ősszel termelőszövetkezeti községgé fejlődik.