Dokumentumok a szövetkezeti mozgalom Hajdú-Bihar megyei történetéhez. - Hajdú-Bihar Megyei Levéltár közleményei 10. (Debrecen, 1977)

Dokumentumok - II. A termelőszövetkezeti mozgalom átszervezésének első szakasza Hajdú és Bihar, illetve Hajdú-Bihar megyében (1949—1956)

20 Debrecen, 1954. december 18. TÁJÉKOZTATÓ JELENTÉS A TERMELŐSZÖVETKEZETI CSALÁDOK LAKÁSVISZONYAIRÓL 1 Hivatkozással a f. évi november 9-én kelt rendeletre a termelőszövetkezetek településeire és a termelőszövetkezeti tagok lakásviszonyaira vonatkozóan je­lentésünket az alábbiakban terjesztjük fel: 1. Megyénk területén 80 termelőszövetkezet alakult a községen, illetőleg vá­roson kívül, minimálisan 4 km-re a legközelebbi településtől, régi uradalmi majorokban, illetve a tanyavilágban. Hangsúlyozni kívánjuk, hogy ezen tsz­eink egy részénél a legközelebbi községi településtől való távolság jóval meg­haladja a 4—5 km-t is, és gyakran előfordult a 8—10 km-es, sőt ennél nagyobb távolság is (pl.: a nagylétai Vörös Rózsa Tsz 10 km-re, az újszentmargitai Március 9 Tsz 8 km-re fekszik az anyaközségtől. (Különösen fennáll ez a deb­receni, nagyhegyesi, balmazújvárosi, ebesi, hajdúböszörményi, hajdúnánási és hajdúszoboszlói tsz-eknél.) Az említett 80 termelőszövetkezet mintegy 40 külterületi lakóhelyen fekszik, mivel vannak olyan külsőségi lakott helyek is, ahol több tsz működik. Ilyen pl.: a Debrecen határában levő ún. Macs település, ahol 5 tsz, vagy az Ondód és Bánk dűlőkben levő település, ahol 4—4 tsz működik. A 40 külterületi la­kott helyből az 1300/1950. Korm. sz. rendelet alapján egyetlen helyen sincs en­gedélyezve a külterületi lakásépítés. Ennek következtében ezen településeknek nincs fejlődési lehetősége, mivel az építési tilalom miatt további építkezést a ta­nácsi szervek nem engedélyezhetnek, ennek eredménye viszont az, ami pl. a csökmői Cirkó-pusztán és Kórós-szigeten, vagy a nagyrábéi Pernyés-pusztán, a debreceni Macson mutatkozik, hogy az ott lakók, tsz-tagok és egyéniek egy­aránt engedély nélkül építkeznek, miután nagy a lakáshiány. 2. Megyénk területén — a járási és városi tanácsok segítségével történt fel­mérés alapján — mintegy 1300 termelőszövetkezeti család él szociális körül­ményeknek meg nem felelő lakásban. A felmérés adatai, valamint az elmúlt évi kislakás-építési akcióra beadott igénylések figyelembevétele alapján minimáli­san 1003 új lakóházat kellene a kislakásépítési akció keretében építeni a tsz­tagok lakásviszonyainak megoldása érdekében, míg a többi szükségletet az így felszabaduló lakások átalakításával lehetne megoldani. A legutóbbi, most befejezés előtt álló kislakásépítési akció keretében 903 igénylést adtak be tsz-eink, illetve tsz-tagjaink és az erre keretként kapott 100 kislakás, melynek építése részben befejeződött és részben még befejezés előtt áll, semmiképpen nem oldotta meg a tsz-tagok lakásviszonyait, sőt annak el­osztása bizonyos elégedetlenséget eredményezett. Az elosztást nagymértékben akadályozta éppen az 1300/1950. Korm. sz. rendelet abból a szempontból,

Next

/
Oldalképek
Tartalom