Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

1921. április 10. Üllői út: FTC—Terézvárosi TC 5-3 „A várt TTC győzelem elmaradt, azonban voltak percek, sőt negyedórák, amikor a leglelkesebb Iradisták is beletö­rődtek már a vereségbe. A TTC kétszer szerezte meg a ve­zetést 2-1 és 3-1 arányban. A meccset az FTC-nek végül Schwartz nyerte meg, aki egymaga négy gólt lőtt." Schiller bíró karján fekete karszalaggal vezette a mér­kőzést és a 30. percben rövid időre megszakította a játé­kot. Az akkor elhunyt Fehéry Ákos neves játékvezető em­lékének adóztak kegyelettel az I. osztályú mérkőzéseken. Ez volt az első gyászszünet, amelyet magyar játékvezető emlékének szenteltek... 1922-23 1. MTK 22 17 3 2 61-15 37 2. UTE 22 16 2 4 49-11 34 3. FTC 22 12 8 2 34-17 32 Az FTC-ben játszottak: Amsei Ignác, Takács I Géza, Hungler II János, Wilhelm Vilmos, Wilhelm II Gyula, Obitz Gábor, Furmann Károly, Héger Ferenc, Wágner Richárd, Tóth Potya István, Balassa Béla, Ivanovszky Dezső, Kővá­gó Ferenc, Pataki Mihály, Csajka Sándor, Matkovich Jó­zsef, Weisz László, Schreiber Károly, Nikolsburger Rezső, Wiener II Jenő, Szabó József, Halász Zoltán, Egri Ferenc, Takács Lajos, Blum Zoltán, Göbl Antal. Az első és a második elleni eredmények: MTK-FTC 3-0 0-2 UTE-FTC 2-1 0-0 Slágermérkőzések - érdekességek 1922. szeptember 17. Megyeri út: UTE-FTC 2-1 Az újpesti stadion megnyitója! „Kivonul a két csapat a pályára. Felállnak egymással szemben, ezután előlép Blum Zoltán, az FTC csapatkapitánya és szép, férfias beszéd kí­séretében lita-fehér színű csokrot nyújt át Fogl Károlynak, az UTE kapitányának, a csapat pedig háromszoros hip-hip hurrával üdvözli ellenfelét. Fogl hasonlóan formás beszéd­ben válaszol, s pompás babérkoszorúi ad át az FTC csa­patának a mai nap emlékéül, csapata pedig háromszoros éljennek viszonozza az FTC üdvözletét. Felállnak, Csányi József dr. az MLSZ társelnöke közeledik a labdához, s megteszi az ünnepélyes kick-off-ot, ami után megkezdődik a játék. Az UTE csapata önmagát múlta felül. Az FTC csapatát nem befolyásolta az UTE ünnepe, s minden igyekezetével azon volt, hogy megnyerje a mérkőzést. Hogy ez nem si­került, annak oka az volt, hogy ma az UTE sokkal jobb volt nála." Az FTC első gólja az új stadionban 3 perccel a befeje­zés előtt született meg: „Tóth Patakihoz passzol, az ő lapos lövése kapufára pattan, onnan a rosszul felugró Remete hátára, s innen egy méterrel a gólvonal mögé a kapuba. A bíró közel állt és a gólt megítélte." A mérkőzés után az előzékeny újpesti vezetőség 66 kü­lön autóval szállította vissza a belvárosba a ferencvárosi szurkolókat. 1923. május 27. Üllői út: FTC-UTE 0-0 Amikor az FTC legyőzte a kék-fehéreket, mindenki es­küdött az újpestiek bajnokságára. Amennyiben az UTE le­győzi az FTC-t, bajnok, döntetlen vagy vereség esetén azonban az MTK megvédi elsőségét. Két évtizede tartott már az FTC-MTK háború és ezért sokan úgy gondolták, hogy az évtizedes keserűségekért, kellemetlenségekért az FTC most megfizet: a bajnoki címet az újpestiek kezére játssza! „A Ferencváros házatáján fogadkoztak, hogy az FTC igenis mindent belevisz a mérkőzésbe. Az FTC nyerni akar, tekintet nélkül arra, hogy kinek lehet haszna belőle. Mert az a sportszerű, s az FTC múltját és jelenét a sportszerű­ség jellemzi leginkább. A mérkőzés hihetetlen izgalmak közepette folyt le, olyan volt, amilyen egy komoly, sorsdöntő meccs szokott lenni. Jól átgondolt támadásokban csak ritkán volt részünk, de a meccs mégis igazi futballt hozott. Lelkesen, fáradhatatlanul és szédü­letes iramban játszották végig a másfél órát. Az egyik csapat legfeljebb percekig lehetett fölényben, egyszer a zöld-fehér, másszor a lila-fehér kapu forgott veszélyben és az izgalmas pillanatokban oly bővelkedő volt ez a meccs, mint már esz­tendők óta egy sem... Külön esemény volt a másodok félidő második fele, amikor Takács bokaficamodása folytán, az FTC elvesztette védelme egyik oszlopát. Az UTE ekkor fokozta az iramot, az FTC azonban - nagy meglepetésre - 10 emberrel is átvette ezt az iramot, sőt ekkor csatárai veszélyesebbek vol­tak. Az utolsó pillanatokban az FTC-nek alkalma volna Halász révén a győzelmet jelentő gól berúgására is... A mérkőzés azonban 0-0, bajnok az MTK csapata!" 1930-31 1. Újpest 22 16 3 3 71-33 35 2. Hungária 22 12 6 4 67-33 30 3. FTC 22 12 5 5 60-28 29 A Ferencvárosban játszottak: Amsei Ignác, Takács I Gé­za, Korányi Lajos, Lyka II Antal, Tőrös István, Obitz Gábor, Berkessy Elemér, Táncos Mihály, Takács II József, Turay József, Toldi Géza, Kohut Vilmos, Lázár Gyula, Szedlacsik Ferenc, Papp László, Sárosi György, Furmann Károly, Háda József. Edző: Blum Zoltán. Az első és a második elleni eredmények: Újpest—Ferencváros 1-1 3-1 Ferencváros-Hungária 1-1 4-1 24