Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

Fradi ezüstévek - ezüstérmek... 1902 1. BTC 8 7 1 - 31-4 15 2. FTC 8 4 1 3 14-13 9 3.33 FC 8 3 3 2 11-12 9 Az FTC-ben játszottak: Procskó Mihály, Berán József, Schwarz Arnold, Horn Lajos, Horváth Ferenc, Fekete Leó, Kovács Géza, Feketeházy Tibor, Pokorny József, Szabó Márton, Borbás Gáspár, Koltay József, Braun Ferenc, Weisz Ferenc, Bródy Sándor, Novotny Géza, Gorszky Tiva­dar, Mertl Ferenc, Fritz Alajos, Weinber József, Az első és a harmadik elleni eredmény: BTC-FTC 5-1 2-0 33 FC-FTC 3-3 2-1 Slágermérkőzések - érdekességek 1902. február 16. Millenáris: FTC-Bp. SC 3-0 Az FTC történetének 10. bajnoki mérkőzésén - játékoshiány miatt - végig 10 emberrel játszott! Még egy sporttörténeti tény fűződik ehhez a naphoz: ferencvárosi játé­kos bajnoki meccsen először ért el mesterhármast! A 3-ű-as győzelem ugyanis Pokorny mesterhármasából született meg. ★ 1902. november 30. Soroksári út: FTC-Bp. SC 4-0 A 2. hely szempontjából döntő fontosságú mérkőzésen az FTC biztosan győzött. Igaz, az első félidő eredménye még csak 0-0 volt, de „a második félidőben az FTC csa­pata mind nagyobb lendületbe jön, s csakhamar goalt lő. Ettől kezdve egyre fokozódó fölénnyel támadja a Bp. SC kapuját, s a goalok számát már négyre szaporítja, mikor a Bp. SC csüggedt csapata 7 perccel a befejezés előtt, a sö­tétedésre hivatkozva, lemond a további küzdelemről." A 4-0-as győzelemmel az FTC gólaránya aktív lett, amely egyben az előkelő második helyet jelentette! 1904 1. MTK 16 11 3 2 28-13 25 2. FTC 16 11 2 3 48-16 24 3. BTC 16 9 4 3 28-13 22 Az FTC-ben játszottak: Oláh Aladár, Manglitz Ferenc, Berán József, Bródy Sándor, Gorszky Tivadar, Lissauer Li- pót, Borbás Gáspár, Kovács Géza, Pokorny József, Weisz Ferenc, Braun Ferenc, Novotny Géza, Fritz Alajos, Horn Lajos, Scheibel József, Hahn Vilmos, Deutsch Béla, Pákái Ágoston, Láng Ferenc. Az első és a harmadik elleni eredmény: FTC-MTK 3-0 1-1 FTC-BTC 2-0 0-2 Slágermérkőzések - érdekességek 1904. február 21. Millenáris: FTC-BTC 2-0 Labdarúgásunk kezdeti szakaszában a BTC szinte egyeduralkodó volt. Könnyedén nyerték az első két bajno­ki címet, 1901-ben és 1902-ben. 1903-ban azonban nagy meglepetésre az FTC már elhódította az elsőséget. De! A zöld-fehérek akkor még képtelenek voltak a BTC le­győzésére. A nagy fordulat ezen a februári napon történt. „A match lefolyásáról nem sokat írunk, elég, ha azt mond­juk, hogy azt az FTC fölényes játéka karakterizálta. Fölé­nyük különösen az első félidőben volt eklatáns, amikor a nagy széltől támogatva olyan ostrom alá fogták a BTC ka­puját, hogy a vörös-fehér inges csatárok a pálya félvona­lán túl sem tudtak jutni. Az első félidő első fele emlékeze­tes marad sokáig, olyan klasszikusan szép volt. A heves tempónak azonban mindkét csapat megadta az árát, mert attól kezdve nagyot lanyhult a játékkedv, sőt a match végén ellaposodott. Az első gólt az első félidő 18. percében Weisz csinálta, a másodikat, a második félidő 10. percé­ben adták Borbás révén a ferencvárosiak, míg a BTC-sek egy góllal sem szomorították ellenfelüket." * 1904. szeptember 25-én érdekes indok alapján maradt el a ferencvárosiak bajnoki mérkőzése: „A mai negyedik mérkőzésnek a MAC és az FTC között kellene lefolyni, a MAC azonban inkább lemond a két pontról, s egy bécsi csapattal játszik, egy már régebben megállapított terv sze­rint." k 1904. november 27. Millenáris: BTC-FTC 2-0 „A mérkőzés döntő jelentőséggel bírt a bajnokság sor­sára nézve. A mérkőzés lefolyása is magas nívón állt, s úgy a BTC, mint az FTC játékáról csak a legnagyobb elismerés hangján emlékezhetünk meg. Mintha csak a bajnokság el­nyeréséről lett volna szó, olyan kedvvel és ambícióval ját­szottak a BTC játékosai pedig győzelmükkel a dicsőségen kívül semmi morális hasznuk nem volt. Az FTC-t viszont le­szorították az első helyről, s ezzel az MTK-nak szívességet tettek, mert annak csapatát ily módon a bajnoksághoz se­gítették. " 1907-08 1. MTK 16 12 4­45-15 28 2. FTC 16 11 3 2 62-27 25 3. MAC 16 11 2 3 83-20 24 Az FTC-ben játszottak: Fritz Alajos, Rumbold Gyula, Manglitz Ferenc, Weinber János, Bródy Sándor, Gorszky Tivadar, Szeitler Károly, Weisz Ferenc, Kórody Károly, Schlosser Imre, Rónai Zoltán, Medgyesy István, Janisch Lajos, Kucsera István, Sábián Károly, Gerstl Ede, 5