Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

ezüstcsatáért folyó harcban. Szűcs Lajos, Dragoner és Gye­pes ezen a meccsen egymást múlták felül - utóbbi a „szo­kásos" debreceni gólját ezúttal is megszerezte. Gyepes 2001 tavaszán „aranygólt” szerzett Debrecenben - ezt pedig hívhatjuk „ezüstgólnak” is... 2002. március 30. Ollói út: FTC-Videoton 4-1 A Fradi folyatta 100%-os tavaszi szereplését, ezúttal négy gólt is szerezve örvendeztették meg az Üllői úti publikumot. Félidőben még csak 1-1 volt az eredmény és nagy csa­ta dúlt a csapatok között. A második játékrészben előbb Lip­csei lőtt egy kezezés miatt megítélt 11 -es gólt, majd Jovics vágta végén került a kapuba a labda. A 77. percben Vén lát­ványos kapáslövése után - mintegy 22 méterről lőtte - ala­kult ki a végeredmény. Amely után szólt a vastaps... 2002. május 22. Zalaegerszeg: ZTE-FTC1-1 A Fradi újpesti vereségével a nagy tét ezúttal a zalaiakat nyomta: döntetlen vagy győzelem esetén ők a bajnokok. A döntetlennel ugyan elérték céljukat, de a ferencvárosi le­génység igencsak megnehezítette aranyálmukat. Az 56. percben Gyepes talált a kapuba, s bizony a nézőteret ezzel igencsak elhalkította. Ezután még kimaradt egy nagy ferenc­városi helyzet - a vége pedig a hazaiak egyenlítő gólja lett... A 80. percben tizenegyeshez jutottak a zalaiak: Szűcs azonban káprázatos bravúrral kiütötte a labdát. Ezzel Szűcs feltette a koronát egész éves kolosszális teljesítményére - nem véletlenül lett a bajnokság legjobb játékosa. A csapata pedig a második legjobb - azaz ezüstérmes... Ferencvárosi bronz évek 1. 1901 2. 1919-20 3. 1920-21 4. 1922-23 5. 1930-31 6. 1932-33 7. 1935-36 8. 1942-43 9. 1947-48 10. 1954 11. 1955 12. 1957-58 13. 1961-62 14. 1963 15. 1969 16. 1974-75 17. 1976-77 18. 1989-90 19. 1992-93 20. 1996-97 Bronzban is volt boldogság... A Ferencváros mindenkori harmadik helyezései időn­ként szomorúságot, más esetben örömet okoztak. „Dobo­gós krónikánk” záró részében az egykori bronzérmes em­lékeket elevenítjük fel. Az első bajnoki bronzérem már mindjárt az első bajnoki kiírásban az FTC birtokába került (persze, ez csak jelképesen értendő, hiszen akkor még nem volt éremdíjazás...) A világon talán egyedülálló dolog, hogy egy bronzér­mes csapat a szezon végén osztályozót játsszon! A Fradi­val ez történt, hiszen a kis mezőnyben ez az utolsó előtti helyezést jelentette! Az „ősök” a rákosszentmihályiak el­leni osztályozón simán győztek, az I. osztályban maradtak, ahol egyedüli magyar csapatként 100 bajnokságban vet­tek részt! 1901 1. BTC 8 8­37-5 16 2. MUE 8 5 3 17-20 10 3. FTC 8 3 1 4 20-28 7 Az FTC-ben játszottak: Rapos Béla, Berán József, Soóky János, Horn Lajos, Békés Géza, Fekete Leó, Malaky Mihály, Pokorny József, Kovács Géza, Borbás Gáspár, Procskó Mihály, Gabrovitz Kornél, Gabrovitz Emil, Braun Ferenc, Mertl Ferenc, Horváth Ferenc, Lipovetz Géza. Az első és a második elleni eredmények: BTC-FTC 8-0 5-3 MUE-FTC 5-3 3-2 Slágermérkőzések - érdekességek 1901. április 21. Soroksári út: MUE-FTC 5-3 Ez volt az FTC első bajnoki mérkőzése! Az FTC „foot­ball osztály" jegyzőkönyvében már az előkészületekről is olvashattunk:,A bizottság kimondja, hogy április hó 21-én a MUE és az FTC bajnoki mérkőzésén a helyárak a követ­kezők lesznek: számozott szék 2 korona, I. hely 1 korona, II. hely 40 fillér A bizottság egyszersmind a 2 koronás je­gyekből nyomat 1000 db-ot és az I koronás jegyekből is 1000 darabot. Békés Róbert indítványa az FTC tisztikará­nak évi szabadjegy kiadása tárgyában a bizottság kimond­ja, hogy ilyen évi szabadjegyeket nem ad ki, de minden nagyobb mérkőzésre a tisztikarnak névre szóló tiszteletje­gyeket ad ki. A MUE elleni mérkőzésre a tagok külön meg­hívandók és e célra 500 db meghívó nyomtatandó. Aztán elérkezett a nagy nap, de a Soroksári úti pálya zöld-fehér érzelmű közönsége csak az első félidőben ör­vendhetett: Az első félidő elején inkább a ferencvárosiak támadnak, és rövid idővel a kezdet után a MUE hátvédei­nek tétovázó játéka alkalmat nyújt Borbásnak a vezető gól 22