Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

nya és a góllövő láb. Az MTK még egy 11-est is kihagyott: Molnár büntetőjét Amsei kivédte! A döntő megismétlésére a csapatok külföldi túrája miatt, csak augusztus végén ke­rült sor." 1925. augusztus 30. Üllői út: MTK-FTC 4-1 A zöld-fehér csapat a győzelem reménye nélkül szállt harcba, dicséretére mondható tehát, hogy becsületes aka­rással küzdötte végig a meccset. A csatársor eredményte­lensége lassan rányomta a csüggedés bélyegét az egész együttesre. Ennek ellenére az FTC-nek az első télidőben még volt keresnivalója. Találóan jegyezte meg Klement Sándor, az FTC intézője: - A feltétlenül jobb csapat mellé szegődött még a szerencse is. Ha az első félidő elején Nikolsburger nem hibáz kétszer egymás után holtbiztos gólhelyzetben, más lett volna az eredmény! így azonban győzelmével az MTK sorrendben tizedszer nyerte meg a bajnokságot! 1928-29 1. Hungária 22 16 5 1 76-24 37 2. Ferencváros 22 14 4 2 79-20 36 3. Újpest 22 13 4 5 64-35 30 A Ferencvárosban játszottak: Amsei Ignác, Takács Gé­za, Hungler II János, Furmann Károly, Bukovi Márton, Berkessy Elemér, Koszta Imre, Takács II József, Turay Jó­zsef, Szedlacsik Ferenc, Kohut Vilmos, Lyka II Antal, Rázsó Mór, Papp László, Huber Rezső, Toldi Géza, Bangi Károly, Gödi András, Obitz Gábor, Táncos Mihály, Siflis Géza. Edző: Tóth Potya István. Az első és a harmadik elleni eredmények: Hungária—Ferencváros 3-1 2-2 Ferencváros-Újpest 2-2 3-1 Slágermérkőzések - érdekességek 1928. szeptember 2. Megyeri út: Ferencváros-Újpest 2-2 Ezzel a rangadóval kezdődött az 1928—29-es bajnok­ság. A lila-fehérek kétszer is vezettek, de a győzelem lehe­tőségét a Ferencváros szalasztotta el: az utolsó percekben Turay tizenegyesét az az Acht védte ki, akit a Fradi pár hó­nappal korábban átadólistára tett... * 1929. március 24. Üllői út: Ferencváros-Újpest 3-1 A zsúfolásig telt Üllői úti pályán félidőben a lila-fehé­rek 1-0-ra vezettek! Takács I sérülése után pedig végkép­pen veszni látszott minden. Ezután azonban „hőskölte­mény” következett: a Fradi emberhátrányban három gólt lőtt! Elöl Takács II, a kapuban pedig a kitűnően védő Amsei remekelt, de a II. félidőben szinte mindenki brillí­rozott. A mérkőzés végén többen a szurkolók vállain hagy­ták el a pályát... A Ferencváros tulajdonképpen a rangadókon csak egy­szer kapott ki - így akár bajnokságot is nyerhetett volna. Volna, ha óvását elfogadják és a Bástya elleni félbeszakadt mérkőzését újra játszhatja. Az 1928. decemberi Ferencváros—Bástya mérkőzésen a szegediek 1—0-as ve­zetésénél azért szakadt félbe a találkozó, mert a botrányo­san ítélkező bírót egy pályára berohanó szurkoló pofon­vágta! A meccs félbeszakadt - a 2 pontot a pályán elért eredmény alapján a szegediek kapták. Óvás óvást köve­tett, az ügy intézése hosszan elhúzódott. Még a minisz­tériumokat is megjárta, s bár a Ferencváros igazát elvi­ekben elismerték, a pályán elért 1-0 maradt a végered­mény. Mint később kiderült, ha a Ferencváros ezen a ha­zai mérkőzésén legalább 1 pontot begyűjt, akkor a baj­noki cím az Üllői útra került volna! így az ezüst ezúttal csak félsikernek számított... 1929-30 1. Újpest 22 18 2 2 74-30 38 2. Ferencváros 22 15 6 1 80-27 36 3. Hungária 22 10 7 5 54-36 27 A Ferencvárosban játszottak: Amsei Ignác, Takács Gé­za, Papp László, Lyka II Antal, Bukovi Márton, Obitz Gábor, Táncos Mihály, Takács II József, Turay József, Toldi Géza, Kohut Vilmos, Zilahi Pál, Háda József, Berkessy Elemér, Siflis Géza, Rázsó Mór, Szedlacsik Ferenc. Edző: Tóth Po­tya István. Az első és a harmadik elleni eredmények: Ferencváros-Újpest 2-1 1-1 Ferencváros-Hungária 4-0 3-3 Slágermérkőzések - érdekességek 1929. november 10. Üllői út: Ferencváros-Újpest 2-1 Az ekkor KK-t nyert és remekül szereplő újpestiek ellen kevés esélyt kapott a zöld-fehér gárda. Nagy küzdelem után az újpestiek szerezték az első gólt, amit a Fradi a II. félidő 31. percében tudott csak kiegyenlíteni: „Turay gyors leadást erőltet, a labda FogI lábára akad, de pattog kifelé. Táncos már fordul, centerez, Takács meg egy lábon csa­varodva, a levegőben továbbítja az ellenkező sarokba. Lé­legzetelállító, csodálatosan szép csatárprodukció! Ezután a Ferencváros finise erőteljesebb. A 88. perc­ben Takács kapásból Táncoshoz játszik, aki átjátssza Kő­vágót, és az előrerohanó Takács elé ad. Tipikus Takács helyzet támad, de a jobbösszekötő kivételesen lyukat rúg! A kapus azonban nem tudja megfogni a labdát, mely 10