Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 40. "Mi ferenczvárosiak vagyunk". Az első Fradi góltól - az ezüstlabdáig, 1901-1903 (Budapest, 2003)

mérkőzésre a tisztikarnak névre szóló tiszte­letjegyeket ad ki. kárpáti Béla indítványára a bizottság pályaren- dezőkül felkéri Békés Róbert, Hermann László, Malaky János és Dr. Schneider Béla urakat. Egyben kimondja a bizottság, hogy a MUE baj­noki mérkőzésre a tagok külön meghívandók és e célra 400 db meghívó nyomtatandó." 1901. április 21. Soroksári út: MUE-FTC 5-3 Gólszerző: Borbás 2, Pokorny FTC: Procskó-Berán, Gabrovitz K.-Horn, Békés G., Fekete-Braun, Malaky M., Pokorny, Kovács, Borbás „Az érdekesnek ígérkező küzdelem a borús idő dacára szép számú közönséget vonzott a fe­rencvárosi pályára. Az első csapatok mérkőzé­se az I-ső osztályú bajnokságért folyt és mind­két egylet lehető legjobb csapatát állította ki a küzdőtérre. ...Az első félidő elején inkább a ferencvárosiak támadnak és rövid idővel a kezdet után a MUE hátvédeinek tétovázó játéka alkalmat nyújt Borbásnak a vezető goal megszerzésére. Újabb felállás után megint az FTC támad és a Borbás által szépen centerezett labdát Pokorny védhetetlenül lövi a MUE kapujába. Ezután a MUE fokozott erővel támad, a ferencvárosiak azonban résen állanak, és nemcsak sikerrel védenek, hanem több ízben veszélyesen tá­madnak is. Közben véget ért az első félidő 2:0 aránnyal az FTC javára. A második félidőben a MUE gyors tempóval támad és alig háromperc­nyi játék után Relle a labdával az FTC kapujá­ba szalad. Ezen goal megkapásában nagy ré­sze van a ferencvárosiak kapusa határozatlan­ságának. Felállás után a MUE megint támad és hamarosan Relle útján másodszor is berepül a labda a ferencvárosi kapuba. A MUE újból tá­mad és folytatólagos támadásai eredménye a harmadik goal, melyet Friedmann szerzett meg csapatának. A vezető goal megszerzése után a MUE csapata alábbhagy a gyors tempó­val és meglehetős kényelmesen játszik, ami al­kalmat nyújt támadásra a ferencvárosiaknak, akik pillanatig sem késlekednek azt kihasznál­ni és csakhamar veszélyben forog a MUE kapu­ja. A kapuvédő kétszer gyönyörűen véd, az egyik védés azonban a kapuban történvén, a bíró megadja a goalt. A játék vége felé közele­dik, a MUE csatárai összeszedik magukat, és szép kombinációval támadnak. Az okos játék hamarosan meg is hozza a gyümölcsét, és a kapu előtt folytatott remek passzjáték után Friedmann lövi a negyedik goalt. Felállás után a MUE erélyesen támad és Halmay keresztül driblizvén az ellenfél védelmén, megszerzi az ötödik goalt csapatának. Ami a csapatok játé­kát illeti, az minden tekintetben kielégítő volt. A ferencvárosiak nagyot haladtak az utóbbi időben és legjobb csapatainknak ide s tova na­gyon komoly ellenfeleivé válhatnak. Főként ügyesek a passzolásban és a helyezkedésben." Gólözön - az FTC kapujában... Az FTC először a BTC-től kapott ki nullokra, de nagyon sok nullra - nyolc nullra... Mindez a Fradi második bajnoki meccsén történt, május elsején, a Millenárison rendezett találkozón. „A játék részleteinek lefolyásáról nincs sok mondanivalónk. Kezdet után a BTC támad és alig egy perc múlva a ferencvárosiak kapujá­ban van a labda. Erre a gyors eredményre sen­ki nem volt elkészülve, a ferencvárosiak azon­ban nem csüggednek, hanem megfeszített erővel törekszenek a kiegyenlítésre. Az első félidő további folyamán változatos játék követ­kezik, melyben mindkét kapu előtt több ízben veszély alakul ki. A védelem azonban mindig résen áll és meghiúsítja az erős támadásokat. A második félidőben változik a helyzet, kifá­rasztják a ferencvárosi ellenfelet, és nyolcszor jut a labda a ferencvárosi kapuba, ebből egyet a bíró off side miatt nem ad meg. A játék tet­szett mindkét párti közönségnek is - hiszen a játék végén megtapsolták a szép játékot. Dicséret illeti az FTC csapatát is, mely veresé­get szenvedett ugyan a jobb ellenféltől, de pil­12