Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 40. "Mi ferenczvárosiak vagyunk". Az első Fradi góltól - az ezüstlabdáig, 1901-1903 (Budapest, 2003)

Elkészültek az első FTC jelvények! 1901. május 3-ra a klub harmadik születés­napjára elkészültek a zománcozott FTC jelvé­nyek. A klub Máthé János nevű pénztárosa árulta - 1 korona 30 fillér volt az ára... A klub tiszta vagyona ekkor 1256 korona 48 fillér volt - és ezt az ősök örömmel konstatálták. Az FTC első igazolt labdarúgói Az MLSZ közleményéből megtudhatjuk, hogy kiket neveztek az egyesületek az első magyar futballbajnokságra. Az FTC kerete ez volt: Bé­kés Artúr, Békés Géza, Berán József, Borbás Gáspár, Braun Ferenc, Braun József, Gabrovitz Emil, Gabrovitz Kornél, Horn Lajos, Horváth Ferenc, Kovács Géza, Malaky János, Malaky Mihály, Mertl Ferenc, Oláh Aladár, Pokorny József, Procskó Mihály, Rapos Béla, Rónai Sándor, Schwartz (Fekete) Leó, Taffel József, Weisz Ferenc. Rajtuk kívül még voltak tartalék nevezések is, de ők sem ekkor, sem később nem játszottak az FTC első csapatában. * „Becsület-hír" száz évvel ezelőttről..." Talált óra! A pünkösdkor lefolyt ifjúsági tornaverseny alkalmával a versenypályán egy ezüst óra talál­tatott. A tulajdonos azt Iszer Károly úrtól, Teréz körút 24/a I. átveheti." * A közgyűlés, majd a választmányi ülés után az FTC „tisztikara" 1901-ben ez a vezető gárda volt: Dr. Springer Ferenc - elnök, Vajda Károly és dr. Keönch Boldizsár alelnökök, Dr. Hecht Ernő - ügyész, Dr. Czoniczer Márton - orvos, Dr. Schneider Béla - titkár, Malaky Mihály - jegyző, Máté János - pénztáros, Hermann László - ellenőr és háznagy, Horváth Ferenc „mindenes" (futball kapitány, gondnok, szertá­ros, no és MLSZ főtitkár!), Békés Artúr - atléti­kai és kerékpár „művezető", Békés Gyula - tor­na „művezető". A tisztikarba tartozott még egy 30 tagú választmány is! A június elsejei határozatok között szerepelt, hogy „az FTC által elhatároztatott, hogy a jövő versenyekre, matchekre már érmeket készíttet a klub." Ugyanekkor közölték az új tagok név­sorát és ott örömmel olvasható Manglitz Fe­renc neve. Hamarosan a futballcsapat veretes tagjának számított - no és ő nyerte az FTC-nek az első egyéni bajnoki címet. Aradon - 30 km- es gyaloglásban... * Az első bajnoki pont! A Fradi első bajnoki pontját a harmadik bajnoki meccsén szerezte: FTC-Műegyetem 2-2. A Fradi félidőben már Pokorny két góljával 2-0-ra vezetett, de a gár­da a második félidőre kifulladt. Az FTC csapa­tából Borbást és Kovácsot, a két szélsőt a vé­delemben pedig Gabrovitzot és Beránt dicsér­ték. Az első pontszerzés egyébként a Millená­ris pályán történt (július 1.). Két hét múlva szintén ugyanott született meg az első FTC győzelem is... Az FTC első győzelme - bajnoki meccsen! 1901. június 16. Millenáris: FTC-Budapesti SC 5-1! „Vasárnap folyt le a két csapat küzdelme cse­kély számú nézőközönség jelenlétében az I. osztályú bajnokságért. Mint előre látható volt, a Ferencváros TC csapata győzött, győzelme azonban fényesebb volt, mint gondolni lehe­tett volna. Az első félidőben erős hátszéllel és nappal hátban játszanak a Ferencvárosiak és állandó támadásuk eredménye a 3 goal. A má­sodik félidő elején a Bp. SC támad, a ferencvá­rosiak azonban az erős ellenszél dacára, több ízben veszélyesen szorongatják a Bp. SC kapu­ját. Az eredmény ebben a félidőben 2:1 volt a ferencvárosiak javára. Az FTC csapata lényege­sen javult az utóbbi időben, és ősszel már a BTC, MFC és MUE első csapatainak alighanem komolyan kell az FTC-vel számolni." A történelmi győzelmet ez a ferencvárosi tizen­egy érte el: Procskó-Berán, Gabrovitz K.-Békés G„ Horváth, Horn-Braun, Fekete, Pokorny, Kovács, Borbás. 14