Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 38. Ötszáz nap a Fradi "őskorából". 1900-1901 (Budapest, 2001)

„Vasárnap folyt le a két csapat küzdelme cse­kély számú nézőközönség jelenlétében az I. osztály bajnokságért. Mint előre látható volt, a Ferencvárosi TC csapata győzött, győzelme azonban fényesebb volt, mint gondolni lehe­tett volna. Az első félidőben erős hátszéllel és nappal hátban játszanak a Ferencvárosiak és állandó támadásuk eredménye a 3 goal. A má­sodik félidő elején a Bp. SC támad, a ferencvá­rosiak azonban az erős ellenszél dacára több ízben veszélyesen szorongatják a Bp. SC kapu­ját. Az eredmény ebben a félidőben 2:1 volt a Ferencvárosiak javára. Az FTC csapata lénye­gesen javult az utóbbi időben, és ősszel már a BTC, MFC, és MUE első csapatainak alighanem komolyan kell az FTC-vei számolni." A történelmi győzelmet ez a ferencvárosi tizen­egy érte el: Procskó-Berán, Gabrovitz K.-Békés B. Horváth, Horn-Braun, Fekete, Pokorny, Ko­vács, Borbás. A gólszerzők: Fekete 3, Borbás 2. A bíró pedig Iszer Károly (BTC) volt. Az FTC első győzelme után - a mindössze öt­csapatos I. osztályú mezőnyben - a negyedik helyen állt... * A Bp. SC nem elég, hogy elveszített 2 pontot, még fizethetett is! „A bírói jelentések kapcsán, miután a Bp. SC-FTC június 16-i bajnoki mérkőzésen a Bp. SC-ben két jogosulatlan játékos - Ugró és Szemethi - játszott, a Bp. SC-t ezen szabályta­lanságért 10 korona pénzbüntetésben elma­rasztalja." Szóval már 100 éve is volt pénzbírság a ma­gyar fociban... A Ramblerek mérkőzése... A kor divatja szerint, a nyári hónapokban ram­bler (kószáló) csapatok játszottak. Kedvtelés­ből futballoztak, sokszor igen jó meccseket játszottak. Ilyen volt a június 30-án lejátszott Budapesti Ramblerek-Bécsi Ramblerek mér­kőzés is, ahol a két ország legjobb játékosai kötötték le egymással a találkozót. Az FTC is érdekelve volt - hiszen ha nem is hivatalosan - de mégis válogatott szinten ekkor adott játé­kost a klub a „menők" közé. Berán a hátvéd­sorban, Kovács a csatársorban (balszélsőként) szerepelt. Az élvezetes mérkőzésen a magya­rok többet támadtak, de bécsiek kapusa min­dent hárított, ő volt a mezőny legjobbja. * A nyári holtszezon után, augusztus 6-án az FTC választmányi ülésén elhatározták, hogy„a pályaházat fürdőszobával kibővíttetik". Tagfelvételről is döntöttek, a legérdekesebb Borbás Gáspárnak, az első FTC-gól szerzőjé­nek az esete, aki ekkor lett "rendes tag" - ad­dig csak „növendék tagként" rúgta a labdát és a gólokat... Megtörtént az első kilépés is: "a választmány tudomásul veszi náthán Viktor ki­lépését az FTC-ből". Hem tudjuk, hogy melyik sportágban próbálkozott. * Egy szomorú halálhír is megdöbbentette a ko­rabeli sporttársadalmat. Egy Franyó Gyula ne­vű atléta - magasugró bajnok volt - öngyilkos lett, amikor megtudta, hogy gyógyíthatatlan tüdővészben szenved. A szerencsétlen sport­ember egyébként nem az FTC tagja volt. * A szezon előtt - augusztus 30-án - levizsgáz­tatták a futballbírókat. Öt bíró felelt meg az I. osztályú meccsek vezetésére: Procskó Mihály (FTC), Pozsonyi Imre (UTE), Herczog Ede (MUE), Jónás Alfréd (MFC) és Schubert Ernő (MUE). A bírókat még évekig az egyesületek adták... Rambler diadal - Bécsben! Szeptember 8-án Bécsben játszották a két vá­ros ramblerjeinek visszavágó meccsét. „A ma­gyar footballsportnak nem várt dicsőséget szerzett a budapesti Ramblerek bécsi szerep­lése. Váratlan volt a győzelem, annál is inkább, mert a budapestiek most a júniusinál gyen­gébb csapatot állítottak ki." Az FTC-t hárman képviselték ebben a 3-2-re győztes "váloga­tottban": Rapos a kapus, Kovács jobbszélső és Pokorny középcsatár, hős, Pokorny letette név­jegyét, a császárvárosban egy szép gólt szer­zett. A másik két magyar gólt egy Other (jelen­tése: másik) álnéven játszó csatár lőtte... Kátrányozott kapuk... Az FTC választmány első szeptemberi ülésén rögzítették: „Horváth Ferenc kapitány jelenti, hogy a So­roksári úti pályán a hálók bekátrányoztattak és indítványozza a kapuk aljára lécek alkalmazá­19