Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 35. Üllői úti emlékkönyv. A magyar válogatott mérkőzései az FTC stadionban 1911-1999 (Budapest, 2000)

40 ezren látták! Ez volt Magyarorszá­gon az első negyvenezres csúcs... A cí- mertelen mezben játszó magyar csapat (először fordult ilyen elő) ha nehezen is, de győzni tudott - elsősorban Orth jó játéka révén. 11. 1921. november 6. Magyaror­szág - Svédország 4-2 G.: Orth 3, Schlosser Két és fél év elteltével futottak ki az Üllői úti pályára a válogatottak. Pluhár István, a későbbi híres rádióriporter a meccs napjának délelőttjén csapatá­ban, a II. osztályú BEAC-ban bajnoki meccset játszott, majd délután a válo­gatottban is egy félidőn át rúgta a lab­dát! Hát ilyen is volt... Ez volt az Üllői úton az első játékoscsere - válogatott meccsen! (A II. félidőben Braun (MTK) helyett Pluhár (BEAC) játszott.) A mécs­esét egyébként Orth vezérletével a ma­gyar csapat biztosan nyerte. 12. 1922. június 15. Magyaror­szág - vájc 1-1 G.: Blum A magyar csapat egyenlítő gólját az előrehúzódó Blum Zoltán a 16-osról, kapásból lőtte a hálóba. A ferencvárosi fedezetnek hosszú pályafutása alatt ez volt az egyetlen válogatottbeli gólja... 13. 1922. november 26. [Magyar- ország - Ausztria 1-2 G.: Molnár Ez volt az ötvenedik osztrák-magyar! Félidőben a magyarok még 1-0-ra ve­zettek, de Fogl II (UTE) kartörése után megbomlott a csapat egysége, és ér­zékeny vereség érte válogatottunkat. Bécsben persze nagy örömet keltett az osztrákok győzelmének híre - a kávé­házakban, vendéglőkben hajnalig ünnepeltek... 14. 1923. augusztus 19. Magyar- ország - Finnország 3-1 G.: Braun 2, Hirzer A finn válogatott első budapesti mér­kőzésén az egyetlen ünnepi gesztus az volt, hogy az FTC klubház tetejére egy nagy finn zászlót állítottak... A lelkes finnek félidőben még 1-0-ra vezettek, majd 2-1-es vezetésünknél Zsák (33 FC) tizenegyest védett! 15. 1923. október 28. Magyaror­szág - Svédország 2-1 G.: Eisenhoffer 2 A kispestiektől Üllői útra igazolt gól­gyáros kihasználta a „hazai pálya" elő­nyét és még az első félidőben két szép gólt szerzett. 16. 1924. augusztus 31. Magyar- ország - Lengyelország 4-0 G.: Tákács II 2, Orth, Karasiak (öngól) A B-tribünnel kibővített FTC pályán (FTC játékos nélkül!) ez volt az első vá­logatott mérkőzés. Majd' 40 ezren ván­doroltak ki az Üllői útra, és minden tíz­ezer nézőre jutott egy magyar gól... Egyébként az Üllői úti stadionban ekkor született az első öngól - a lengyelek jobbhátvédjének a nevéhez fűződik. 17. 1924. szeptember 21. Magyar- ország - Németország 4-1 G.: Tákács II 2, Szentmiklósy, Lang (öngól) Ezen a meccsen csak a Vasas csatárai szereztek gólokat! Ami pedig az öngólt illeti: Orth beadása a német fiú fejéről a saját kapujába jutott. „A magyar csapat végre örömet szerzett a nézőseregnek, a sok lelkesedő magyar szívnek..." Rokken Imre személyében érdekes válogatthoz jutott az FTC. Ekkor igazol­ták a Fradiba - úgy állították be a válo­gatottba, hogy ezt megelőzően egyet­ÜLLŐI ÜTI EMLÉKKÖNYV