Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 35. Üllői úti emlékkönyv. A magyar válogatott mérkőzései az FTC stadionban 1911-1999 (Budapest, 2000)

gatott első nagygólarányú győzelme. A hóviharban is harmincezer szurkoló övezte a játékteret. Ez volt Magyaror­szágon az első harmincezres néző­csúcs, ami tehát az Üllői úti pályához fűződik. 4. 1913. május 18. Magyarország - Svédország 2-0 G.: Pataki, Schlosser A 83. percben 0-0-ra állt a mérkőzés! Ekkor Pataki, az FTC ifjú centere meg­szerezte a vezetést, majd a befejezés előtt egy perccel Schlosser egyedül tört kapura, és nem hibázott... A már-már kudarcot jelentő döntetlenből így lett győzelem. 5. 1914. május 31. Magyarország - Franciaország 5-1 G.: Bodnár 3, Payer, Pataki Borbás késése miatt félórás késései kezdődött a mérkőzés! A félidei 1-1 után Payer (FTC) tizenegyesével indult meg a magyarok gólgyártása. Bodnár, a MAC jeles csatára ezúttal is három gólt szerzett! 6. 1914. október 4. Magyarország - Ausztria 2-2 G.: Pótz-Magy, Schlosser Világháborús időben - a Vöröskereszt javára rendezett válogatott mérkőzés. Igaz, hogy Budapest-Bécs néven hir­dették - de végül mindkét szövetség hi­vatalosnak ismerte el. Az osztrákok egyébként félidőben 2-0-ra vezettek... 7. 1915. november 7. Magyaror­szág - Ausztria 6-2 G.: Schaffer 3, Tóth Potya 2, Kertész II A magyar válogatott Payer késése mi­att tíz emberrel kezdett... Schaffer a magyar csapat újonca viszont három góllal mutatkozott be! Az MTK közép­csatára óriási közönségsikert aratott, tombolva ünnepelték. Először rúgtunk az osztrákoknak ötnél több gólt az Üllői úton. És még egy nevezetesség: az osztrák válogatott az eddigi fekete-fe­hér szerelés helyett, az Üllői úton ját­szott először fekete-sárga csíkos trikó­ban. Ez volt a Habsburgok családi szí­ne, a nevezetes „svarcgelb". Hogy miért változtattak? Tálán a háborús viszonyok monarchikus egységének kinyil­vánítására... 8. 1916. október 1. Magyarország - Ausztria 2-3 G.: Tóth P, Schaffer Az Üllői úti pályán a magyar váloga­tottnak ez volt az első veresége! A meccset egyébként Veres Imre szemé­lyében magyar bíró vezette. A magyar válogatottnak ez volt a 60. hivatalos mérkőzése. A meccs előtt volt is ün­nepség - a sima vereség után már min­denki csendben távozott. Az Üllői úton ekkor játszott először MTK labdarúgó­ként Schlosser Imre... 9. 1917. október 7. Magyarország - Ausztria 2-1 G.: Schaffer, Táussig Első eset, hogy az Üllői úti pályán nem volt FTC játékos a válogatottban! A győzelem ugyan sikerült, de a hangulat a korabeli tudósítás szerint ilyen volt: „A magyar csapatért drukkoló tömeg lelkét megfekvő borulat még akkor sem foszlott szét, amikor az első gólt jelezte a bíró füttye." 10. 1919. április 6. Magyarország - Ausztria 2-1 G.: Orth, Braun A Tánácsköztársaság ideje alatt ren­dezett egyetlen válogatott mérkőzést ÜLLŐI ÚTI EMLÉKKÖNYV