Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 34. Fradi nosztalgia 3. Fradi-szívű Toldi Géza (Budapest, 1999)

annyi időtök, hogy megkoszorúzzátok Kossuth Lajos szobrát és házát. Külföldi útjaitok során sok kultúr- és helytörténeti érdekességgel, magyar vonatkozású neve­zetességgel ismerkedtetek?- Az érdekesebb épületeket, múzeumokat megnéztük, és általában a vendéglátók is gondoskodtak ilyen programokról. Koszo­rúzásra viszont csak erre az egyre emlék­szem. Egyébként a Fradi a torinói Juventus elleni akadályt is vette, és ismét - sorrendben má­sodszor! - a KK-döntőbe jutott! A budapesti visszavágó után ezt írták róla: „Toldi Géza hősiesen viselkedett. Saját magát használta faltörő kosként és így ütött rést a Juventus-védelem sziklafalán."- Volt szomorú KK-emléked is. Gondolom az Üllői úti Slavia-Ferencváros elveszített döntő ezek közé tartozott...- Az én kontómra írták a vereséget, mivel kiállítottak. A meccs előtt pedig még örültem is az angol bírónak, hiszen arra gondoltam, hogy engedi a kemény játékot... Toldi-gól villanyfénynél - Budapesten Toldi részt vett az első Budapesten rendezett esti mérkőzésen: Budapest-Brüsszel 4-0. A meccs a Latorca utcai pályán volt (sport­történeti dátum: 1939. június 14.), és a csa­patok végig szakadó esőben játszottak. Ezért csak kétszer 30 percig tartott a mérkőzés... Egy Toldi-gólra azonban ez is elegendő idő volt. így Toldi Géza az első ferencvárosi játékos, aki külföldön meg­szerezte a Fradi első „villanyfényes gólját" (1929), majd egyesületünkből Budapesten is ő talált először a kapuba „lámpafénynél"! *- 1939 tavaszán több mérkőzésről ki­hagytak. Azután jött a Bologna elleni mérkőzés. Odakint kikapott a Fradi 3-1-re. Azon a mérkőzésen én nem játszottam. Idehaza - csak Kiszely sérülése miatt kerül­tem be a csapatba. Nagyon bántott a dolog, de élt bennem a „csak azért is" hangulat. Elhatároztam, hogy megmutatom, tudok én még futbal­lozni. Az egész pályát bejátszottam, annyit szaladgáltam, hogy ezen a meccsen négy kilót fogytam. Vagyis pontosan annyi kilót, ahány gólt rúgtam! Minden gól „ára" egy leadott kiló volt... Toldi-Bologna 4-1 Sok újság így kezdte a KK-visszavágó tu­dósítását! Négy gól, kitűnő játék - Toldi éle­tének legnagyobb játéka! -, ez kétségtele­nül indokolttá tette a nem mindennapi ünneplést. Már a 2. percben megszerezte az első gólt. Aztán a 64. percben Táncos szöglet­rúgását Toldi fejeli, a kapus ököllel gyertyá­ba üti, közben hanyatt esik és estében rúgja ki a labdát! Táncos azonban újra középre ad, Sárosi fejéről Toldi lábára csúszik a labda és Géza közelről a bal sarokba helyezi a bőrt. A 84. percben „Toldi előtt teljesen szabad az út ő a régi tank-stílusban robog a keresztlabdára, és bombaerős, lapos fejese védhetetlenül vágódik a háló jobb oldalába!" Négy perccel a befejezés előtt megszületik az a Toldi gól is, amely a továbbjutást jelentette! A sípszó után a közönség betódul a pályára, Toldit felemelik és vállukon viszik az öltözőbe... Székely Mihály, világhírű operaéne­kesünk nyaralását hagyta ott, hogy a mér­kőzést megnézze. A győzelem után lelkesen hangoztatta:- Toldiért érdemes volt 200 kilométert utaznom! Az olasz edzőnek jó megérzése volt, tudta, hogy kitől kell tartani - mert amikor megérkeztek, az első kérdése ez volt: - Játszik-e Toldi? És Toldi játszott! Mégpedig úgy, hogy mindenkit bámulatba ejtett. A Ferencváros az ő játékával jutott a KK-döntőbe. Valamennyi olasz véleménye ez volt a mérkőzés végén: FRADI NOSZTALGIA 29