Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 33. Fradi nosztalgia 2. A Soroksági úttól - Montevideóig (Budapest, 1999)

szár", Albert Flórián is kétszer betalált a ka­Hungária krt.: FTC-Komló 4-2. A Fradi az MTK otthonában ren­dezte két vidéki csapat elleni bajnoki meccsét. (A másik a Haladás volt.) A 88. percben még 2-2 volt az eredmény! A következő percben Szőke fejese a kapufáról visszapattant, Albert újra fejelt, és a védők már csak a gólvonalon túlról tudták a labdát visszaküldeni. A 91. percben az egyik kom­lói védő kézzel húzta le a labdát a 1 6-oson belül. A büntetőt Novák ezúttal is az utolsó percben értékesítette... Népstadion: FTC-Bologna 3-2 A Fradi Branikovits 2 és Varga Zoltán góljaival győzött. De ho­gyan? Az olaszok már 2-0-ra vezettek! A győztes gól a 81. percben így született meg: Novák indította Karábát, a szélső Vargához játszott, aki szinte háttal állt a kapunak. A csatár azonban villámgyorsan fordulásból, 16 m-ről váratlan lövést küldött a jobb sa­rokba. A két gólt szerző Branikovitsról - aki akkor még tartalékként került a csapatba! - ellenfele így emlékezett: - Bámulatos köny- nyedséggel ment át a védelmünkön, mintha a fénykorában lévő Albertet láttam volna. Öt védő között kapta a labdát, jobbra-balra döntött bennünket és hallatlan higgadtság­gal a hálóba talált... Tény, bravúros gól volt, mint ahogy a meccs megnyerése is. Az FTC 70. születésnapján a ré­gi klubházat kimeszeltük és megnyitottuk a klub történetének első sporttörténeti kiállítását. Tablók kerültek az ódon falakra, zászlódíszbe burkoltuk a trófeák sokaságát. A megnyitóra a labdarú­gócsapat is megjelent - sőt, Albert is elhozta az akkor még csak egy éves Aranylabdáját. Igaz, mindössze egy óra hosszára... Sok ak­kor még élő franzstadti futballista és más sportág bajnoka kereste fel a dicső múlt em­lékhelyét. Több ezren voltak az egy hónapig nyitva tartó kiállításon. Szőnyi út: FTC-BVSC 4-3. Ezen a vízilabda-rangadón a győztes gólt a kapus szerezte! 3-3 után - mindhárom gólunkat Bányai szerezte! - óri­ási vízicsata volt. A BVSC-ből négy, az FTC- ből három mezőnyjátékos került a kiponto­zás sorsára. A győztes gólt a sokszoros válo­gatott kapus, Ambrus Miklós szerezte, akit 14 FRADI NOSZTALGIA 1970. május 9. 1969. május 3. 1968. május 22. púba. T967T május 14. Goór edző a kipontozások miatt, a mezőny­ben kényszerült játszatni. Ilyen a „siker­kényszer"... Két nevezetes idegenbeli siker. Az egyik szó szerint távoli város­ban, a romániai Galacban szü­1971. május 29. etett: Csányi Béla 1760 fás teljesítményével megszerezte a klub első ifjúsági teke Euró- pa-bajnoki aranyérmét! A másik sikerért nem kellett, csak a Megyeri útig menni. Az újpestiek elleni futballrangadón: FTC-U. Dó­zsa 1-0! A győztes gólt a 88. percben Juhász nagy­szerű labdájából Szőke szerezte. Mintegy 15 m-ről óriási bombát zúdított az újpesti kapu­ba. A Fradi - 1949 után, 22 év elteltével - győzött a Megyeri úti pályán! Ez nem Fradi „esemény", csak sok ferencvárosi futballistát is érintő „születésnap". Ettől az időtől kezdve egy „színfolttal" gazdagodott a labdarúgó pálya. „Új gyakorlatot vezetnek be a sárga lappal figyelmeztetett játékosok ügyében: május 14-től kezdve nyilvántartják a figyelmeztetéseket, s az egy évadon belül két sárga lappal figyelmeztetett játékosokat automatikusan eltiltják egy bajnoki, illetve MNK-mérkőzéstől." Grenoble-ban nagy tornászsiker született: Magyar Zoltán lólengésben Európa-bajnok lett! 1972. május 14. 1973. május 13. Magyar nagyszerűen kezdett és végig reme­kül mutatta be egyedülálló gyakorlatát. Az ún. vándorkörzésnek azt a kombinációját, amit Magyar végez, senki más nem csinálja ma a világon - írták a korabeli lapokban. E gyakorlatban nyolc C-elemet kapcsolt össze! Később a nemzetközi szövetség mindezt „Magyar vándor" néven regisztrálta. Ezen az EB-n gyakorlatára 9,55-öt kapott és ezzel aranyérmet nyert! Ez volt a magyar torna­sport első EB aranyérme! 1948 után először szólalt meg világversenyen magyar férfitor­nász tiszteletére a Himnusz. Akkor Pataki Fe­renc olimpiai bajnoksága után hangzott el. 1973-ban pedig egy 19 éves magyar fiú hallgatta meghatódottan az Európa-bajnoki dobogó legmagasabb fokán... Az FTC 75. születésnapját a Ker­tészeti Egyetem dísztermében ün­nepelték a fradisták. Az esemé­1974. május 3. nyen a régi Földényi kórus elénekelte Sallay Mihály Fradi-indulóját, felcsendült az FTC szignál, majd Dr. Lénárt Lajos, az FTC elnöke emlékezett múltra, jelenre egyaránt. Ezután