Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 33. Fradi nosztalgia 2. A Soroksági úttól - Montevideóig (Budapest, 1999)

ros legénység közel volt ahhoz, hogy világ­raszóló sikerrel hagyja el a pályát. A játékban egyenrangú volt a Ferencvá­ros, azonban a túra erőltetett menete már mutatkozott, és elég volt a második félidő­nek két szerencsétlen pillanata, hogy a mér­kőzés veszendőbe menjen. Az eredmény azonban minden körülmények között érté­kes, hiszen otthonában egy világbajnok-je­lölt válogatottal állott ki a túrájának végét já­ró magyar klubcsapat. A távirati tudósítás így szól: Borús, szélviharra hajló időben állottunk ki Argentína válogatottja ellen a szombati mér­kőzésen. Negyvenezer ember gyűlt össze a hatalmas szenzációnak ígérkező mérkőzés­re. A Ferencváros így állott fel: Amsel-Hung- ler, Papp—Furmann, Bukovi, Obitz-Táncos, Takács II, Turay, Toldi, Kohut. A mérkőzés vé­gig nagyon izgalmas és bizonytalan kimene­telű volt. A mezőny állandóan hullámzó ké­pet mutatott, egy cseppet sem voltunk hát­rányban, sőt a kombinációs játékban némi­leg többet mutattunk. A bíró tökéletes pártat­lansággal és hozzáértéssel végezte felada­tát. Támadásainkban azonban kevés a sze­rencse, noha keményen dolgozik a csapat. Egy egészen hajszálnyi fölényt érünk el, de vészes biztonsággal működik Argentína vá­logatottjának a védelme. Kornerarány 7:5 a javunkra. Már úgy látszik, hogy ezen a mérkőzésen nem esik gól, amikor a befejezés előtt 11 perccel váratlanul elfog a balszerencse. Am­sei eszmélni sem tud, egy 20 méteres lövés már befut a hálójába. A Ferencváros egy pil­lanatra meginog, és még egy perc sem telik el, hogy éles fejessel megszülessék a máso­dik gól is. Hiábavaló az erőn felüli küzde­lem, a nagy finis, a mérkőzés elveszett. Csapatunk általában kitűnően tartotta magát. De külön kell a csatársorban meg­emlékezni Turay és Takács, a védelemben Bukovi és Hungler óriási teljesítményéről. (Sporthírlap, augusztus 12.) Ferencváros- Racing Club 2:1 augusztus 13., Buenos Aires A Racing elleni második mérkőzésünket is győzelemmel végeztük be. Az ellenfél ezúttal jobban játszott, mint az első alkalommal, győzelmünk mégsem fejeződött ki a gól­arányban. A Ferencváros együttese nagyon szépen dolgozott, biztosan tartotta a mérkő­zést, azonban túlságosan a szép játékra tö­rekedett és a kombinációkban élte ki magát. Felállításunk ez volt: Amsel-Hungler, Papp- Furmann, Bukovi, Lyka-Rázsó, Takács, Turay, Szedlacsik, Toldi. Lehetőleg pihent játékoso­kat küldtünk a küzdelembe. Szedlacsik sze­repeltetése különösen helyesnek bizonyult, mert Turay mellett az ő nagyvonalú játéka volt a csatársor meglepetése. Az együttesből még Hungler játéka is kiemelkedett. A küzdelem nagyon heves volt, főleg azért, mert a játék borús időben és nagyrészt esőzés közben folyt, ami a talajt még nehe­zebbé tette. Az első gólt már a 3. percben érte el Turay pompás kapáslövéssel. Az el­lenfél a 37. percben egyenlített és mi a fél­időben már nem is tudtunk újabb gólt sze­rezni. De a második félidő 16. percében a kis Takács kiszökése védhetetlen, a labdát csak be kellett gurítania 2:1! A bíró most is igazságos hozzáértéssel dolgozott. A közönség és a sajtó állandó ün­nepléssel veszi körül a csapatot. Az utolsó mérkőzés estéjén a szövetség búcsúbanket­tet adott a tiszteletünkre, és azon hatalmas közönség vett részt. A Ferencváros minden tagja díszes emlékplakettet kapott az argen­tin szövetségtől. A sajtó most összegezi túra­eredményeinket és a legnagyobb elragadta­tás hangján tárgyalja a Ferencváros szerpe- lését. (Sporthírlap, augusztus 15.) Ismét Sao Paulo A Ferencváros túrája váratlanul meghosz- szabbodott. A keddi győzelem után, amelyet a Racing Club ellen aratott a zöld-fehér csa­pat, és amely meccset már az MLSZ tiltó táv­irata ellenére játszott le a csapat, mindenki úgy gondolta - a Ferencváros túravezetősé­gének távirata is úgy jelezte -, hogy a csapat hajóra száll és elindul hazafelé. Ehelyett va­sárnap hajnalban távirat érkezett szerkesztő­ségünkhöz és ebben a táviratban a vezető­ség jelenti, hogy Buenos Airesből visszauta­zott túrájának első állomására, Sao Paulába, ahol a Sao Paulo állam válogatott­jával vasárnap megmérkőzik. Amint ismeretes, ez ellen a csapat ellen kezdte meg a Ferencváros dicsőséges dél­amerikai túráját, amikor a brazil államok legkiválóbbját győzte le 2:1 arányban. (Nemzeti Sport, augusztus 17.) FRADI NOSZTALGIA 39