Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 30. Fradiország (Budapest, 1999)

1946. szeptember 8. VÁRPALOTA A motor főszerepet játszott a Tihanyban rendezett Köztársasági Nagydíj versenyen. Az óriási mezőny­ben Szűcs László az FTC kiválósága, BMW motorjá­val megnyerte az értékes díjat. Sikerrel szerepelt még Horváth Károly és Gál József is - akik DKW motorjukon győztek a 100 kcm-es illetve 125 kcm-es kategóriában. Sajnos egy versenyzőnk nem tudott rajthoz állni sem... „Halálos baleset érte Perényi Jenőt, az FTC tehetséges fiatal motorver­senyzőjét. A csillagtúrán akart résztvenni, de alig hagyta el a fővárost, a Soroksári úton egy teherautó beleszaladt a motorjába. Perényi koponyaalapi tö­rést szenvedett és pár órával kórházba szállítása után meghalt." 1953. augusztus 15-16. A Balaton távúszó magyar bajnokságot Tihanynál indí­tották - a cél Balatonfüred volt. Novák Ilona 1 óra 00.8-as idővel a hölgyek közül elsőnek ütött a célba. Másnap „szép idő kedvezett a Balaton átúszó verseny­nek is. Délelőtt 11 órakor 26 résztvevő készülődött a rajtnál: 17 férfi és 9 nő. A nők 20 perccel előbb indul­tak. Minden úszót külön csónak kísért. A nők közül Szi­li Mária kitűnően úszott és biztosan győzte le a több­szörös távúszó győztest, Molnár Magdát. Mind a férfi­ak, mind a nők 13 km-t úsztak. ” Szili Mária, a Bp. Kinizsi sportolója volt és győztes versenyzőnk 4 óra 15 perc alatt úszta át a Balatont. A Palota nevet azért kapta a helység, mert egykori föl­desura nagyszabású, várkastélyszerű kőépületet emelt. A 16. század vége felé a Palota név elé V-betűt kezdtek írni. Ezt némelyek Vég-nek értelmezik arra hivatkozva, hogy a török hódoltság korában a helység a végvidék­hez tartozott. Másoka V-betűt Veszprémnek magyaráz­zák. Az itteni várra utaló Vár előtagos névalak csak 1870 után ment át közhasználatba. 1942. december 5. Várpalotai Unio-FTC 2-6 A kis Fradiból Parragh, a jobbösszekötő mesterhár­mast ért el. 1967. június 14. Várpalota—FTC 10-15 Férfi kézilabdázóink első NB ll-es mérkőzése a várpa­lotai pályán. VÁSÁROSNAMÉNY A Vásáros előtag arra utal, hogy a helységnek 1405 óta vásárjoga volt. A Namény helynév egy német eredetű személynévből keletkezhetett, magyar névadással. 1966. november 6. Az FTC női kézilabda-csapata friss bajnokként utazott a vásárosnaményi MNK találkozóra. A fradisták 18-2- re győztek... A FRADI FUTBALLMUZEUM „FRADI FORINTOS” támogatói DR. KOCSIS ZOLTÁN és Fradi-szívű családja - Pápa