Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 13. Fradi "meccskönyv". Az FTC mérkőzései 1901-1926 (Budapest, 1993)

1900. december 2. Soroksári út: BTC-FTC 9-1 Thompson-Pásztói, Maros-Fekete, Békés G. Malaky M.-Boda, Kőhalmi, Pogány, Horváth, Malaky J. Az első nagy vereség a korszak legjobb magyar csapata ellen kö­vetkezett be. „Az első félidőben a két csapat majdnem egyenrangúnak látszott és igazán szép és érdekes játékot produkált. Az első goalt vagy 25 percnyi játék után a BTC csinálja, mit azonban nemsokára a ferenc­városiak visszaadnak, szép passzjátékkal a kapuig vivén a labdát és ott védhetetlenül lövik be." A 2-1-es félidői eredmény a fradistákra néz­ve hízelgő volt, de azután a mieink elfáradtak és sorra kapták a gólokat. „A nyolcadik goal után a ferencvárosiak kapusának megsántul a lába, ki is vitték a pályáról. A ferencvárosiak így tizen maradván, a BTC is kiállította egyik játékosát, Skrabákot és így folytatták tovább a játékot." A sportszerű gesztust biztosan sokan megtapsolták a fair mérkőzé­sen, amit egyébként Pobuda Tivadar - Pobuda Tibor fényképész éde­sapja - vezetett... 1900. december 16. Soroksári út: Műegyetem-FTC 3-1 Az FTC „football-osztálya" 1900. december 3-án alakult, így tulajdon­képpen ez volt az első meccse az újdonsült szakosztálynak. 1900. december 23. Soroksári út: FTC-Újpestl Football Club 2-1 „Az 1900. évi budapesti mérkőzések befejezője volt e match, mely az FTC Soroksári úti pályáján folyt le a közönség nagy érdeklődése mellett. A Millenáris pálya közönségének számos törzsalakját láttuk ez al­kalommal a ferencvárosiak pályáján. Ezt örömmel kell konstatálnunk, mert ebből egyrészt az látszik, hogy nálunk ma már a footballnak oly biztos közönsége van, melyet a hideg és a fagy sem képes visszatartani, más­részt pedig az, hogy a Ferencvárosi Torna Club egy éves szorgalmas, céltudatos működése alatt a reklám nagy dobja nélkül is képes lett a pesti sportközönség szélesebb rétegeiben érdeklődést kelteni maga iránt." 1901-ben - döntően az FTC kezdeményezésére - kiírták az első ma­gyar futballbajnokságot. Azonban mégsem az FTC játszotta az első meccset... Az 1901. február 10-re tervezett BTC-FTC meccset bajnoki találkozónak hirdették, de végül „egyszerű mérkőzés jellegével bírt, nem tartozott a bajnoki versenyek keretébe, mivel nem volt a szövet­ségnek bejelentve, a játékosok bejelentése a match napjáig egyik egy­let részértől sem történt meg.” 11