Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 11-12. KK-tól a KEK-ig. Mozaikok két kupaküzdelem krónikájából (Budapest, 1993)

A játék nem volt magas színvonalú, inkább amolyan kupaküzdelem, izgalom, igyekezet jellemezte a játékot. A mérkőzés hajrájában fokozódott a küzdelem. Az utolsó előtti perc­ben egy MTK-VM támadás után baloldalról ívelődött középre a labda, a nézőtérről úgy látszott, hogy Rab a 16-oson belül kézzel ért a labdához, de az eset közelében helyezkedő Hámori nem ítélt büntetőt. Az MTK-VM játékosai közül többen reklamáltak, Kiss megsér­tette a játékvezetőt, ezért a kiállítás sorsára jutott. Az egyetlen gól végül is azt jelentette, hogy a végig nyílt, döntetlen színezetű mérkőzésen csak keserves küzdelem árán lett a Ferencvárosé az MNK. A mérkőzés utáni díjkiosztón Pusztai László, az MLSZ Intéző Bizottságának a tagja, Kupabizottság elnöke adta át a hatalmas, pompás kivitelezésű Magyar Népköztársasági Kupát Bálint Lászlónak, a Ferencváros kapitányának. A közönség lelkesen éltette a csa­patokat.” MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁGI KUPA 1975-1976 NEGYEDDÖNTŐ: MTK-VM-Zalaegerszegi TE 3:2 3:1’ Kaposvár-Békéscsaba 1:2 3:0 FTC-DVTK 0:1 2:1 Honvéd-Ú. Dózsa 1:5 6:1 ELŐDÖNTŐ: FTC-Kaposvár 2:0 5:2 MTK-VM-Honvéd 4:2 1:2 DÖNTŐ: 1976. május 1. Népstadion: FTC-MTk-VM 1:0 15 000 néző, vezette: Hámori Góllövő: Szabó. A kupagyőztes csapat: Hajdú-Martos, Bálint, Rab, Viczkó-Juhász, Mucha-Pusztai, Nyilasi, Szabó, Magyar. Csere: Vépi, Kelemen. A kupát átvette: Bálint László (Pusztai Lászlótól) * Ebben a kiírásban oda- vissza alapon mérkőztek a csapatok. 1976-1977: DIÓSGYŐRI KUPASIKER - GÓLKÜLÖNBSÉGGEL... Az MNK 1976-77. évi kiírása sok újdonsággal szolgált. A csapatok 18 csoportban ját­szottak oda-vissza alapon. A 18 csoportgyőztes a továbbiakban két, egyenként négyes és két ötös csoportban folytatta a mérkőzés-sorozatot. A négy csoport győztesei az FTC, Vasas, Ú. Dózsa és a DVTK voltak. Az újszerű döntő: mindenki játszott mindenkivel, méghozzá semleges pályán, vidéki stadionokban. Döntetlen nem születhetett, ilyen esetekben hosszabbítani kellett. Az első mérkőzés Szolnokon volt, ahol 18 ezer néző előtt az FTC 3:2- re győzött az Ú. Dózsa ellen. Ezután a válogatott mérkőzések miatt hosszú ideig megszakadt az MNK folytatása. A bajnokság befejezése után viszont szinte napok alatt lejátszottak valamennyi találkozót. A sok furcsa eredmény után, csattanós volt az MNK befejezése is: a kupát az eleinte teljesen esélytelennek látszó DVTK nyerte! Igaz, hogy „csak” jobb gólkülönbségével, és igaz, hogy igen fonák módon. Gólkülönbséggel előzte meg azt az FTC-t, amelytől 3:0- ra kikapott! Egy biztos: a szabályok szerint a döntő mérkőzések lejátszása után a DVTK a pontok és gólok alapján az élen végzett. Az, hogy a bajnokság 1-3. helyezettjeit megelőzték, számukra óriási siker és az egyesület történetében az első MNK győzelem! A hatvani DVTK-Vasas mérkőzés után viszont nagyon kínosan hatott, hogy a DVTK csapata győ­54