Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 11-12. KK-tól a KEK-ig. Mozaikok két kupaküzdelem krónikájából (Budapest, 1993)

labdát és Turay egy kis résen át a jobbsarokba helyezi. Kétszeres erővel zúg most fel a Tempó Fradi! Néhány rövid lélegzetű lila-fehér támadás után már benn ül a második gól is Szülik hálójában. Takács I. hatalmas előreadott labdáját Fogl III. elhibázza, Turay rátá­mad és habozás nélkül félfordulatból szenzációs lövéssel védhetetlenül a jobbsarokba lövi a labdát, 2:0! Remek gól volt! Bukovi fáradhatatlanul dobja újra és újra frontba csatársorát, de a két Fogl nagy ener­giával és elkeseredetten ellenáll. Majd P. Szabó remek centerét a befutó Schaller lövi kapásból, de Amsei szenzációsan véd. Az utolsó percek is igen izgalmasak. Már mindenki az óráját nézi, a bíró is számolja már az egy perccel meghosszabbított félidő utolsó má­sodperceit, mikor mintegy 35 méterre az újpesti kaputól Bukovihoz kerül a labda, aki vá­ratlanul hatalmas lövést küld kapura, a labda végigfésülve Dán fejét, az elnyúló Szülik kezét érintve, a jobb felső sarokban akad meg - 3:0!” Már a mérkőzés előtt a futópályán egy asztalra kitették a Magyar Kupát és a kicsinyített másolatokat. A mérkőzés utáni nagy örömujjongásban a Ferencváros futball elnökének, Szigeti Imrének a kisfia felkapta az asztalról a kupát és utána „diadalmámorban kísérik le az öltözőbe a zöld-fehéreket, a beözönlő publikum és Szigeti Imre kisfia büszkén viszi elöl a csaknem nála is nagyobb Magyar Kupát.” Az ünnepélyes kupaátadás ezek szerint ezúttal is elmaradt, de hogy a kupa ezen a napon nem maradt szárazon, az bizonyos: „A Ferencváros vezetősége az FTC-pálya ven­déglőjében ünnepelte nagy vacsora keretében kupagyőztes csapatát. A társaság a késő éjszakai órákig maradt együtt igen jó hangulatban.” A kupadöntő rangját a két nagyszerű csapat mérkőzése minden eddiginél jobban emel­te. A győztes értékelésénél kiemelték: „Bebizonyosodott, hogy legjobb profi együttesünk a Ferencváros csapata, amely méltóan hódította el a bajnokság mellé a Magyar Kupát is." MAGYAR KUPA 1926-1927. NEGYEDDÖNTŐ: Bástya-Kispest 2:1 Ferencváros-Vasas 6:1 Újpest—III. kér. 6:3 Budai 33-Sabária 4:3 ELŐDÖNTŐ: Újpest-Bástya 4:2 Ferencváros-Budai 33 4:1 DÖNTŐ: 1927. június 16. Hungária út: Ferencváros-Újpest 3:0 9000 néző, vezette: Klug Frigyes Góllövők: Kohut 2, Rázsó A kupagyőztes csapat: Amsel-Takács I., Hungler ll.-Furmann, Bukovi, Obitz-Rázsó, Turay, Dán, Schlosser, Kohut 1927-1928. VIDÉKI CSAPAT A DÖNTŐBEN! Az 1927-28-as döntő nevezetessége: vidéki csapat került a fináléba! A Ferencváros- Attila (Miskolc) mérkőzést az Üllői úton rendezték. A bajnoki helyezések alapján biztos ferencvárosi győzelemre tippeltek, hiszen a Fradi az első, az Attila az utolsó helyen állt... De a kupaküzdelem hozott már eddig is meglepetéseket, elég csak arra utalni, hogy a miskolci csapat a Flungária legyőzésével került a döntőbe! Ezután idézzük fel az első vidéki csapat által vívott döntő egy-egy érdekesebb mozzanatát. „A 11. percben indul az első veszélyes Attila támadás: Friesz labdáját a tisztán álló Rieff elhibázza. A 22. percben 17