Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 11-12. KK-tól a KEK-ig. Mozaikok két kupaküzdelem krónikájából (Budapest, 1993)

94. Ostrava: Bánik Ostrava-FTC 3-0 BEK 1982-83: 95. Népstadion: FTC-A. Bilbao 2-1 UEFA 96. Bilbao: A. Bilbao-FTC 1-1 UEFA 97. Népstadion: FTC-FC Zürich 1-1 UEFA 98. Zürich: FC Zürich-FTC 1-0 UEFA 1983-64: 99. Eindhoven: PSV Eindhoven-FTC 4-2 UEFA 100. Üllői út: FTC-PSV Eindhoven 0-2 UEFA 1989-90: 101. Üllői út: FTC-FC Haka 5-1 KEK 102. Valkeakoski: FC Haka-FTC 1-1 KEK 103. Bécs: Admira-FTC 1-0 KEK 104. Szeged: FTC-Admira 0-1 KEK 1990-91: 105. Antwerpen: FC Antwerpen-FTC 0-0 UEFA 106. Zalaegerszeg: FTC-FC Antwerpen 3-1 UEFA 107. Koppenhága: Bröndby-FTC 3-0 UEFA 108. Üllői út: FTC-Bröndby 0-1 UEFA 1991-92: 109. Szófia: Levszki-FTC 2-3 KEK 110. Üllői út: FTC-Levszki 4-1 KEK 111. Bréma: Werder Bremen-FTC 3-2 KEK 112. Üllői út: FTC-Werder Bremen 0-1 KEK 1992-93: 113. Pozsony: Slovan Bratislava-FTC 4-1 BEK 114. Üllői út: FTC-Slovan B. 0-0 BEK 1993-94: 115. Innsbruck: FC Tirol Innsbruck-FTC 116. Üllői út: FTC-FC Tirol Innsbruck KEK KEK A Ferencváros KEK mérkőzései I960, szeptember 28. Glasgow: Glasgow Rangers-FTC 4-2 Az FTC labdarúgói ezen a 33 évvel ezelőtti szerdai napon kezdték meg kupaszereplésüket a nagy európai versengésben. A Ferencváros első KEK mérkőzésén 50 percen át vezetett az Ibrox-stadi- onban! Örökítsük meg a Fradi első KEK-gólját: a 17. percben Fenyvesi az alapvonalról Alberthez játszott, a középcsatár Orosznak adta a labdát, aki mintegy 17 méterről úgy lőtt a hálóba, hogy labdája a kapufát is érintette. A Fradit végül még a döntetlen eredménytől is megfosztotta az a két lesgól, amit a csehszlovák bíró a skótok javára megítélt... 1960. október 12. Népstadion: FTC-Glasgow Rangers 2-1 A Fradi első magyarországi KEK mérkőzésén közel állt a bravúrhoz: a 49. percben a csapat le­dolgozta kétgólos hátrányát! Az első budapesti kupagól is Orosz nevéhez fűződik, tíz méterről bom­bázott a kapuba. 2-0 után is akadtak helyzetek, de aztán egy durva védelmi hiba miatt - amit a skótok könyörtelenül kihasználtak - a továbbjutás tovatűnt... Azért örökítsük meg az FTC első győz­tes KEK meccsét elérő tizenegyet: Horváth-Kiss III, Gerendás, Dalnoki-Vilezsál, Kocsis-Dálnoki, Orosz, Friedmanszky, Rákosi, Fenyvesi. 1972. szeptember 20. La Valetta: Floriana Malta-FTC 1-0 A máltaiak az első percben gólt szereztek! Aztán a 30 fokos melegben Horváth Árpád 30 m-ről leadott lövése a kapufán csattant... A sárga, köves(!) pályán a mieink csak a lábukat kapkodták ezután... 1972. szeptember 27. Népstadion: FTC-Floriana 6-0 A 27. percben Kü Lajos fejese indította el a góllavinát és ezután tulajdonképpen a Ferencváros akkor ért el gólt, amikor akart. A II. félidőben szinte edzőmérkőzés jellege volt a kupatalálkozónak... 1972. október 25. Népstadion: FTC-Sparta Prága 2-0 A Fradi nehéz, küzdelmes mérkőzésen szerezte meg a győzelmet. Előbb Kü, majd napjaink fe­rencvárosi pályaedzője Mucha Jóska talált a prágaiak kapujába. 1972. november 8. Prága: Sparta Prága-FTC 4-1 Az ellenfélnek a vártnál jobb játéka, a kíméletlen durvaságok és a mindezt elnéző, sokszor nyíltan részrehajló NDK-s bíró túl sok volt ezen az estén a Ferencvárosnak. A pokoli hangulatú prágai meccsen volt kiállítás, 11-es - mindez ellenünk, majd üvegbedobás. A cseh szurkolót 8 hónapi fel­16