Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 8. Randevú rangadókkal. Az FTC-MTK, FTC-UTE, FTC-KAC, FTC-VASAS bajnoki mérkőzések krónikája, 1903-1944 (Budapest, 1992)

1919 1919. február 23. Népsziget: FTC-UTE 0-0 FTC: Szamosy-Payer, Wiener-Wilheim, Medgyessy, Blum-Nemes, Okos, Pataki, Gansl, Tóth Hatezren szorongtak a kis népszigeti pályán! A közönség nem csaló­dott nagyiramú, jó meccset láttak. A védelmek ragyogóan játszottak, így mindkét kapu érintetlen maradt. Pedig az utolsó öt percben már szint öl­döklő volt az iram a győztes gól eléréséért... 191 9. március 2. Üllői út: FTC-KAC 2-0 G: Okos, Gansl FTC: Szamosy-Payer, Wiener-Wilheim, Medgyessy, Blum-Nemes, Okos, Pataki, Gansl, Tóth Tíz perccel a befejezés előtt - 2-0-ás ferencvárosi vezetésnél - meg­sérült a kispesti kapus. Gansl és a kispesti Varga olyan erővel futottak össze, hogy az utóbbit ájultan vitték le a pályáról. A helyére beálló me­zőnyjátékos két esetben is bravúrral tisztázott... 1919. június 8. Hungária krt: MTK-FTC 2-0 FTC: Szamosy-Wiener, Payer-Szabó, Blum, Wilheim-Nemes, Pataki, Gansl, Tóth, Héger Harmincezres új nézőcsúcs és botrányos mérkőzés. Az első félidőben 1-0 volt az eredmény. Kertész II. szabadrúgását Schaffer befejelte. Iz­galmas percek következtek, a levegőben lógott az egyenlítés. AII. félidő 38. percében Schafter - sokak szerint lesről - elfutott, és labdáját Braun a hálóba lőtte. Ekkor kitört a botrány. Wiener erélyesen lest reklamált, majd bekapcsolódott a vitába az FTC egész csapata. Az FTC szurkolók hatalmas tömege fütyült, háborgott. Az FTC nem volt hajlandó kezdésre felállni, illetve a játékot folytatni. Blum csapatkapitány kijelentette, hogy csak akkor folytatják a mérkőzést, ha Újvári játékvezetőt lecserélik! A bí­ró erre lefújta a mérkőzést és az öltözőbe vonult. Óriási kavarodás tá­madt, a karhatalom csak nagy erőfeszítésekkel tudta a rendet helyreállí­tani. A hiányzó időt nem játszották le soha, s a botrány miatt az FTC-t pénzbírásggal sújtották. Blumot fél évre eltiltották, de akkora volt a felhá­borodás, hogy visszakapta a játékjogát. A mérkőzést 2-0-ás végeredménnyel igazolták az MTK javára, és ez­zel a kék-fehérek az élen végeztek. Az FTC-nek ebben a bajnokságban ez volt az egyetlen veresége... CHARLIE & Társa Elzett CERTA 1015 Budapest, Csalogány u. 4/d. Tel.: 201-6716 29