Fradi futball újság (2000)

2000 tavasz / 3. szám

13 FRADI ÚJSÁG i\OSím(iIMAPTÁR 2. rész X Az amatőr FTC is sorsdöntő mér­kőzést játszott FTC—BSZKRT 2:1 Az Üllői úti mérkőzésre egysége­sen 1 pengős jegyeket adtak ki, és minden jegytulajdonos ingyen hoz­hatott magával egy 120 cm-nél ki­sebb gyereket. így sok néző gyűlt ösz- sze, és a „kis Fradi" győzelemmel há­lálta meg az érdeklődést. A második gól érdekes körülmények között szü­letett meg: Kemény 30 méteres sza­badrúgása a kapufa belső lapját érte, a kapuba pattant, de kiperdült, és csak a befutó Gervai juttatta végérvé­nyesen a hálóba, x Közel ezer terítékes bankett kere­tében ünnepelték a Ferencváros és az FTC bajnokcsapatait. A sok meghívott vendég közül Ripka Ferenc főpolgár­mester is üdvözölte a zöld-fehéreket, majd a beszédek hosszú sora követ­kezett. Maillinger Béla köszönte meg a sok-sok gratulációt, majd a csapat nevében Berkessy Elemér tett foga­dalmat a további becsületes helytál­lásra. A beszédek után plaketteket, érmeket és gyűrűket osztogattak já­tékosoknak, vezetőknek, vendégek­nek, x Ferencváros—Rabat válogatott 11:1 A második marokkói mérkőzés is gólzáport hozott. Ritka nevezetessé­ge is van ennek a találkozónak: két bíró vezette! Szünetben a marokkói­ak kifogásolták a játékvezető tevé­kenységét, az megsértődött és nem vezette tovább a találkozót. A II. fél­időben így új bíró lépett pályára! 1933 A Népszava osztrák vasutasok leleplezése alapján fölfedi, hogy tehervagonokban fegy­vert csempésznek Olaszország­ból Magyarországra. - A Ma­gyar Rádió felmérése szerint a legnépszerűbb műsor a cigány és katonazene, a legnépszerűt­lenebb a klasszikus zene. - Be­mutatják a Kísértetek vonata című filmet. Rendező: Lázár La­jos. - A Budapesti Büntető Tör­vényszék elrendeli József Attila, Döntsd a tőkét (1931) című ver­seskötetének elkobzását. - Magyarország és Olaszország légiforgalmi egyezményt köt Rómában. - Megkezdi rendsze­res működését a 12 KW-os La­kihegyi rádió nagyadó. - Meg­indul az első trolibuszjárat Bu­dapesten, Óbudán. - Bemutat­ják a Rákóczi induló című mag­yar-német közös vállalkozásé filmet. Rendező: Székely István, x Ferencváros-Szeged 2:1 „Először játszik a Fradi itthon - hallani mindenfelé. Mosolygósak az arcok. Lent az öltözőben is jó a han­gulat. Beretvapengéket kapnak a já­tékosok. Új gyártmány. A kis Tokinak mondják:- Ilyen éles legyen a lövésed Jó­zsi! Toki mosolyog. Éppen csapatka­pitánynak kiáltják ki. Pappnak egy kutyát ígérnek, ha jól játszik... Nagyon támad a Fradi, s a B-kö- zép már nem is „Hajrá Fradit" kia­bál, hanem gyors ütemben Fe...renc...vá...ros...!" A 4. percben a támadássorozat már meghozta az új idény első Üllői úti gólját: Táncos beadását, Toldi Ke­mény elé játszotta és a még újoncnak számító szélső a védők és a léc között a hálóba vágta a labdát. Kemény si­keres bemutatkozása a válogatóknak is feltűnt, hiszen rendkívül hamar - 3 bajnoki mérkőzés lejátszása után - bekerül a magyar válogatottba! x Ferencváros-FC Köln 7:2 „Szünet után a zöld-fehérek le­hengerelték a kölnieket. A gólhelyze­tek kihasználásában a magyarok va­lódi mesterek. A híres Sárosi pompás dolgokat mutatott be." a Kölnischer Zeitung írt így a találkozóról, amely a Ferencvárosnak ebben az évben már a 35. nemzetközi mérkőzése volt! x Ferencváros-Somogy 6:1 A mérkőzés nevezetesség, hogy a gólkirály Toldi Géza jobbhátvédet játszott! Korányi lábtörése után any- nyira nem volt hátvéd, hogy kénysze­rűségből ilyen megoldást kellett vá­lasztani. Tény, hogy a könnyű mérkő­zésen is feltűnést keltettek Toldi éles, lövésszerű hazaadásai... x Hungária—Ferencváros 1:0 A mérkőzés előtt a vérmesebb szurkolók, utalva a Hungária gyen­gébb formájára (az utolsó előtti he­lyen álltak a kék-fehérek!) a csak­nem tíz évvel ezelőtti 2:11-ért akar­tak visszavágni. Az örökrangadó azonban ismét félredobta a papírformát. Az 5. perc­ben egy Hungária-gól és utána 85 perc sem volt elég az egyenlítéshez! 1934 A budapesti Nemzeti Színház bemutatja Móricz Zsigmond Ro­konok című darabját. - Sztrájk­ba lépnek a budapesti és a fő­város környéki cipészmunká­sok. Később a debreceniek is csatlakoznak, így mintegy ha­tezren vesznek részt. Három nap után 10-40%-os béreme­lést kapnak. - Bemutatják az Ida regénye című filmet. Ren­dező: Székely István. - Ugyan­csak az ő rendezésében mutat­ják be a Lila akác című filmet.- Megjelenik Szerb Antal A Pendragon legenda, Tersánszky Józsi Jenő Kakukk Marci című könyve. - Bemutatják a Mese­autó című filmet. Rendező: Gaál Béla. - Díszelőadás a bu­dapesti Operaház 50 éves fenn­állása alkalmából, x Ferencváros-Újpest 2:2 A bajnokság sorsát eldöntő mér­kőzés óriási küzdelmet hozott. A Nemzeti Sport értékeléséből idézünk: „Remek színjáték volt! Mint ami­kor két hatalmas erő egymásba ütkö­zik, szikrázik bele minden. Itt is szik­rázott. És változott a játék képe szin­te negyedóráról negyedórára. Szünet után az első negyedórát ferencvárosi fölény jelezte két góllal, a másodikban is a zöld-fehérek tá­madtak többet. Az Újpest csak áttöré­sekkel próbálkozott. Az utolsó ne­gyedórában újra feljött az Újpest és most már nagyon kemény volt a harc. Egyformán hullámzott a játék mind a két térfélen, rúghatott volna gólt akármelyik." A mérkőzés legvitatottabb esemé­nye a Ferencváros első gólja volt: A II. félidő 6. percében Móré 18 méter­ről lőtt kapura. A nagy erővel megrá­gott labda a kapus kezét érintve vá­gódott tovább. A bíró habozás nélkül gólt ítélt, mivel a lyukas hálón ment ki a labda! Az újpestiek ezt vitatták, szerintük a kapusról mellé ment a lö­vés. Amíg a vita tartott, a hálót össze­varrták... x Ferencváros—Floridsdorfer AC 2:1 „A trópusi hőség még akkor is le­fokozta volna a Ferencváros küzdő­kedvét, ha komolyabb tétért ment volna a mérkőzés. De így, 8:0-ás győ­zelmével a tarsolyában bizony csak arra vigyázott a zöld-fehér együttes, hogy éppen megnyerje idegenben le­játszott meccsét is. A 32 fokos hőség a nézőtéren is éreztette hatását. Mondd és írd: 800, azaz nyolcszáz néző ván­dorolt ki a Hohe Wartera." x Soroksár nagy lázban várta a Fradi-Sorokság bajnoki mérkőzést. A Sporthírlap beharangozója is ezt a hangulatot tükrözte: „Ünnepélyes fo­gadtatásban lesz részük a Soroksárra ránduló Fradi-híveknek. Virággal, zenekarral várják őket a derék so­roksáriak. És minden házat zöld-fe­hérre meszeltek az útvonalon! A jó időért imádkoznak most a soroksári­ak, különösen Salgó pénztáros, aki esküvőjét halasztotta el a Fradimeccs miatt." A nagy érdeklődés után követke­zett a nagy csalódás. A Fradi ugyan 2:0-ra győzött, de csak nagyobb ru­tinjának köszönhette a 2 pontot. A Soroksár rúgott két érvénytelen gólt és kihagyott egy 11-est. 1935 Bemutatják a Bál a Savoyban című magyar-német filmet. Rendező: Székely István. - A magyar Szállodai, Éttermi és Kávéházi Alkalmazottak Egye­sületének nagygyűlésén Buda­pesten kérik a kereskedelmi minisztert a borravaló rendszer eltörlésére. - Megjelenik Marx Károly A tőke című művének magyar fordítása. Magyarázó jegyzeteit Jeszenszky Erik álné­ven Molnár Erik írta. -a Ma­gyar Rádió Ortutay Gyulát kéri fel a néprajzi felvételek vezeté­sére. - Ünnepi előadás az Ope­raházban a Liszt Ferenc emlék­év megnyitása alkalmából. - Bemutatják a Szent Péter eser­nyője című filmet. Rendező: Cziffra Géza. x Ferencváros-Újpest 0:0 „Nem esett gól a derbin, de a pompás küzdelem szép befejezése volta a profibajnokságnak" - írták az újságok, s bizony ez a mérkőzés volt az utolsó „derbi" a profibajnok­ságban. A Ferencváros bár ekkor nem győzött, a profizmus időszaka alatt (1926-1935) összesített eredménye alapján ennek az időszaknak a leg­jobb csapata volt. íme a bizonyíték: 1. Ferencváros 194 146 29 19 693:219 321 2. Újpest 194 136 33 25 594:247 305 3. Hungária 194 119 36 39 556:268 274 A listavezető Fradi kilenc bajnok­ságban közel 700 gólt szerzett, s még 20 vereséget sem szenvedett! Ez óriá­si teljesítmény volt. x Magyar Kupa-döntő: Ferencvá­ros—Hungária 2:1! „Fölényes, de meddő csatárjáték után csak 11-essel tudta megszerezni a Ferencváros a mezőnyjáték alapján egyébként megérdemelt győzelmet." - írták az újságok. A kupaátadás pillanatait is a Nemzeti Sportból idézzük: „A két csapat felállt a salakpályán, ahol Fischer Mór adta át a Magyar Kupát a győztes csapat elnökének, Maillinger Bélának. Fischer szavai belefulladtak a hungárista közönség zajongásába, de azután tapsba olvadt fel a pfujo­lás, amikor Maillinger elnök megkö­szönte a kupát, amely - mint mond­ta - annál értékesebb, mert az ősi ri­válissal folytatott nemes küzdelem­ben sikerült újra megszerezni." x Nyári bemutató mérkőzés: Ferencváros-Tolna vármegye 10:1 „A Ferencvárost nagy ovációval fogadták Szekszárdon. A csapat dél­előtt megkoszorúzta a hősök szobrát. Az ünneplés folytatódott a pályán is. A közönség fergeteges tapssal üdvö­zölte a ferencvárosi fiúkat. A Fradi, zászlót nyújtott a vendéglátóknak, akiknek nevében az alispán köszön­tötte a csapatot. Mindjárt a Fradi lép fel támadólag és Táncos gyorsan gólt lő. Azután Sá­rosi kitör és 2:0! Most a vidékiek tisz­teletgólja következik: Petres bead és Gáli eredményes. Ezután Toldi két gólja az esemény. A Fradi nagy tudá­sa a II. félidőben még jobban kidom­borodik. A közönség állandóan ün­nepli a zöld-fehéreket. Sárosi, Toldi, Mikes, Kiss, Toldi, Sárosi a sorrend a góllövésben. A mérkőzés után a kö­zönség beront a pályára és úgy viszi le vállain a Fradi-játékosokat." 1936 A Magyar Színházban Heltai Je­nő A néma levente, a Művész Színházban G. B. Shaw Az ördög cimborája kerül bemutatásra. A mozikban ezek az új filmek: Havi 200 fix, rendező: Balogh Béla, A szomorú csütörtök, vi­dám vasárnap, rendező: Lakner Artúr. - Életbe lép az ifjúmun­kások nyári pihenőjének törvé­nyes biztosítása. Minden ta- noncnak joga van 14 napi fize­tett szabadságra. - Megindul a Szép szó című irodalomkritikai folyóirat. Szerkesztők: Ingotus Pál és József Attila. X Ferencváros—Győr válogatott 11:3 a Fradi győri bemutató mérkőzé­sére 5000 főnyi közönség gyűlt egy­be. A mérkőzés előtti szakadatlan ün­neplést ferencvárosi gólözön követte. A legeredményesebb Toldi volt, öt al­kalommal talált a hálóba. A mérkő­zés legszebb gólját viszont Mikes sze­rezte: egyéni játék után nehéz szög­ből bombagólt lőtt. „A mérkőzés után a közönség be­futott a pályára, körülvette a Ferenc­város játékosait s lelkesen megélje­nezte. Mindenki autogramot akart, a rendőrség alig tudott rendet teremte­ni. Még az utcákon is tüntettek a Fe­rencváros mellett. A zöld-fehérek győri ünneplése díszvacsorával feje­ződött be." x A már bajnok Hungária nagy küz­delemben legyőzte örök vetélytársát: Hungária—Ferencváros 3:2 „az örökrangadó hű maradt ma­gához. A küzdelmi momentum erő­sen kidomborodott ezen a mérkőzé­sen. Dicsérendő dolog, hogy ennek ellenére fair maradt a játék. A meccs­re kijött 25 ezer néző izgalmas küz­delmet élvezhetett. Nem voltak szem­kápráztató gólok, de volt harc, küz­delem." Springer dr. a mérkőzés után átlá­togatott a Hungária-öltözőbe és gra­tulált Brüll Alfréd elnöknek. Erre Brüll a követezőket mondta:- Annyi verést kaptunk már ma­guktól, hogy remélem most nem ha­ragszanak, hogy egyszer eggyel több gólt rúgtunk... (Folytatjuk)