FTC Centenáriumi újság (1999)

1999 / 23. szám

3 FTC CENTENÁRIUMI ÚJSÁG Eddig 302 bajnoki aranyérmet hoztak a Fradinak a kerékpárosok Az FTC legeredményesebb szakosztálya Több szempontból is emlékezetes esztendőt zárt a Stollwerck-FTC kerék­páros szakosztálya. A 100 éves szüle­tésnapját ünneplő FTC alapító sport­ága a bringázás. 302 felnőtt bajnoki aranyat szereztek, ennyi egyetlen más szakosztálynak sem sikerült. Az első irodista kerékpáros bajnok 1925-ben Eigner Jenő volt. 1959-ig összesen 40 bajnoki aranyat akasztottak a zöld-fe­hérek valamelyik kerékpárosának nyakába. A nagy sikersorozat 1960-tól kez­dődött. Akkor lett a szakosztály edzője Schillerwein István, a helsinki olimpi­án 5. helyezést szerzett versenyző. Az ő irányítása alatt az elmúlt negyven évben 262 (!!!) felnőtt bajnokságot nyertek a ferencvárosi kerékpárosok. Az idei rekordok: Pais Péter 90. felnőtt bajnokságát nyerte. A Schillerwein- korszak 250. bajnoki aranya Árvái At­tila nevéhez fűződik és a szakosztály 300. első helyét Pais Péter érte el. A jubileumi esztendőben a kerékpáros szakosztály is vállalt egy jelentős ver­seny rendezését. Ez a 3 fős országúti csapatbajnokság volt, amelyet termé­szetesen az FTC trojkája nyert meg. Mellesleg a második helyen is a szak­osztály csapata ért célba. A legtöbb bajnokságot is idén sikerült nyerni, szám szerint 17-et. A Millenárison egy kivételével - a motorvezetéses, amelyben második lett az FTC menője - minden felnőtt számban nyertek. Mellesleg 6-6 ezüst- és bronzérem is összejött. Ahogy Schillerwein István elmond­ta, igen fontos évszám az 1992 a szakosztály életében. Ekkor lett a bringások támogatója a Stollwerck. És míg országszerte a rendszerváltás a sport támogatásának hihetetlen visszaesését hozta, addig a Stollwerck biztos támasza lett a kerekeseknek. Nem küzdenek anyagi gondokkal. E nyolc esztendő alatt 105 bajnoki arannyal hálálták meg a támogató gondoskodását. Ez pedig a 100 éves szakosztály összes aranyérmének mintegy egyharmada. A legeredményesebb FTC kerékpáros­ok felnőtt bajnoki aranygyűjteménye Pais Péter (1981- 99) 90 aranyérem Szűr István (1970-78) 28 Somogyi Miklós (1985-92) 27 Árvái Attila (1994-99) 23 Éles Ferenc (2934-^7) 22 Fábián Imre (1985-97) 22 Hegyes János (1993—99) 20 Bürger Ferenc (1973-79) 17 Sarkadi N. Zsigmond (1974-83) 16 A pályaszámok fradis bajnokai 200 m időfutam: Hegyes János 1000 m időfutam: Hegyes János 4000 m egyéni üldözőverseny: Árvái Attila Repülőverseny: Pais Péter Scrach: Pais Péter Pontverseny: Árvái Attila Olimpiai sprint csapat: Pais Péter, He­gyes János, Árvái Attila 4000 m üldöző csapat: Pais Péter, He­gyes János, Árvái Attila, Szabó András Keirin: Pais Péter Omnium.- Pais Péter Selejtező: Pais Péter Páros: Pais Péter, Árvái Attila Országi aranyérmesek Hegyibajnokság: Árvái Attila Kritérium bajnokság: Árvái Attila Hosszútávú bajnokság: Arany Gábor Hármas csapatverseny: FTC A legtöbbszörös magyar felnőtt bajnok Beszélgetés Pais Péterrel, a 90 aranyérmet szerzett kerékpárossal Pais Péter országos csúcstartó, és aligha tűnik merész feltételezésnek, hogy a világon is kevesen vannak, akik nála több felnőtt országos bajnokságot nyertek. A Stollwerck-FTC bringása ugyanis kereken 90 bajnoki aranyat versenyzett össze magának. 1980-ban indult először a felnőtt pályabajnoksá­gon és az első aranyat 1981-ben akasz­tották a nyakába, a legutóbbit idén szeptemberben a Millenárison. A 37 esztendős kerékpárossal beszélgettünk.- Mire készülsz mostanában?- Most már így a hazai pályaszezon után semmi komolyabbra. Vagyis pon­tosabban fogorvoshoz készülök. A baj­nokság előtt két héttel egy cisztát talál­tak az egyik fogam fölött. Megoldották, hogy nem kellett felvágni, mert akkor nem indulhattam volna a bajnokságon. Most azonban végére kell járni a dolog­nak.- Vagyis el tudtál indulni a bajnok­ságon és nyertél még nyolc bajnoki szá­mot. Húsz év alatt hagytál ki bajnoksá­got?- Csípőfájdalmak miatt az egyik év­ben a kiegészítő bajnokságon nem tud­tam elindulni.- Emlékszel az első arany megszer­zésére?- Hogyne. 1981-ben a repülőver­senyt nyertem meg. Történetesen mos­tani edzőmmel, Illés Bálinttal vívtuk a döntőt.- te téli hónapokban ki szoktatok menni néhány fedeltpálvás versenyre. Most nem lesznek ilyenéi:?- Lehet, hogy meghívnak és akkor megyünk.- Az évek múlásával ugyan egyre szebb lesz a múlt, de tárgyilagosan néz­ve, milyenek voltak a pályakezdő évek?- A nyolcvanas évek elején nagysze­rű csapatunk volt Pásztor Zoli és Sarkadi Zsiga vezérletével. Sokat vol­tunk együtt, szerettük egymást. Hetente rangos.pályaversenyeket rendeztek ide­haza. És akkoriban nem kellett egzisz­tenciális kérdésekkel foglalkozni. Ma­gyarul, a fizetésünkből meg tudtunk él­ni, edzőtáborokba jártunk, komoly ver­senyeken indultunk.- Csaptak valamilyen ünnepséget a 90. bajnoki győzelmed után?- Nem. De nem tartottunk az ötve­nediknél sem. Most is csak Schillerwein István a szakosztály életben tartója em­lékezett meg a bajnoki sikereimről, ő köszöntött. És állítólag a klub elnöke, Torgyán doktor említette a közgyűlésen a nevemet és a kilencven bajnok győ­zelmemet.- A sportminisztériumbál nem gra­tulált senki sem?- Nem. Az lepne meg ha szólnának, ha észrevennék.- Egyáltalán biztál abban, hogy meglesz a kilencvenedik?- Az év elején nyolcvankettőnél tar­tottam. Elképzelhető volt, hogy nyolcat nyerek. A 200 méter és az 1000 méter már nem az én számom, tavaly is vélet­lenül nyertem 1000 méteren bajnoksá­got. Akkor be se neveztem, de Hegyes a döntő délelőttjén eltörte a vállát, és hogy csak fradisták nyerjenek a pálya­bajnokságon, elindultam.- Melyik szám a legkedvesebb?- A repülőverseny. 1981 óta tizen­nyolc bajnokságot nyertem. Egy, azóta is vitatott kivételével valamennyi alka­lommal én lettem a bajnok.- Nyilván cél a 100. bajnoki arany megszerzése?-Jövőre még mindenképpen indul­ni szeretnék. így beszéltük meg Schillerwein Istvánnal. Az lesz a húsza­dik évem a Fradiban.- Pályafutásod alatt nagyokat estél. Az idei esztendő bukás szempontjából milyen volt?- Lekopogom, de idén nem ütöttek el, nem voltam beteg és mindössze egy­szer estem. Az sem itthon történt. Brnoban buktam egy nemzetközi pont­versenyben. Összesen két magyar indu­ló volt, természetesen a másik magya­ron estem el.- Muzeális értékű pályabiciklid volt tavaly. Erre az esztendőre kaptál újat?- Nem. A pályabiciklim váza tizen­nyolc éves. Még az építős Gürtler mester készítette. Sok bukásban volt része, de még mindig jó. Most már nem is kelle­ne más.- Húsz éve szerepelsz a felnőtt élvo­nalban. Azóta vagy válogatott is. 90 fel­nőtt magyar bajnokságot nyertél, voltál világbajnoki negyedik, hatodik és nyol­cadik is. Számtalan nemzetközi verse­nyen indultál. Mit sikerült ebben a sportágban ezekből gyűjteni.- Az anyagi oldalát nézve, bizony semmit sem sikerült. Nincs saját laká­som és egy tizenhárom éves autóval já­rok. De van családom, két nagyszerű lá­nyom, a 11 éves Klaudia és a 8 éves Pet­ra.- Ok is kerékpároznak?- Nem szívesen megyek ki velük bi­ciklizni, mert tudom milyen veszélyes a forgalom, mennyire nem becsülik meg a kerékpárosokat az autósok. Szóra­koznak velük.- A versenyeidre sem járnak ki a lá­nyok?- De. Egyáltalán nem feszélyez a je­lenlétük. Örülök is, ha látnak nyerni. Ök ugyanis láthatnak, nem mások mesél­nek nekik, hogyan versenyzett az apjuk.- Milyen kedves tiszteletdíjakat őr­zői?- Mostanában már nincsenek igazi tiszteletdíjak. A bajnokságban például a verseny támogatójától 72 liter üdítőitalt nyertem. A régebbi versenyek közül olaszországi sikereimre emlékeztetve, ott áll a lakásban egy-egy közel egy mé­teres hiúz és fekete párduc kerámia. Ter­mészetesen a Stollwerck mindig meg­ajándékozza a bajnokait és pénzjuta­lomban is részesülünk. És sokat jelent az OAKLEY és az Elastic segítése, tőlük ka­pom a szemüvegeket és a kerékpáros ruhákat. Kocsi Tibor A MESTER A kerékpárosok edzője, egyben a pályások szövetségi kapitánya Il­lés Bálint. Pontosan negyedszázada tagja az egyesületnek. Az edző el­mondta, hogy biztató tervekkel vágtak neki az idei évnek, de még ezt is felülmúlták az eredmények. Két sokszoros válogatott kerékpáros, Havarik Tamás és Fábián Imre abbahagyta, de jött helyettük két ifjú sportiskolás, Soós Gábor és Lengyel Gábor, valamint Székesfehérvár­ról Arany Gábor. A pályán Pais Péter és Hegyes János köré tömörül a csapat. Itt még egyelőre hiányzik az univerzális, szinte minden számban jó Somogyi Miklós utódja.- Csak azt sajnálom, hogy a motorvezetéses számot nem sikerült megnyerni, mert akkor minden számban mi győztünk volna - mond­ta Illés Bálint. - Az országúton is jól szerepeltünk. Például az egyetlen nemzetközi minősítéssel bíró hazai országúti versenyt is a mi sporto­lónk, Árvái Attila nyerte. Jelenleg tíz felnőtt versenyzőnk van. Jó len­ne egy kicsit nagyobb csapat, mert így sok teher jut egy-egy jó kerék­párosunkra. Én vagyok az egyetlen edző, Stubán Ferenc segít a mun­kában. Főként az jelent sokat, hogy gyakran fuvarozza a kerékpáro­sainkat olaszországi versenyekre. Ott alkalmanként még egy kis pénzt is nyerni tudnak. Igazi köszönet illeti a Slollwercket, hiszen a jóvoltuk- ból mi vagyunk az egyetlen szakosztály, amelynek nincsenek fizetési aondjai. Nyugodtan Készülhetünk. Ennél többet manapság nem igen lehet kívánni. Az edző elmondta még, hogy idén egyetlen kerékpáro­suk sem hagvja abba, három-négy fiatalt igazolnak majd. És nekivág­nak az újabb bajnoki aranyak megszerzésének.