Fradi újság (1998)

1998 / 4. szám

10 AUTO­MOTORKERÉKPÁR­MOTORCSÓNAK Nem egyszerű feladat egy olyan szakosztályról írni - amely napjainkban idegenül cseng az FTC-vel kapcsolatban. Pedig egy ideig ilyen „Automobil és motor­kerékpár-szakosztály'' is műkö­dött a zöld-fehér színek vonzásá­ban. A címidézet az FTC harmin­cas évekbeli évkönyveiből való - éppen abból az időből, amikor a ferencvárosi motorok a leghan­gosabban búgtak... 1929-ben ugyan - elsősorban kerékpáros­ok révén - már megalakult a szakosztály, sőt sikeres verse­nyeket is rendeztek. Badó Raymund Európa-bajnok birkó­zónk például több elsőséget is elért az újpesti fapadlós pályán indított versenyeken. Az újabb „honalapítás" 1931- ben akkor történt, amikor a TTC- ből kivált egy kis csoport és Walter József vezetésével az FTC-be lép­tek. Hogy milyen eredménnyel szerepeltek? Nos erre a kérdésre válaszoljanak a legilletékesebbek - a Fradi évkönyvekben egykor írt összesítések... „Ennek a fiatal szakosztálynak életerejét mi sem bizonyítja job­ban, mint az a tény, hogy rövid három év alatt a legelsők szintjé­re emelkedett. Versenyzőink tel­jesítménye közül kiemelkedik Andó Antal és Kiss László bajno­ki győzelme. Előbbi Magyaror­szág 1933. évi 350 kcm-es, utóbbi a 250 kcm-es szóló mo­torkerékpár-bajnokságot nyerte el bravúros teljesítménnyel. Kes- jár János és Nemes László pedig a bajnokság értékes második he­lyével dicsekedhetnek. Külön fe­jezet illeti Zamecsnik Tivadar FRADI ÚJSÁG tagtársunk, a legjobb magyar sa­lakpálya-versenyző 1933. évi di­adalmas szereplését, aki különö­sen külföldön jeleskedett, meg­nyervén Graz, Zágráb, Szabadka bajnokságát, majd »Temesvár győztese« címét. Dicséretet érdemel még Walter József a Malaky Mihály- emlékversenyen az autókategóri­ában elért szép győzelméért. A legnagyobb kitüntetés és a leg­szebb siker a Sopronban meg­rendezett magyar-osztrák válo­gatott kupamérkőzésen jutott osztályrészül klubunknak, ahol a magyar válogatott legénység 20 tagja közül 10 FTC-versenyző küzdött a magyar színek jegyé­ben. A felerészben FTC-verseny- zőkből álló magyar válogatott te­am győzött ezen a mérkőzésen és büszkék lehetünk, hogy az itt kivívott értékes győzelemért az egész magyar sporttársadalom osztatlan elismeréssel adózott. Egyesületünk az elmúlt évben két sikeres versenyt rendezett. Egy Balaton körüli futárversenyt, mint bajnoki pontszerző futamot, az FTC klubháztól kiindulva: Bu­dapest, Székesfehérvár, Siófok, Keszthely, Balatonfüred, Székes- fehérvár útvonalon FTC klubház céllal 398 km-es távon. 1933. október 8-án pedig megrendez­tük az évad legnagyobb szabású nemzetközi versenyét, a Gugger- hegyi versenyt. A rajtnál Hart­mann Lászlóval az élen, csaknem valamennyi számottevő magyar versenyző és sok külföldi kiváló­ság jelent meg. A 10 000 néző előtt megdőlt rekordok, az itt le­futott 1933. évi autóbajnokság, a mintaszerű rendezés, a klubunk által megrendezett versenyt az év legszebb és legjobban sikerült versenyévé avatták. Az eredménylista első helyén Zamecsnik Tivadar áll 11 első, 3 második helyezéssel. Utána Kiss László következik 5 első, 3 má­sodik és 2 harmadik helyezéssel, majd Andó Antal, aki 4 első, 5 második, 2 harmadik helyezést ért el. A szakosztály 33 aktív ver­senyzője az év 14 versenyén vett részt: 35 első, 33 második, 14 harmadik, 11 negyedik, és 7 ötö­dik helyezést érve el, kereken 100 díjat nyert! Az 1934-es évben szakosztá­lyunk két nagy versenyét ismét megrendezte. A balatoni futárver­senyen 11 versenyzőnk indult, ebből 9 az FTC-pályabeli célba megérkezett! A Hármashatár-he- gyi versenyen indult 12, beérke­zett 11 versenyzőnk. Ez a verseny volt az év legnagyobb motorke­rékpár eseménye. Nyertünk 3 el­ső, 1 második, és 3 harmadik he­lyet a különféle kategóriákban. Egyénileg legeredményesebb és legnagyobb sikerrel versenyző ta­gunk Andó Antal volt, aki mindkét évben, de különösen 1935-ben küzdött páratlan kitartással a baj­noki cím elhódításáért. Ez a dia­dal 1934-ben még Kiss László­nak is sikerült. Szépen szerepelt még Kesjár János is, aki a 250 kcm-es kategóriában a motorke­rékpáros bajnoki versenyek során a második helyet verekedte ki. A szakosztály a maga 103 főt számláló taglétszámával clubunk egyik legnagyobb szakosztálya lett. A tervszerű munka eredmé­nye a nagyszerű bajtársias, bará­ti hangulatban vasárnapról vasár­napra lebonyolított motoros ki­rándulások nagy sikere. 1936-ban a versenyzői gárda élén Nemes László és Andó An­tal állanak. Nemes megszerezte egyesületünknek az első autó­bajnokságot. A túrakocsi-bajnok­ság 1100 kcm-ig terjedő kate­góriájában nyert bajnokságot. Andó az 500 kcm-es szóló mo­torkerékpárok részére kiírt kate­góriában nyert bajnokságot an­nak dacára, hogy gépe nem volt hibátlan. Szakosztályunk ezúttal is megrendezte a »Balatoni futár­versenyét«. A versenyző körülfut­va a Balatont, majd onnan a Ba- konyon át Nyergesújfalu, Leány­vár, Piliscsaba, Pilisszántó, Do- bogókő-menedékház útvonalon át, 450 km-t megtéve érkeztek Budapestre. A 30 induló közül 15 fradista indult és ért el helyezést. Kiváló versenyzői gárdánk után­pótlás részlege is nagy sikert ért el: megnyerték a kezelők verse­nyére kiírt Mobiloil kupát! Az összesített eredmények is kiválóak 21 első, 19 második, 7 harmadik hely a szakosztály si­kersorozata. Ezen eredményeket Nemes László, Andó Antal, Kes­jár János, Mlinkó Zsigmond, Pieber Ernő, Hambach László, Magyari-Kossa László, Melczer Ede, Szűcs Lajos és Hrabanek István versenyzőink érték el. Az FTC 1936-ban 15 túrát rendezett és motorosaink összesen 2800 túrakilométert tettek meg." Az idézett bajnoki címekkel kapcsolatban - tény, hogy ezek a sikerek, ezek a ferencvárosi első­ségek megszülettek, de szövet­ség hiányában azokról az egyete­mes magyar sportévkönyvek nem emlékeznek meg. Az FTC történetében azonban minden­képpen szerepelnek, hiszen ver­senyzőink éveken át bajnokként éltek, bajnokként tisztelték őket. Ezek olyan tények, hogy akár hi­vatalosak, akár nem, fradisták di­csőségéről szólnak. Mint ahogy az is tény, hogy 1939-ben meg­kezdődtek a motorcsónakverse­nyek és egyesületünket Simon László képviselte először ebben a sportágban. A háború után a nehéz helyzet ellenére az FTC aktívan segítette a sportág fejlődését. Az utolsó nagy sikerév 1949-ben rögzíthe­tő az FTC az országos listán az előkelő második-harmadik he­lyen végzett. A legeredménye­sebb versenyzők ekkor Gody, Gabrosek, Dómján, Csányi és Kesjár voltak. 1951-52-ben még három magyar bajnoki cím kerül az egyesület birtokába. Goldner Lajos motorcsónakban szerzi a klub egyetlen bajnoki címét! Nagy Sámuelné pedig az autós túrabajnokságban az egyesület első és második aranyérmét pro­dukálja. A szakosztály megszű­néséhez a tömegsport és a szak­egyesületek létrehozása a döntő lökés. De azért két évtizeden át berregtek a ferencvárosi motorok is... JÉGKORONG Jégkorong - de kezdetben bandy, azaz jéglabda. Az FTC új szakosztálya 1910. január 2-án alakult - döntően futballisták al­kották! Rumbold, Schlosser, Weinber, Weisz és Koródy a téli hónapokra ütőt ragadott (egy bandyütő a Fradi-múzeumban is látható!) és a teniszlabda nagy­ságú bandyt ütötték, püfölték - jól szórakoztak. Aztán a későbbi­ekben alkalmi tornákon, barátsá­gos meccseken szerepeltek. A húszas években már serleggyő­zelmei is voltak a zöld-fehér gár­dának. 1928-ban a labdahoki utolsó évében megnyerték a MUE ezüst serlegét. Az FTC vezetői felismerték a jégkorongra való áttérés jelentő­ségét, világszerte történő nép- szerűsödését. Ezért 1928. októ­ber 28-án a szakosztály megtar­totta alakuló ülését. A szakosztály első elnöke a sokoldalú sportve­zető Mailinger Béla lett, míg a szakosztály ügyeit Huber István intézte. „A szakosztály kérésére a BKE heti 2 tréningalkalmat adott a Műjégen az FTC hokicsapatának. A csapat néhány új játékossal megerősödve szorgalmasan ta­nulta az új játékot és egy tréning­mérkőzésen már 13-2-re verte a MAFC hokicsapatát. Reméljük, hogy 1-2 év múlva ugyanolyan előkelő helyet biztosítunk ma­gunknak, mint eddig a labdahok­iban.” A szakosztályi jelentésben foglalt mondatok az elkövetkező években beteljesedtek. Az FTC- ben beindult a komoly jégko­rongélet. Hivatalos mérkőzései­ket ettől az időtől tartjuk számon. Az elsőt 1929. február 18-án - egy hétfői napon játszották... A Fradi ugyan 2-1-re kikapott az MHC-től, de a zöld-fehér gárda (Tímár - Hoffman, Reitzner - Farkas, Grimm, Kemény Csere: Beck, Morvay) sikert aratott. Egyébként az első Fradi-gólt Grimm szerezte. AVIS AVIS AVIS mm A CENTENÁRIUMI