Fradi újság (1998)

1998 / 3. szám

4 FRADI ÚJSÁG FTC-VASAS BAJNOKI MÉRKŐZÉSEK AZ ÜLLŐI ÚTON 1916. szeptember 17. FTC-VASAS 0-0 82 éve az első mérkőzés - nagy meg­lepetésre - piros-kék pontszerzéssel zá­rult. 1917. május 13. FTC-VA­SAS 2-1 A Fradi első győzelme az angyalföldi­ek ellen! Az FTC-ben ez a „névtelen" csa­társor játszott: Weisz, Zbórai, Nemes, Binder, Ivanovszky, Patakiék a harctéren voltak... 1917. szeptember 30. VA- SAS-FTC 2-0 A Vasas első győzelme az Üllői úton. 1918. június 29. FTC-VA­SAS 2-0 Itt már Pataki és Tóth Potya is játszott. 1919. június 16. FTC-VA­SAS 0-0 1919. szeptember 7. FTC-VASAS 1-0 A Tanácsköztársaság idején mindösz- sze egy Kovács Elemér-gól született a 180 perc alatt. 1920. április 11. FTC-VA­SAS 2-0 „Az FTC győzelmi sorozatának újabb értékes állomásához érkezett a vasasok felett aratott győzelmével." 1920. október 3. FTC-VA­SAS 2-2 Csak döntetlen, pedig a hátvéd Hung- ler II is gólt lőtt... 1921. február 20. FTC-VA­SAS 2-0 Az új évtized első FTC bajnoki gólját Wiener II beadásából Kertész Géza kapás­ból lőtte a hálóba. 1921. november 13. FTC-VASAS 3-1 A Schwarz, Pataki, Nikolsburger bel­sőhármas szerezte a gólokat. 1922. február 26. FTC-VA­SAS 4-0 Már a 40. percben kialakult a vég­eredmény. Pedig a II. félidőben az FTC ja­vára kettő, a Vasaséra egy 11-est ítélt meg a bíró. 1922. szeptember 3. FTC-VASAS 2-0 Az FTC - játékoshiány miatt! - csak tíz emberrel kezdte a meccset! Aztán kie­gészülve biztosan győztek - igaz Amsei önmagát múlta felül a kapuban. 1923. április 1. FTC-VASAS 1-1 A ferencvárosi pontvesztés kellemet­len áprilisi tréfa volt. 1923. november 4. FTC-VA­SAS 2-2 A Vasas 11-est reklamálva, majd két kiállítással terhelve levonult a pályáról - a meccs így 6 perccel korábban félbesza­kadt. A hiányzó időt 10 nap múlva leját­szották - de az eredmény nem változott. 1924. március 2. FTC-VA­SAS 2-1 Az FTC - Wágner kartörése miatt - 87 percen át 10 emberrel győzött! 1924. november 30. FTC-VASAS 1-1 Kohuttal a balösszekötő poszton próbálkoztak... A Fradi-gólt egy másik K- betűs, a fedezetet játszó Kevitzky rúgta. 1925. szeptember 6. FTC-VASAS 3-1 Furmann „Csuszti" hosszú pályafutá­sa alatt 2 gólt szerzett bajnoki meccsen. Az egyiket ekkor. 1926. március 7. FTC-VA­SAS 4-1 A Fradiban Sándor József „mesterné­gyest’’ szerzett! 1927. május 1. FTC-VASAS 3-0 A profizmus idején ekkor találtak egy­mással az Üllői úton. A „kis Taki” még a Vasasban játszott. 1927. október 23. FTC-VA­SAS 2-1 A 6. percben Bukovi agyrázkódást szenvedett, kórházba szállították. A Fradi így 84 percen át 10 emberrel játszott. Győztek! Igaz Turay két ember helyett is küzdött... 1928. február 19. FTC-VA­SAS 3-1 EGY OLDAL - EGY KÉRDÉS I A Melyik bajnoki I meccs előtt szállt le helikopter az Üllői úti stadion gyepére? GONDOL­KODÁSI IDŐ: ­amíg a kedves olva­só a 18. oldalhoz ér... A gólszerző a Takács II, Turay, Szedlacsik belsőhármas volt. 1929. április 7. FTC-VASAS 2-2 Takács II és Turay ezúttal is betalált, de Szedlacsik nem - a győzelem elma­radt. 1931. március 1. VA- SAS-FTC 3-2 Toldi két gólja kevésnek bizonyult,.. 1931. október 25. FTC-VA­SAS 5-1 A ferencvárosiak az öt érvényes gólon kívül két érvénytelent is szereztek, vala­mint kihagytak egy 11-est és 6{!) kapufát lőttek! Ekkor buzdította a szurkolósereg először a csapatot „Hajrá, Fradi"-val! (Addig Tempót kiáltottak.) Tehát a Hajrá, Fradi! biztatás először Ferencváros-Va- sas meccsen hangzott el! 1932. április 3. FTC-VASAS 5-0 A 100%-os bajnokság idején a Fradi­tól majd minden csapat megkapta az „ötösét"... Az ötből ezúttal Toldi három­mal vette ki a részét. 1943. április 18. VA- SAS-FTC 3-2 „A II. félidőben látottak alapján a Fe­rencváros 6:3 arányú győzelme sem lett volna meglepetés." Hát ilyen a foci... 1943. augusztus 22. FTC-VASAS 5-2 A Fradi egy sima ötössel vette az 1943-44. évi bajnoki rajtot. 1944. október 8. FTC-NEMZETI VASAS 6-2 A világháború árnyékában játszott ta­lálkozón Sárosi dr. ezúttal is lőtte a gólo­kat - háromszor talált a kapuba! 1945. május 6. FTC-VASAS 2-1 A két csapatnak a világháborút köve­tően ez volt az első bajnoki mérkőzése! Az első ferencvárosi gól Sárosi dr. nevé­hez fűződik. 1946. június 16. VA- SAS-FTC 4-2 A kilenc válogatottal játszó Fradi, két­gólos vereséget szenvedett - hazai pá­lyán! 1946. december 22. FTC-VASAS 2-2 A bajnoki évzárón a Fradi már 2-0-ra vezetett. 1948. április 18. FTC-VA­SAS 2-0 A „tavasz mérkőzése" nagy izgalmak közepette, óriási iramú játékkal telt el. Dr. Sárosi György ezen a meccsen játszott utoljára a Fradiban. 1948. november 28. FTC-VASAS 4-2 A Vasas kétszer is vezetett, de Budai, Deák (2), Czibor góljai döntöttek. A sportszerűtlen megnyilvánulások után a mérkőzést követően, februárig betiltották a Fradi-pályát. 1949. május 22. FTC-VA­SAS 7-2 A „százgólos" csatársor (Budai, Ko­csis, Deák, Mészáros, Czibor) ezúttal is ellenállhatatlan volt. A kis Kocsis három gólt szerzett! 1950. április 23. ÉDOSZ-VASAS 5-1 A pompásan játszó Budai-Kocsis jobbszárny szinte húzta az egész ferenc­városi csapatot előre - a Vasas kapuhoz. 1951. május 13. KINI­ZSI-VASAS 0-0 A gólgyáros csatársorból már csak Mészáros játszott... 1952. április 5. KINIZSI-VA­SAS 0-0 Ismét góltalanul... 1953. augusztus 23. VA­SAS-KINIZSI 1-0 A Népstadiont már augusztus 20-án megnyitották, de a két csapat első stadi­Szedlacsek (Ferencváros) és Kővágó (Vasas) összecsapása egy húszas évekbeli rangadón onbeli meccse még bő egy évet váratott magára. (1954. december 3. Kinizsi-Va­sas 5-1) 1954. március 7. KINI­ZSI-VASAS 2-0 A két csapatnak ez volt a régi pályán az utolsó rangadója. A folytatás 20 év múlva következett! 1974. május 19. FTC-VA­SAS 0-1 A fradistáknak ez a pályaavatón kapott „Vasas-pofon" örökké fájó emlék ma­rad... 1981. november 8. FTC-VASAS 1-3 Kihagyott Fradi 11-es után, sima Va­sas győzelem. 1987. szeptember 2. FTC-VASAS 3-3 A Fradi biztos győztesnek látszott, a csatárok fergetegesen rohamoztak - de a piros-kékek 3 perccel a befejezés előtt egyenlítettek. Vereséggel felérő döntetlen volt. 1989. június 7. FTC-VASAS 4-0 Az első győzelem az új stadionban a piros-kékek ellen! A Fradi brillírozó játéka láttán vastapsban tört ki az Üllői úti pub­likum... 1991. június 15. FTC-VA­SAS 1-0 A gyenge szezonzárón született egyetlen Dzurják-gól döntött. 1991. augusztus 31. FTC-VASAS 1-0 A felújított Üllői úti fúvón Fradi-győ- zelem született. Az FTC Kecskés öngóljá­val nyerte az egyébként nagyiramú rang­adót. 1993. május 22. FTC-VA­SAS 1-1 A mai csapatból csak Szűcs, Páling, Lipcsei és Albert játszott. A gólt Fodor Imre szerezte. 1993. szeptember 4. FTC-VASAS 5-1 Az akkori gólszerzők Gregor 3(l), Wu- kovics, Détári már régen nincsenek az Ül­lői úton. A Fradi kiütéses győzelme - a zöld-fehérek első ötgólos produkciója a Vasas ellen az új pályán. 1995. május 20. FTC-VA­SAS 1-1 Ezúttal Galaschek öngólja után tap­soltak a fradisták... 1995. szeptember 9. FTC-VASAS 0-2 Bajnokok Ligájába jutás(l), rangadó és idegenbeli győzelmek után váratlan vereséget szenvedett ez a „bomba" Fradi: Hajdú—Telek—Hrutka, Kuznyecov-Albert, Lisztes, Vincze 0., Nyilas-Zavadszky, Kuntics, Kopunovics. Cs: Schultz, Vincze G., Fatusi 1996. október 12. FTC-VA­SAS 1-0 A Fradi Nicsenko egyetlen góljával „melegített" az Üllői úti sikeres New­castle elleni UEFA Kupa-mérkőzésre... Napjainkig ez a győztes gól az utolsó - Vasas elleni Üllői úti emlék. Az FTC egyébként az új Üllői úti sta­dionban ezt a mérleget érte el a piros-ké­kek ellen: 11 5 3 3 18-12 Ami pedig a mindenkori FTC-Vasas Üllői úti bajnoki meccseket illeti, nos ed­dig a két csapat kereken 50 mérkőzést játszott az Üllői úti kapufák árnyékában... Fradi-győzelem: 29, döntetlen: 13 Vasas-győzelem: 8. A gólkülönbség; 112-53 az FTC javára. N. B.