Fradi újság (1998)

1998 / 7. szám

10 FRADI ÚJSÁG Majdnem egyidős a Fradival! Németh Béla bácsi május 2-án születésnapját ünnepeli. A kilenc- venkettediket! 1906-ban született-a Fradinál csak hét évvel fiatalabb...- Béla bácsi Pesten születtél?- Nem, Óbudán a Lajos utca 107- ben.- Akkor te már az Üllői úti pálya első évtizedében is itt lehettél.- így van - méghozzá iskolai vá­logatott kapusként vetődtem az Üllői úti pálya porába. Ugyanis akkor még nem volt füves a pálya... 1923-ban pedig az Üllői úti salakon futottam, mert az MTE bérelte atlétái részére. Itt tartottuk edzéseinket, versenyein­ket. Első edzőm Bolyó Béla bácsi volt, aki akaratom ellenére hosszú­távfutót nevelt belőlem. Én ugyanis gátfutó szerettem volna lenni. Aztán elindítottak egy mezei versenyen - az MTK-pálya körül volt a verseny - és azt megnyertem. Ettől kedvet kap­tam - és örökre eljegyeztem magam a hosszútávfutással. 1927-ben a Munkásolimpiát Nürnbergben ren­dezték és oda már 10 km-es ver­senyzőként neveztek. Csak csendben jegyzem meg, hogy az olimpiára a saját költségünkön utaztunk. Pedig hát alig volt pénzem - kevés volt a péksegédi fizetés. Egyébként azért lettem pék, mert amikor édesanyám 36 éves korában meghalt, nekem még szálláson sem maradt - a pék­ségben viszont lakhattam és ehet­tem... A Munkásolimpián csak két finn futó előzött meg - bronzérmet nyer­tem. Ha finn futókról beszélek, el­mondhatom, hogy egyszer a világhí­rű Nurmi ellen is futottam. Ő győzött, én a harmadik helyet szereztem meg... Persze olyan is volt, hogy a világ­hírű finn futókat legyőztem. Egy vi­lágifjúsági versenyen megnyertem a 3000 m-es síkfutást. A legyőzött finn fiútól egy szép tőrt kaptam emlékül és elismerésül. Még ma is őrzöm... Németh Béla versenybíróként a hetvenes években Akarja Ön, hogy hirdetése jobb legyen? Minél több információt tartalmaz hirdetése, annál nagyobb az esélye: ezért Hirdesse cégét: nevét, emblémáját, szlogenjét, telefonszámát... ezért Hirdesse, hogy hoi van a vállalkozása: cím, helyi információ, térkép, mihez van közel, hogyan lehet megközelíteni... ezért Hirdesse, hogy mivel foglalkozik: termékei vagy szolgáltatásai körét... ezért Hirdesse, hogy miért különleges: megbízhatóság, tapasztalat, házhoz szállítás, parkolási lehetőség, vállalkozásban eltöltött évek stb... ezért Hirdesse, hogy mikor van nyitva: fogadóórák, mettől meddig tart nyitva naponta, hétvégén nyitva tart-e, szüksége van-e telefonon előzetes bejelentkezésre... sz Ne feledje! A szakmai telefonszámokat a »Míaknévsor -ban lehet a legkönnyebben megtalálni! Szaknévsor szerkesztőség: 1145 Budapest. Gyarmat u. 52. Telefon: 251-1555 Fax:251-1745 A szaknévsor országa - Egy ország a SZaknévsor -ban!- Összesen hány országban ver­senyeztél?- Nyilvántartásom szerint 23 or­szágban jártam. A városok közül Pá­rizs a „csúcstartó" - ott összesen hétszer versenyeztem, 1947-ben például ott nyertem meg a veteránok versenyét...- Melyik időeredményedre illetve versenyedre vagy a legbüszkébb?- En voltam az első hosszútávfu­tó, aki Magyarországon 32 percen belül futottam a 10 000 métert. 1934-ben az egyik versenyen 30:50.4-es idővel országos rekordot értem el. A versenyeim közül egy 1942-es finnországi nagyon emléke­zetes. Helsinkiben 5000 m-en má­sodik voltam, majd a következő na­pon beneveztek egy 10 000 m-es versenyre is. Dehogy akartam én in­dulni, dehát a vezetők rábeszéltek, hogy Szilágyi helyett - aki egy köny- nyebb versenyt kapott - nos indul­nom kell. Azt mondták, elég ha elin­dulok és úgy ötezer méter körül ad­jam fel, álljak ki. Elindultam és meg­lepve tapasztaltam, hogy nem a ha­zaiak hírességének, Szalminennek szurkolnak, hanem nekem. A finn fu­tóra azért haragudtak, mert nem in­dult el egy Vöröskereszt javára hirde­tett versenyen. Szalminnen a kezdés után mintegy 100 méterrel elment tőlem, de végig a nyomában marad­tam és az utolsó körben utolértem - legyőztem! Egyébként mindig jó utolsó körös futó voltam. Kaptam is a verseny után egy nagy serleget, még most is megvan. Sajnos a háború alatt az érmeim, tiszteletdíjaim nagyrésze eltűnt.- Béla bácsi kilencszer voltál ma­gyar bajnok. Hogyan fejezted be a pályafutásod?- Az MTE-ben majd a MAC-ban folytattam, aztán megint az MTE kö­vetkezett, végül az ÉDOSZ. Tulajdon­képpen az EDOSZ-FTC fúzióval ke­rültem az FTC-hez. Az ÉDOSZ atléti­kai szakosztály vezetője voltam és így a fúzió után is az maradtam, még vagy egy évtizedig. Na, de még egy ideig a versenyeken is elindultam.- Később pedig edzőként segítet­ted a klubot. Kik voltak a leghíresebb versenyzőid?- Simon Attila, aki az 1960-as és 1964-es olimpiára is kijutott, no és ötödik volt a belgrádi Eb-n, a 3000 m-es akadályfutásban. Jóni István is szép sikereket ért el, de az egész tár­sasággal elégedett voltam - nagyon jó hangulatú sportolók voltak velem. Simon Attilával még mindig tartom a kapcsolatot, immár ősz fejjel, de a régi szeretettel látogatja idős edző­jét.- Kilencvenkét év már igencsak jelentős. De azért mindennap látunk a Népligetben, a Fradi-étteremben a „csumi-ebédeknél". Itt élsz közöttünk és gondolom, hogy érzed: szeretünk. Te a névnapot, vagy a születésnapot szereted jobban?- A Béla-napot. A születésna­pomnak soha nem örültem, mert azok mindig jelzik, hogy öreg­szem... Nagy Béla laifiiiiBiim« 1936. április. Molnár Béla (Bp. V., Sas u. 4.) levélben kifogásolta a Nemzeti Sportnál a FRADI név hasz­nálatát. „Levélírónk figyelmét felhív­juk arra, hogy a FRADI elnevezést nem mi találtuk ki. Ez az elnevezés kitalálódott, mégpedig valamikor na­gyon régen, s azóta a régi FTC s a mostani Ferencváros hivei nevezik így és így buzdítják csapatukat. An­nak idején, amikor megtörtént a pro­fi-amatőr szétválasztás, az FTC akko­ri vezetői komolyan gondolkodtak azon, hogy ne FRADI FC-ra nevez­zék-e a zöld-fehér profi csapatot. A Fradi elnevezés nyelvtani helyessé­géről lehet vitatkozni. Arról azonban nem lehet tudomást nem venni, hogy ez az elnevezés van, ezrek és ezrek gondolatában, beszédében, kiáltásában él. Mi általában a Fe­rencváros elnevezést használjuk, ha a csapat hivatalos megjelöléséről van szó. De csak ne kívánja tőlünk, hogy legközelebb - ha történetesen felzúg a Ferencvárosnak szóló bizta­tás - a nyelvészeti helyesség kedvé­ért „Hajrá, Ferencvárosi FC”-t írjunk a „Hajrá, Fradi!" helyett... A Fradi elnevezés átment a köztudatba, s azt onnan semmiféle mesterséges úton- módon nem lehet kiradírozni. Újra felzúgott a „Hajrá, Fradi!” A sok nagy labdarúgócsata szín­helye, a Ferencváros Üllői úti pályá-