Fradi újság (1997)

1997 tavasz / 3. szám

9 FRADI ÚJSÁG 3. rész Fradi-történelem napról napra óriási fölényben játszott, a fra- disták mindössze kétszer dobtak kapura! Az első ferencvárosi csapat­összeállítás ez,volt: Vargha Ferenc-Róna Zsig- mond, Erdős Miksa—Nágeibach Mihály—Horváth Károly, Váczi Imre, Horn Lajos. A második fordulóban - szep­tember 10-én - már jobb ered­mény született: Budafok-Kisté- tény-FTC 4-3. A mérkőzés meg­lepetéssel indult - az FTC egy­másután három gólt dobott! A második félidőben azonban a Budafok nemcsak kiegyenlített, hanem végül a győztes gólt is ők lőtték. A kritika szerint az FTC- ben Horváth Károly és Róna Zsigmond kitűnően játszott. A vízilabda-bajnokság utolsó fordulóját szeptember 17-ére ter­vezték de „a póló-matchek elma­radtak, miután az FTC lemondott a Postatakarékpénztár javára, a Budafok pedig a Balaton Úszó Egyesület javára." A bajnokságot így a „balatoniak” nyerték, a Fra­di pedig negyedik volt. „Pillanatra érdemes megállni az utolsó helyezett FTC mellett. A zöld-fehérek első startja nem hozott sikert a vízipólósportban, nem hozott sikert a következő év sem, éveken keresztül nem tud­tak szerephez jutni, de - nem csüggedtek... A hatalmas fe­rencvárosi egyesület, amelynek már abban az időben is tekinté­lyes tábora volt, tovább vállalta a szürke szerepet, hogy azután fel­törve bebizonyítsa a régi mondás igazságát: utolsók is lehetnek el­sők!" (Páncél Lajos: A magyar vízipóló története) Csak a „tarcsi” nyert bajnokságot 1904 szeptemberében „potya- pontokhoz" jutott a labdarúgó- csapat. „A mai negyedik mérkő­zésnek a MAC és az FTC között kellene lefolyni, a MAC azonban inkább lemond a két pontról, s egy bécsi csapattal játszik, egy már régebben megállapított terv szerint.” Hát ilyen is volt... ABTC már nem volt ilyen szí­vélyes - az utolsó fordulóban 2­0- ra legyőzték az FTC-t, elütvén ezzel a mieinket a bajnoki címtől. A BTC mindenképpen harmadik volt - de az ő győzelmük révén az MTK nyerte a bajnokságot az FTC előtt... Az FTC II azonban célba ért, megnyerték a Szövetségi Díjat (így hívták akkor a tarta­lékbajnokságot). Az FTC első tartalék-bajnokcsapatában olya­nok is játszottak, akik hamarosan válogatottak lettek! (Weinber, Koródy, Braun.) Az első tartalékbajnoki tabel­lánk: 1. FTC II 16 14 - 2 50:18 28 Fradi-bírók Labdarúgásunk kezdeti szaka­szában az egyesületek tagjai kö­zül toborozták a játékvezetőket. Az 1905-ös évre 53 „szövetségi játékbíró’' kapott képesítést. Az FTC-t négyen képviselték: Procskó Mihály (ő volt az első futballbírónk), Horváth Ferenc, Malaky Mihály, Nagy Ferenc. Az első FTC-UTE-mérkőzés 1905. február 19. Soroksári út: FTC-UTE 2-0. Az újpestiek­nek ez volt a bemutatkozásuk az L osztályban, tehát a Fradi ellen kezdték bajnoki szereplésüket! így írtak erről a ma már sporttör­téneti meccserői: „A mérkőzés kielégítette a várakozást, erős, de különösen az első félidőben igen szép küzdelmet hozott. Különö­sen szépen játszott mindkét csa­társor. Szünet után tíz percig még az LITE bírja a nagy tempót, csakhamar azonban az FTC lesz a helyzet ura, s a 17. és 23. perc­ben két gólt lő. Mindkét esetben Braun ügyes játéka juttatta a lab­dát Weiszhez, aki 35 méterről élesen, védhetetlenül rúgta a lab­dákat a hálóba." A Fradi első félbeszakadt nemzetközi mérkőzése 1905. március 19-én a Sorok­sári úti - esőtől áztatott - pályán rendezték az FTC-Vienna mérkő­zést. Pokorny gólja után a ferenc­városi publikum várta a további jó folytatást, de az elmaradt... „A nemzetközi mérkőzés kínos incidenssel zárult, azazhogy nem is zárult, hanem íélbeszakíttatott, az első félidő 43. percében. Az történt ugyanis, hogy Ordódy Béla versenybíró a Vienna középcsatá­rát kiállította, miután ítélkezései miatt durván megsértette. Or­dódy azonban kijelentette, hogy azon feltétellel, ha a sértő fél tőle bocsánatot kér, tovább engedi ját­szani. A bécsi játékosnak azonban a fejébe szállt a tudása, és nem önérzetből, hanem tisztán dacból nem akarta meg követni a bírót, ki ennek folytán természetesen ra­gaszkodott ítéletéhez. A bécsiek pedig testületileg otthagyták a pályát. A Vienna ezen sportsze­rűtlen, inkorrekt eljárása nagy megbotránkozást váltott ki a né­zőkben, kiknek azonban dicsére­tére válik, hogy nyugodtan, min­den zúgolódás nélkül vették tu­domásul a bécsiek eljárását." Gólözön... FTC-MAFC 14-0 - FTC II- MAFC II 15-0! „Érthetetlen, hogy egy hatal­mas főiskolán ne legyen leg­alább 11 közepes játékos. Mind­két csapat 9 emberrel állt ki és így játszi dolga volt az FTC komplett legénységének, melyek tetszés szerint győztek, úgyszól­ván tíz csatárral játszva. ” A tartalékok mérkőzése csak 65 percig tartott, mert a két csa­patkapitány kérésére a bíró lefúj­ta a komolytalan mérkőzést... Úsztak a Fradi sikereiért 1905 júniusában megkezdő­dött az úszóidény. Sorra szület­tek a szép sikerek, jó eredmé­nyek. A MIJE versenyén a 68 m- es hátúszásban Donáth Leó nagy fölénnyel győzött. A verseny zá­rószáma - igazi kuriózum: be­mutattak egy új úszómentő-ké­szüléket... Bécsben a Wiener AC nemzet­közi úszóversenyén Váczi Imre képviselte az FTC-t. A 200 m-es mellúszásban „óriási fölénnyel, játszi könnyedséggel győzve.” Az abháziai Angiolina fürdő­ben 17 egyesület 164 versenyző­je állt rajthoz a különféle szá­mokban. Váczi ellenfele a 200 m-es mellúszásban a német baj­nok volt, aki Európa-szerte aratta győzelmeit. „A nap szenzációja a német Schwarcz legyőzése volt. Váczi az FTC rokonszenves tagja oly kiválót produkált fölényes győ­zelmével, melyet a német úszók is elismeréssel honoráltak. Gyö­nyörű végküzdelemben 2 test­hosszal verte ellenfelét. Ez volt a nap legizgalmasabb versenye. A győztest a közönség szűnni nem akaró ovációban részesítette." A győztes Váczi ideje 3,20 volt - ez egyben osztrák rekordot is jelentett. A19 éves versenyző­nek ez már a negyedik osztrák re­kordja volt! Ezüstkoszorús úszóverseny... „Azokhoz a hatalmas sikerek­hez, amelyeket a Ferencvárosi Torna Club a sport minden ágá­ban már eddig is elért, méltón sorakozik a szombati úszóver­seny sikere is. Bár első ilyenne­mű versenye volt a szombati úszóverseny, de a kifogástalan rendezés, a számok gyors lebo­nyolítása szakavatott és Jel ki is­meretes kezekre vallott. Úszóver­senyeink történetében sokáig emlékezetes fog maradni ez a verseny, mely úgy anyagi mint erkölcsi sikerét tekintve méltó volt az FTC-hez. Akkora közön­séget (több mint 600 embert) együtt még aligha látott a Csá­szár fürdő uszodája, de annyi versenyzőt sem. A 12. verseny­hez 80 startolót indítottak, köztük úszóink színe-javát. Halmay Zol­tán az MTK úszója új csúcsot úszott ezen a versenyen. Meg kell még emlékeznünk Kanitz Henrikről, ki e versenyre három tiszteletdíjat tűzött ki. Ezek közül az ezüstkoszorút, mely a legtöbb győzelmet arató egyesület részére volt kitűzve. Az FTC mint rendező egyesület nem versenyzett érte, így az MTK-é lett 2 győzelemmel és 5 második helyezéssel. ” E nevezetes versenyünk idő­pontja 1905. szeptember 2-a volt. Meghalt a csapatkapitány Az FTC első elhunyt sportoló­ja a labdarúgók csapatkapitánya, Berán József volt. 1905 augusz­tusában nyári önkéntes katonai szolgálatot teljesített. Ezredével Szegedre ment, ahol megbetege­dett, hastífuszt kapott. Tíz napi szenvedés után, 22 éves korában elhunyt... Az első nekrológot FTC-sportolóról Horváth Ferenc, az egyesület titkára írta, s ez a Sport Világ augusztus 20-ai szá­mában jelent meg. Temetésén az egész magyar sporttársadalom megjelent, ko­porsóját az egyesületek koszorúi teljesen elborították. Az.FTC ne­vében dr. Schneider Béla mon­dott búcsúbeszédet. Az őszi idénynyitón - az FTC- UTE mérkőzésen - is gyászoltak. A csapatkapitány emlékére a já­tékosok a karjukon gyászkarsza- laggal vonultak a pályára. A klub történetében ez az első ilyen eset. És még egy nevezetes tett történt: Berán helyét üresen hagyva, csak 10 emberrel kezd­ték meg a mérkőzést. így játszot­tak pár percig...