Fradi újság (1997)

1997 tavasz / 4. szám

11 FRADI ÚJSÁG 4. rész Fradi-történelem napról napra Komáromba is ellátogattak a ferencvárosiak és ott is nagy kö­zönségsikert arattak. Félidőben ott is 2-0 volt az eredmény és a folytatásról ezt írták: „A második félidőben a védelem visszaesik és egymásután két gólt kapnak a komáromiak - mire néhány rendkívül veszélyes támadással felelnek - sőt, az FTC kapusának ugyancsak van mit védenie. A kapufélfa is segítségére van egy ízben. Az FTC nem ambici­onálta a nagy gólarányú győ­zelmet. " Váczi kudarca - Manglitz sikere „ Váczi Imre az FTC tagja ki­ment Angliába, hogy ott döntés­re kerülő 200 yardos mellúszó bajnokságon részt vegyen. Úszó- körökben nagy várakozással te­kintettek Váczi útja elé, mert tré­ningben az eddigi angol rekord­nál szebb eremdényeket ért el. ’’ Váczi „ csak" harmadik lett az an­gol bajnokságon, ami bizonyos fokig kudarcot jelentett. Egy 1906. augusztus 26-ai híradás: „Az FTC törekvése fel­lendíteni a gyalogló sportot, nem volt meddő, mutatja ezt nemcsak az elért rekordjavítás, hanem a gyaloglók száma és klasszisa. Ma már jeles bajnokunk, Mang­litz Ferenc mellé reményteljes gárda sorakozik, amely az FTC- nek sokat köszönhet. A versenyt Manglitz Ferenc nyerte 3 perccel megjavítva az országos rekordot. Manglitz ma hosszútávon Ma­gyarországon verhetetlen." A re­kord: 1 óra 50 perc 38 mp volt (10 km). Az első egyéni FTC-bajnokság! 1906. szeptember 8. - az FTC szempontjából sporttörténeti dá­tum. Ezen a napon született meg az első egyéni FTC-bajnoki cím! „30 km távgyaloglás Magyaror­szág bajnokságáért: 1. Manglitz Ferenc (FTC) 3 ó. 18 p. 10,6 mp. Manglitz a verseny elejétől vezet ellenfelei előtt, de az első 10 km- ben olyan erős tempóban gyalo­golt, hogy az út további részét nehezen bírta erővel. ” A magyar bajnokságot Aradon rendezték, így elég távoli városban született meg az első ferencvárosi bajnoki aranyérem... Ráadásul a labda­rúgócsapat válogatott balbekkje szerezte! Hangtalan kis motorok viadala A Fővárosi Kerékpár Egylet a Millenáris versenypályán ren­dezte meg a „hangtalan kis mo­torok” - a kerékpárosok viadalát. „Néző rengeteg sok akadt, mert a versenyeket ingyen hirdették, de a versenyprogramért 40 fillért követeltek a pálya területére be­lépőtől." Két versenyünk indult: Hegedűs Jenő és Ligeti Gyula. Ligeti az Augusztusi nagydíjban (1000 m) a 2. helyen végzett, a milleniumi emlékversenyt (10 km) pedig megnyerte! Tíz gól az FTC-Slavia meccsen! Az 1906-os őszi évad nemzet­közi csemegéjét hozta a két híres csapat találkozása: FTC-Slavia 5-5! „A közönség élénk tapssal üdvözli a népszerű cseh csapa­tot, mely szemmel láthatóan tet­széssel fogadja azt. Az FTC várat magára, miközben a csehek vé­gi gheverednek a pályán, látszik rajtuk, hogy biztosak fölényes győzelmükben. ” Aztán félidőben már levegő­ben lógott a meglepetés, a ma­gyarok 3-2-re vezettek! Azután percek alatt 5-2-re elhúznak a ferencvárosiak... 5-4-es állás­nál a bíró 11-est ad az FTC ja­vára, amit a csehek 10 percig nem engednek elvégezni, sőt le­vonulással fenyegetőznek. „Tíz percnyi huzavona után a bírónak elégtételt adnak, mire a mérkőzés folyik tovább. De a magyar csa­pat teljesen kedvetlenül játszik már, s midőn a csehek a csatár Koseket állítják a kapuba, annyi­ra zavarba hozzák a 11-est lövő Schlossert, hogy ő az ugrándozó Kosekbe lövi a labdát. A csehek ezután a deprimált magyar csa­pat kapujába - Kosek által - be­lövik a kiegyenlítő gólt, s így az izgalmas mérkőzés eldöntetlenül végződik. ’’ Diana-díj Bécsből 1906. november 8-án az FTC úszói Bécsben a WAC versenyén szerepeltek. (Egyébként a Diana- fürdőben csendült fel először a Kék Duna keringő - egy olyan farsangi bálon, ahol a medencét fával befedték és azon táncoltak a párok...) „Az idén sikerült az FTC kiváló csapatának a klasszikus Diana- díjat Budapestre hozni. Győzel­mük fölényes volt. Gyorsúszás­ban Olasz Andor győzött, de tu­lajdonképpen holtverseny volt. Olasz a víz felett, Donáth alatta érintette a célt. A mellúszásban Váczi fél méterrel győzött. ” Mivel a Diana-díjban a csapat két tagjának kellett első helyen végezni, így Olasz és Váczi győ­zelme a Diana-díj elnyerését je­lentette. A csapat harmadik tagja, Tóbiás Zoltán, az oldalúszásban a 2. helyen végzett. Még egy FTC-versenyző került az első helyre: a 68 m-es junior hát­úszást Nagy József nyerte. Bajnoki gólcsúcs: FTC—Typográfia 15-0! Az első őszi-tavaszi rend­szerben kiírt bajnokságban az FTC napjainkban is megdöntésre váró rekordgyőzelmet aratottl „A Soroksári úti pályán küzdött a két csapat és a mérkőzés szenzációs gólaránnyal az FTC fölényes dia­dalával végződött. Az FTC csapa­ta teljes vehemenciával játszotta végig a mérkőzést és oly formát mutatott, mely még a saját remé­nyeit is felülmúlta. A félidő 8:0-al végződik. A II. félidőben a Typográfia többször jut kedvező alkalomhoz, mit azonban a foly­ton résenálló FTC-védelem biz­tosan szerel. Gól-gól után követ­kezik az FTC támadásai révén, és a teljesen deprimált csapat nem képes a további gólt megakadá­lyozni. ” Érdekes, hogy a 15 gólból a csapat csatársztárja, Schlosser mindössze csak kettőt szerzett. A legeredményesebb Weisz volt - hat gólt lőtt! Szép volt Schön! „Schön József az FTC egyik csatára a következő levelet küldte szerkesztőségünkhöz: A Nemzeti Sport legutóbbi számában az FTC-Typográfia mérkőzésről szóló tudósításban többek között az foglaltatik, hogy a Typográfia kapusát Weinber klubtársam úgy mellbe rúgta, hogy az harcképtelenné vált. Az igazságnak tartozom azzal a kije­lentéssel, hogy a Typográfia ka­pusát - mikor mindketten a lab­dára szaladtunk - én rúgtam meg véletlenül, de akkor sem úgy, hogy harcképtelenségről beszél­ni lehetne. Weinber a kérdéses alkalommal a kapus közelében nem volt. Az igazság érdekében kérem soraimnak szíves közlé­sét. " Schön József az FTC tagja „Schön” - ami németül is azt je­lenti, hogy „szép" - szépen vi­selkedett... Ferencvárosi vívóestély 1906. december 29-én az FTC megrendezte első vívóestélyét. „A klub mestere Schlotzer Gás­pár, a kitűnő bécsújhelyi iskolá­ból került ki, így iskolája mo­dern, magas színvonalú. Ő maga kitűnő vívó, lelkes buzgó mester, aki a legszebb eredményeket érte el. Tanítványai a klubban még kezdők, de mindegyik kitűnő anyag. Mozgásuk plasztikus, lábtechnikájuk jó és az iskolán meglátszik, hogy mesterük gon­dolkozni tanítja őket. Ébert Ist­vánt külön kell kiemelni, mert ő már tavaly is szép sikerrel ver­senyzett. Energikus, gondolkozó vívó. Utána mint tussvívó Békés Gyula következik, kinek egy erős iskolával mozgása korrektségét kellene csak helyreállítani, hogy komoly versenyvívó számba menjen. Rumbold, a két Schön­dorf er és Brestyánszky biztató te­hetségek. Schlotzer mester volt az est hőse. Utolsó asszója Sa- nesivel fényesen sikerült, mind­két mester kitűnőt produkált." Nemcsak a mester győzött, hanem tanítványai is: Jeney ist- ván, Schöndorfer Jenő, Ébert Ist­ván, Rumbold Gyula (labdarú­gó!) Schöndorfer István, Bres­tyánszky Lajos, Schustik Dezső és az olasz származású Sanesi Lionello. Sanesi az FTC első külföldi sportolója volt! A vívás mellett a tornát is új­ból felvette programjába a kora­beli FTC. Ezek a próbálkozások főleg az eredmények tekintetében nagyon elhalványultak a labda­rúgók sikerei mellett. Voltak olyanok is, mint például a vízi­labdázók, akik egy-egy időszakra szüneteltették működésüket. A sláger ebben az időszakbana fut­ball, az úszás és talán Manglitz sikerei révén még az atlétika volt. Manglitz egyébként „kincsei­ből" a húsz gyönyörű tiszteletdíj­ból és vagy 150 éremből kiállí­tást is tartott az évzáró össze­jövetelen. Az első FTC-kiállítás tehát 1906. december kilence­dikén a Bakáts téren lévő Fe­rencvárosi Polgári Körben volt! Ott, ahol a Fradi 1899-ben megalakult...