Fradi újság (1996)

1996 ősz / 2. szám

13 _______________________FRADI ÚJSÁG_______________________ A RANYFRADI Ez a Fradi futballmúzeum könyvsorozat 22. kötetének a cí­me, amelyben az FTC valamennyi NB l-es mérkőzésének összeállítását, gólszerzőit publikáljuk az NB I 1935—36-os idényétől az 1995—96-os szezon végéig. Az NB I bevezetése -1935 - óta a Ferencváros 1772 mér­kőzést játszott - így ezek adattára most egy kötetben talál­ható! A szöveges rész mindössze az 1996-os „aranytavasz­ról”, a tegnapról szól, az FTC 26. bajnoki címének elérését idézi fel. Lapunkban most az „aranyfinálét” ízelítőül és em­lékidézésül nyújtjuk át olvasóinknak. Június 12. Népstadion: BVSC- FTC 0-1 A bajnokság szempontjából döntő mérkőzést a vasutasok a Népstadionba vitték és a 45 ezres szurkolói létszám bizo­nyította - helyesen tették. A Fradi-tábor bajnokként kíván­ta ünnepelni csapatát-immár huszonhatodszor a klub törté­netében. A 40. percben veszé­lyeztetve volt mindez, hiszen a BVSC tizenegyeshez jutott. Hajdú jól imádkozott - Orosz a kapufára lőtte a büntetőt! És három perc múlva már a fe­rencvárosi kezek voltak a ma­gasban. Keller ívelt szabadrú­gását Kuntics magasra fel­ugorva szépen fejelte a háló­ba. Amint később kiderült, a szerb fiú fradista búcsúgólja aranygól volt... A II. félidő­ben két nagy helyzete volt a vasutasoknak, de a Fradi ezen a napon Fortunával tegező vi­szonyban volt. A bajnokságot matematikailag ezen a napon nyerte a Ferencváros, de első­sorban a tavaszi nagy hajrá többi meccsein való helytállás döntött a két csapat vetélkedé­sén. És a mérkőzés után a szurkolók ezt ünnepelték ön­feledten. Jó néhányan már az utolsó öt percet sem tudták ki­várni, nézők tódultak a küzdő­térre. Öt percig szünetelt a já­ték, majd a csapatok újból előjöttek az öltözőből és leját­szották a hátralevő időt. Har- sant a hármas bírói sípszó és végétért az FTC 484. népsta­dionbeli mérkőzése. 1963 (SZEAC), 1964 (Győri ETO) és 1967 (Egri Dózsa) után immár negyedszer ünnepelte bajnok­ságát a Fradi-tábor, az impo­záns sportlétesítményben. De hát a fradistáknak az Üllői úti stadion az igazi otthon így a hivatalos ünneplés a követke­ző meccsen ott történt... Június 17. Üllői út: FTC-PMFC 3-1 Mérkőzés előtt a dunavar- sányi Árpád fejedelem Általá­nos Iskola mazsorett-tánccso- portja a Fradi-indulóra mutat­ta be parádés felvonulását. Ezt követően a legparádésabban játszó ferencvárosi labdarúgó díját, a pápai fradisták Zöld Sasok trófeáját Lisztes Krisz­tián vehette át Gerlei Ferenc- től, a pápaiak vezérszurkoló­jától. Az eseményre a Sprin- ger-szobor előtti térségen fel­állított színpadon került sor, amely a későbbiekben még fontos szerepet kapott, a meccs végén itt volt a bajnok­ünneplés. Fülöp Kálmán örö­kös tagunk, dalszövegírónk sajátos módon köszöntötte kedvenceit: a Fradi-induló dallamára a 26. bajnokság tiszteletére írta új szerzemé­nyét, amit a stúdióból sugár­zott a hangszóró, és amit a szurkolók együtt dúdoltak az ismert dallamra. A pécsiek is köszöntötték az újdonsült baj­nokcsapatot, majd a szurkoló- tábor az első Fradi-gól meg­ünneplésére készült. A 20. percig kellett várni, amikor is Lisztes futtából mintegy 20 méterről bombagólt lőtt! Ki­lenc perc múlva a fieszta foly­tatódott, a gólkirály Nicsenko tizenegyesből talált a kapuba. És Nicsenko duplázott a 60. percben, látványosán emelte a labdát a kapuba. Egy negyed­óra örömfoci után a pécsiek a 86. percben megszerezték a becsületgólt. Ezt már a 71. percben csereként beállt ka­pusunk Szeiler József kapta, de így is örömtelivé vált pá­lyára lépése. Arról nem be­szélve, hogy ezzel tagja lett az FTC 26. bajnokságot elért csapatának. Ö volt a huszon­hatodik, aki ebbe a gárdába a bajnokság során bekerült. Az a szeretetteljes ováció, ami a népszerű kapus pályára lépé­sét fogadta, talán még a baj­noki arany fényénél is jobban csillogtatja Szeiler szemét... A mérkőzés végén az előzetes bejelentés szerint kinyíltak a „menekülő kapuk”, ünneplő szurkolók tódultak a pályára. A levetkőztetett ferencvárosi fiúk pedig a színpadon, Arató András disk jockey irányításá­val szóltak az „istenadta nép­hez”. Óriási ovációk közepette hangzottak el ezek a miniin­terjúk, s bizony a végén a szurkolótábor követelésére Novák Dezső mesteredzőnk is a színpadra lépett. Az ünnep­lés színpompás része volt, amikor a csapat elénekelte új hivatalos dalát, a Na, na, na, na, hej, hej, hej, hej Ferenc­várost. Tapsvihar közepette vonultak a fiúk az öltözőbe, a szurkolók pedig az otthon zöld füvének simogatása után sétáltak ki a pályáról. így is le­het... Köszönet mindezért a szurkolóknak - és köszönet mindazoknak, akik ezt az ün­neplést lehetővé tették. A fe­rencvárosi rendőrség, az IN- KAL emberei méltóak voltak a ferencvárosi aranyhoz... Június 24. Népstadion: MTK- FTC 2-1 A bajnokságzáró kilencven percből a fradistáknak egy perc öröm jutott. Az első... Arany a tizenhatosról egy hir­telen mozdulattal a kapuba to­vábbította a labdát. A Fradi 1996-os aranyéremhez Arany László gólja volt a „pecsét”... Mivel a csapat tagjai is ezzel befejezettnek nyilvánították a bajnokságot - a többi 89 percről ne beszéljünk. Arról írjanak az MTK-ban, hiszen két góluk elegendő volt ah­hoz, hogy legyőzzék az újdon­sült ferencvárosi bajnokcsa­patot. A Ferencváros így az őszi 8 pontos hátrányból „csak” öt pont fölénnyel nyer­te a bajnokságot. 1. FTC 30 21 36 56-25 66 2. BVSC 30 18 7 5 50-29 61 3. UTE 30 12 12 6 43-31 48 A Fradi negyedszer duplázott Az FTC ezúttal negyedszer duplázott, azaz egymás után két bajnokságot nyertek a fiúk: 1905, 1906-07 (1906 tava­szán nem volt bajnokság), 1939-40,1940-41,1967,1968 (naptári éves bajnokság volt), 1994-95 és 1995-96. Három egymás utáni bajnokság egy­szer volt: 1925-26,1926-27, 1927-28. Ötször egymás után az „őskorban” nyertek bajnoki aranyat a franzstadtiak: 1908— 09, 1909-10, 1910-11, 1911-12, 1912-13! AZ ARANYFRADI CÍMŰ KÖNYVET INGYEN KAP­JÁK azok a szurkolók, akik most vásárolják meg FTC centenáriumi jegyü­ket. A jegy befizetésekor a könyvet az FTC pénztá­rában mintegy centenári­umi előhangolásként ajándékul vehetik át... Az első ARANYFRADI-tulajdonosok Név Szektor Sor Hely ifj. Varga János L 13 13 Sipos József 4 18 16 id. Sipos József 4 18 17 Fritz Csaba 4 18 18 Gergely Mihály 13 2 23 Gergely Linda 13 2 24 Sztuflák Gyula Ede K 16 14 Szigeti András 4 17 1 Szigeti Andrea 4 17 2 Vuia Doina 4 17 3 Vuia Tanya 4 17 4 Claude Bassler 3 18 20 Palatínus György 3 18 21 Meződi Sándor 16 20 14 Gellér László 4 19 26 ifj. Gellér László 4 19 27 Fürdős Károly 16 2 1 Szedlár István 5 14 19 ifj. Varga János 15 2 13 ifj. Varga János 15 2 12 Pál Orsolya L 13 12 Kun Géza K 20 12 Kovács Gábor 12 18 5 Kovács László 12 18 6 Németh Gábor K 10 12 Máté Klaudia 15 2 15 Máté Zsolt 15 2 16 Máté Imréné 15 2 17 Manhertz Ferenc 12 16 8 Both Balázs K 3 13 Litkei László 13 12 1 Molnár Krisztina L 18 14