Fradi újság (1995)

1995 ősz / 4. szám

4 SÁROSIÉKTÓL SIMONÉKIG A Ferencváros első NB-l-es aranya A klub történetének első NB l-es bajnoki ara­nyérmét hozta az 1937-38-as kiírás. A Fradi addig 9 amatőr bajnokságot nyert (1903,1905,1906-07, 1907-08, 1909-10, 1911-12, 1912-13, 1925-26). A profizmus idején pedig négyszer volt bajnok (1926-27, 1927-28, 1931-32, 1933-34). A 14. bajnoki cím már az NB l-es korszakra esett. Sorozatunkban - rendhagyó módon - a Fe­rencváros első NB l-es „aranyútját” felidézzük, azaz mérkőzésről mérkőzésre „izgulhatunk” mi, hogyan is történt egykoron... A Fradi első NB l-es bajnoksága idején. Örökrangadóval kezdődött... Ferencváros-Hungária 3-3 A rangadó első gólját Cseh leshelyzetből lőtte, de Kemény hamar kiegyenlített. A következő gól öngól volt. Tátrai lábáról lecsúszott egy labda és védhetetlenül szállt Háda kapujába! Ke­mény másodszor is kiegyenlített... „A Ferencváros fellelkesült a kiegyenlítő góltól. A 73. perc­ben Polgár ad briliáns, hosszú labdát Kemény elé, aki a vonalon fut vele. Hungarista védők integetnek is, de a partjelző nem. Kemény gyönyörűen fut le, majdnem a vonalnál magasan bead és a döntő pillanatban érkező Táncos öt méterrők kapásból, fél- magasan a bal sarokba bombáz. Mintaszerű a „nagykönyvben” előírt, szemkápráztató akció volt!” Aztán a 80. percben a Hungária volt, amely egyenlített... A Nemzeti Sport így értékelte az örökrangadót: „Az eredményt nem mondhatjuk igazságosnak. A Ferencvá­rosból hiányzott Toldi. Sokkal inkább hiányzott küzdőképessé­ge, hiányoztak az ő hatalmas lövései, melyek már annyi mér­kőzés sorsát megfordították. Ezt a hátrányt is leküzdötte a Fe­rencváros. A balszerencsével szemben azonban tehetetlen volt. A balszerencse ezúttal főként Tátrai öngóljának képében jelent­kezett. De a partjelző és végső következtetésben a játékvezető elnézte a Hungária gól előtt Cseh lesből indulását. Mindent egy­bevetve: egygólos ferencvárosi győzelem jobban megfelelt vol­na a játék képének is." * Üllői út: Ferencváros-Nemzeti 5-4 A Nemzeti 0—2-ről, 2—4-ről és 3—2-ről nyomult fel mindig gólnyi „távolságba", de azt nem tudta lefaragni. AII. félidő kö­zepén 4-2-es állásnál egy ferencvárosi kirúgásnál Kisalagihoz került a labda, belőtte, a játékvezető gólt ítélt, de hétperces vi­tatkozás után visszavonta az ítéletét. Volt kiállítás, izgalom, sok gól. Több, mint amennyit a válogatott Fradi védelemtől elvár­tak... * Kispest: Ferencváros-Kispest 4-3 A fradisták az Üllői úti pályán vették fel a szerelést, és mez- beöltözötten autóztak Kispestre... Sárosi, Táncos, majd ismét Sárosi gólját a hazaiak mindháromszor kiegyenlítették. Amint később kiderült, a 69. percben megítélt 11-es döntötte el a 2 pont sorsát. Sárosi dr.: - Amikor a játékvezető megítélte a 11-est, akkor néhány kispesti csatár tiltakozni kezdett. Erre a játékvezető nyomban kijelentette, hogy aki nem megy el tőle, és nem hallgat el, azt nyomban kiállítja. Serényi is ott volt, erre elment egy kicsit, majd visszajött, és így szólt:- Játékvezető úr, nem volt ez illő, és Sárosi mindjárt be is bizonyítja azzal, hogy mellé lövi. Ugye mellé lövöd Gyurka? Nyomban észrevettem, hogy Serényi ezzel izgatni akar engem, és így szóltam hozzá: „Légy nyugodt, berúgom.” És berúgta... Üllői út: Ferencváros-Újpest 3-1 A Ferencváros a nagyfontosságú mérkőzésre elérte legjobb formáját. Ilyen jól még az Ausztria elleni 671-es KK-mérkőzés alkalmával sem játszott a Ferencváros! Az Újpest így is sokáig nyílttá tudta tenni a mérkőzést, és szintén nagy része van abban, hogy a rangadó pompás iramú, remek futballt hozott. A gólok sorrendje ez volt: Toldi védhetetlen fejesgólja (19. perc), aztán egyenlítés egy erősen vitatható tizenegyesből (44. perc), a 76- 77. perc eseményei: Táncos rohan, középre gurítja a labdát - Sárosi átlépi, Toldi robog, mint egy tank, alig bírnak előle az újpestiek szögletre menteni. A következő percben Táncos rúgja a szögletet, Kemény magasan felugorva visszafejeli, egyenesen Toldinak, aki a jobb felső sarokba fejel, közelről, védhetetlenül. 2-1-re vezet a Fe­rencvárosi A harmadik Fradi gólt ezúttal is szögletrúgás után érték el, ezúttal Sárosi fejelt a hálóba. (87. perc) Sárosi dr.: - Ma délelőtt fél tízkor alaposan fölvágták a bal lábfejemet. Ezt szándékosan hallgattam el a mérkőzés előtt. Re­mélem többé nem mondják, hogy nem bírom a fájdalmakat. Úgy érzem, hogy megérdemeltük a győzelmet. A ferencváros következő bajnoki mérkőzésére még tíz napot várni kellett, hiszen a szeptember 12-i játéknapon a fradisták a KK-döntőben a Laziot fogadták. Bizony ilyen sem volt a korabeli bajnokságok történetében, hogy egy csapat a bajnoki meccs „helyett” KK-döntőt játszik. * Az Üllői úton mindössze 3500 néző előtt játszották a Ferenc­város—Budafok elmaradt bajnoki mérkőzést. Ferencváros-Budafok 5-2 „A Ferencváros öltözőjében nagyban készül a csapat, ezúttal sok hónap után, Sárosi dr. nélkül. Sárosi dr. civilben jön be az öltözőbe, és mondja:- Jobb combom felső részében érzek húzódást, és fáj a bal sarokcsontom is, amire rúgást kaptam vasárnap. A Ferencváros vezetősége nem könnyű szívvel bár, de mégis elhatározza, hogy a vasárnapi válogatott mérkőzés hősét - Gyurka egymaga hét gólt rúgott a csehek kapujába! - ezúttal pihentetni fogja. A meg­szokott csapatból hiányzik még a nászúton lévő Korányi is. Amikor a Ferencváros kifut, a fiúk megtréfálják Táncos Misit. Ő az első, aki a játékoskijáróban megjelenik, de egyedül is ma­rad, mert a többiek lefékeznek. Nagy derültség köszönti az egye­dül pályára futó jobbszélsőt... Az erősen barátságos jellegűnek induló mérkőzés ott vált ko­mollyá, amikor a második félidő első negyedórájában öt percen belül sikerült a Budafoknak egyenlítenie. Ekkor azonban a Ferencváros is látta, hogy komolyra fordul a dolog. Erősített az iramon, és akkor már simán nyerte is a mérkő­zést. Méghozzá Toldi, Kiss és Székely révén szép gólokkal. * 1937. szeptember 26. A Ferencváros a Latorca utcai oroszlánbarlangba látogatott Springer dr. a mérkőzés előtt két hölggyel beszélget. Kiderül, hogy a két hölgy Bécsből, a mérkőzés kedvéért jött. Mama és lánya, kettesben jöttek, mint mondják: Sárosi és Toldi kedvéért. Springer dr. közben megtekinti az FTC evezőszakosztályának új klubházát, amely az Elektromos klubház közvetlen szomszéd­ságában van. Az elnök rövid, tömör véleménye a klubházról: - Pazar! A meccsről már ezt nem mondhatta el... Ferencváros-Elektromos 2-1 „Ilyen mérkőzésekből nem kérünk! Ez nem volt játék, nem volt futball, rúgd, ahol tudod, ez jellemezte a meccset. Öt játé­kos nyújtott gyenge teljesítményt a Ferencváros csapatából és az öt közül négy csatár! Ez mindjárt magyarázat is arra, hogy miért nem rúgott több gólt a Fradi.” 1-1 után a győztes gól öngólból született... * Szeged: Ferencváros-Szeged 1-0 „A Ferencváros óvatosan játszott, a játékosok láthatóan vi­gyáztak testi épségükre, mind ott akar lenni Rómában! A Fradi azonban így is többet támadott, védelme sikerrel verte vissza a szegedi próbálkozásokat, és magasabb játékkultúrájával meg­érdemelte a győzelmet. A Szeged döntetlenre készült, erre volt mindenki beállítva, a győzelmet a véletlenre bízták. A közönség jó meccset, nagy iramot és főleg a második félidőben sok iz­galmat kapott. A győztes gól a 87. percben különös fejjáték után született meg: Toldi fejéről Kemény fejére, onnan Kiss felé száll a bőr, aki magasan kinyúlva, nagy erővel fejeli kapura. Pálinkás talán el­érné, de hirtelen a labda mellé üt, és a bőr ívelten utat talál a bal felső sarokba... Táncos vidáman mondta a mérkőzés után:- Egy pillanatig sem volt kétes a győzelmünk... csak a 87. percig... 1937. november 1. „A debreceni kék-sárgák óriási ünnepséggel fogják fogadni a Fradit. Az ünnepségek már szombaton, az érkezésnél kezdőd­nek, ahol a kupagyőztes csapatot a városi tanács nevében fogják üdvözölni. A mérkőzésen díszruhás hajdúk állnak majd sorfalat, és az egész pálya zászlódíszbe öltözik. A mérkőzés előtt Kölcsey Sándor dr. polgármester üdvözli a ferencvárosi fiúkat a kupa- győzelem alkalmából. A Lazio ellen szerepelt 11 ferencvárosi fiút Debrecen város jubileumi veretével tüntetik ki. Ez igen nagy kitüntetés Debrecenben, hiszen ez félig-meddig debreceni dísz­polgárságot jelent...” * Az ünnepségek megtörténtek, aztán megtörtént az is, amire senki sem számított. Percről percre izgatottabb lett a hangulat, és szünetig már botrányos volt a légkör. Az eredmény aztán úgy alakult, hogy a 47. percben a Bocskai 2-1-re vezetett! A 74. percben Toldi bombagóllal egyenlített, és bizony erre végkép­pen elszabadultak az indulatok pályán, nézőtéren egyaránt. A győztes gól a 81. percben így esett: Sárosi Keményhez fejeli a labdát. A középcsatár tisztán fut, s visszakéri a labdát. A kapu mögött álló Rauchmaul Emil azonban rákiabál Keményre, hogy lőjön! Kemény jobbal lő is, de Békési rajta van, s a lövés nagyon gyenge, Varga azonban elmélázik, későn vetődik, s a jobb ol­dalon a hasa alatt vánszorog hálóba a labda - potyagól a ja­vából!" A Nemzeti Sport értékelésében így írt a látottakról: „A Ferencváros a győzelmet nagyobb kapu előtti találékony­ságával megérdemelte. Némi szerencsével azonban a Bocskai is győzhetett volna. Némi szerencsével és jobb taktikával." * 1937. november 7. „Úgy látszik, hogy a Nemzeti Bajnokság egyre határozottabb léptékkel halad a nemrég még ábrándnak számító állapot felé: amikor nincs többé »szürke forduló«. Ma már a Szürketaxi és a többi közép- és kiscsapat hétről hétre megkeseríti az élcsa­patok életét. Üllői út: Ferencváros-Szürketaxi 4-3 „A Ferencváros öltözőjében az egyik fogason ott lóg Lehel kürtjének másolata. Rajta zöld-fehér zászló: a »Jászberényi szurkolók ajándéka« felirattal... Kivonulás előtt a »Lehel kürtjét« ünnepélyesen átnyújtják a Ferencváros csapatának, mindenki köszönettel és örömmel tap­sol.” (Vajon az elmúlt évtizedek alatt hová tűnt e kedves ajándék, a Lehel kürtöt ki „fújta meg"?...) A Fradi Sárosi mesterhármasával már 3-0-ra vezetett! Aztán 3-3 után alig tudták a fiúk a mérkőzést megnyerni... Hungária krt.: Ferencváros-Budai 11 3-1 „A meglepő jó talajú pályán, az állóhely folytonos hajrázása közben indul a játék. A17. percben remek és eredményes zöld­fehér támadás alakul ki, Lázár Sárosihoz játszik, a kissé balra húzódó Sárosi dr. gyorsan Kisshez továbbítja a labdát, Toldi már fut is Sárosi és Kiss között lyukra, Kiss meredek passzal eléje teszi a labdát s a villámgyors akciót Toldi nyolc méterről védhetetlen lövéssel fejezi be: a bal alsó sarokban köt ki a labda, 1-0! A második félidő 17. percében ismét Toldi gólt láthattak a nézők: Táncos csaknem a felezővonaltól indul, remekül játszik át két embert is és még szebben küldi be a labdát. Sárosi és ’OTOSAROK m Ji Ezt az egykori januári, havas felvételt nyáron élvezet nézni... Balról: Takács II, a kis Taki, Tol­di Géza, a legendás Fradi „tank”. Ők ketten együtt 878 gólt szereztek a Ferencváros mezé­ben!