Fradi újság (1994)

1994 / 2. szám

2 FRADI ÚJSÁG A FERENCVÁROS GYŐZTES TAVASZI RAJTJAI AZ NB l-BEN ezzel 2-2! A 71. percben Szokolai lövése után ismét a vendégek kapu­jába került a labda. 1981. február 28. Üllői út: FTC-Videoton 3-1 A bajnokság első két helyezettje óriási harcot vívott a győzelemért. A 24. percben Pogány lí-esét Disztl kivédte - majd a Vidi vezetést szer­zett! Nyilasi a 45. percben egyen­lített, azután a 68. percben góljával már a Fradi vezetett. Aztán még egy Pogány gól és zúgott a vastaps... 1982. február 27. Czabán Samu tér: FTC-Volán 4-3 2-0 után Ebedli vastapsos gólt lőtt. Szántó átadását 23 méterről védhetetlenül lőtte, a labda a jobb felső sarokba zúdult. A közönség percekig tapsolta és ünnepelte a nem mindennapi szép gólt és éltet­ték Ebedlit... 1983. február 6. Szombathely: FTC-Haladás 2-0 Zsiborás káprázatosán védett - Nyilasi és Pölöskei pedig futtából bombagólt lőtt. Értékes két pontot jelentett az idénnyitón, idegenben elért győzelem. 1984. március 3. Diósgyőr: FrC-DVTK 3-1 Nevezetes tavaszi rajt volt: a Fra­di 11 év után nyert a diósgyőri orosz­lánbarlangban! Kerekes György és Pogány Laci kiválót nyújtottak, gólokat is szereztek. Aztán egy jó csere és Kvaszta is a hálóba talált! 1990 március 3. Ülló'i út: FTC-PMSC 3-0 Hat évi szünet után ismét győztes idénnyitó! Ez a meccs is rosszul in­dult: Szeibert kapufára lőtt egy li­est! Az első tavaszi gólra így több, mint egy órát vártak a derék fe­rencvárosi szurkolók - végül Dzur- ják kétszer is a kapuba talált. 1991. március 9. Ülló'i út: FTC-UTE 1-0 Az algériai légiós Nacer élete első ferencvárosi bajnoki meccsén rangadót eldöntő gólt szerzett! „Naszi” tulajdonképpen még egy gólt is fejelt, de azt a bíró Dukon állítólagos szabálytalansága miatt érvénytelenítette... 1992. március 4. Üllői út: FTC-Veszprém 2-0 A mérkőzés az emlékezetes újra­játszás miatt megelőzte a tavaszi raj­tot. Deszatnik és Albert góljai dön­töttek és a csapatot ez a győzelem indította el a nagy tavaszi bajnoki menetelésre - amely a bajnoki cím megszerzéséig tartott... Nagy Béla Az NB I 1935-36-os bevezetését követően a Ferencváros 41 alkalommal kezdte győztesen a tavaszi idényt! Mind­járt az első tavaszi rajt gólzáporosra sikeredett... 1936. január 29. Hungária krt: Ferencváros-Bocskai 6-3 Az első „tavaszi” forduló az őszről elmaradt utolsó forduló volt... A Fradi a 13. percben már 2-0-ra vezetett, a debreceniek azonban ki­egyenlítettek! A Bocskai 3—3-ig tu­dott lépést tartani, utána már csak Fradi gólok születtek. 1937. február 7. Millenáris: Fe- rencváros-Budafok 4-1 Ezt a meccset is őszről hozták át a februári tavaszba. Siralmas pályán játszottak - de a Fradi balszélsőjét, Keményt ez nem zavarta: mester- hármast ért el! 1939. február 19. Üllői út: Fe- rencváros-Szolnok 5-3 Az őszről elmaradt meccset a Fradi biztosan nyerte és ezzel tiszta 2 ponttal vezetett a táblázaton. így lett őszi első-tavasszal. 1940. február 25. Mező u.: Fe- rencváros-Szegcd 4-1 Olyan rossz volt a Fradi pálya ta­laja, hogy a vezetőség kénytelen volt a BEAC-pályára vinni a meccset. A hátvéd Tátrai Sándor egyébként a Mező utcai sárban 35 méterről lőtt egy szép gólt! 1941. február 23. Latorca u.: Fe- rencváros-Elektromos 3-2 Három doktor is játszott a Fradiban és ebből a két csatár gólt is szerzett, Sárosi dr. és Kalocsay dr. talált a kapuba. A harmadik diplomás, a hátvéd Szoyka dr. volt. 1942. február 22. Üllői út: Fe- rencváros-Gainma 5-2 Ez a februári forduló Fintáé volt, a jeles csatár mesterhármassal kezdte az új idényt! 1943. február 28. Üllői út: Fc- rencváros-Kolozsvár 8-2 Az első gólt - az 55. másod­percben! - a kolozsváriak rúgták. Aztán továbbtartott az idényeleji gólhullás - a Fradi szinte egykapura játszott. A nyolc gólt egyébként elég sokan, öten rúgták. 1944. február 27. Latorca u.: Fe- rencváros-Elektromos 3-2 Ezidőtájt négy római számmal jelölt játékosa is volt a Fradinak! Sárosi 111, Nagy II, Nagy III, Onódi II. Utóbbi két fiú gólt is lőtt. 1946. február 17. Üllői út: Fe- rencváros-Kőbányai Barátság 6-1 Az akkor élvonalban szereplő kőbányaiaknak nem sok esélyük volt a Ferencváros: Sipos, Kubala, Mike, Sárosi dr.. Bíró összetételű csatár­sorával szemben... 1948. február 15. Üllői út: Fe- rencváros-Újpest 2-0 A rangadót majd negyvenezren látták és izgulták végig. A tavaszi idény első Fradi gólját az utolsó baj­noki nyitányátjátszó Sárosi Gyurka szerezte... 1949. február 20. Megyeri út: Ferencváros-MATEÖSZ 5-1 Ekkor már a Budai, Kocsis, Deák, Mészáros, Czibor összetételű csatárötös lőtte az „ötösöket”. Mindjárt az idénnyitón is. Deák ezúttal három góllal kezdte az évet! 1950. február 26. Soroksár: ÉDOSZ-Soroksár 5-0 A Fradi első „ÉDOSZ” nevű baj­noki meccse volt. No, és ekkor volt először számozott mez a fiúkon! 1951. március 4. Üllői út: Bp. Kinizsi-Dorogi Bányász 4-1 Labdarúgóink első bajnoki mérkőzése - Kinizsi néven! Az első „Kinizsi-gólt” Mészáros József sze­rezte - tizenegyesből. Azt a bizonyos 1940-es idénnyitót a BEAC-pályán ilyen talajon játszották... Az 1942-es Ferencváros-Gamma /5—2/ mérkőzés első gólja - Gyetvai így szerezte. 1953. március 15. Ülló'i út: Bp. Kinizsi-Szombathelyi Lokomotív 5-2 Mátrai Sándor élete első NB I- es meccsén négy góllal mutatkozott be! És nem volt a forduló legjobbjai között... 1954. március 7. Üllői út: Bp. Kinizsi-Vasa 2-0 Több, mint harmincezren öröm­mel látták, hogy a Kinizsi játékosok erőtől duzzadó játékkal kezdték az idényt. A csatársor ekkor Láng, Orosz, Mátrai, Vilezsál, Kerekes összeállításban játszott. A gólokat Kerekes és az ekkor még közép­csatárt játszó Mátrai lőtte. 1955. február 27. Üllői út: Bp. Kinizsi-Csepel Vasas 4-1 Ezt a meccsét is több, mint 30 ezren látták. Vilezsál góljával félidőig csak 1-0 volt az eredmény, aztán a szemfüles Ombódi mester- hármasa eldöntötte a meccset. 1956. március 4. Pécs: Bp. Kinizsi-Pécsi Dózsa 3-1 A pécsi „oroszlánbarlangban” Orosz, Vilezsál és Kertész góljai „szelídítették” meg az ellentábort... 1957. március 17. Ülló'i út: FTC-SZEAC 3-0 Ismét Fradi rajt, zöld-fehérben és három gól a 30 ezer nézőnek... Nyolc év után Kertész szerezte az első Fradi gólt. Gulyás pedig század- szőr védett - az ünnephez illően, góltalanul. 1959. március 1. Üllői út: FTC-Haladás 2-0 Albert először szerzett gólt az idénnyitón. Egyébként ekkor még 8-as mezben játszott a Kertész, Al­bert, Orosz, Rákosi, Fenyvesi összeállítású csatársorban... 1960. február 28. Ülló'i út: FTC-SBTC3-1 1-1-es félidő után a Fradi a má­sodik percben nagyszerűen játszott és már a 65. percre kialakult a fradistáknak vastapsos ünneplést je­lentő eredmény. 1961. február 26. Üllői út: FTC-SBTC 4-1 Verebes élete egyetlen fradi gólját ezen az idénnyitón szerezte! Égyébként ebben a csatársorban szerepelt: Friedmanszky, Albert, Orosz, Verebes, Rákosi. 1963. március 24. Ülló'i út: FTC-Komlói Bányász 3-1 A Ferencváros Albert sérülése miatt egy órán át tíz emberrel ját­szott! Az újonc Aczél 1-0-as ered­ménynél bravúrosan védett egy ti­zenegyest! 1964. március 15. Népstadion: FTC-Komlói Bányász 2-0 A Fradi első népstadionbeli tavaszi rajtja olyannyira téliesre si­keredett, hogy a nézőket kérték fel a játéktéren lévő „hószőnyeg” leta- posására. Albert a „kitaposott” pá­lyán két góllal rajtoltatta a csa­patot... 1966. március 13. Salgótarján: FTC-SBTC 3-0 A bajnoki rajt csak az Inter el­leni BÉK fordulók után követ­kezett! Kis, fekete hajú csatáraink - Karába, Rákosi, Fenyvesi góljai találtak a tarjáni kapuba... 1967. március 5. Népstadion: FTC-DVTK 3-1 Diósgyőri góllal kezdődött - fe­rencvárosi győzelemmel végződött. Alig negyedóra alatt 0-1-ről Varga 2 és Rákosi góljaival 3-1-re alakult az eredmény. 1969. március 2. Népstadion: FTC-Egyetértés 2-0 Szűcs és Szőke kapufalövései vezették be az idénnyitó mérkőzést. A két gólszerző: Albert és a „ha­sonmása” azaz Branikovits volt... 1970. március 1. Salgótarján: FTC-SBTC 2-1 Branikovits szerezte az első gólt, majd így esett az első győztes gól: az ifjú Mucha remekül cselezett, belőtt labdáját Kü Lajos közelről a hálóba helyezte. 1972. március 5. Eger: ITC-Egri Dózsa 1-0 A bajnoki rajtra 20 ezer szurkoló volt kíváncsi. Az egyetlen gól - ki­hagyott helyzetek után - Fradi 11- esből született. A Kü Lajos felvágásért megítélt büntetőt, mint oly sokszor, Novák értékesítette. 1973. március 5. Diósgyőr: FTC-DVTK 4-1 A mezőny legjobbja a három gólt is rúgó Mucha volt! Egyébként „ötös” lehetett volna a vége: a ne­gyedik gólt szerző Branikovics ti­zenegyest hibázott. 1976. március 6. Ülló'i út: FTC-Tatabánya 4-1 Ez volt az első tavaszi idénnyitó az új Ülló'i úti stadionban! Küzdelmes, jó mérkőzést hozott, szikrázó összecsapásokkal. Magyart az 56. percben kiállították, így a Fra­di 34 percen át tíz emberrel játszott. És a fiúk tíz emberrel 3 gólt lőttek! 1977. március 5. Üllői út: FTC-DVTK 3-1 A Fradi csak huszáros hajrával és Dalnoki mester ragyogó cseréjé­vel tudott győzni. A meccs hőse ugyanis a csereként beállt Vad Pista volt: előbb egyenlített, majd adott egy gólpasszt és a zárógólt is ő sze­rezte. Napjaink jeles játékvezetője ekkor még titkon gólkirályságról álmodott. Zöld-fehérben... 1978. február 15. Ülló'i út: FTG-Békéscsaba 2-1 A Fradi már a 2. percben Ebedli révén szép gólt szerzett. Aztán a 66. perc hozta meg a végső döntést: Vépi 40 méterről/!/ kapura lőtte a labdát, az a kapust meglepte, kiütötte és Szokolai közelről a háló­ba pofozta... 1979. március 3. Üllői út: FTC-STC 1-0 Sok-sok kihagyott helyzet után a 38. percben született a nyitány gólja: Tepsics beadását Nyilasi továbbfe­jelte Pusztai elé, aki öt méterről a hálóba továbbította a labdát. 1980. március 1. Üllői út: ITC-Dunaú jváros 4-2 Három perc alatt három gól született! Ebből kettőt a fradisták szereztek. A 69. percben Jancsika, a 70. percben a dunaújvárosi Szűcs -