Fradi újság (1993)

1993 / 15. szám

FRADI ÚJSÁG 3 Világválogatott - három fradistával! Álló sor balról: Schulz, Beckenbau­er, Seszternyev, Szűcs, Marzolini, Dzsajics. Elöl: Overath, Ámancio, No- vák, Jasin, Albert 25 éve történt... A Magyar Távirati Iroda jelen­tette 1968. november 6-án: Ma­gyar idő szerint csütörtökre virra­dó éjjel került sor 110 000 néző előtt a riói Maracana stadionban a Brazília-Világválogatott labda­rúgó mérkőzésre. A hét ország ki­válójátékosaiból összeállított Vi­lágválogatott látványos mérkőzé­sen 2-1 arányú vereséget szenve­dett. A brazilok az utolsó percben lőtt góllal győztek. A Világválo­gatott egyetlen gólját Albert lőtte, aki az első félidőben, Farkas pe­dig a második 45 percben ját­szott. A másik két magyar: No- vák és Szűcs mindkét félidőben szerepelt. A jól összeszokott bra­zil válogatott Rivellino révén már a 2. percben vezetést szerzett. Az első félidőben végig a brazilok játszottak fölényben, de Jasin re­mekül védett. A Világválogatott csak az utolsó negyedórában jött fel, de ekkor a 33. percben Al- bert-Dzsajics akció során Albert visszakapta a labdát és szép gól­lal egyenlített. Változatlanul a brazilok kezdeményeztek, de a Jasin helyére beállt Mazurkie- wicz is nagyszerűen védett. Már- már úgy tűnt, hogy döntetlenül végződik a mérkőzés, de a máso­dik félidőre beállt Tostao az utol­só percben megszerezte a győztes gólt. Látványos, jó mérkőzést ví­vott a két csapat. A hazaérkezést követően a re­pülőtéren villáminterjút készítet­tek a magyar labdarúgás „nagy­követeivel”. Az első kérdésre a gólszerző Albert így válaszolt:- Az első negyedóra után né­hány jó támadást vezettünk a bal oldalon, de Dzsajics beadásai nem jöttek jól lábra. Szerencsére tudok szerbül, a harmadik rosszul sikerült akció után odakiáltottam neki, hogy csak adja laposan a rövid sarok felé, majd én rászala­dok. így is történt, s már rezgeti is a háló... Nagyszerű érzés volt...- Hogyan fogadták a négy ma­gyart a többiek? - ezt kérdeztük Novák Dezsőtől.- Tizennyolc kiváló játékos ugyan még nem alkothat máról holnapra jó csapatot, de ettől függetlenül a pályán és a pályán kívül nagyszerűen megértettük eymást, olyan volt az összhang közöttünk, mint egy nagy család­ban. Jó érzés volt, hogy mi ma­gyarok voltunk a legtöbben.- Milyen feladatot kapott Cra­mer edzőtől? - fordultunk Szűcs Lajoshoz.- A két nyugatnémet játékos: Beckenbauer és Overath mellett én játszottam a középpályán - vá­laszolta az olimpiai torna leg­jobbja. - Külön azt a feladatot kaptam, hogy Gersonnal a brazi­lok egyik jelenlegi legjobbjával találkozzam. Cramer véleménye szerint sikerrel oldottam meg a feladatot, bár a mérkőzés végén már balhátvédet játszottam, de ennyi kiváló társ mellett ez sem volt szokatlan. A brazil csapatból nekem különösen Rivellino tet­szett a legjobban. A boldog magyar labdarúgók véleményét a búcsúzás közben Albert öntötte szavakba:- Örülünk, hogy nem okoztunk csalódást, úgy érezzük, méltón képviseltük a magyar labdarú­gást Brazíliában. Világválogatottak negyedszázados jubileuma 1968 novemberében egyszer­re négy magyar futballistát is meghívtak a Világválogatottba! Rio de Janeiróban a Brazília elleni mérkőzésen Albert Flórián, Novák Dezső, Szűcs Lajos és Farkas Já­nos szerepeltek FIFA címeres mezben. 25 évvel ezelőtti mezük a Fradi Futballmúzeumban lát­ható és aki a régi fradistákkal ta­lálkozni is akar, nos november 4- én (17 órától) megteheti. A Fradi Forint Klub szokásos minden hó első csütörtöki klub- házbeli összejövetelén egy, a tiszteletükre rendezett vacsora keretében emlékeznek a múltról, a meccsről és elhunyt társukról, Farkas Jánosról. A jubileumi eseményre egy bármilyen Fradi forinttal + 500 „rendes” forinttal a Fradi Futballmúzeumban lehet jelentkezni. Kertész Klári Kökény Bea Kézilabdát kedvelőknek Az FTC történetében a tíz legjobb gólátlaggal ők rendelkeznek: 1. Csulikné Bozó Éva 6,184 gól 2. Kertész Klári 4,870 gól 3. Oszwald Magdolna 4,795 gól 4. Hesz Ágnes 4,434 gól 5. Tóth Beatrix 4,170 gól 6. Pális Lívia 3,953 gól 7. Kökény Beatrix 3,600 gól 8. Takácsné Giba Márta 3,373 gól 9. Sterbinszky Amália 3,294 gól 10. Csiha Magolna 3,225 gól FTC BAJNOKI MÉRKŐZÉSEIN ők lőtték a legtöbb gólt: 1. Takácsné Giba Márta 1294 (389 mérkőzésen) 2. Csiha Magdolna 1268 (420 mérkőzésen) 3. Hesz Ágnes 1051 (255 mérkőzésen) 4. Csajbókné Németh Erzsi 738 (241 mérkőzésen) 5. Szókéné Bognár Erzsi 602 (327 mérkőzésen) 6. Csulikné Bozó Éva 535 (87 mérkőzés) 7. Bajcziné Nemere Tünde 492 (204 mérkőzés) 8. Fiedler Erika 448 (218 mérkőzés) 9. Lelkesné Tomann Rozália 336 (119 mérkőzés) 10. Rácz Éva 336 (211 mérkőzés) Az egy bajnoki meccsre eső gólátlagot Csulikné vezeti 6,149 góllal, Kertész Klári (5,019) és Oszwald Magdolna (4,769) és Tóth Beatrix (4,304). Az FTC történetében ők lőtték a legtöbb gólt: 1. Csiha Magdolna 2. Takácsné Giba Márta 3. Hesz Ágnes 4. Csajbókné Németh Erzsébet 5. Bajcziné Nemere Tünde 6. Szókéné Bognár Erzsébet 7. Fiedler Erika 8. Csulikné Bozó Éva 9. Pális Lívia 10. Rácz Éva 11. Lelkesné Tomann Rozália 12. Kobilik Györgyi 13. Tőkéné Szakmári Éva 14. Nagy Teréz 15. Tavaszi Katalin 16. Szarka Éva 17. Oszwald Magdolna 18. Kertész Klára 19. Pádár Ildikó 20. Steitz Zsuzsa 2745 (851 mérkőzésen) 2355 (698 mérkőzésen) 2142 (483 mérkőzésen) 1253 (447 mérkőzésen) 1206 (455 mérkőzésen) 1028 (548 mérkőzésen) 1015 (443 mérkőzésen) 940 (152 mérkőzésen!) 759 (192 mérkőzésen) 753 (418 mérkőzésen) 675 (228 mérkőzésen) 621 (307 mérkőzésen) 562 (404 mérkőzésen) 557 (259 mérkőzésen) 521 (310 mérkőzésen) 510 (303 mérkőzésen) 470 (98 mérkőzésen!) 414 (85 mérkőzésen!) 414 (187 mérkőzésen) 402 (164 mérkőzésen) Az adatokat 1993. szeptember 30-án zártam. Elek Gyula SAJTÓFIGYELŐ MEGEREDT A SAS NYELVE Különös Figura billegeti magát néhány hónapja az Üllői úti foci­meccsek előtt a gyepen, sőt időn­ként a jégen is fel-feltűnik. O a Zöld Sas, a Fradi kabalaállata. A szurkolók persze sok mindent fecsegnek arról, ki bújik meg az álarc mögött, s egyáltalán, kitől származik a pompás ötlet? Mi is kíváncsiak vol­tunk ezekre, így a dolgok nyomába eredtünk.- Nagy Bélával, a Fradi króniká­sával beszélgettünk a nyáron arról, milyen jó lenne életre kelteni a Zöld Sast - mondja Deák László, a Fe­rencváros elnökhelyettese, - Szever Johny, női utánpótlás kézilabdacsa­patunk mindenese korábban a film­gyárban dolgozott, s rajta keresztül kértük fel a feladatra Gáspár Ágnest, a Bécsben dolgozó iparművészt, aki már számtalan bábfigurát készített.- Milyen anyagból van a jelmez?- A teste szivacsból, a feje vi­szont gipszből, melyet műanyaggal kellett bevonni. Igen aprólékos mun­ka volt, hiszen arra is nagyon odafi­gyeltünk, hogy a sas feje anatómiai­lag is valósághű legyen.- Mennyibe került ez az egyesü­letnek?- Mivel Gáspár Ágnes maga is Fradi-szimpatizáns, ezért az elkészíté­sért nem kért pénzt, de az anyagkölt­ség így is elérte a 100 ezer forintot. De vajon ki van az álarc mögött? Talán egy kiöregedett focista? Netán egy szurkoló?- Deák Szabolcs a becsületes ne­vem, 14 éves vagyok - mutatkozott be a Zöld Sas, mikor egyik színrelé­pése után az öltözőben kerestük fel. - Mielőtt még megvádolnának, hogy protekciós vagyok, elmondom, sem­miféle rokoni kapcsolatban nem va­gyok Deák Lászlóval.- Akkor hogy esett éppen rád a választás?- Sokat járok a Fradi-klubházba, s éppen akkor is ott voltam, amikor a jelmez megérkezett. Mondtam is azonnal, hogy szívesen beöltöznék. Úgy tudom, más jelentkező nem is volt, s mivel a Haladás elleni meccsen tetszést arattam, így azóta is megmaradtam ebben a szerepben.- S talán ezért tanultál meg kor­csolyázni is?- Nem, már korábban is tudtam, hiszen három évet hokiztam a Fradi­ban, majd Székesfehérvárott is egyet.- Egy valamit árulj még el: mi­lyen érzés belülről Zöld Sasnak len­ni?- Kicsit nehéz a mozgás, mert csak két kis lyukon látok ki, s na­gyon meleg, legalább ötven fok van belül. Mit mondjak, fél óra után már kezd elegem lenni... (pósfai) A „Sas” apukával, testvérével és az Üllői út egyik legünnepeltebb egyé­niségével...