Fradi újság (1993)

1993 / 7. szám

6 FRADI ÚJSÁG LIPCSEI LIPCSEI LIPCSEI A két csapat 1992. ok­tóber 31-én találkozott utoljára - a meccs a Fáy utcában volt. Lip­csei parádés mester- hármasa milliónyi fra- distának okozott osz­tatlan örömet. A 47. percben a kitörő' Lip­csei a vetődő Babócsy alatt lőtte a labdát a hálóba. A 83. percben a 16-osról bombalö­véssel vette be a ka­put. Négy perc múlva pedig egy szabad­rúgást követően csa­varta a labdát a Vasas kapuba - mesterhár­mas! Csonka csapatkép” - ugyanis közben Kuz- nyecov Knézy Jenő­nek nyilatkozott. Bal­ról: Simon, Balogh, Páling, Szenes, Gre­gor. Elől: Albert, Lip­csei, Telek, Wukovics, Keller Emlékképek az Üllői útról 1974 - 1993 1974. május 19. vasárnap. Sport­történeti dátum: az új FTC stadion ezen a napon nyitotta meg kapuit. A stadionavató mérkőzés FTC-Vasas rangadó. Nem tudom ki hogyan ké­szült e nevezetes meccsre - de a Fra­di tábor elnöktől - játékosig a jegy­kiadóktól a szurkolókig - nos na­gyon. Hihetetlen érdeklődés nyilvá­nult meg a mérkőzés iránt. Még Ká­dár János is jelezte, ő is kiváncsi az Üllői úti rangadóra. Persze tudtuk, hogy elsősorban a Vasas miatt... Harót János az FTC akkori elnöke és Klára Jenő az új stadion első igazga­tója várták is a klubház bejáratánál vagy egy órán át. Mint kiderült hiába - Kádárnak közbejött valami. A játékosoknak és természetesen a bíróknak semmi nem jöhetett köz­ve. Havasi Mihály - az FTC labda­rúgók mai technikai vezetője (akkor még kézilabdázónk) felvonta a zöld­fehér stadionzászlót, majd Dr. Lé­nád Lajos az FTC társadalmi elnöke elmondta a stadionavató beszédét, a miniszter átvágta a zöld-fehér szala­got (egy darabkája a Fradi futball- múzeumban ma is látható) és kis idő múltán már megszólalt a meccs kez­detét jelentő sípszó. Aki a sípót fújta Somlai Lajos az akkori magyar já­tékvezetői kar egyik legjobbja volt. Igaz ezen a meccsen kis túlzással csak az első sípszóig volt jó... Úgy látszott, hogy az új stadion első meccsének a vezetése valahogy lelki teherként nehezedett rá. Indiszponált Ítéletek sokaságával az amúgy sem nyugodt légkört mind a pályán lé­vőkben, mind a lelátókon helyetfog- lalókban tovább szítottak. No persze Mucha Jóska két méterről nem Som­lai miatt hagyta az új stadion első ezer százalékos helyzetét. Nem csak Somlai miatt kapott ki a Fradi - de játékvezetői ténykedése ezúttal a zöldeket sújtotta. Gondolom bizo­nyára ő is rosszul aludt azon a má­jusi - meccs utáni éjszakán. Álmában talán felvillant az a pil­lanat, amikor a kapura törő Kelement Linkinger a 16-oson belül lökte, buk­tatta és ő nem mutatott a 11-es pontra. Álmában talán megítélte a 30 ezer jelenlévő és a sajtó által is „meg­adott” büntetőt... A meccs állása ek­kor még 0-0 volt, a mindent eldöntő „stadionavató gólt” Müller csak mintegy 20 perc múlva szerezte. Somlai egyébként még egy sporttör­téneti ténnyel gazdagította pályafutá­sának amúgy sem szegényes adattárát: ő volt az első bíró, aki az új Üllői úti stadiononban kiállította az első játé­kost! A meccs 70-75. perce körül Tö­rök megrúgta Kü Lajost, azért Somlai leküldte a pályáról a Vasas játékosát. Az, hogy Somlai milyen lelkiálla­potban jött le a pályáról nem tudha­tom. Amint láttam falfehér volt az arca. Ha győzünk biztos nem az ő fal fehér arcára, hanem az örömtől új- jongó zöld-fehérekre figyelek... Nagy Béla A stadionavatón hat kézilabdázó hozta a stadionzászlót. Eló'l Havasi Mihály aki végül a zászlót felvonta... FTC - Vasas bajnoki mérkőzések az Üllői úti stadionban 1974. május 19. VASAS-FTC 1-0 Az új Üllői úti stadion avatója a fradistáknak szívszorító eredményt hozott... 1981. november 8. VASAS-FTC 3-1 Az új stadionban Szántó lőtte az első Fradi gólt a Vasasnak. 1987. szeptember 2. FTC-VASAS 3-3 A közönség extázisbán ünnepelte a fergeteges ferencvárosi rohamokat, s bi­zony a Fradi biztos győztesnek látszott. A Vasas a befejezés előtt 3 perccel sze­rezte harmadik - egyenlítő - gólját... 1989. június 7. FTC-VASAS 4-0 A Ferencváros második félidei gólbőjátéka láttán vastapsban tört ki az Üllői úti publikum. 1990. május 26. FTC-VASAS 3-3 A 13. percben a piros-kékek már 2-0-ra vezettek! Aztán három ferencvárosi gól következett... Á 84. percben a nézők nem akartak hinni a szemüknek: Gu- bucz a 16-osról lőtt, a labda a kapufáról Józsa hátára és onnét a hálóba pattant! 1991. június 15. FTC-VASAS 1-0 A győztes gól a 74. percben született: Wukovics beadását a csereként beállt Dzutják négy méterről a hálóba fejelte. 1991. augusztus 31. FTC-VASAS 1-0 A gólra azúttal is sokáig kellett várni: egy órai játék után Albert parádésan fut­tatta Schneidert, aki egy szép csel után középre lőtte a labdát. Az erős továbbí­tásba Kecskés .rohant” bele és lábáról a saját kapujába perdült a labda. A Fradi így ezt a mérkőzést - öngóllal nyerte meg... 00^^* Részlet a »^^Három hülyétől -a hűha anyád”-ig Népszabadság cikkből A hatvanas évek, az úgynevezett Zsolt-korszak talán legmarkánsabb, leg­színesebb bíróegyénisége Vadas György volt. Akkoriban még nem „Pisont Pista volt a legnagyobb király”; Albertek, Tichyk, Göröcsök, Mészölyök szaladgál­tak a pályán. Akkortájt a legnagyobb sér­tésnek az számított, ha lehülyézték a bírót, anyázásról még szó sem volt.- Nem fogja elhinni, de többször ker­gették meg annak idején a játékvezetőket, mint manapság. Indulatok akkorban is voltak, csak a szurkolók szalonképeseb­ben fogalmazták meg a véleményüket.- Most roppant igényesen fogalma­zok: a társadalmi feszültségek a hatva­nas években még nem fenyegettek rob­banással.- Nem is volt akkoriban annyi pénz a futballban, mint manapság, a szívónál ér­dekes módon mégis jóval magasabb volt a mainál. Ha a Fradi szerdán továbbjutott volna a KEK-ben, a játékosok fejenként 250 ezer kaptak volna, vagyis kilencven perc alatt annyit, amennyi másfél évi nyugdíjam. Maga szerint ez normális?- Nem, de mondok mást. A hatvanas években a kisebb pénz ellenére ugyan­olyan fontos volt a futball, mint manap­ság. Akkor politikai kérdést lehetett csinálni egy-egy rangadóból...- Provokál?- Nem. Csak arra a bizonyos FTC- Vasas meccsre gondolok...- Óriási pechem volt: ha az akkori po­litikai vezetők nem a Vasasnak szurkol­nak, hanem a Fradinak, akkor minden rendben lett volna. Akkor sem lett volna baj, ha kicsit előbb lefújom a mérkőzést. Nem tettem meg, ezért fizettem drága árat.- Ha jól emlékszem 4^4 lett a vége.- De hogyan? Már 3-0-ra vezetett a Vasas, amikor megadtam egy tizenegyest a Fradinak. Hozzáteszem, jogos tizen­egyest. Azzal lett 3-1, de végig a Vasas volt a jobb. Egy perccel a vége előtt 4-3- ra vezetett, ha bölcs vagyok, akkor hármat fügyülök. Minden másként alakult volna akkor is, ha Fister elrúgja a labdát. Nem rúgta el, Albert kapura fodult, Berendi fel­vágta, tizenegyest kellett ítélnem. Akkor körbevettek a Vasas-játékosok, Mészöly belém bokszolt. Le kellett volna fújnom a mérkőzést, de megelégedtem annyival, hogy kiállítottam Kálmánt.- A szabályok mit írnak eló' ilyen esetekre?- Nézze, akkoriban volt vagy harminc­öt bíró az első osztályú keretben. Én vol­tam a legkutyaütőbb, nekem elhiheti, az összes többi jobban ismerte a szabályokat, mint én, de azzal azért tisztában voltam, ha a bírót inzultus éri, le kell fújnia a mér­kőzést.- Mégsem fújta le.- A kisebb balhét választottam. A Fra­di berúgta a tizenegyest, 4-4 lett a vége. Az öltözőben a sporthivatal akkori elnök- helyettese, meg a szövetség főtitkára az mondta, hibátlanul vezettem a meccset, ebből bajom nem lehet. Aztán három perccel később már nem voltam tagja a FIFA-keretnek. Soha többet nem vezet­hettem nagy meccset, megfosztottak attól az élménytől, hogy asszisztálhassak hu­szonkét kitűnő labdarúgó produkciójá­hoz.- Anyagilag nagyon ráfizetett?- Viccel? Háromszáz forintot fizettek egy meccsért. Mire Pécsről hazaértünk, már nem volt gond, mire költsem...- Manapság is sűrűn jár futballmér­kőzésekre. Ma is bíráskodna?- Félni nem félnék, de a légkör nyo­masztó. Kinn voltam az FTC-MTK mér­kőzésen. Varga nem adta meg a Fradi má­sodik gólját. Jómagam semmi szabályta­lanságot nem láttam, de ez nem jelent semmit, becsültem Vargát, amiért volt bá­torsága vállalni a veszélyt. Néhány perc­cel később már nem merte kiállítani a Fra­di kapusát, s akkor minden rokonszenve- met elvesztette a bíró. Inába szállt a bátor­sága, ami nagyon nagy hiba.- Mondja, mi késztet egy embert ar­ra, hogy fekete ruhát öltsön és sípszóval irányítson kéttucatnyi futballistát, mi­közben kórusban mocskolják az éde­sanyját...- A hiúság.- Egy színésznél még elfogadom, de egy bírónál?!- Sokszor negatív hős, de főszereplő!- Félek, hogy nem értem.- Figyeljen ide! Két nappal az említett FTC-Vasas meccs után fel kellett jöjjek Siófokról Budapestre, a fegyelmi tárgya­lásra. Ott sántikálok a siófoki állomáson, mindjárt indul a vonat, amikor kijön az ál­lomásfőnök és arra kér, meséljem el neki, mi történt a meccsen. A vonat miatt ne iz­guljak, mondja, az addig úgysem indul, míg ő nem int.- A történet jópofa, de még mindig nem tudom a valós okot...- Akkor mondok mást. Néhány hete kimentem a Fradi-tartalék valamelyik meccsére. Lefújás után ott álldogáltam, arra jött két pofa. Az egyik odaszólt: nem maga a Vadas György? De igen, mon­dom. Erre odafordult a társához: Te, ez egy becsületes bíró volt. Én ezért a mon­datért éltem. Jakab József