Fradi újság (1993)

1993 / 3. szám

FRADI ÚJSÁG Fradi fantasztikum Amikor elindult Békéscsabára a Fradi nem mindennapos szép autóbusza Kör- möczi Oszkár a Fradi étterem tulajdonosa integetve mutatta a V betűt... Szóval győzni indult a gárda a február 27-i Bé- késcsaba-FTC bajnoki mérkőzésre. A napsütéses időben a fiúk az autóbuszban videonézéssel, újságolvasással töltötték az út nagyrészét, majd Nyilasi Tibor Szar­vasnál állj-t parancsolt. Egy kis lazító sé­ta, gimnasztikázás a folyóparti zöldöve­zetben - szóval mind idegileg, mind fizi­kailag szuper állapotban érkezett meg a ferencvárosi gárda a Kórház utcai pályára. A szokásosan zajos békéscsabai közönség özönlött a lelátókra. Természetesen ott voltak a Fradit mindenhová elkísérő ifjú és idős törzsszurkolók - vonattal, autóval, autóbusszal, hevesvérű ifjakból toborzott „Mocskos Tours”-szal... Nagy László játékvezető meccsindító sípjelére hangorkán zúgott a Körösmenti városban. Horváth Dezső, aki élete első NB I-es mérkőzésen védte a Ferencváros kapuját már a meccs előtt hangoztatta: - Nem ijedek meg sem az ellenfél csatárai­tól, sem a hazai szurkolók csatakiáltásai­tól. És az ifjú „portás” állta a szavát. Már a 2. percben szinte sasként csapott le egy Argyelán lövésre, majd mintegy tíz percig bemutatta a Fradi kapusiskola „kötelező gyakorlatait”. Aztán a 20. percben már ő is tehetetlen volt - túljutott rajta a labda. De nem úgy Simon Tiboron! És Simon ha már a sors úgy hozta, hát kézzel védte a szeretett ka­put... Nagy László élete egyik legbizto­sabb tizenegyesét ítélhette... Horváth Dezső viszont élete első NB I-es tizenegyesét védhette! Mert a de­rék újonc a levegőben úszva a léc alól pas- kolta ki a labdát... A büntető így ezúttal a hazaiakat büntette - a Fradi fellángolt, a Zöld sasok erőre kaptak. Félidőben már a csabaiaknak csengett kedvesebben a gól­nélküli döntetlen. Aztán ismét egy gyilkos negyedóra - egy békéscsabai béklyó - de Telek Andris kétszer is a gólvonalról hárított! A 60. percben Fodor kapufája után már a Fradi tábor lelkendezett. És a zöld sálas szurko­lótábor hangjára - mintegy varázsütés­ként - már csak a Zöld sasok röpködtek a pályán. Tizenkettedik emberként az ala­pozás fantom alakja - a Koko Gym - megmozdult. Azaz mozgatta az izmokat, a lábakat - a szurkolók hangereje pedig a szíveket. Cigan centiméterekkel fejlet a kapu fölé, Gregor milliméterekkel mel­lé... A 85. percben Nyilasi cserélt-Deszat- nikot küldte a pályára. Ő már közelről lát­ta, amint Lipcsei szólója végén az üres ka­puba tartó labdát egy sáros fűcsomó „elté­rítette”... Aztán következett a 90. perc: szöglet­rúgás a csabai kapunál. Nyilasi szinte ex­tázisbán kiáltja: - Mindenki a kapu elé! Horváth Dezső te is fuss előre! És a kapus fut az ellenfél tizenhatosára - a labda jön, s lám Horváth elé érkezik - ő lő, a labda levágódik, de Deszatnik ott terem - és lendül a láb... Aztán a pályán, lelátón minden fradista kar, mind a ma­gasban, a labda pedig „abban” a kapuban. Nyilasi csodás cseréje - Deszatnik „du­gót” hozott - a gól 2 pont sorsára tett pon­tot ! Gólmámorban örvendő fradisták a pá­lyán - mindegy, hogy milyen mámorban tombolok a pálya körül. A hármas sípszó tagadhatatlan ténye: a Ferencváros 1-0-ra győzött Békéscsabán! Tegyük hozzá - egy évtized múltán... Nyilasi Tibor: - Tudtuk, hogy nehéz lesz a talaj, az ellenfél, a közönség hangu­lata, de talán legnehezebb volt a rossz ha­gyomány - az évtizedes nyeretlenség nyo­masztó tudatának a legyőzése. Bizony a Fradi itt akkor győzött először és utoljára, amikor még én lőttem az egyetlen, a győz­tes gólt. Ma már nem tudtam gólt lőni - csak egy góllövőt becserélni... Dr. Szívós István, az FTC elnöke: - Mindenhová elutazom a csapattal, a fiúk­nak sok nagyszerű kilencven percét lát­tam. így bizton állíthatom, hogy ma a fra­disták históriánkba hőskölteményt írtak. Nekem Telek, Kuznyecov, Horváth és Fo­dor játéka különösen tetszett. Horváth Dezső: - A Fradiban ez volt az első bajnoki meccsem. Kivédtem egy 11-est és majdnem lőttem egy gólt. A kö­vetkezőfordulóban a Kispest ellen úgy ér­zem „gólhelyzetem” nem lesz - de egy ki­fogott tizenegyesre mindig jó vagyok. A szerencseszámom ugyanis a 1 I-es... Albert Flórián alelnök: - Soha nem játszottam a csabai pályán bajnoki meccset -de nem is bánom. Ezen a pályán még az ünnepélyes kezdőrúgás is meleg dolog... Kicsit mély a talaja... Deszatnik Péter: - A Mester mondta, hogy bár jó az erőállapotom, de csak öt percnyi lehetőséget ad. Bebizonyítottam, hogy az igazi klasszisnak ez is elegendő: látták mekkora gólt lőttem?! Csak féltem, hogy a labda a sárban a gólvonalon el­akad. .. Az a fontos, hogy győztünk és én szereztem az új bajnoki idény első gólját! Tisztelt Olvasók! Lapunkban erre a helyre az új idény első gólszerzőjéről, a békéscsabai meccsről terveztünk egy cikket. Az élet keresztülhúzta számításainkat, megváltoztatta elképzeléseinket. Gólt senki nem szer­zett (Csepel 0-1), majd a klub történetében példátlan módon négy napon belül - a pályák használhatatlansága miatt - két mérkőzésünk is elma- radtlAz újságot azonban nyomdába kell adni... így képzelt szituációk, és egy nagyon várt Fradi győzelem álomképe került e fehér foltként meredő oldalra. Adja a Fradisták Istene, hogy a jövendőit győzelem Békéscsa­bán valósággá váljon... Ami pedig az új idény első gólszerzőjét illeti - nos, valószínűleg a Kispest elleni mérkőzésen végre eldől, hogy kinek a színes fényképét ragaszthatják - e kihagyott képkeretbe... Nagy Béla Az elmúlt öt évben a Fradi első' bajnoki góljait ól( szerezték 1988: Fischer Pál - a Debrecen ellen 1989: Bánki József - a Siófok ellen 1990: Dzurják József - a PMSC ellen 1991: Nacer Bouiche - az UTE ellen 1992: Balogh Gábor - a Vác-Samsung ellen Valamennyien a tavaszi idény első mér­kőzésén szerezték góljaikat... Balogh Gábor Dzurják József Nacer Bouiche Bánki József Fischer Pál