Fradi újság (1992)

1992 / 5. szám

FRADI ÚJSÁG 9 RANDEVÚ RANGADÓKKAL A Fradi futballmúzeum 8. és 9. kötete az FTC rangadómér* kőzéseit idézi fel az első FTC-MTK mérkőzéstől (1903-tól) az évtizeddel ezelőtt nyert ferencvárosi bajnokság rangadó­ig. A Fradi MZK, ÚTÉ, Kispest- Honvéy, Vasas elleni vala­mennyi mérkőzése helyet kapott a Fradi futballmúzeum leg­újabb könyvében. Ízelítőül néhány régi rangadót idézünk: 1919. november 30. Üllői út: FTC- MTK 1-0 G: Kovács FTC: Szamosy-Takács I, Wiener- Wilhelm I, Szabó, Hermann-Weisz, Tóth, Kovács, Pataki, Héger Az FTC hat és fél év után először nyerte az örökrangadót! Igaz, hogy csak 11-es gólból sikerült a kapuba találni, de a Pataki buktatása miatt megítélt büntető jogosságához szó sem férhe­tett. A „végrehajtó” az a Kovács Elemér volt, aki röviddel ezelőtt még a kék-fe­héreknél rúgta a labdát! „Az FTC régi lelkesedése ismét magával ragadta a csapatot és a zöld-fehérek váratlanul nagyszerű munkája valósággal megba­bonázta az MTK-t. Stílust az MTK-tól, lelkesedést az FTC-től vártunk, s mind­kettőt az FTC-től kaptuk. Az MTK mindkettővel adós maradt. Sőt sport- szerűségből is. AII. félidő 43. percében Kropacsek egy kapu mögött álló gyere­ket - aki őt állítólag megsértette és meg­dobta - megvert, mire a bíró kiállította. Kropacsek kiállítása az amúgy is ideges MTK-t még izgatottabbá tette, s alig egy perc múlva már Braun sértette meg a bírót: természetesen kiállítás volt a ju­talma. Már csak egy fél perc hiányzott a mérkőzés szabályos befejezéséhez, ami­kor az izgatott Feldmann sérti meg a bí­rót, aki látva, hogy nem lehet a mérkő­zést simán befejezni, lefújja a meccset." Ez volt egyébként az első olyan örök­rangadó, amelyen egyetlen 11-es döntött! 1919. december 21. Népsziget: FTC-ÚTE 3-0 G: Kelemen 2, Bódis FTC: Szamosy-Takács I, Wiener- Wilhelm I, Szabó, Izsák-Bódis, Kele­men, Tóth, Pataki, Héger „Az FTC a legjobb formáját játszot­ta ki az őszi szezonban. Igazán nem vár­ta senki, hogy a Népszigeten az FTC 3- 0-ra megvetje az ÚTÉ-1, amelynek eb­ben a szezonban ez volt a legnagyobb gólarányú veresége.” 1927. szeptember 4. Üllői út: Ferencváros-Kispest 4-2 G: Szedlacsek (11-es), Jeszmás, Jeszmás, Kohut, Kohut, Takács II. Ferencváros: Amsel-Takács I, Hungler II-Furmann, Bukovi, Obitz- Rázsó, Takács II, Szedlacsek, Turay, Kohut Kispest: Dénes-Wegner, Dudás- Raix, Mondovits, Csendes-Senkey II, Szabó, Jeszmás, Fürstner, Gulyás „A délelőtti mérkőzés nem bukott meg. Dacára annak, hogy kora reggeltől esett az eső, mégis több mint 6000 néző ment ki az Üllői úti pályára, hogy meg­nézze a Ferencváros első itthoni bajno­ki mérkőzését. A pénztáraknál tolong­tak, a tribünökön zajongtak, kiabáltak, mintha csak délután lenne. Helyesen je­gyezték meg többen: Ez a közönség ak­kor is kijön, ha este tízkor vagy reggel ötkor kezdődik a Fradi mérkőzése! A délelőtti mérkőzésen Szedlacsek tizen­egyesével indult a gólgyártás, igaz, fél­időig csak 1-1 volt az eredmény. Szünet után más, újszerű mezben jön ki a Fe­rencváros. Öt percig állnak a félvonal körül, mert nincs labda, nem tudnak kezdeni...” Aztán az új mezben és a megkerült labdával még három gólt rúgtak a fra- disták. Sikerrel indult tehát az új bajno­ki idény. 1927. október 16. Hungária krt: Ferencváros-Hungária 3-2 G: Takács II, Skvarek, Szedlacsek, Takács II, Opata Ferencváros: Amsel-Takács I, Hungler II-Furmann, Bukovi, Obitz- Rázsó, Takács II, Turay, Szedlacsek, Kohut Hungária: Fehér-Mandl, Kocsis- Rebró, Kiéber, Schneider-Opata, Kon- rád, Orth, Skvarek, Hirzer „Az utóbbi évtized egyik legszebb já­tékát látta a csaknem 30 ezer főnyi né­zősereg. A Fradi gigászi küzdelemben győzött a kitűnően játszó Hungária el­len. Mind a három ferencvárosi gól a pillanatok századrésze alatt készült elő és változott át góllá. Ez a csatársor nem ismeri a hosszadalmas babrálást a lab­dával. Nem ismeri a labda igazgatását, ál­lítását, nem ismeri a cicázást a kapu előtt. Ennek a csatársornak repül a lábán a labda, röpül előre az ellenfél kapuja felé. Ez a csatársor akkor van igazán elemében, amikor oyaért az ellenfél ka­pujának lőtávolába. Az eredmény reá­lis. A Ferencváros már az 5. percben megszerezte a vezetést, s amikor a Hun­gária kiegyenlített, négy perc múlva újra megszerezte a vezetést. AII. félidő har­madik percében már 3-1-re emelte a vezetést a Fradi szívóssága. Ha Hungler nem sérül meg és Turayt nem vonják ki a csatársorból, talán még nagyobb arányú is lett volna a Ferenc­város győzelme.” 1927. október 23. Üllői út: Ferencváros-Vasas 2-1 G: Kohut, Kohut, Amsei (öngól) Ferencváros: Amsel-Takács I, Hungler II-Furmann, Bukovi, Obitz- Rázsó, Takács II, Turay, Szedlacsek, Kohut Egy emlékezetes rangadó győzelem után a Fáy utcában. (1990. november 24. Vasas-FTC 2-3) Álló sor balról: Szenes, keresztúri, Fischer, Nagy Zs., Limperger, Pintér, Józsa. Elöl: Vaszil, Lipcsei, Báder, Keller. Sok rangadó résztvevői, sok­szor hősei voltak... Álló sor balról: Albert, Orosz, Dálnoki, Rákosi, Dalnoki, Vile- zsál. Elöl: Kocsis, Mátrai, Hor­váth, Berta, Dékány dr. Vasas: Nyerges-Kővágó, Klein- Remmer, Horváth, Burger-Brunecker, Blau II, Bednarik, Szentmiklósy, Flimmer A ferencvárosi kapus öngólja úgy született, hogy egy védett labdát kiej­tett, utánakapott és labdástól, minde­nestől Bednarik a hálóba nyomta... Bukovi már az első percekben meg­sérült, így a Ferencváros ezt a győzel­mét 10 emberrel harcolta ki! Igaz Turay két ember helyett is küzdött, élete egyik legnagyobb játékát nyújtotta. „A Ferencváros 10 emberrel is meg­mutatta, hogy jobbal viseli a LEGJOBB címet. A csapat minden tagja, minden erejét megfeszítve küzdött, de ez sem lett volna elég a győzelem kivívásához, ha nincs a csapatban Turay. Ez a csupa csont-izom-szív ember, aki nem ismerve fáradtságot, tűrve a legkeményebb faul­tokat, végigjátszotta a középfedezet he­lyén a meccset. Turay óriási tehetségű futballistánk, akiről egy évvel ezelőtt még nem is tudtuk, hogy él...” 1939. április 23. Megyeri út: Ferencváros-Újpest 3-3 G: Kiszely, Toldi, Zsengellér, Ki- szely, Adám, Adám Ferencváros: Pálinkás-Tátrai, Szoyka-Lázár, Sárosi III, Pósa-Táncos, Toldi, Jakab, Kiszely, Gyetvai Újpest: Sziklai-Futó, Joós-Szalay, Szűcs, Balogh-Ádám, Vincze, Kállai, Zsengellér, Kocsis „2-0-ra és 3-1-re vezetett már a Fe­rencváros, s a végén mégis be kellett ér­nie a döntetlennel. Úgy feljött volna az Újpest? Nem lehet mondani. Úgy visszaesett volna a Ferencváros? Ennyi­re talán mégsem. Mi volt tehát a sikeres újpesti hajrá titka? Főleg az az enyhe fö­lényeskedés, amely kétgólos vezetés után ezúttal is úrrá lett a Ferencvároson s amely nem volt megokolt. Hiszen az Újpest legalább annyit tá­madott ezen a mérkőzésen, mint a Fe­rencváros, csak a csatársora játszott gyatrán. De nem volt ellenállhatatlan a Ferencváros csatársora sem. Volt vi­szont benne két „nagyágyú”, két kiváló építésű izomember. A Ferencváros teljesítményének az élén a Kiszellyé áll. Most egyszerre két olyan gólt rúgott, hogy a ferencvárosi szurkolók joggal megbocsájthatták ed­digi szerény gólgyártását. A bal lába kü­lön szám! Kiszely és Toldi kivételes lö­vőképessége csillantotta meg a ferenc­városi tábor előtt a győzelem és ezzel a biztos bajnokság reményét. A Ferencvárosnak elsősorban magá­ra kell vetnie azért, hogy ay egyik pontot kiengedte kezéből.” Kemenessy Sándor - A csapat és a játékvezető kiengedte kezéből a mérkő­zést. Játékosainkat megfélemlítették. Guttmann Béla, az Újpest edzője: - Szerencsésebb volt a Ferencváros. Úgy festett, hogy mi szereztünk egy pontot, pedig valójában fordított a helyzet. Toldi Géza: - Jobb ha nem beszélek, mert megbüntet a szövetség... Albionba repültek a Zöld Sólymok Ki hinné, hogy ha valaki kék vadkanokkal találkozik, az még előnyére is válhat. A tavaly szep­temberben magyarországon járt oxfordi székhelyű Blue Boar (va­gyis Kék Vadkan) elnevezésű rögbicsapat ugyanis akkori el­lenfelét, a ferencvárosi Zöld Sólymok Rögbi Klub tagjait visszahívta egy kis angliai ven­dégjátékra. S mivel az igazi gentlemanok általában állják a szavukat, március utolsó heté­ben létre is jött a sporttörténelmi jelentőségű túra. Bizonyára sokan enyhe túl­zásnak vélik a jelzőt, pedig a magyar rögbi szempontjából va­lóban kiemelkedőnek tekinthet­jük ezt a pár napot. A sportág honi képviselői ez alkalommal léptek először pályára a ködös Albionban, ahonnét annak idején a tojásiabda elindult hódító útjára. A Sólymok természetesen nem táplálhattak különösebben vérmes reményeket az eredmé­nyeket illetően, a két ország igencsak eltérő fejlettségű rögbi­kultúráját figyelembe véve ez botorság is lett volna. A csator­nán túl több mint kétezer-három­száz klubban hozzávetőleg ne- gyedmillióan gyürkőznek egy­másnak hétvégenként, a rango­sabb találkozók rendszeresen zsúfolásig telt stadionok, többtí­zezres szurkolósereg előtt zajla­nak. Míg nálunk jelenleg 13 egyesületben mintegy hatszá- zan űzik ezt a kemény, férfias já­tékot, s egyetlen csak és kizáró­lag rögbi céljára épített sportte­leppel sem rendelkezünk. Eme számadatoktól (melyek remélhe­tőleg pozitív irányban fognak változni a közeljövőben) függet­lenül izmos fiainktól a tisztes helytállás, a megalkuvást nem ismerő küzdőszellem minden­képpen elvárható volt. Nem is kellett csalódnunk. Győzni ugyan egyszer sem sike­rült, vagyis mindhárom angol csapat legyőzte a zöldeket, az összteljesítmény láttán azonban igazán nem lehetett ok a pa­naszkodásra. Londonban az el­ső mérkőzésen alaposan megiz­zadtak Mill Hill legényei, mind­össze 10-7-re nyertek. A követ­kező két oxfordi összecsapáson már nagyobb arányú, 38-11-es és 30-6-os vereségeket szen­vedtek a Zöld Sólymok kétség­telenül nagyobb tudású, képzet­tebb ellenfelektől, egy oxfordi vegyes csapattól és a vendéglá­tó Blue Boartól, de korántsem játszottak teljesen alárendelt szerepet. Nem győzöm hangsúlyozni, a túrán nem is az eredmények vol­tak az elsődlegesek, hanem az, hogy a magyar fiúk beleszip­panthattak abba a semmi más­hoz nem hasonlítható légkörbe, amely a vén földrész nyugati fel­én körülveszi a rögbit. Játszhat­tak olyan ellenfelekkel, akiktől ér­demes és lehet is tanulni, az ott szerzett tapasztalatokat majdan hasznosíthatják az itthoni bajno­ki mérkőzéseken is. No és persze élményekben gazdag, jó hangulatú tíz napot tölthettek külföldön. S ugye a mai világban ez sem elhanya­golható szempont. n-ly