Fradi újság (1992)

1992 / 1. szám

FRADI ÚJSÁG „Tegnap történt 1991. Október 19. Megyeri út: ÚTE-FTC 1-1 G: Eszenyi, Páling Balogh-Simon, Telek, Kuznye- cov, Keller-Páling, Lipcsei, Albert, Patkós-Wukovics, Deszatnik. Cs: Balogh G., Schneider Az első félidőben inkább az új­pestiek dolgoztak és hagytak ki nagy gólhelyzeteket, de a vezetést végül egy Eszenyi fejesgóllal meg­szerezték. A II. félidő egyértelmű Fradi fölényt hozott. Lipcsei két gólszerzési próbálkozását még bra­vúrral védte az újpesti kapus, az­után Albert labdáját Szlezák a gól­vonalról kifejelte - de az egyenlítés nem maradt el. A 64. percben egy szögletrúgást követően Páling há­rom lépésről a léc alá továbbította a labdát. A közepes színvonalú ran­gadón Nyilasi egyértelműen csak Telek és Páling játékával volt elége­dett. Október 23. Bréma: Werder Bremen-FTC 3-2 KEK G: Neubarth, K. Allofs, Lipcsei, Neubarth, Lipcsei Balogh-Telek-Simon, Kuznye- cov, Keller-Páling, Albert, Lipcsei, Szenes-Schneider, Deszatnik. Cs: Patkós, Wukovics A stadionba menet a német szur­kolók egy ötöst mutattak a fradis- táknak... A mérkőzést - kellemes kísérőzeneként - a Fradi szurkolók kórusa indította, Üllői úti hangula­tot varázsolva a messzi Weserstadi- onba. Aztán a németek bebizonyí­tották, hogy a hazai pálya előnye itt is megér 1-2 gólt... Lipcsei ugyan egy szabadrúgásból legurított lab­dát nagy erővel rúgott a kapuba - de azért a szünetben gondterheltek voltak a ferencvárosi arcok. A 3-1- es német vezetés és a látottak ezt mindenképpen indokolták. Aztán egy ragyogó 45 perc következett - mármint ferencvárosi szempont­ból. A védők mindent hárítottak, a középpályások időnként brillíroz­tak, a csatárok gólhelyzeteket - ki­hagytak! Lipcsei azonban - aki Ba­logh kapussal a meccs hőse volt! - második gólját is megszerezte. A 73. percben Simon kitűnő lab­dáját látványos módon, mintegy 14 m- ről gurította a kivetődő kapus mellett a hálóba. így öt gól esett a mérkőzésen - de nem úgy, ahogy azt a brémaiak elképzelték... Minden képzeletet felülmúlt az is, ahogy a Ferencváros csapatát a hazaérkezéskor éjjel Ferihegyen fo­gadták. Szurkolók százai ünnepel­ték a ferencvárosi fiúkat, akik meg­hatódva fogadták a szeretet ilyen nagyfokú megnyilvánulását. Köszö­net mindazoknak, akik játékosaink­nak ezt az élményt szerezték. Mert azért Európában kevés csapatnak vannak olyan szurkolói, akik akár­milyen szoros, de mégis csak vesz­tett mérkőzés után, az éjszakában a csapatot várva a repülőtéren ünne­pelnek... Október 26. Üllői út: FTC-MTK-VM 1-2 G: Szenes, Balogh, Morozov Balogh-Telek-Simon, Keller- Patkós, Lipcsei, Albert, Szenes- Schneider, Wukovics, Deszatnik. Cs: Rácz A Ferencváros „nagy hete” nagy csalódással zárult. Az újpesti dön­tetlen a brémai - győzelmet sejtető - vereség után nem sikerült az igazi győzelem. Pedig az örökrangadó fe­rencvárosi szempontból jól indult - Szenes óriási gólja után a 28. perc­ben tombolt az üllői úti publikum. Ekkor még örömében. AII. félidő­ben a „szuper-zavart” játékvezető ténykedése több, mint izgalmakat keltett. Keller kiállítása, Szenes meg nem adott gólja, és az a me­zőnybeli sorozatos „tévedés” amely a Ferencvárost sújtotta sokak ideg- rendszerét „kiütötte”. Nyilasi Tibo­rét is... 1-1-es állásnál az Üllői úti dráma csúcspontja: a 85. percben egy kontratámadás után a ferencvá­rosi kapuba került a labda! A 91. percben(!) aztán a bíró egy MTK játékost is kiállított... Egy perc múlva viszont a szabálytalankodó ferencvárosi kapust nem küldte le. (Varga Sándor bírónak a JT-ben végül ezt vetették legjobban a sze­mére...) Az MLSZ Fegyelmi Bizottságát egyébként nem zavarta, hogy Ba- loghot a bíró nem állította ki - a tár­gyalásra őt is beidézték - és felfüg­gesztve elítélték. Más csapatokkal szemben ez sem gyakori... Ami a botrányos hangulatban befejeződött mérkőzés után tör­tént? íme a Nemzeti Sport híranya­ga: „Kilencven perccel a kilencven perc után még mindig állt a bál a Fradi székház előtt. A játékvezetőt váró ferencvárosi szurkolók roham­rendőrök gyűrűjében éltették a zöl­deket, miközben nem igazán irodal­mi stílusban emlékeztek meg az el­lenfélről, s persze Vargáról. Felhív­tuk a IX. kerületi rendőrkapitány­ságot, ahol a vezető Gémesi István adott tájékoztatást:- Valóban támadt némi tumul­tus a székház előtt, ahol egy hozzá­vetőleg 4-500 fős tömeg kórusban szidott, pocskondiázott egy embert. Ez az ember a mérkőzés játékveze­tője volt. Szép csendben lebeszéltük őket a további „terveikről”, amire eloszlottak, hazamentek. Előállítás, letartóztatás nem történt. Ami tény: a játékvezető URH-s kocsin távozott...” November 2. Tatabánya: Tatabánya-FTC 1-1 G: Kuznyecov, Miksi Balogh-Simon, Telek, Kuznye­cov, Keller-Páling, Albert, Lipcsei- Schneider, Balogh G, Deszatnik. Cs: Szenes, Wukovics Egy héten belül immár másod­szor állt az ellenfél kapujában fe- rencváros nevelésű kapus: Zsiborás után Józsa is fradisták lövéseit hárí­totta... Kuznyecov ellen viszont nem volt Jőzsának ellenszere - a lá­báról kiperdülő labdát Kuzi a háló­ba gurította. A Fradi kapott gólja - el kell ismerni - szépségdfjas, véd- hetetlen gól volt. Miksi 25 m-ről ka­pásból bombázott a kapuba. A tata­bányai hátvédnek ez volt élete első gólja... Nyilasi: - Az ellenfél egyszer rú­gott kapura, mégis pontot vesztet­tünk. Nem lehet a tűzzel játszani, ennyi helyzetet nem lehet büntetle­nül kihagyni. Jellemző csatársorunk gyengélkedésére, hogy azt az egy gólt is Kuznyecov szerezte. Nem le­het ilyen flegmán játszani, lebecsül­ni az ellenfelet. Rákosi - aki a Fradi ellen először ült edzői kispadon:- Nagyon örülök a pontnak. Ez­úttal gyengébb teljesítményt nyúj­tottunk, de Fortuna mellénk szegő­dött. Valamennyi tatabányai sport- szerető nevében kívánok sikeres szereplést a Ferencvárosnak a KEK-visszavágón. November 6. Üllői út: FTC-Werder Bemen 0-1 KEK G: Bode Balogh-Telek-Simon, Kuznye- cov-Páling, Lipcsei, Szenes, Kel- ler-Wukovics, Albert, Deszatnik. Cs: Rácz A várvavárt 1-0-as eredményből 0-1 lett... A Ferencváros törté­netének első budapesti KEK mér­kőzését ezen a kupaszerdán veszí­tette el! Pedig a 32. percben már- már gólt kiáltott az Üllői úti húsze­zer - de Wukovics nyolc méterről hibázott! A II. félidő 3. percében brémai gól, majd a még mindig for­dulatot hozható egyenlítő gól he­lyett az 55. percben egy újabb kima­radt lehetőség. Ezúttal Deszatnik hibázott 8 m-ről. Aztán még há- rom(!) ferencvárosi, majd egy bré­mai helyzet és vége. Kupakeserűség akkor amikor a továbbjutás lehető­sége karnyújtásnyira volt. Nyilasi: - Úgy érzem, a két mér­kőzés alapján nem kell szégyenkez­nünk. Ebben a Ferencvárosban sok a fiatal játékos, jónéhányan közülük még a bajnoki mérkőzések kis ré­szén vannak túl, a kupa pedig ennél természetesen több és jobb teljesít­ményt követel. Valamennyien sok tapasztalatot szereztünk, a négy ku­patalálkozón. Úgy vélem: két-há- rom kulcsemberre lesz szükségünk ahhoz, hogy jövőre az új kupasoro­zatban - ahová remélem eljutunk - jobban tudjunk szerepelni. November 9. Üllői út: FTC-Veszprém 1-0 G: Keller Balogh-Simon, Telek, Kuznye- cov-Albert, Lipcsei, Szenes, Kel­ler-Páling, Balogh G, Deszatnik. Cs: Patkós, Rácz A Fradi egy órán át szinte egyka- puzott! A kaput azonban csak Kel­ler tudta bevenni: a 18. percben mintegy 20 m-ről, szabadrúgásból került labdája a hálóba. Bizony ek­kor senki nem gondolta,hogy ez lesz a mérkőzés egyetlen gólja... Az egyetlen kiállított ezúttal is ferenc­városi játékos volt: Kuznyecovot a 64. percben ütésért küldte le a pá­lyáról a bíró. A kiállítás után izgal­makkal teli lett a játék, de a Fradi megtartotta minimális előnyét. Nyilasi: - Nem véletlenül szeret­tünk volna vasárnap játszani, hiszen játékosaink nagyon el voltak fárad­va. Különösen igaz ez arra az öt-hat kulcsjátékosra, akik szinte végigját- szották az egész őszt. Sajnos mellé­jük a csereemberek nem tudtak iga­zán felnőni. Azért volt izzadságsza­gú a játékunk és a győzelmünk, mert a zárt védekezést játszó Veszprém ellen fejben kellett vol­na, hogy frissebbek legyünk. * A zöld gyepen aránylag ese­ménytelen mérkőzés a zöld asztal­nál különös fordulatot vett: a veszp­rémiek óvtak! Hat percig ugyanis négy külföldi állampogárságú FTC játékos volt a pályán! A három megengedettel szemben... (Kuz­nyecov, Szenes, Rácz, Patkós). Az MLSZ fegyelmi bizottsága helyt adott az óvásnak: a Veszprém kapta a 2 pontot 3-0-as gólkülönbséggel! Simon Tibor, az FTC válogatott játékosa az esetet követően me­rengve mondta:- Nem a játékosok dolga, hogy minősítsék, vagy értékeljék az MLSZ döntését, mégis azt kell mondanom, nem értem hogyan dönthetett a Fegyelmi Bizottság úgy, hogy a Ferencvárostól elvesz 2 pontot. Az is köztudott, hogy Sze­nes és Patkós honosítási kérelmét a köztársasági elnök úr jóval a talál­kozó előtt aláírta. Nem beszélve ar­ról, hogy ez a két srác már az anya­méhben is magyar volt, évekkel ezelőtt sokkal nehezebb körülmé­nyek között - ott, ahol ezért bünte­tés, nem kevésszer verés járt - val­lották magukat magyarnak. A pa­ragrafusok szerint lehet úgy csavar­ni a dolgokat, hogy az ilyen óvásnak az MLSZ helyt adhasson, de az er­délyi magyarok újkori „történelmé­nek” ismeretében egész egyszerűen ízléstelennek tartom, hogy vannak akik megkérdőjelezik magyarságu­kat. „Paragrafus-országban” a fair playt elvárják a játékosoktól, a szur­kolóktól. Mi kitől várjunk fair play szellemet? Az FTC óvását 1992. januárjá­ban tárgyalták. Ezen a fórumon a Fradinak odaítélték - a pályán már egyszer megnyert pontokat... November 16. Pécs: PMSC-FTC 1-0 G: Belansky Balogh-Simon, Telek, Kuznye­cov, Keller-Páling, Lipcsei, Rácz- Nagy Zs., Szenes, Deszatnik. Cs: Balogh G. Fájó és érdemtelen vereség! Az a csapat, amelyik majd egy órán át 10 emberrel játszik és így - idegenben! - végigtámadja a meccs nagyrészét az nem érdemel vereséget. így érez­hették mindezt azok a ferencvárosi szurkolók, akik a forró hangulatú 90 perc után ütemesen éltették Si- monékat... „Szép volt fiúk!” és „Gyertek ide” kiáltással várták a kedvenceket. És a fáradt, szomorú ferencvárosi játékosok az „övéik­hez” odamentek és tapssal köszön­ték meg a lelátón lévők szüntelen buzdítását.- Vereség után a csapatot így ün­nepelni - nos ilyenre csak a fradis­ták képesek - mondta merengve és egy kicsit irigykedve a tettet elis­merve egy pécsi vezető. Garami Jó­zsef a pécsiek mestere is elismerés­re méltó tárgyilagossággal nyilatko­zott:- Végig változatos volt a mérkő­zés, az első hatvan percben mindkét kapu előtt több helyzet is adódott, szerencsénkre mi találtunk először a hálóba. A vezetés görcsössé tette játékosainkat, a megfogyatkozott Ferencváros több lehetőséget sza­lasztott el ebben az időszakban. Na­gyon jól játszó Ferencvárost győz­tünk le. November 23. Siófok: Slófok-FTC 1-1 G: Szenes, Fischer Balogh-Telek-Kuznyecov, Pá- ling-Simon, Albert, Lipcsei, Sze­nes, Rácz-Nagy Zs., Deszatnik. Cs: Schneider A mérkőzés előtt Háda József, a Fradi hajdani legendás válogatott kapusa átadta az általa alapított vándordíját, az előző bajnokság leg­jobb magyar kapusának, a siófoki Bíró Imrének. Ez volt az első eset, hogy vidéki városban történt a díjá­tadás... Remek mérkőzés volt de ferenc­városi szempontból nem a legsze­rencsésebb kilencven perc. Szenes a 20. percben óriási bombagólból szerezte meg a vezetést, de tíz perc múlva már a siófoki kezek emel­kedtek a magasba. Fischer tizen­egyesből egyenlített... A tizen­egyesről a nemzeti Sportban így vé­lekedtek: „Szó, ami szó a helyszínen magunk is „befújtuk” a tizenegyest, s csupán a televíziófelvétel lassítása győzött meg bennünket arról, hogy Páling szorult helyzetében jól sze­relt, s mindenekelőtt a labdát talál­ta el. így hát a büntetőt nem érde­melte meg a Siófok, ám nem tudjuk nyugodt szívvel elmarasztalni a mérkőzést mindvégig remekül kéz- bentartő Hartmannt...” Nyilasi: - A mérkőzés előtt ki­egyeztem volna egy ponttal is. Vé­gül a szikrázó összecsapásokkal tar­kított nagy csatában helyzeteink alapján nyerni kellett volna. * Nyerni csak gólokkal lehet. Még­hozzá olyan gólokkal, amelyeket a bírók megadnak. Igaz a váci „gól­visszavonás” óta már ez sem egyér­telmű. Aztán az elment pontok kró­nikájában az MTK elleni meg nem adott Szenes gól, és ugye ez a siófo­ki 11-es is bennünket bántóan érin­tő monemtumok. Még ha mindre színes vagy színtelen magyarázat is született... November 30. Üllői út: FTC-DVTK 3-2 G: Lipcsei, Deszatnik, Vitelki, Albert, Svisztum Balogh-Telek-Simon, Kuznye- cov-Páling, Lipcsei, Szenes, Rácz- Nagy Zs., Albert, Deszatnik Cs: Balogh G. Lipcsei már a második percben gólt szerzett, majd a 16. percben Deszatnik duplázott. Mindenki vár­ta a további ferencvárosi gólokat, a zöld-fehér gálát. Lehet, hogy a fiúk is gálát szerettek volna, hiszen egy­re csak a látványosságra, néhány könnyelmű megoldásra és nem az eredményességre törekedtek. Az­tán 2-1 után Albert látványos fejes­gólja a legjobbkor jött - eldőlt a pa­pírforma szerint két pont sorsa. Nyilasi: - A legfontosabb,hogy végül is győzelemmel zártuk a sze­zont. Sajnos 2-0 után kissé elron­tottuk a közönség hangulatát, mert ha gólt kapunk általában idegessé válik a csapat. Hozzáteszem, hogy a fiúk a zsúfolt őszi idény végére elfá­radtak. A találkozó sporttörténeti jelen­tőségű esemény, hogy ez volt az utolsó FTC-DVTK mérkőzés. A DVTK 1992 januárjában anyagi problémái miatt kimondta a meg­szűnést, a klub ilyen néven meg­szűnt. December 4. Üllői út: FTC-HASK Grad- janski 2-1 G: Páling, Morvái, Vlaovics Szeiler-Szűcs, Telek, Kuznye­cov, Páling-Albert, Patkós, Sze­nes-Schneider, Morvái, Deszatnik. Cs: Horváth, Szurgent, Bubcsó, Szekeres, Soós, Vanicsek. A Zágrábi Dinamó régi nevén, a csapatok pedig a háború elleni tilta­kozó transzparenssel a kezükben vonultak a pályára. Játékvezető az a Vad István volt, aki „egykoron” a Fradi csatáraként az ellenfél kapu­sait riogatta. Bíróként viszont nem riogatott senkit - első Fradi meccse bíróként sikeres volt... Sikeres volt egy másik újonc, Morvái bemutat­kozás is: első hivatalos Fradi mécs­esén góllal - látványos góllal mutat­kozott be! A csereként beállt Soós szintén újonc volt - tavasszal még Vincze Gézánál, az ifiben rúgta a labdát... December 16. A Nemzeti Sportban megjelent osztályzatok alapján kihirdették az őszi idény válogatottját. Ez beillett egy vidéki válogatottnak, hiszen két kispesti és egy ferencvárosi játékos kivételével a többi nyolc vidéki csa­patból került a Nemzeti Sport rang­lista válogatottjába! Az FTC-t Al­bert Flórián képviselte. Lipcsei az 1991-es ÉV LABDARÚGÓJA nem került be a Nemzeti Sport ranglista válogatottjába... December 19. Az MTI felkérésére a szakszö­vetségek megnevezték az év leg­jobbjait, összesen 48 sportágban. A ferencvárosiak közül ketten kapták a kitüntető címet: Kiss Tibor (jég­korong), Lipcsei Péter (labdarúgás) December 31. A labdarúgók hagyományos szil­veszter déli összejövetelén Deszat­nik, Schneider, Horváth, Morvái, Soós először koccintottak az Üllői úti klubházban. A Rácz, Szenes, Patkós, Kuznyecov „négyes” talán a távoli otthonban gondolt a ferenc­városi társakra... Nagy Béla