Fradi újság (1992)

1992 / 11. szám

1 o ■ - ■ - ■,/ -? y' -■ , FRADI ÚJSÁG ... hogy Páling Csepelen távolról kapuba juttatott különös gólja kü­lönleges rekordgól volt. Amint köz­tudott az FTC 1991. november 15-e óta bajnoki mérkőzésen veretlen és Csepelen éppen 19. mérkőzésén őrizte tovább veretlenségét. Ami pedig Páling gólját illeti, ez volt eb­ben a nagy sorozatban az ötvenedik Fradi-gól! A 19 mérkőzésen így lett 50-10 a fradista fiúk gólkülönbsé­ge! ... hogy Torontóban is létezik egy Fradi! Az amatőr első osztály­ban szerepelnek és a dobogós he­lyezésért küzdenek. Baricza Dezső a torontói Ferencváros labdarúgó- csapatának titkára Üllői úti látoga­tása során egy zászlót is hozott ma­gával, amit a Fradi futballmúzeum- ban szurkolóink is megtekinthet­nek. Címerüket pedig lapunkban is láthatják... Talán nem mindenki tudja, nevezetes barátságos mérkőzést játszott a Fradi. Lipcseiék Kazinc­barcikán szerepeltek és a meccs el­őtt helikopter hozta a labdát a pá­lyára, ahol majorettek parádéztak, autót sorsoltak - szóval helyi gála volt. Az egyszerű barátságos mécs­esén túl még az is nevezetességnek számított, hogy a hazaiak elbúcsúz­tattak egy csapatra való korábban már visszavonult helyi labdarúgót. A Fradi egyébként 2-0-ra győzött. Szűcs volt az egyik Sztahon a máso­dik gól szerzője. Utóbbi ugyanis ön­gól volt... ... hogy az 1979-es őszi FTC- PMSC mérkőzés előtt Mészáros Jó­zsef a szakosztály akkori elnöke ad­ta át a Toldi vándordíját Vépi Pé­ternek, az 1978-79-es bajnokság­ban nyújtott teljesítményéért. Vépi napjainkban a Haller téri piacon egy étkezdét vezet... ... hogy az FTC a PMSC ellen avatta a világítóberendezést új Ül­lői úti stadionjában. A szurkolók ezt a melléklet kis emléklapot kap­ták a bejáratoknál... A pécsiek pe­dig egy szép színes porcelán tálat hoztak ajándékul a nevezetes ese­mény emlékére. Egyébként érdekes, hogy a pá- lyaavató után a villanyfényes ava- tón is történt kiállítás... 2-0-as FTC vezetésnél a pécsi Schultheiszt küldte durva játék miatt az öltöző­be a játékvezető. A 4-1-es győzel­münkkel végződő találkozón „ter­mészetesen” Nyilasi is szerzett gólt: öt perccel Takács í^aci sporttörté­neti „villanyfényes gólja” után Nyíl 20 méterről bombázott a léc alá. Vajon utódai, honnan, hogyan és hányszor szereznek gólt, gólokat... N. B. FTC-PMSC mérkőzések az Üllői úton (1982-1992) 1982: FTC-PMSC 2-1 Az első gólt Nyilasi, a győztest Szokolai szerezte. 1983: FTC-PMSC 5-2 Majd egy órai játék után még 2-2 volt az eredmény! Aztán há­rom gyors gól következett: Po­gány 11-esből, Nyilasi 11 m-ről, Szabadi pedig egy szögletrúgást követően talált a kapuba. 1984: FTC-PMSC 1-0 Kerekes egy 18 m-ről megítélt szabadrúgásból szerezte meg a fontos 2 pontot jelentő gólt. FTC-PMSC 0-1 A vereséget az indiszponált csatárjáték okozta. Répási példá­ul egymaga megnyerhette volna a meccset - még a 89. percben is abszolút gólhelyzetben hibá­zott... 1985: FTC-PMSC 1-0 Pintér bombaszabadrúgása a meccs elején könnyű győzelmet ígért. Nem volt az... 1986: FTC-PMSC 1-0 Bánki leterítéséért a büntető elmaradt, az így kiváltott botrá­nyos hangulatban öt percig állt a játék. A győztes gólt Fischer az utolsó percben szerezte! 1987: FTC-PMSC 0-1 Pintér kihagyott egy 11-est, a csatárok pedig 11 helyzetet... 1988-ban mindkét meccs Pé­csett volt. 1989: FTC-PMSC 3-3 Pintér a 90. percben bomba­szabadrúgásból egyenlített! Az­után Józsa bravúrok következtek - két 11-est is hárított a büntető­párbajban! Az akkori kiírásnak megfelelően ezt a döntetlent így „megnyertük”... 1990: FTC-PMSC 3-0 Szeibert 0-0-nál kihagyott egy 11-est, kapufára lőtte a labdát. Aztán mégsem lett baj, mert Dzurják két gólt is szerzett és Nagy Zsolt is a kapuba talált. FTC-PMSC 1-0 Keresztúri parádés fejesgólja jó hangulatot teremtett. Aztán ideges lett a légkör, végül Józsa bravúrra volt szükség... 1991-ben mindkét mérkőzés Pécsett volt. 1992: FTC-PMSC 2-0 Wukovics góllal ünnepelte 50. bajnoki mérkőzését. Lipcsei pe­dig az utolsó percekben bebiztosí­totta a Ferencváros fontos győzel­mét. Az évtized tizedik ferencvárosi győzelmére és huszadik góljára várunk... ... Albert Flórián ugyanazon a pályán játszotta első és utolsó baj­noki mérkőzősét is! 1958. novem­ber 2-án a Népstadionban a DVTK ellen mutatkozott be, utolsó bajno­ki meccsének pedig 1974. március 17. Az ellenfél ezúttal is vidéki gár­da volt: a zalaegerszegiek látogat­tak a Népstadionba. Még egy sport­történeti tény: Albert első meccsén két gólt szerzett, az utolsón pedig egy góllal búcsúzott. A mellékelt fotó is a Népstadion­ban készült, az 1964-es bajnokcsa­patot ünnepelték... Álló sor balról: Orosz, Mátrai, Albert, Perecsi, No- vák, Dalnoki, Dr. Éry József szak­osztály vezető, Mészáros József edző. Elől: Dóka György gyúró, Rákosi, Varga, Géczi, Kökény, Fenyvesi dr. ... hogy még a nyári hónapokban A hat évtizeddel ezelőtti Ferencvá­ros. Ők is keresztcsíkos zöld-fehér mezben játszottak. Balról: Takács I (Mari néni), Táncos (Miki egér), Tu- ray (Suttyó), Berkessy (Jegenye), Furmann (Csuszti), Toldi (Tank), Ko­rányi (Króni), Kohut (Vili), Takács II (Kis Taki), Lyka (Totó). Elől: Amsei (Pók) Amint látható, már hat évtizeddel ezelőtt is reklámtáblák sokasága bo­rította a pályát. Csak akkor a lelá­tón és nem a pálya szélén helyezték el. Napjaink Ferencvárosa, Umbró sze­relésben - a vezetők formaruhában. Első sor balról: Nagy, Wukovics, Fonnyadt, Lipcsei, Balogh T., Hor­váth, Szeiler, Fodor, Gregor, Cigan, Deszatnik. Középső sor: Golecz La­jos intéző, Páling, Szűcs, Mucha Jó­zsef edző, Nyilasi Tibor vezetőedző, Albert Flórián a szakosztály alelnö- ke, Szepessy László edző, Bodnár József masszőr, Telek, Keller, Dr. Juhász József vezető főorvos. Har­madik sor: Havasi Mihály technikai vezető, Rácz, Vaszil, Szenes, Kuz- nyecov, Balogh G., Szekeres, Schneider, Vanicsek, Simon, Dóra János szertáros. A képről ifj. Albert Flórián hiányzik. Gól, gól, gól... Az 1992-93-as bajnoki idény első fe­rencvárosi gólszerzője - nem csatár volt. Lipcsei Péter emlékezetes szép gólja előtt majd az egész pályát végig- száguldotta - és labdáját ezután lőtte a hálóba. Mindez Csepelen az idénnyitón - az I. félidő zárópercében. Azt mondjuk, írjuk, hogy felejthetet­len gól. Tegyék a kezüket a szívükre és mondják emlékeznek például arra, hogy három éve melyik játékosunk szerezte az őszi idény első Fradi gólját? Nos, egy kis „frissítő”, hogy legalább az elmúlt öt év bajnoki nyitógóljai „kéznél” legye­nek... 1987. augusztus 16. Üllői út: FTC-Debrecen 2-0 Fischer 1988. augusztus 13. Siófok: Siófok-FTC 0-1 Pintér 1989. augusztus 12. Üllői út: FTC-MTK 4-0 Dzuiják 1990. augusztus 18. Megyeri út: Újpest-FTC 0-5 Szenes élete első NB 1-es mérkőzésének első percében gólt szerzett! 1991. augusztus Vác: Vác-FTC 1-1 Wukovics RITKASÁG, hogy egy csa­pat rangadőgyőzelem után elve­szíti az első helyét! Nos a Fe­rencváros kispestiek elleni győ­zelme után ez történt... A Fra­dival azonos pontszámú váciak gólokkal győztek, így a jobb gól- különbség a tabellán a vidéki csapatnak kedvezett... FRADI ÚJSÁG A Ferencvárosi Torna Club lapja Felelős kiadó: Dr. Szívós István az FTC ügyvezető elnöke Lapigazgató: Deák László az FTC ügyvezető elnökhelyettese Felelős szerkesztő: Nagy Béla Művészeti szerkesztő: Orbán László Fényképek: Pozsonyi Lajos, Magdics László, Fradi fotótár Szedés, tördelés, nyomdai előkészítés: PRINTSELF Kft. Felelős vezető: Dr. Kassay Árpád Nyomta a SZÖVORG Nyomda Felelős vezető: Bodnár Tamás