Fradi újság (1991)

1991 / 10. szám

FRADI ÚJSÁG Ötcsillagos busszal utaztak - csillagos ötösre játszottak... A Fradi futballmúzeum egyik vitrinjében aranyozott trófea hir­deti: a Ferencváros ifjúsági labda­rugó csapata szenzációs idényt zárt. Vincze Géza „gyerekei" a bajnoki aranyérem mellé aranyo­zott kupát hoztak a futball világ­bajnokok földjéről. A Fradi az AS Rómát és a Juventust térdre kény­szerítve rendkívül rangos tornát nyert az olaszországi Ortónában! Roccó Ricci a Juventus orvosa volt, aki barátja a sokszoros válo­gatott Boniperti emlékére szer­vezte az első tornát. Roccó Ricci négy évvel ezelőtt infarktusban meghalt - azóta a két barát nevét viseli a torna, a trófeát pedig Boni­perti kupának hívják. Az olasz vá­rosban ez egy nagyon rangos esemény. A mérkőzések előtt mintegy 2-3 perces tűzijátékokat tartanak, színes fényözön gyö­nyörködteti a nézőket. A Juven- tus-Pescara nyitómérkőzés előtt 1 perces gyászünettel emlékeztek Boniperti emlékének. Egyébként egy rendkívül érdekes eset is tör­tént ezen a találkozón. A bíró kiál­lította az egyik pescarai játékost, aki nem, hogy nem reklamált, ha­nem odament a játékvezetőhöz, kezet fogott vele, majd bement az öltözőbe... Mielőtt a mieinkről szólnánk, egy villanásnyi időre idézzük az előzményeket - a Ferencváros bajnoki hajráját. Óriási versenyfu­tás volt az FTC és a Budapesti Honvéd között a bajnoki címért. Öt fordulóval a befejezés előtt a két csapat azonos pontszámmal állt az élen, de afradisták 14 góllal hátrányban voltak a gólkülönb­ségnél. A Fradi fiúk az utolsó előtti forduló előtt behozták a 14 gólos hátrányt, sőt már egy góllal job­bak voltak! Ekkor úgy nézett ki, hogy gólkülönbség dönti el a baj­noki címet. A Vasas azonban a Honvéd pályán döntetlenül mér­kőzött, vagyis a kispestiek pontot veszítettek! Ezután nekünk az utolsó fordulóban már „csak” le kellett győzni a Vasast és akkor tiszta 1 pont előnnyel bajnokság­nak örvendhettünk. így is történt: az FTC nagy küzdelemben 2-1-re győzött és ezzel 12 év után a Fra­di ifi ismét bajnokságot nyert! (Egyébként akkor is Vincze volt az edző!) Ilyen légkörben, ilyen örömteli érzésekkel indultunk el az ortonai tornára. A fiúk fáradtak voltak mind a bajnoki hajrától, mind a 16 órás hosszú utazástól. Pedig az olasz rendezők öt csilla­gos szuper autóbuszt küldtek ér­tünk. Biztos vagyok benne, hogy a klub történetében ifi csapat ilyen luxus busszal még nem utazott oda- vissza, majd 3000 kilomé­tert... Hiába, Vincze Géza nem­csak jó edző, kitűnő szervező is. Ez az ifi szinten jelentős túra- a Fradinak egy fillérjébe sem került! Az Üllői úti - éjféli induláskor - még nem tudtuk, hogy kik az el­lenfelek. Bizony az érkezés után az utcán kiragasztott plakátokon láttuk először, hogy az AS Róma ellen kezdünk! Morvái Zoltán csapatkapitány a Boniperti kupával- Ha egy csapat fizikálisán és morálisan jól felkészített a siker mindenkor elvárható. Mivel ti ilyen csapat vagytok, ezt várom tőletek - mondta az edző játékosainak. Aztán kihirdette, olaszországi edzés következik. A mérkőzés napján - délelőtt 11 -kor! - edzést tartott a Ferencváros. Ez amolyan pályával való ismerkedést, az iz­mok enyhe megdolgozását és a „labdaéhség” kielégítését szol­gálta. A rendezők csak ámultak, hogy a Fradi fiatalok nem várost néznek, hanem a 30-32 fokos melegben, pergő mintegy félidő- nyi edzéssel készülnek az esti meccsre... Aztán szerencésre este ismét elámulhattak. Afiúk, mint az ördö­gök cikkáztaP:, ütköztek a pályán, no és jónéhány formás támadást vezettek. Látványos akcióikat sokszor köszöntötte az olasz szurkolók elismerő tapsa. (Ne­künk érdekes színfolt volt, hogy a lelátón mintegy öt-hat pap is ott szurkolt - közben pedig a hivek oda-odamentek a kámzsás, sa- rus lelkipásztorokhoz...) Tulajdonképpen két szép gólt rúgtunk a Rómának, kidolgozott, átgondolt akciók végén. Mindkét­szer Rakonczai volt a gólszerző. Mindkétszer mi szereztük meg a vezetést, az olaszok azonban egyenlítettek. Az első gólt egy hi­bás hazaadásból kaptuk, a mási­kat pedig egy nevetséges indok alapján megítélt tizenegyesből. A hazai bíró fura és elfogult ítélete derültséget és fel-fel harsanó füttyöt váltott ki a nézőkből. Mind­ez 3 perccel a befejezés előtt tör­tént... A 11-es rúgásoknál a mi kapusunk mindjárt az elsőt hárí­totta, s bár egyet mi is kihagytunk, végül a javunkra dőlt el a 11-es párbaj - tehát másnap döntőt játszhattunk! Délelőtt a polgármesteri foga­dáson valamennyi résztvevő csa­pat vezetői, játékosai megjelentek a Városház dísztermében. Vincze Géza edzőnk nagy sikert aratva angolul köszöntötte a jelenlévő­ket és a polgármesternek, a ren­dezőnek, valamint Roccó Ricci özvegyének átnyújtotta a Fradi cí­meres ajándékokat. Jól esett hallani, hogy minden­hol a Fradi fiatalok előző esti játé­káról elismerően szóltak, kiemel­ve a harcosságot, de ugyanakkor a látványosságra irányuló törek­véseinket is. A Fradit ekkor már egy kicsit a torna esélyeseként emlegették. A szépen díszített or­tonai Juventus klubházban is ez volt a vélemény, ahol a falon örömmel fedeztünk fel egy Fradi címeres kulacsot... Szorongva készültünk az esti döntőre, hiszen az ellenfél az a Juventus volt, amelyik háromszor egymásután nyerte ezt a tornát! A Ferencváros-Juventus dön­tő a szurkolók nem kis örömére óriási iramban indult. Az első 20 percban már kiderült, hogy a kor­szerűbb és főleg az ötletesebb labdarúgást mi játszuk. Félidőre fölényünket gólra váltottuk - Ra­konczai megszerezte a vezetést. Nem változott a játék képe ké­sőbb sem, mi léptünk fel támadó­lag. Egy ilyen támadás után a Morvái ellen elkövetett szabályta­lanságért joggal ítélt büntetőt az olasz bíró. Amikor Rakonczai be­lőtte már éreztük, hogy nem lehet baj. A következő percben a har­madik gólt is megszerezhettük volna - de az óriási lehetőség ki­maradt. Ez mintegy jeladásra, a visszaesésünk kezdete volt. Na­gyon feljöttek az olaszok, kritikus 20 perc következett. Ekkor sem játszottunk rosszul, de önma­gunkhoz képest csikorgott a csa­pat gépezete. A befejezés előtt, mintegy 8-10 perccel szép kapás­lövésből az olaszok gólt szerez­tek, így nagy nyomás nehezedett a kapunkra. Megúsztunk - sőt az utolsó percben mi hagytunk ki gólhelyzetet... A hármas sípszó után a fiúk is, mi is boldogan bo­rultunk össze - tornát nyertünk Olaszországban! Óriási élmény volt számunkra az eredményhirdetés is. Nem túl­zás egy asztalnyi trófeát osztottak ki a rendezők - a különdíjak soka­sága a helyiek ajándékai mind gazdára leltek. A torna legjobb já­tékosa és gólkirálya címet Ra­konczai kapta! A torna legtechni­kásabb játékosa Morvái volt! Kü- löndíjat kapott az edző is: Vincze Géza volt a torna legjobb edzője! A legtechnikásabb és legmoder­nebb játékot bemutató csapat a Ferencváros volt! A legértékesebb termé­szetesen a fődíj - a Boniperti tró­fea - a torna győzelmét jelentő serleg volt. Mind erkölcsiekben, mind értékében - hiszen az ara­nyozott serleg értéke több, mint 1 millió lira, tehát 60-70 ezer forint! A díjkiosztás után a fiúknak nagy ünneplésben volt részük - de Vincze Géza is óriási tapsot kapott, amikor a mikrofonon ke­resztül köszönötte a közönséget és megköszönte a nézőknek a Ferencváros iránti sportszerű vi­selkedést. Még egy csapatkép a trófeával, egy tiszteletkor és a fá­radt, de boldog csapat az öltöző­be tért. A fiúk itt köszönték meg egy­másnak a játékot, a közös sikert. Ez volt a „búcsúmeccsük” - hi­szen ez a gárda ilyen összeállítás­ban már soha többé nem játszik együtt. Amint Vincze edző el­mondta nyolc játékos feljebb ke­rült a tartalékcsapatba, a többiek pedig még egy évig az ifiben sze­repelhetnek. Nyolcán tehát utoljá­ra vetkőztek „ifi öltözőben” és nem akármilyen búcsú kilencven percet produkálva léptek ki az or­tonai stadionból. A lelkes olaszok - a mi játékosainkat átölelve, ke­züket fogva kísérték őket egészen a szállodáig, ahol hangos éljen­zés közben búcsúztak. Lélek­emelőén szép volt - mindez, mind a Ferencváros ifjúsági csapatá­nak olaszországi kupanyerése. Nagy Béla Az FTC bajnok és Boniperti kupa győztes csapata - 1991. Első sor balról: Kuczkó, Diószegi, Soós, Vincze Géza edző, Morvái, Borotsek, Gróf. Második sor: Nagy Béla, Labanics, Nagylaki, Petrók, Gosztonyi, Rakonczai, Majoros, Diószegi József intéző. Harmadik sor: Boros, Budai, Zavadszki, Hrutka, Juhász, Tóth, Bubcsó Az FTC ifi őszi bajnoki mérkőzései Augusztus 24. FTC-Vác 11,00 óra Augusztus 31. Vasas-FTC 10,00 óra Szeptember 7. FTC-BVSC 11,00 óra Szeptember 14. Haladás-FTC 13,00 óra Szeptember 21. FTC-ZTE 13,30 óra Szeptember 28. Kispest-FTC 10,30 óra Október 5. FTC-Videoton ­10,30 óra Október 12. Rába ETO-FTC 11,00 óra Október 19. FTC-UTE 11,00 óra Október 23. Siófok-FTC 12,00 óra Október 26. MTK-VM-FTC 11,00 óra November 2. FTC-Tatabánya 11,00 óra November 9. Veszprém-FTC 12,00 óra November 16. FTC-PMSC 13,00 óra November 23. FTC-Siófok 12,30 óra November 30. DVTK-FTC 11,30 óra Az FTC ifjúsági csapata hazai mérkőzéseit a Népligeti FTC­pályán játsza. Minden szurkolót szeretettel várnak, a belépés in­gyenes. AZ FTC IFJÚSÁGI LABDARUGÓ CSAPATA A SIMON SÖ­RÖZŐBEN tartotta a sikeres olaszországi túra „bankettjét”. Vincze Géza edző ismételten megköszönte fiai helytállását a Boniperti kupán, majd Morvainak, a torna legtechnikásabb játékosának pótlólag még egy ajándékot nyújtott át. Albert Flórián a szakosztályvezetőség nevében is kö­szöntötte a Fradi ifjú sikercsapatát és azt kívánta a fiatal lab­darugóknak, hogy a jövőben Is hasonló örömöket okozza­nak mind maguknak, mind az egész Fradi tábornak. A tarta­lékcsapatba felkerültek pedig immár a felnőtt gárda „küszö­bén” is bizonyíthatnak és ezt sokan is várják tőlük. Albert el­mondta: a mi sajátnevelésű gyerekeink a legnagyobb érté­keink. Velük lehet igazán ferencvárosi szellemű minden idők Fradija...