Fradi újság (1990)

1990 / 2. szám

Fradivújság 5 Emlékképek a jégkorong bajnoki döntőről A mikor az elmúlt év augusz­tusában a Lehel SC öt olyan szovjet jégkorongo- zót igazolt, akik korábban az otta­ni első osztályban, illetve a szuper­ligában játszottak, sokan úgy gon­dolták: előre oda lehetne adni a OB I aranyérmét a jászberényieknek. Aztán - kényszerűségből - a Fe­rencváros és az Ú. Dózsa is keres­gélni kezdett, s bár ők is szereztek szovjet, illetve csehszlovák játé­kosokat, sokáig úgy tűnt, a Lehelt nem lehet megállítani. Annál is in­kább, mert időközben egy kapus is érkezett Kijevből. A „rendes” bajnokság utolsó Jászberény-FTC mérkőzésén azonban a zöld-fehérek idegenben nyertek 6:3-ra, s ez visszaadta a fradisták hitét Bár Orbán György vezető edző azt mondta, a döntőbe kerüléssel a csapat elérte célját, a szurkolók bíztak a végső győze­lemben. Ezt jelezte az is, hogy a rájátszás első összecsapására sok ferencvá­rosi hívő utazott el a jászsági vá­rosba. Az id. Pindák László veze­tésével szerveződő Ferencvárosi Hokibarátok Klubja három autó­buszt indított, de jónéhányan vo­nattal vagy kocsival vágtak az út­nak. A Fradiban ekkor még min­denki egészséges volt, és bizakod­va várta a rajtot A jászberényi jégpályán pót­lelátókkal, teherautók pót­kocsijaiból készült „tribü­nökkel” próbálták enyhíteni a zsú­foltságot - hiába. Már másfél órá­val a mérkőzés kezdete előtt csak­nem teltház volt Kiderült, az el­őzetes hírekkel ellentétben mégis véd a Lehel szovjet kapusa, Miho- nyik. A Fradi védekező taktikával készült, és az első tíz percet szeret­te volna kihúzni kapott gól nélkül. Nos, ebből nem lett semmi, mert a kijevi sor már az 50. másodperc­ben megszerezte a vezetést A ne­gyedik percben sorsdöntő ese­mény történt. Az egyik szovjet já­tékos nagy lendülettel ütközött Póznikkal, és „Tű” nem tudta foly­tami a játékot. Juhász állt a kapu­ba, és a következő kilenc percben élvezetes, jó iramú játékot láthat­tunk. Ezután szinte másodpercek alatt kétszer is gólt értek el a jász­berényiek. Ez valósággal sokkolta a Fradit, és a hajrában újabb három hazai találat esett. Ezzel lényegé­ben eldőlt a meccs, és a szünetben Orbán György azt kérte fiaitól, hogy a továbbiakban becsülettel küzdjenek, de már tartsák szem előtt a másnapi visszavágót. A folytatásban a Lehel csökken­tette a tempót, az FTC pedig jó­részt egyéni betörésekkel próbál­kozott. A harmadik harmadban volt egy kis csetepaté Hudák, Szaj- lai, illetve Bálint és Leleszi rész­vételével, amelyet a hazai nézők komolyabban vettek, mint maguk a játékosok. A vége 8-1 lett, és a zöldek fogadkoztak, hogy másnap visszafizetik a kölcsönt. A két csapat szurkolóinak egy része között már ezen a mér­kőzésen megkezdődött a háború, amit ezúttal többek között megdobált autók, autóbuszok bán­tak. Egy nappal később Póznik com­big begipszelt lábbal érkezett a Kisstadionba, s mint mondta, va­lószínűleg térdszalaghúzódást szenvedett. Óriási hangorkánban, nagy fe­rencvárosi rohamokkal indult a ta­lálkozó, és a 8. percben siker ko­ronázta az erőfeszítéseket, Hudák bombázott a kapuba. Jól védeke­zett a Fradi, Juhász biztosan őriz­te hálóját, és röviddel később Be- louszov volt eredményes. Bár a Lehel szépített, majd a második harmad elején egyenlített, érezni lehetett, hogy ezen az estén esé­lyük van a zöldeknek a győzelem­re. Pindák góljával ismét a Fradi­nál volt az előny. A jászberényi szovjetek ezúttal is sokat voltak a jégen, de Kiss T. jóvoltából ember- hátrányból lőtt gólt nekik az FTC. Egy újabb vendéggól után Bállá és Hudák csapott össze, majd mások is beszálltak. A legrosszabbul a le­gelőször szenvedő fél, Hudák járt, mert két ötperces büntetést kapott, és így be kellett mennie az öltöző­be. Doór játékvezető a szabály- könyvet mutatva bizonygatta iga­zát, jóllehet, más szakemberek vi­tatták az ítélet helyességét. A harmadik harmadban egyenlített a Lehel, s mivel újabb gól már nem esett, kö­vetkezett a hosszabbítás - az első gólig! Ezt a 9. percben a Fradi ér­te el: kettős emberelőnyben Dobos csaknem a kék vonalról lőtt hatal­mas gólt Ezzel a döntő 1:1-re ala­kult. Ismét sok ferencvárosi szurko­ló kísérte el a csapatot, és azt lát­hatták, hogy a nem túl jó minősé­gű jégen hatalmas iramban kezdő­dött a mérkőzés. A hazai vezető gólra még abban a percben jött a válasz, Hudák révén. Sőt: „Ló” rö­videsen előnyhöz juttatta a Fradit. A harmad második felében fordí­tott a Lehel, de a következő játék­rész elején újra a jó formában le­vő Hudák zörgette meg Mihonyik hálóját. Többet támadtak a hazai­ak, de a zöld-fehérek szervezett védekezése sokáig megakadá­lyozta őket a góllövésben. Aztán az utolsó másfél percben kétszer is bevették Juhász kapuját, és el­dőlni látszott a csata. A befejező húsz percben Orbán térdsérülése miatt már nem tudott pályára lépni. Sokat volt a jászbe­rényieknél a pakk, de ez nem is csoda, hiszen jobbára a szovjet ötös játszott. A 47. perc bizonyá­ra sokáig emlékezetes lesz a Fradi szurkolók egyik kedvencének, Miletics Csabának. Egy kisebb üt­közés után olyan szerencsétlenül esett, hogy nem tudott lábra állni, és ölben vitték be az öltözőbe. Másnapra kiderült, hogy „Mile” szárkapocscsont-törést szenve­dett. A hajrában még három hazai gól következett és ezzel ismét a Lehel szerzett előnyt a bajnoki döntőben. A negyedik összecsapás előtt valóságos kórház volt a Fra­di" öltözője. Több játékos bedagadt csuklóval, térddel ké­szülődött. Juhász kapus úgy érez­te, az előzőkétkemény meccs után nincs tökéletes idegállapotban, ezért Bán állt a kalitka elé és re­mekül védett. Szokatlan csatakiáltással indult harcba a Ferencváros. A szokásos kezdés előtti „összeboruláskor” egy nevet kiabáltak a zöldek: Mi­letics! Sérült társukért is játszottak a fiúk ezen az estén. Orbán György vezető edző azt kérte csapatától, hogy már korán zavarják meg a jászberényiek tá­madásépítését, s a taktikát jól al­kalmazták Hajzerék. Fáradtnak tűntek a jászberényi szovjetek, a Fradi pedig veszélyesebben ostro­molta kaput. Számtalan helyzetet dolgoztak ki a csatárok, ám sehogy sem sikerült bevenniük a Lehel la­puját. Érezni lehetett, hogy ez előbb-utóbb megbosszulja magát, hiszen büntetlenül egyetlen csa­patsportban sem lehet sorozatban kihagyni a gól- vagy pontszerzési lehetőségeket És jött is a menet- rendszerű „bosszú”: szerencsés góllal a jászberényiek szereztek vezetést. S a baj nem jár egyedül, a má­sodik harmad legelején ismét a Le­hel szovjet játékosai értek el gólt. Egyre inkább úgy tűnt a Fradi képtelen lesz fordítani. Két megle­hetősen fáradt csapat gyúrta egy­mást ám még így is megmaradt Orbánék és Dony ikáék között a tu­dáskülönbség. Az ég is az FTC-t siratta, eleredt az eső, és még rosszabb lett a jég. A harmadik vendéggól után látványos akció végén Szajlai szépített, és ez elég volt ahhoz, hogy újraéledjenek a ferencvárosi szurkolók reményei. Két kulcsembere, Balogh Imre és Hudák nélkül jött ki a Fradi a záró harmadra, mindketten elké­szültek erejükkel. Említésre méltó esemény nélküli játék folyt a pá­lyán, és a negyedik Lehel-gól megpecsételte a zöldek sorsát Ezzel a vereséggel lényegében eldőlt a bajnoki cím sorsa. Még a legfanatikusabb Fradi szurkolók sem gondolták komolyan, hogy egy nagyon elfáradt Ferencváros­nak lehet esélye háromszor egy­más után legyőzni - ráadásul két­szer idegenben - a szovjet sorral kiálló jászberényieket. Persze, a Fradi nem azért Fradi, hogy ne próbáljon belekapaszkodni az utolsó szalmaszálba is. Az ötödik mérkőzésre minden kedvezőtlen előjel ellenére óriási elszántsággal készülődtek a ferencvárosi játéko­sok, átérezve, hogy nincs több le­hetőségük a javításra. A mester, Orbán György azt fej­tegette a mérkőzés előtt, hogy bár továbbra is a biztonságos védeke­zés az első számú feladat, nagyon kell figyelni a góllövésre, mert ki­hagyott helyzetekkel nem lehet megnyerni a meccset. A hétfőn re­meklő Bán belázasodott, így ismét Juhász őrizte a kaput. Hajzer, Farkas, Kereszty, Mé­szöly, Havrán - bizonyára sokan emlékeznek még erre az „arany­sorra”, amely a hetvenes években oroszlánrészt vállalt a tíz ferenc­városi bajnoki cím kivívásában. A balszélső Havrán Péter néhány éve Jászberénybe költözött, a Lehel SC-ben játszott, és a gyerekekkel foglalkozik. Az egykori kitűnő csatár befejezte játékospályafutá­sát és ebből az ajkalomból kis ün­nepség keretében búcsúztatták el. Ritka pillanat: együtt éltette őt a jászberényi és a ferencvárosi szur­kolótábor. A molyan „mindent bele” ala­pon kezdett a Fradi, és egy- re-másra hibázták el játé­kosai a jobbnál jobb helyzeteket. Élvezetes, jó játékot láthatott a kö­zönség. Ezúttal minden eddiginél többen szorongtak a pálya körül, s a többség a Lehel bajnokságátjött ünnepelni. A harmad végén kísér­tett a múlt: Kulikov kétszer is be­vette a Fradi kapuját. A második találat példaértékű, mit ér a hoki­ban négy másodperc. Bedobás volt az FTC kapuja előtt, a korong hát­rakerült a szovjet játékoshoz, ő ál­lított egyet rajta, és a hálóba bom­bázott A két gyors gól már jelezte: a végén ünnepelhet a hazai nézőse­reg. Lélektanilag a lehető leg­rosszabbkor kapta a gólt az FTC, és a második harmad elején, a har­madik jászberényi találat után padlóra, azaz jégre kerültek a zöld- fehérek. Rövidesen már 5-0-t mu­tatott az eredményjelző tábla. Parázs hangulatban teltek a per­cek a játékrész közepén. Egy ha­zai lövés a kapufán csattant, Mo­haros játékvezető pedig sípolt. Mindenki azt hitte, gólt ítélt. A fra­disták hevesen tiltakoztak, majd Balogh a kesztyűjével kicsit meg- legyintette a bírót, aki végleges nagyfegyelmivel büntette. Nem sokkal később Mayer szabályta­lankodott az egyik szovjet játékos­sal szemben, Puskarjov elégtételt akart venni, s a két fiú még a jégen is tépte egymást - ők is mehettek az öltözőbe. A bajnokság utolsó harmadá­ban a Lehel játszogatott, a Fradi pedig várta a megvál­tó dudaszót. Az utolsó perc soká­ig emlékezetes lesz. Az egyik szovjet játékos dekázgatott a ko­ronggal, mire Orbán elkeseredésé­ben magasra dobta a botját - az el­lenfél kapuja előtt. Moharos bün­tetőt ítélt, és általános meglepetés­re Szabó „Coca” állt a kapuba. Mint mondta, ezt még a Dózsában tanulta, Davidovtól... Ki is védte a büntetőt, majd mutogatott a kö­zönségnek, amiért a bíró kiállítot­ta. A Fradi ekkor és az újabb kiál­lítást követően is teljes létszámmal volt a jégen, ezért Moharos hat (!) másodperccel a vége előtt ko­molytalan játék címszóval lefújta a meccset, hiába kérlelték sokan a folytatásra. * Orbán György, az FTC vezető edzője így értékelte a bajnokságot:- Azzal, hogy bejutottunk a döntőbe, elértük célunkat. A Lehel olyan előnybe került a szovjet já­tékosok szerződésével, amit mi lelkesedéssel nem tudtunk ellen­súlyozni. Óriási fegyverténynek tartom, hogy kimagasló játékkal kétszer is sikerült legyőznünk a jászberényieket. A mi játékosaink a hoki mellett sok más mindennel kénytelenek foglalkozni, hogy biztosítsák önmaguk és családjuk megélhetését. Nem tudtak minden idegszálukkal a játékra koncent­rálni, és ez a magyar mezőnyben kiemelkedő tudású Puskarjovék ellen végzetesnek bizonyult Bár csak ezüstérmes lett a csapat sem én, sem a játékosok nem tartják ku­darcnak a második helyet hiszen a Fradi volt a legjobb magyar csa­pat. A mi szovjet igazolásaink nem sikerültek valami fényesen, ám ha jövőre vissza akarjuk hódítani a bajnoki címet, kénytelenek le­szünk körülnézni a „piacon”. Margay Sándor Az FTC-ben a labdarúgás mel­lett legnépszerűbb csapatsport kétségtelenül a jégkorongozóké. Következő számunkban Orbán György vezetőedző értékelését ol­vashatják lapunkban. 1990-ben 1990 Ft-ot nyerhet! A Fradi újság megjelenésé­nek évében minden lapszám­ban egy-egy szerencseszel­vényt találnak a kedves olva­sók, mégpedig a 13. oldalon... A nyeremény minden alka­lommal az idei évszámnak megfelelő pénzösszeg - azaz 1990 Ft! Azok az olvasók, akik az újságból kivágható szeren­cseszelvényeket, kivágják, és azt levelezőlapra ragasztva a klub címére minden hó 11-ig elküldik, részt vesznek azon a sorsoláson, ahol mindössze egy „főnyeremény” (1990 Ft) és egy „vigaszdíj” talál gazdára. A „vigaszdíj”: közös fotó a kedvenc ferencvárosi labdarú­góval! Természetesen minden­ki annyi szerencseszelvénnyel pályázik, amennyi Fradi újság­gal rendelkezik. KI A JOBB? * PRIMALEX * * FOCILEX * FRADI -TÖRTÉNETI MEMÓRIA KÁRTYAJÁTÉK Kapható a Fradi ajándékboltban és a mérkőzések idején a mozgóárusoknál. Forgalmazza az Elektro-Coop Kiadó