Fradi műsorlap (1990)

Fradi műsorlap A Ferencváros félidőben már 3­1-re vezetett, és a második játék­rész is zöld-fehér fölényt mutatott. A Hungária vereségével az Újpest járt a legjobban: döntően ennek a 2 pontnak köszönhette a bajnoki cí­mét! 1931. május 31. Üllői út: Ferencváros-Bocskai 6-2 Komoly tétje volt a mérkzésnek, hiszen a találkozó győztese a baj­nokság 3. helyét érhette el. Utolsó bajnoki mérkzésén tetszetsen ját­szott a zöld-fehér tizenegy, a sok gól mellett még kapufákat is rúg­tak. Megtörtént az a ritka eset is, hogy önkapufát figyelhettek a nézk! Papp egy labdája falsot kapott és a ferencvárosi hátvéd lövését a kapu­fa hárította A mérkzés végén betó­dult a B-közép a pályára és zászlót lengetve köszöntötte kedvenceit. 1932-33 1. Újpest 22 17 3 2 89-30 37 2. Hungária 22 16 4 2 74-28 36 3. FTC 22 16 3 3 80-22 35 A Ferencvárosban játszottak: Amsei Ignác, Takács I Géza, Korá­nyi Lajos, Lyka II Antal, Sárosi György, Lázár Gyula, Táncos Mi­hály, Takács II József, Turay Jó­zsef, Toldi Géza, Kohut Vilmos, LIáda József, Bukovi Márton, Ko­vács János, Hungler II János, Papp László, Kutasi Károly, Székely Bé­la. Edző: Blum Zoltán. Az első és a második elleni ered­mények: „ Újpest-Ferencváros 3-3 1 —0 Hungária-Ferencváros 0-0 2-1 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1933. május 14. Megyeri út: Újpest-Ferencváros 1-0 A Fradi egyik legfájóbb veresége - bajnokságvesztése! „Eldőlt a bajnoki küzdelem utol­só derbije és alkalmasint a bajnok­ság sorsa is. Újpest megnyerte a mérkőzést nagy ellenfelével, a Fe­rencvárossal szemben és ezzel em­beri számítás szerint megnyerte a bajnoki címet is. A küzdelem reális kimenetele felett lehet vitatkozni, de a futballban régi szabály, hogy nem mindig a többet támadó csa­pat nyeri meg a mérkőzést. Sőt előfordul az is, hogy a több gólhely­zetet teremtő csapat is alulmarad. Ezúttal Újpest vitte el a bajnoki pontokat és örömét nem fogja megzavarni az a tény, hogy a Fe­rencváros a II. félidőben nemcsak döntetlenné tehette volna a mérkőzést, de még meg is nyerhet­te volna. A Ferencváros azzal vigasztalód­hat, hogy a balszerencse is közreját­szott vereségében”. 11 nappal az újpesti csatavesztés után a Ferencváros 11-1-re győzte le az Újpestet a. Magyar Kupa döntőben! 1933. május 28. Kaposvár: Ferencváros-Somogy 2-0 A Fradi vidéken kezdte és ott is fejezte be a tavaszi szezont. A ka­posvári mérkőzésen az esőzés miatt sártengerben játszottak a csapatok. Toldi Gézát ez sem zavarta, mind­két gólt ő szerezte. A Ferencváros ezzel a győzelmével a harmadik he­lyen végzett, s bizony a 100%-os bajnokság után ez lehangolta a szurkolókat. Hát bizony a Megyeri úti vereség miatt még a második hely is elúszott... 1935-36 1. Hungária 26 22 4 - 87-21 48 2. Újpest 26 19 5 2 86-29 43 3. FTC 26 19 1 6103-46 39 A Ferencvárosban játszottak: Háda József, Polgár Gyula, Korá­nyi Lajos, Hámori László, Móré Já­nos, Kiss Gyula, Táncos Mihály, Lázár Gyula, Sárosi György, Toldi Géza, Kemény Tibor, Mikes Ká­roly, Bán Nándor, Kutasi Károly, Pósa Béla, Győri József, Tunyogi Gyula, Vermes Vilmos, Füstös László, Vig Simon, Karácsonyi Gyula, Lyka II Antal. Edző: Blum, Zoltán Az első és a második elleni ered­mények: Hungária-Ferencváros 3-2 3-2 Újpest-Ferencváros 3-2 4-1 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1935. október 9. Üllői út: Ferencváros-Szeged 3-2 „Ritkán látott izgalmas mérkőzés volt ez a hétköznapi ta­lálkozás, amely ha nem hozott nagy nívójú játékot, küzdelem dolgában végig legelsőrangút nyújtott. Hol a Szeged, hol a Ferencváros vezetett, de akármelyik állt is jobban, egy pillanatig sem könyvelhette el a mérkőzést. A Ferencváros még ez­zel a nem kifogástalan játékával is kiérdemelte a győzelmet. Főként egy játékosának, a csodálatos ener­giával küzdő és három gólt szerző Toldinak köszönheti, hogy a pom­pásan küzdő ellenfél és a balszeren­cse ellenére is a Ferencvároshoz vándorolt a sokat jelentő két bajno­ki pont.” 1936. május 10. Kispest: Ferencváros-Kispest 6-3 A Kispest hazai pályán már 2-0- ra vezetett, amikor a Fradi elkez­dett rohamozni. Félidőben már a zöld-fehérek vezettek 4-2-re... Kü­lönösen Sárosi távoli bombagóljai arattak nagy sikert. Első gólját 25 méterről, a másodikat 35 m-ről lőtte! íme: Sárosi 35 méterről céloz és a remekül csavart labda a bal ka­pufáról átpattan a jobb kapufára és onnan a hálóba. A mérkőzés utolsó 10 percében Kutasi megsérült, he­lyette a balszélső Kemény védte a ferencvárosi kaput 1942—43 1. Csepel (WMFC) 30 21 3 6 90-51 45 2. Nagyváradi AC 30 19 4 7 85-49 42 3. Ferencváros 30 15 6 9 84-51 36 A Ferencvárosban játszottak: Csikós Gyula, Tátrai Sándor, Nagy 11 András, Pósa Béla, Sárosi III Bé­la, Kiss Gyula, Lukács Ede, Füstös László, Jakab László, Toldi Géza, Polgár Gyula Gyetvai László, Ki- szely István, Farkas Béla, Finta Ká­roly, Beke Imre, Rudas Ferenc, Onódi II Béla, Sipos Vilmos, Lázár Gyula, Dr. Sárosi György. Edző: Tóth Potya István majd Schaffer Alfréd. Az első és a második elleni ered­mények: Ferencváros-Csepel 2-4 3-1 Ferencváros-Nagyvárad 0-3 5-0 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1942. december 6. Megyeri út: Ferencváros-Újpest 5-4 A lelkes Fradi remek küzdelem­ben győzött Újpesten. Sárosi III mindkét gólját szabad­rúgásból érte el. A híres szabadrú­gáslövő elé pedig nem kevesebb, mint kilenctagú újpesti sorfal állt! A 63. percben - 4-3-as Fradi veze­tésnél - Polgárt a játékvezető rekla­málásért kiállította. A zöld-fehérek lelkes játékukkal 10 emberrel is 5- 3-ra elhúztak, és az újpestiek csak az utolsó percben szépítettek. A Fe­rencváros és a mezőny legjobbja Sárosi III Béla volt. 1943. június 20. Újvidék: Ferenc- város-Újvidéki AC -21 Az újvidékiek félidőben 1-0-ra vezettek! A második játékrészben Toldi két szemfülés góljával eldön­tötte a mérkőzés sorsát. A Fradinak nagyon kellett ez győzelem, hiszen csak így őrizhette meg dobogós he­lyezését. Az utolsó fordulóban a 3. helyre rivális Gamma a Nagyvárad­dal döntetlenül játszott, így a Fra- disták a Gammával azonos pontszámmal, de jobb gólaránnyal a 3. helyen végeztek. 1947-48 1. Csepel 32 24 4 4 73-32 52 2. Vasas 32 22 7 3 76-31 51 3. FTC 32 23 4 5 77-39 50 Az FTC-ben játszottak: Csikós Gyula, Henni Géza, Szabó Ferenc, Rudas Ferenc, Kispéter Mihály, Kiss Gyula, Lakat Károly, Korányi József, Mike István, Csanádi rpád, Kocsis Sándor, Sárosi György dr., Sinka György, Deák II Ferenc, De­ák I Ferenc, Horváth Ödön, Hegyes Lőrinc, Hlavács Győző, Ónody An­dor, Hernádi Pál, Gyetvai László, Surányi László, Kéri Károly, Tiha­nyi András, Csiszár István. Edző: Lyka Antal. Az első és a második elleni ered­mények: Csepel-Ferencváros 1-1 4-3 FTC-Vasas 1-1 2-0 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1947. december 14. Latorca u.: Ferencváros-Vasas 1-1 Az első félidőben a Vasas, a má­sodikban a Ferencváros támadott többet. A Fradi egyenlítő gólja ér­dekes körülmények között esett: „A 74. percben Szabó 14 méterről, éles szögből félmagasan kapura 1. Rúzsa már verve van és Lóránt kétségbe­esetten rohan, hogy visszarúgja a labdát, de olyan szerencsétlenül nyúl bele, hogy lábáról a bal sarok­ba perdül a labda - öngól! A gól szárnyakat ad a Ferencvárosnak, egyik támadást a másik után veze­tik.” Az eredmény azonban már nem változott és ezzel a zöld-fehé­rek csak a negyedik helyen zárták az őszi évadot. Tavasszal azonban jó folytatás következett... 1948. júpius 27. Csepel: Csepel-Ferencváros 4-3 Amelyik csapat győz, az a baj­nok! Döntetlennél pedig a Vasas. A ritka érdekes mérkőzésen emléke­zetes események voltak. A Fradi a 3. percben már 2-0-a vezetett! A Csepel 0-2-ről egyenlített, majd 3- 3 után 7 emberrel is (10 ferencváro­sival szemben!) megszerezte a győzelmet. A bajnokságot eldöntő gól évtizedekig beszédtéma volt. A befejezés előtt nyolc perccel Henni fantasztikus nagy hibájából szüle­tett. A kapus az esti - bajnokságzá­ró - vacsorán nem is jelent meg... Bizony a bajnokság mellett még a 1954 1. Bp. Honvéd 26 19 2 5 100-43 40 2. MTK (Bp. Vörös L) 26 16 3 7 82-34 35 3. FTC (Bp. Kinizsi) 26 16 1 9 54-31 33 Az FTC-ben játszottak: Gulyás Géza, Rudas Ferenc, Kispéter Mi­hály, Ombódi Imre, Szabó László, Dékány Ferenc, Láng Károly, Orosz Pál, Mátrai Sándor, Vilezsál Oszkár, Mészáros József, Kerekes Jenő, Kertész Tamás, Fenyvesi Má­té, Borsos Miklós, Dalnoki Jenő, Henni II Miklós, Vigh Zoltán. Edző: Sós Károly Az első és a második elleni ered­mények: Bp. Honvéd-Kinizsi 2-0 3-1 Bp. Kinizsi-Bp. Vörös Lobogó 3-1 2-0 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1954. május 9. Népstadion: Bp. Kinizsi-Bp. V. Lobogó 3-1 Az előző évi bajnokcsapat skalp­ja is a fiatal ferencvárosi gárdához került. A 70 ezer néző tombolva fi­gyelte az utolsó percek eseményeit: „A 85. percben egy előrevágott lab­dát Börzsei hazaadott Orosz elől, a közben kifutó Gellér mellett elgu­rult a labda, a kapus vetődni akart utána, de elcsúszott és a labda las­san bedöcögött a jobb sarokba, 2-1. Kezdés után hatalmas, erővel táma­dott a Vörös Lobogó. Hidegkúti nagyerejű lövését Gulyás pompásan védte. Ezután a nagy lelkesedéssel harcoló Kinizsi lendült újból táma­dásba. A 89. percben Fenyvesi elfu­tott Kovács II mellett, hátrafelé ívelt, s a befutó Vilezsál a bal alsó sarokba fejelte a labdát, 3-1!” 1954. december 4. Népstadion: Bp. Kinizsi-Bp. Vasas 5-1 „Ha ezt a mérkőzést olyasvalaki látta, aki nem ismerte a bajnoki táblázat állását, aligha hitte volna el, hogy a két csapat a 3. helyért küzd, oly nagy volt a játékbeli kü­lönbség a Kinizsi javára.” Ez gólok­ban is megmutatkozott, hiszen már az első félidő végén 5-1 volt az eredmény! „A mérkőzés után nyugodtan megállapíthatjuk, hogy a Kinizsi nemcsak küzdőerényével, hanem játéktudásával is rászolgált az érté­kes harmadik helyre.” * A Kinizsi még a bajnokság utol­só meccsének utolsó percében is gólt szerzett: december 29-én a Sztálinváros ellen a negyedik gól után már kezdésre sem maradt idő... Ünneplésre viszont igen. A csapat virágcsokorral kedveskedett a B-középnek - hálából a sok-sok buzdító szóért! 1955 1. Bp. Honvéd 26 20 -5 1 99-47 45 2. Bp. Vörös L. 26 18 5 3 71-29 41 3. Bp. Kinizsi 26 15 7 4 64—27 37 A Kinizsiben játszottak: Gulyás Géza, Mátrai Sándor, Kispéter Mi­hály, Dalnoki Jenő, Szabó László, Dékány Ferenc, Kertész Tamás, Láng Károly, Ombódi Imre, Vile­zsál Oszkár, Orosz Pál, Fenyvesi Máté, Borsos Miklós, Henni II Miklós, Bencsik Imre. Edző: Sós Károly Az első és a második elleni ered­mények: Bp. Kinizsi-Bp. Honvéd 0-0 4-4 Bp. Kinizsi-Bp. V. Lobogó 0-0 1-3 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1955. október 9. Népstadion: Bp. Kinizsi-Salgótarjáni B. 6-1 „Hosszú szünet után ismét he­lyet kapott a Kinizsi csapatában a sérüléséből felépült Fenyvesi. Új­donságnak számított, hogy Mátrai középhátvédet játszott. A csapat legjobbja Orosz volt. Rendkívül ve­szélyes volt kapura, amit négy gólja is bizonyít! Emellett gyakran hely­zetbe hozta társait is. Kertész elfu­tásait csaknem mindig pontos beadásokkal fejezte be. Fenyvesi az első félidőben sokszor faképnél hagyta védjét. Az új összetételű együttes különösen az első a fél­időben játszott jól.” 1955. december 11. Népstadion: Bp. Kinizsi-Vasas 1-0 „A mérkőzés mint várni lehetett az első perctől az utolsóig hatalmas küzdelmet, változatos, kemény já­tékot hozott. Az első 25 percben a Kinizsi játszott jobban. A 15 percben Ombódi kereszt- labdáját Fenyvesi elcsípte az oldal­vonalnál, aztán egy csel után befelé kanyarodott, s ügyesen középre ívelt. A labda átszállt a felugró Borsos felett, Kertész azonban jól helyezkedett és előrevetődve 4 m- ről a kapu bal oldalába fejelt. Ek­kor még kevesen gondoltak arra, hogy ez az egyetlen gól dönti majd el a mérkőzés és ezzel a harmadik hely sorsát.” ★ Még egy nevezetessége is volt ennek a bajnokságnak. A márciusi Kinizsi-Bp. Honvéd mérkőzést 98 000 szurkoló tekin­tette meg a Népstadionban! Ennyi néző bajnoki mérkőzésünkön soha nem volt. A majd százezer szurkoló viszont csak egy góltalan meccset láthatott... Ez természetesen a ki­lencedik kerületieknek jelentett si­kert. 1957-58 1. MTK 26 15 5 6 51-30 35 2. Bp. Honv. 26 14 6 6 53-30 34 3. FTC 26 14 5 7 53-37 33 Az FTC-ben játszottak: Gulyás Géza, Ombódi Imre, Láng Károly, Mátrai Sándor, Gerendás András, Dalnoki Jenő, Orosz Pál, Fried- manszky Zoltán, Vilezsál Oszkár, Fenyvesi Máté, Dálnoki József, Horváth György, Dékány Ferenc, Rákosi Gyula, Kertész Tamás, Thomann Antal, Borsos Miklós, Forgács Ernő. Edző: Dr. Csanádi Árpád majd Tátrai Sándor. Az első és a második elleni ered­mények: MTK-FTC 4-1 2-1 Bp. Honvéd-FTC 2-0 0-1 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1958. április 3. Népstadion: FTC-Bp. Honvéd 1-0 A nagy érdeklődéssel várt ranga­dóra 60 ezer szurkoló váltott jegyet - de ennél jóval többen is láthatták, hiszen ez volt az FTC-nek az első olyan mérkzése, amelyet a televízió közvetített! A Fradi els TV-s gólját Dálnoki II szerezte: a 42. percben mintegy 13 méterről a hálóba bom­bázta a labdát. 1958. július 13. Dorog: FTC-Dorog 5-1 „Mindent elsöprő lendület - így lehetett jellemezni azt a játékot, amit a Ferencváros Dorogon muta­tott. Nem számított a rekkenő hőség és az sem, hogy idegenben került sor a mérkőzésre. A zöld-fe­hér csatárok mint a vércsék csaptak le minden labdára és űzték, hajtot­ták Ilku kapuja felé. Azt a Fradit láttuk Dorogon, amely a korábbi években ilyen játékkal szerzett te­kintélyt magának. A mezőny leg­jobbja Rákosi, hol a jobb, hol a balszélen viharzott el és valósággal szétzilálta a védelmet. Meglepő volt, ahogy ez a fiatal játékos az ira­mot bírta. Elsősorban az érdeme, hogy a Ferencváros már a mérkőzés elején valósággal demo­ralizálta a dorogi tizenegyet.” (Népsport) Ezzel a szép mérkőzéssel befe­jeződhetett volna a bajnokság, hi­szen a tabella ezt mutatta: 1. FTC 32 ponttal A góllövőlistát is a fra- dista Friedmanszky vezette. Hátra volt azonban még két forduló, és a Fradinak két rangadó: MTK és Va­sas