Fradi műsorlap (1989)

20 éves a Fradi újság

Fradi műsorlap Bronzban is volt boldogság Az elmúlt kilenc évtized Fradi-futballistái sok szép si­kert arattak. A magyar labdarúgó-bajnokságok törté­netében 23 alkalommal bajnokok, 28 alkalommal ezüstérmesek, tizenhétszer bronzérmesek voltak. A Fe­rencváros labdarúgócsapata tehát 68 alkalommal a baj­noki dobogón végzett! „Dobogós krónikánkban” a korábbi műsorlapokban már felidéztük az ezüstérmes éveket. Jelen kiadvá­nyunkban a Fradi harmadik helyezett gárdáira emléke­zünk. Nézzük, hogy a bronz mikor volt boldogság... 1901 l.BTC 8 8 ­­37-5 16 2. MUE 8 5 ­3 17-20 10 3. FTC 8 3 1 4 20-28 7 Az FTC-ben játszottak: Rapos Béla, Berán József, Soóky János, Horn Lajos, Békés Géza, Fekete Leó, Malaky Mihály, Pokorny Jó­zsef, Kovács Géza, Borbás Gáspár, Procskó Mihály, Gabrovitz Kornél, Gabrovitz Emil, Braun Ferenc, Mertl Ferenc, Horváth Ferenc, Li- povetz Géza. *• Az első és a második elleni ered­mények: BTC-FTC 8-0 5-3 MUE-FTC 5-3 3-2 SLGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1901. ÁPRILIS 21. Soroksári út: MUE-FTC 5-3 Ez volt az FTC első bajnoki mérkőzése! Az Frc „football osz­tály” jegyzőkönyvében már az előkészületekről is olvashattunk: A bizottság kimondja, hogy április hó 21-én a MUE és az FTC bajnoki mérkőzésén a helyárak a követ- keőzk lesznek: számozott szék 2 ko­rona, I. hely 1 korona, II. hely 40 fillér. A bizottság egyszersmind a 2 koronás jegyekből nyomat 1000 db- ot és az 1 koronás jegyekből is 1000 darabot. Békés Róbert indítványa az FTC tisztikarának évi szabadjegy kiadása tárgyában a bizottság ki­mondja, hogy ilyen évi szabadjegye­ket nem ad ki, de minden nagyobb mérkőzésre a tisztikarnak névreszó­ló tiszteletjegyeket ad ki. A MUE elleni mérkzésre a tagok külön meghívandók és e célra 500 db meghívó nyomtatandó. Aztán elérkezett a nagy nap, de a Soroksári úti' pálya zöld-fehér ér­zelmű közönsége csak az első fél­időben örvendhetett: Az első félidő elején inkább a ferencvárosiak tá­madnak és rövid idővel a kezdet után a MUE hátvédeinek tétovázó játéka alkalmat nyújt Borbásnak a vezet gól megszerzésére. Újabb fel­állás után megint az FTC támad és a Borbás által szépen centerezett labdát Pokorny védhetetlenül lövi a MUE kapujába. Az első ferencvárosi gólok tehát bajnoki mérkőzésen is megszület­tek de a félidei 20-ás vezetés után az első két bajnoki pont megszerzé­se elmaradt. Arra egészen júniusig kellett várni... 1901. június 16. Millenáris: FTC-Bp. SC 5-1" Fekete Leó három, Borbás Gás­pár két góljával egy ötöst rúgott az ősfradi és ez az első bajnoki győzel­met jelentette. Az FTC egyébként azon a pályán szerezte első bajnoki győzelmét, ahol később a nemzeti tizenegy 1991-ben egy márvány emléktáblát helyezünk majd a Mil­lenáris falára... A csapat tagjait is megörökítjük majd, akik az FTC- nek az első 2 bajnoki pontot meg­szerezték: Procskó - Berán, Gabrovitz K. - Békés G. Horváth, Horn - Braun, Fekete, Pokorny, Kovács, Borbás. 1919-20 1. MTK 28 26 1 1 113-17 53 2. KAC 28 19 5 4 52-21 43 3. FTC 28 15 10 3 37-15 40 Az FPC-ben játszottak: Szamosi Antal, Takács Géza, Wiener I Já­nos, Wilhelm Vilmos, Szabó József, Blum Zoltán, Hungler I József, Ke­lemen Richard, Garai Tibor, Tóth Potya István, Héger Ferenc, Hung­ler II János, Pataki Mihály, Matko- vich József, Bihari Ferenc, Ivanovszky Dezső, Wiener II Jenő, Csajka Sándor, Nikolsburger Rezső, Obitz Gábor, Wágner Ká­roly, Kertész Géza, Ungár Gyula, Schwartz Ernő, Kiss Béla, Mészá­ros Béla. Az első és a második elleni ered­mények: FTC-MTK 10-12 KAC-FTC 11-20 SIÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1919. november 30. Üllői út: FTC-MTK 1-0 Az FTC hat és fél év után először nyert rangadót! Igaz, hogy csak tizenegyesből szerezte a győztes gólt a Fradi, de a Pataki buktatása miatt megítélt büntető jogosságához szó sem férhetett. A „végrehajtó” az a Kovács Elemér volt, aki röviddel ezelőtt még a kék­fehéreknél rúgta a labdát! „Az FTC régi lelkesedése ismét magával ra­gadta a csapatot és a zöld-fehérek váratlanul nagyszer munkája való­sággal megbabonázta az MTK-t. Stílust az MTK-tól, lelkesedést az FTC-től vártunk, s mindkettőt az FTC-től kaptuk. Az MTK mind­kettővel adós maradt. Sőt sport- szerűségből is. A második félidő 43. percében Kropacsek egy kapu mö­gött álló gyereket, aki őt állítólag megsértette és megdobta megvert, mire a bíró kiállította. Kropacsek kiállítása az amúgy is ideges MTK-t még izgatottabbá tette, s alig egy perc múlva már Braun sértette meg a bírót: természetesen kiállítás volt a jutalma. Már csak egy fél perc hi­ányzott a mérkőzés szabályos befe­jezéséhez, amikor az izgatott Feldmann sérti meg a bírót, aki lát­va, hogy nem lehet a mérkzést si­mán befejezni, lefújja a meccset.” 1919. december 21. Népsziget: FTC-UTE 3-0 „Az FTC mai szereplésével ala­posan megcáfolta azoknak a véle­kedését, akik azt mondták, hogy a futballisták a decemberi zimankós idben unottan, fásultan és kedv nél­kül mennek bele a mérkőzésbe. Az FTC játékosai ezzel a vélekedéssel ellentétben az UTE elleni mérkőzésen olyan kedvvel és aka­raterővel játszottak, mintha a sze­zon közepén tartanának és játékukkal a következő hetekre akarnák maguknak a közönség szimpátiáját biztosítani. Az FTC vasárnap a legjobb formáját játszot­ta ki az őszi szezonban. Igazán nem várta senki, hogy a Népszigeten az FTC 3-0-ra verje meg az UTE-t, melynek ebben a szezonban ez volt a legnagyobb gólarányú veresége, mely egyben az FTC-nek is a legna­gyobb atányú gyzelme. A Fradi ezzel a kitűnő hajrával az utolsó őszi forduló után felkerült a 3. helyre! És ezt a helyezését ta­vasszal is megtartva bronzérmet nyert. 1920-21 mm* 1921. április 10. Üllői út: FTC- Terézvárosi TC 5-3 „A várt TTC győzelem elmaradt, azonban voltak percek, sőt negye­dórák, amikor a leglelkesebb fra- disták is beletörődtek már a vereségbe. A TTC kétszer szerezte meg a vezetést 2-1 és 3-1 arány­ban. A meccset az FTC-nek végül Schwartz nyerte meg, aki egymaga négy gólt lőtt.” Schiller bíró karján fekete kar­szalaggal vezette a mérkőzést és a 30. percben rövid időre megszakí­totta a játékot. Az akkor elhunyt Fehéry Ákos neves játékvezető em­lékének adóztak kegyelettel az I. osztályú mérkőzéseken. Ez volt az első gyászszünet, amelyet magyar játékvezető emlékének szentel­1. MTK 24 21 2 1 82-9 44 2. UTE 24 14 8 2 39-14 36 3. FTC 24 14 2 8 48-23 30 tek... 1922-23 1. MTK 22 17 3 2 61-15 37 2. UTE 22 16 2 4 49-11 34 3. FTC 22 12 8 2 34-17 32 Az FTC-ben játszottak: Szamosi Antal, Csajka Sándor, Takács I Gé­za, Hungler II János, Szabó József, Obitz Gábor, Blum Zoltán, Matko- vich József, Schwartz Ernő, Kertész Géza, Nikolsburgcr Rezső, Wiener II Jen, Tóth Potya István, Héger Ferenc, Izsép Gyula, Mészáros Bé­la, Kelemen Richard Az els őés a második elleni ered­mények: MTK-FTC 1-0 3-1 UTE-FTC 3-1 1-0 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1921. február 27. Üllői út: FTC-MAC 5-0 A sportrókák ezúttal alaposan el­számították magukat: beharangoz­ták a MAC győzelmét, de az FTC keresztülhúzta kalkulációikat. Meg­semmisítő vereséget mért a jó for­mában lév MAC együttesére. A halfsorok közötti több klasszisú di- ferencia döntötte el a mérkőzés sorsát. A SzabóObitzBlum fedezetsor valóban nagyszerűen játszott, míg a csatársorban Nikolsburger 3 góljá­val döntő érdemeket szerzett a győzelemben. Érdekes, hogy két gól is a félidők befejezése előtti percekben esett. Az első félidő 44. percében Schwartz közelről talált a kapuba. A II. félidő 43. percében pedig Wiener II lefutott és a félho­mályban éles lövéssel szerezte meg az FTC utolsó gólját. Az FTC-ben játszottak: Amsei Ignác, Takács I Géza, Hungler II János, Wilhelm Vilmos, Wilhelm II Gyula, Obitz Gábor, Furmann Ká­roly, Fléger Ferenc, Wágner Ri­chard, Tóth Potya István, Balassa Béla, Ivanovszky Dezső, Kővágó Ferenc, Pataki Mihály, Csajka Sán­dor, Matkovich József, Weisz Lász­ló, Schreiber Károly, Nikolsburger Rezső, Wiener II Jenő, Szabó Jó­zsef, Halász Zoltán, Egri Ferenc, Takács Lajos, Blum Zoltán, Göbl Antal. Az első és a második elleni ered­mények: MTK-FTC 3-0 0-2 UTE-FTC 2-1 0-0 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK ÉRDEKESSÉGEK 1922. szeptember 17. Megyeriét: UTE-FTC 2-1 Az újpesti stadion megnyitója! „Kivonul a két csapat a pályára. Felállnak egymással szemben, ez­után előlép Blum Zoltán, az FTC csapatkapitánya és szép, férfias be­széd kíséretében lila-fehér színű csokrot nyújt át Fogl Károlynak, az UTE kapitányának, a csapat pedig háromszoros hip-hip hurrával üd­vözli ellenfelét. Fogl hasonlóan for­más beszédben válaszol, s pompás babérkoszorút ad át az FTC csapa­tának a mai nap emlékéül, csapata pedig háromszoros éljennel viszo­nozza az FTC üdvözletét. Feláll­nak, Csányi József dr. az MLSZ társelnöke közeledik a labdához, s megteszi az ünnepélyes kick-off-ot ami után megkezdődik a játék. Az UTE csapata önmagát múlta feli. Az FTC csapatát nem befolyá­solta az UTE ünnepe, s minden igyekezetével azon volt, hogy meg­nyerje a mérkőzést. Hogy ez nem sikerült, annak oka az volt, hogy ma az UTE sokkal jobb volt nála.” Az FTC első gólja az új stadion­ban 3 perccel a befejezés előtt szü­letett meg: „Tóth Patakihoz passzol, a^f lapos lövése kapufára pattan, on«t a rosszúl felugró Re­mete hátáig innen egy méterrel a gólvonal mögé a kapuba. A bíró közel állt és a gólt megítélte.” A mérkőzés után az előzékeny újpesti vezetőség 66 külön autóval szállította vissza a belvárosba a fe­rencvárosi szurkolókat. 1923. május 27. Üllői út: FTC- UTE 0-0 Amikor az FTC legyőzte a kék­fehéreket mindenki esküdött az új­pestiek bajnokságára. Amennyiben az UTE legyőzi az FTC-t bajnok, döntetlen vagy vereség esetén azonban az MTK megvédi elsősé­gét. Két évtizede tartott már az FTC-MTK háború és ezért sokan úgy gondolták, hogy az évtizedes keserűségekért, kellemetlensé­gekért az FTC most megfizet: a bajnoki címet az újpestiek kezére játssza! „A Ferencváros házatáján fogad- koztak, hogy az FTC igenis min­dent belevisz a mérkőzésbe. Az FTC nyerni akar, tekintet nélkül ar­ra, hogy kinek lehet haszna belőle. Mert az a sportszerű, s az FTC múltját és jelenét a sportszerűség jellemzi leginkább. A mérkőzés hihetetlen izgalmak közepette folyt le, olyan volt, ami­lyen egy komoly, sorsdöntő meccs szokott lenni. Jól átgondolt táma­dásokban csak ritkán volt részünk, de a meccs mégis igazi futballt ho­zott. Lelkesen, fáradhatatlanul és szédületes iramban játszották végig a másfél órát. Az egyik csapat leg­feljebb percekig lehetett fölényben, egyszer a zöld-fehér, másszor a lila­fehér kapu forgott veszélyben és az izgalmas pillanatokban oly bővel­kedő volt ez a meccs, mint már esz­tendők óta egy sem... Külön esemény volt a második félidő má­sodik fele, amikor Takács bokafica- modása folytán az FTC elvesztette védelme egyik oszlopát. Az UTE ekkor fokozta az iramot, az FTC azonban - nagy meglepetésre - 10 emberrel is átvette ezt az iramot, sőt ekkor csatárai veszélyesebbek voltak. Az utolsó pillanatokban az FTC-nek alkalma volna Halász ré­vén a győzelmet jelentő gól berúgá- sára is... A mérkőzés azonban 0-0, bajnok az MTK csapata! 1930-31 •pest 22 16 3 3 71-33 35 íungária 22 12 6 4 67-33 30 3. FTC 22 12 5 5 60-28 29 A Ferencvárosban játszottak: Amsei Ignác, Takács I Géza, Korá­nyi Lajos, Lyka II Antal, Tőrös Ist­ván, Obitz Gábor, Berkessy Elemér, Táncos Mihály, Takács II József, Turay József, Toldi Géza, Kohut Vilmos, Lázás Gyula, Szed- lacsik Ferenc, Papp László, Sárosi György, Furmann Károly, Háda Jó­zsef. Edző: Blum Zoltán Az első és a második elleni ered­mények: Újpest-Ferencváros 1-1 3-1 Ferencváros-Hungária 1-1 4-1 SLÁGERMÉRKŐZESEK ÉRDEKESSÉGEK 1931. május 10. Flungária krt: Ferencváros-Hungária 4-1 „A hosszú vergődés után, ami a Ferencváros évét kitöltötte, üdítő látvány volt ennek a mérkőzésnek első félideje, melyben a régen nem látott és sokszor emlegetett és elsi­ratott zöld-fehéreket láthattuk is­mét a pályán. Az első perc szédületes rohama, a régi Kohutra emlékeztető gól egy csapásra meg­hódította a nézőteret és felébresz­tette a hatalmas Fradi-tábor minden szép emlékét”.