Fradi műsorlap (1989)

1989. október 14.

ÖRÖKRANGADÓTÓL- ÖRÖKRANGADÓIG... interjúalany afféle mindenes az FTC-nél: sajtó- és propagan­dafónök, statisztikus, krónikás, fró, lapszerkesztő. A zöld-fehér hívők ennyiből már ki is találhatták, hogy Nagy Bélával beszélgettünk, aki nem tagadta meg önmagát, „kapás­ból” ontotta az információkat.- Ez lesz az Üllői úti pálya 53. örökrangadőja - mondta minden Fradi-statisztika fegnagyobb ma­gyar tudora. - A hangsúly az vllői úti stadionon van, ugyanis akár hi­szik, akár nem, a két csapat össze­sen hét pályán mérkőzött egymással a múltban.- Hármat kitalálok: a Fradi- és az MTK-pátya biztos, miként a Népsta­dion is.- Játszottak a Millenárison, még­pedig többek között a legelső mérkőzést 1903. március 1-jén, nyolcszáz néző előtt. „Természete­sen” a Fradi nyert 3-1-re, s az első gólt Braun lőtte. Talán meglepő, de hatszor játszották az FTC-MTK derbit a Megyeri úton(l). A negyve­nes évek végén az MTK-pályán nem lehetett játszani, a Fradi-stadi- ont pedig betiltották különféle bot­rányok miatt. De volt meccs a BEAC-pályán 1905-ben és az új­pesti Népszigeten is, 1904-ben.- Mikor játszották az első örök­rangadót az Üllői úton?- A pályaavató 1911-ben volt, s az első gólt Schlosser Imre szerezte. Az új stadionban a Vasas volt az első vendég, akkor szégyenszemre kikapott a Fradi, de aztán követke­zett az első siker, éppen az ősi el­lenfél MTK ellen. Az új pálya első Fradi-gólját Branikovits lőtte, s az is érdekesség, hogy mindkét stadion­ban az MTK-t sikerült először legyőzni, mindkétszer 2-1-re.-Az eddig elmondottakból az de­rül ki, hogy az MTK túl sok kelle­metlenséget nem okozott a Fradinak.- Értek bennünket váratlan vere­ségek, az azonban biztos, hogy az MTK 1953 óta nem tudott nyerni az Üllői úton. Akkor a Bp. Bástya 2-1-re legyőzte a Kinizsit. A klub­nevek a fiatalabbakat ne tévesszék meg, azért akkor is FTC-MTK meccset játszottak... Saját pályán­kon egyébként összesen 175 gól esett a két csapat mérkőzésein, a legutóbb „véletlenül” éppen FTC- játékos, Dzurják volt eredményes.- Fogadni mernék, tud még leg-et mondani- Huszonnégy éve játszottak egy Fradi-MTK mérkőzést a Népstadi­onban, ahol 6-1-re nyert az FTC. Mind a hét gól második félidőben esett, ami ritkakság, ráadásul vala­mennyi szép volt.- Készülnek-e valamilyen rendkí­vüli akcióval a mai találkozóra?- Kapusunkat, Józsa Miklóst kö­szöntjük, aki századik mérkőzését játssza a Fradi első csapatában. Ebből negyvenhat nemzetközi ta­lálkozó volt, negyvenkettő bajnoki, tizenegy pedig MNK- meccs. A Fo­ci szerkesztősége ezúttal köszönti őt mint az elmúlt idény legeredmé­nyesebb „tizenegyesölőjét”. A kezdőrúgást támogató cégünk, a Cooptourist vezérigazgató-helyet­tese, Horváth Jenő végzi.- Milyen az előzetes érdeklődés?- Ha jó idő lesz, telt házat vá­runk. Elővételben ötezer jegyet ad­tunk el, a pénztárak délelőtt tizenegykor nyitnak. Azok a szur­kolók, akik korábban Fradi-forintot vásároltak, déltől ötig zöld-fehér mezt ölthetnek, s róluk kívánságuk­ra fénykép készül. Bízom benne, emlékezetes meccs lesz az 53. Üllői úti örökrangadó, s rászolgál a jelzőre. Ami az eredményt illeti, nem kétséges, melyik csapat győzelmét várom. AUGUSZTUS 12. SZOMBAT Üllői út, 20 262 j gyváltó szurkoló előtt: FERENCVÁROS- MTK-VM 4-0! Óriási ováció köszöntötte a talál­kozó előtt húsz perccel melegíteni kocogó ferencvárosiakat, míg a kék-fehér labdarúgók többségét ki­fütyülték. Volt azért egv ovétel is. A nyáron az Üllői útról« Hungária körútra költözött Zsiborás Gábort vastaps üdvözölte. A zöld- fehér B- közép így jelezte, hogy megérti a szakállas kapus döntését, szeretet­tel őrzi meg emlékezetében. Szo­katlan és szép gesztus volt ez a hazai szurkolóktól... Aztán a kezdőkörben már a má­sik kapusnak, Józsa Miklósnak gra­tulált Várkonyi Sándor, a Foci főszerkesztő-helyettese, s átadta lapja elismerését, amelyet Józsa az előző bajnokságban érdemelt ki az­zal, hogy a 11-es párbajokban a leg­jobbnak bizonyult. A mérkőzés kezdőrúgását Hor­váth Jenő, a Cooptourist vezérigaz­gató helyettese végezte el.- Szólt a Fradi-induló, a közön­ség pedig egetverő ovációval fogad­ta a csapatokat. Aztán elérkezett a nagy pillanat, a hangosanbeszélőn keresztül hallottam a nevemet és életem legboldogítóbb labdaérinté­se következett. Dzurjákhoz passzol­tam a labdát ... Ő pedig négy perc múlva „megköszönte” mindezt, a kék-fehérek hálójába juttatta a lab­dát! Én gólnak ennyire még nem örültem, mint ennek - hiszen ezt az akciót „én indítottam”... A „Mai Nap” tudósítója így érté­kelte a látottakat: Alig három perc után máris meg­zördült Zsiborás hálója. A volt fe­rencvárosi kapusnak nem volt szerencséje a bajnoki nyitányon, négyszer vették be kapuját hajdani klubtársai. Igaz, a gólokról nemi­gen tehetett, sőt nemegyszer bra­vúrral hárított. Nem volt egy súlycsportban a két csapat. Az első játékrészben rögtön döntésre vitték a dolgot Dzurjákék. Gyors, lendü­letes támadásaik mindig veszélye­sek voltak. Az MTK-VM játékában kevés tervszerűséget lehetett felfe­dezni. A négygólos hazai győzelem bravúros fegyvertény. Dzurják József, a mérkőzés előtt: - Nyerünk! Juhász Károly, az FTC vízilab­dacsapatának edzője: - Nagyon jó a meccs, Szeibert és Dzurják szenzá­ciós. Nyilasi Tibor, az FTC egykori csillaga: - Az eredmény önmagáért beszél, nagyon jól játszik a Fradi. Nekem talán Bánki játéka tetszik a legjobban. Fekete János, az MTK-VM tár­sadalmi elnöke: - Nem tudok mit mondani, rá sem lehet ismerni MTK-ra. Nagy Zsolt, a mérkőzés után: - Tavaly szinte az egész szezonban sérült voltam, most azonban jól si­került a bemutatkozásom. Gólt is szereztem és azt hiszem, elég jól játszottam. Bicskei Bertalan szövetségi kapi­tány: - A Fradi sokkal jobb volt. Nagyszerű mérkőzést láttam. Zsiborás Gábor: - Gratulálok volt csapatomnak, jó mérkőzésen, megérdemelten nyertek. A gólok­ról azt hiszem nem nagyon tehet­tem. Félelmetes érzés volt állni a csatárok rohamát. Rákosi Gyula, a Ferencváros ve­zető edzője: - Azt hiszem, szép já­tékkal és még szebb eredménnyel mutatkoztunk be az idei első fordu­lóban. Gratulálok a csapatnak. Verebes József, az MTK-VM ve­zető edzője: - Néhány súlyos egyé­ni hiba miatt kaptuk a gólokat, és ez döntött. A második félidő első húsz percében végre az elképzelé­seinknek megfelelően játszottunk, a fölzárkózás azonban elmaradt. Gratulálok a Ferencvárosnak. Jánosy Károly Az otthon csodás zöld füvén Hétkor megkezdődik az 53. Üllői úti örökrangadó. Jön a Fradi, mint a fergeteg, az MTK játékosai keresik a labdát. Dzurjákon ámul mind a harmincezer szurkoló, Csö- pi olyasmiket csinál, amilyeneket nem szokott. Futballozik, s ezt a szót csupa nagybetűvel kellene írni. Balettmozdulatokkal továbbítgatja a labdát, Lőrincz Emil, szegény, nagy gondban van. Aztán a 4. perc­ben Keller felbukkan az ellenfél ti­zenhatosa táján, megcélozza a bal sarkot, Zsiborás óriási bravúrral ki­üti a labdát, de Dzurják jön, és be­veri. Mint egy vitorlázórepülő, úgy száll a nézőtér felé, csókokat dobál, és csőkokat dobálnak felé, újra szent a béke, Csöpi ismét belőtte magát a zöld- fehér szurkolók szí­vébe. Egy percre néma csend borul az amúgy nagyon hangos stadionra. Zöllei Jánosra emlékezünk. Ez a név talán nem mond semmit, de úgy, hogy Kalap, százezrek ismer­ték. Nincs többé, s nem halljuk tőle azt sem már, hogy „Ki a jobb?”, és már senki sem válaszol neki, hogy természetesen „a Fradi!”. A Csöpi-csoda négy perc múlva ismétlődik, láss szokatlant, Üllői úti katlan, a center fineszes, trükkös gólt perdft Zsiborás kapujába. Is­mét repülőzik, ismét csókoltatják, parádés kezdés, játszik a Fradi! Jakab József (Népszabadság) DZURJÁK A „VILÁG CSODÁJA,, Hála a Ferencvárosnak, az első osztályú labdarúgó-bajnokság idén végre nem besompolygott, hanem berobbant az augusztusi kánikulá­ba. A Fradi kihasználta a sorsolás kínálta egyedi lehetőséget: rögtön az első fordulóban, majd’ harmin­cezer ember szeme láttára, lelépte ősi riválisát, az MTK-t. Tette mind­ezt úgy, hogy a meccs középső fél órájában szinte nem is futballozott. A szombatihoz hasonló első 30 per­cet viszont magyar bajnoki mérkőzé­sen időtlen idők óta nem láttunk. Dzurják öt labdaérintése maga a vi­lág öt csodája! Két gól, két kénysze­rítő sarokkal, egy hosszú labda átvétele codval - mindez húsz perc alatt. Ha az Eurosport összefogla­lóját nézzük, az ilyesmitől könnye­kig meghatódunk. Ballai Attila (Esti Hírlap) A FERENCVÁROS HELYEZÉSE AZ ELSŐ FORDULÓ UTÁN: 1. FTC 1 1 - - 4-0 3 A FORDULÓ JÁTÉKOSA : BÁNKI JÓZSEF- Meglepően magabiztos győzel­met arattak az MTK felett.- Ez is benne van a csapatban. Nagyon kijött a lépés szombaton, bár kétségtelen, hogy az MTK alánk játszott. Tiszteletre méltó bá­torsággal kezdett rohamozni, ellen­tétben a többi hozzánk látogató csapattal, amelyek a kapujuk elé tö­mörülnek, és bunkerfutballt játsza­nak. Szóval nekünk estek, de engedtessék meg, azért az Üllői úton tartsuk be a rendet. Ma ugyan nem Albertek alkotják a csapatot, de azért illik óvatosnak lenni. Akik nem azok, mint a szombati példa is mutatja, könnyen megüthetik a bo­kájukat. Verebes Józsefet az ország egyik legjobb edzőjének tartom, mégis azt mondom, most óriásit hibázott.- Hogyan indult neki a mérkőzésnek?- Látva a közönséget, úgy, hogy most csak győznünk szabad. Még a döntetlen is nagy kudarc volna. A találkozó során végig nagyszerű volt a szurkolótáborunk.- Mégsem köszönték meg a szur­kolást a mérkőzés után...- Nagyon szerettünk volna a B- közép elé odafutni, csakhogy félő volt, hogy a pályára beugrálók leté­pik rólunk a mezeket. Abból pedig még a Fradinak is kevés van... így az elmaradt meghajlásért a csapat nevében elnézést kérek, s köszön­jük a csodálatos biztatást.- Mennyiben jobb ez a Ferencvá­ros az egy évvel előbbinél?- összeszokottabb, érettebb. De senki se higgye, hogy diadalmenet lesz számunkra az egész bajnok­ság... Borókai Gábor (Népsport) TARTALÉK, IFI, SERDÜLŐ... A Tartalékcsapat a Gyáli úti pá­lyán mérkőzött: FTC-MTC-VM 5-2 Gólszerzők: Báder 2, Kiss 2, Al­bert. Ifjúsági csapatunk - a tanulók nyári szünete miatt - csak augusz­tus végén játszotta le bajnoki mérkőzését. Hungária krt.: FTC-MTK-VM 5-2 Gólszerzők: Szurgent 4, Soós. A serdülő csapat mérkőzését ok­tóber 11-én játsszák. EZT VÁROM A FORDULÓTÓL: MÁTRAI SÁNDOR Ha húszéves korában, 1952-ben a váltó tagjaként kijut a helsinki olimpiára, biztos, hogy a labdarú­góvilág nem ismeri meg Mátrai Sándor nevét. De - talán szerencsé­re - nem jutott ki. A nagyszénási születésű Magna Sándor (ugyanis ez a családi neve) az orosházi isko­lás évek alatt először verseny­szerűen atlétizált, s csak kedvtelésből focizott. Az olimpia évében atlétaként igazolt át a Bp. Kinizsihez, majd egy évvel később vette őt át a labdarúgó-szakosztály. A gyors fiatalember középcsatár­ként kezdte, ám hamarosan a jobb­hátvéd helyén találta magát. Ezen a poszton debütált 1956-ban a válo­gatottban is, ahol később 79 mérkőzés következett. Három vi­lágbajnokság - 1958, 1962, 1966 - „zsinórban”... 1964-ben EB-bron- zérmes lett. Igaz, utána rövid időre kikerült a csapatból, ám miután 1965-ben az Év játékosává válasz­tották, ismét helyet követelt magá­nak a nemzeti tizenegyben. 1953-tól 1967-ig, visszavonulásáig összesen 385 bajnoki mérkőzést játszott a Kinizsi, végül az utolsó két esztendőben az Egyetértés szí­neiben. A Fradinál három bajnoki aranyérem tulajdonosa. A vendéglátóiparban dolgozik, így elfoglaltsága miatt meccsekre nem mindig jár. Szívesen vállalko­zik viszont a tippelésre. Az első meccs mi más lehetne: PMSC- FTC...- Nagyon remélem, hogy nem szállt a gyerekek fejébe a siker, s az előző heti lelkesedéssel küzdenek Pécsett Is. Ha így lesz, nyernek. Döntetlennél rosszabbra nem is gondolok... Dobó István (Népsport) Az a negyvenegy Fradi-szurkoló sem várt döntetlennél rosszabb eredményt a Mecsekalján, akik részt vettek az FTC és a Cooptou­rist autóbuszos társasutazásán a klub pécsi mérkőzésére. A meccs előtt azonban már „zöldben” jártak a fradisták... A gemenci erdőben kisvasúnál kirándultak és ha sok „vadat” nem is láttak, de a zöld szín a „hazai pálya” közelségét sejtet­te... Pécsett már - a Centrál étterem­ben elfogyasztott - kiadós és ízletes ebéd után, „élesben” következett az FTC új idényének első vidéki 90 perce. AUGUSZTUS 19. SZOMBAT Pécs: PMSC-FERENCVÁROS 3-1 A mérkőzés előtti feszült légkör szinte robbant, amikor a 12. perc­ben Dukont Bódog felvágta a 16- oson belül. A megítélt tizenegyest Dzurják gyengén emelte, s a labdát Bodnár kiöklözte. Állandóan ve­szélyben forogtak a kapuk. A máso­dik félidő elején újra nagy erővel rohamoztak a csapatok, és az izgal­mat egy néző nem tudta elviselni - a mentő szállította el. Aztán a má­sodik hazai gól elszabadította az in­dulatokat a lelátón. A Fradi szépítő gólia 11-esből 3-0 után született... Bodnár László, a mérkőzés előtt: - Mi nem leszünk olyan nyulak, mint az MTK volt az Üllői úton. Dzurják József: - A múlt héten azt nyilatkoztam, hogy nyerünk, most sem mondhatok mást. Szeibert György: - Ilyen jó kezdés után érthetően pompásan érzem magam az Üllői úton. Remélem, hangulatom a mai meccs után sem változik. Pintér Attila, a mérkőzés után: - A második pécsi gól előtt három­méteres les volt. Bánki József: - Az első félidőben toltuk el a dolgot.^ Huták Antal játékvezető: - Mind a két tizenegyes jogos volt. A máso­dik pécsi gólnál pedig szó sem lehe­tett lesről. Garami József, a PMSC vezető edzője: - Igen változatos és érdekes mérkőzésen fényes győzelmet arat­tunk. Rákosi Gyula, az FTC vezető edzője: - Gratulálok a Pécsnek, rossz felfogásban, akarat nélküli Fradi játszott ma. A 2. forduló után a Ferencváros a bajnoki táblázaton a közép­mezőnybe került: