Fradi műsorlap (1989)

1989. augusztus 12.

Fradi műsorlap Fradi ezüstévek Irta és összeállította: Nagy Béla ezüstérmek 2. RÉSZ MOST HUSZONNYOLCADSZOR... Az FTC labdarúgócsapata 90 éves története során az 1988—89-es bajnokság végén 28. alkalommal végzett a képzeletbeli dobogó máso­dik fokán. Az ezüstérem ezúttal a ferencvárosi tábornak osztatlan örömöt hozott, hiszen többéves szünet után az FTC ismét a bajnoki táblázat elsői között található. Akik tehát huszonnyolcadszor nyer­tek a klubnak ezüstérmet sikerlistára kerültek. Természetesen esetenként a második helyezés bánatot is jelentett, hiszen az bajnokságvesztéssel párosult. Sorozatunkban visszatekin­tünk az FTC 28 második helyezésére, kiderítve azt, hogy a ferencvá­rosi tábor mikor örült, illetve bánkódott a bajnoki ezüstéremnek... 1924. március 9. Üllői út: FTC-UTE2-1 „A mai helyzetet alapul vé­ve: az FTC megérdemelten lett a bajnokság második helyezett­je. Megmutatta a zöld-fehér csa­pat, hogy a hagyományos szív és lelkesedés nem halt ki belőle. Hiányos csapattal, egy gól hát­ránnyal sem adta fel a küzdel­met, teljes erejével feküdt bele a játékba és imponáló bizton­sággal döntötte el a maga részére a döntő jellegű mérkőzés sorsát. 1924-25 1. MTK 22 18 2 2 65-16 38 2. FTC 22 11 8 3 37-24 30 3; Vasas 22 10 7 5 38-25 27 Az FTC-ben játszottak: Am­se] Ignác, Takács Géza, Furmann Károly, Sándor József, Blum Zol­tán, Héger Ferenc, Steczovits László, Pataki Mihály, Kohut Vilmos, Ruprich László, Szalai József, Kevitzky Rudolf, Matko- vich József, Barabás Ignác, Jan- csár Jenő, Takács Lajos, Steiner Ferenc, Kelemen Richard, Tóth Potya István, Wágner Károly, Dómján János, Müller Ferenc, Lyka I Rezső, Nikolsburger Re­zső, Földessy Mihály. Az első és a harmadik elleni eredmények: MTK-FTC 11-2 1-2 FTC-Vasas 1-1 2-0 A budapesti bajnokság befe­jezése után az első két helyezett (MTK, FTC) és a vidéki kerületi bajnokok országos bajnoki dön­tőt játszottak. A mérkőzéseket kieséses rendszerben írták ki. 1925. június 7. Üllői út: FTC-DVTK 2-2 A diósgyőriek kétszer is ve­zettek, de a zöld fehérek vé­gül egyenlítettek. A hosszabbí­tásban nem esett gól, így a talál­kozót n\egismételték. 1925. június 9. Üllői út: FTC-DVTK 2-1 A 7. percben egy öngól hoz­ta meg a fradistáknak a vezetést, majd Kohut lőtt a hálóba. A diósgyőriek nagy hajrába kezd­tek, sikerült is egy 11-esből szépíteniük. (Az FTC-ből 0-0- as állásnál Hungler 11-est hibá­zott!). A Fradi nagy-nagy küz­delem árán kicsikarta a tovább­jutást. 1925. június 11. Üllői út: FTC—Szombathelyi AK 1—0 „A fáradt FTC a meccs fo­lyamán többet támadott és a lövések terén is szorgalmasnak bizonyult, de Kelemen gólt ered­ményező lövésén kívül csak Ko; hűt szép kapufalövése sikerült. Az országos bajnoki döntő finá­léjába így az ötök riválisok ke­rültek. 1925. június 14. Hungária kert.: FTC-MTK 0-0 „Grandiózus küzdelmet ví­vott a két legjobb magyar csapat a legszebb címért, a magyar baj­nokság birtokáért. Az első és leg­fontosabb megjegyzése a kri­tikusnak, hogy mind a két csa­pat csatársorában hiányzott az irányító koponya és a góllövő láb. ’ Az MTK még egy 11-est is kihagyott: Molnár bünetetőjét Amsei kivédte! A döntő megis­métlésére a csapatok külföldi túrája miatt csak augusztus vé­gén került sor. 1925. augusztus 30. Üllői út: MTK-FTC 4-1 „A zöld-fehér csapat a győze­lem reménye nélkül szállt harc­ba, dicséretére mondható tehát, hogy becsületes akarással küz­dötte végig a meccset. A csatár­sor eredménytelensége lassan rá­nyomta a csüggedés bélyegét az egész együttesre. Ennek ellenére az FTC-pék az első félidőben még volt keresni­valója. Találóan jegyezte meg Klement Sándor, az FTC inté­zője: — A feltétlenül jobb csa­pat mellé szegődött még a sze­rencse is. Ha az első félidő ele­jén Nikolsburgér nem hibáz két­szer egymás után holtbiztos gól­helyzetben, más lett volna az eredmény! így azonban győzelmével az MTK sorrendben tizedszer nyer­te meg a bajnokságot! 1928-29 1. Hungária 22 16 5 1 76-24 37 2. Ferencváros 22 14 4 2 79-20 36 3. Újpest 22 13 4 5 64-35 30 A Ferencvárosban játszottak: Amsei Ignác, Takács Géza, Hung­ler II János, Furmann Károly, Bukovi Márton, Berkessy Ele­mér, Koszta Imre, Takács II József, Turay József, Szedlacsik Ferenc, Kohut Vilmos, Lyka II Antal, Ráz'só Mór, Papp Lász­ló, Huber Rezső, Toldi Géza, Bangi Károly, Gödi András, Obitz Gábor, Táncos Mihály, Siflis Géza. Edző: Tóth Potya István Az első és a harmadik elleni eredmények: Hungária—Ferencváros 3—1 2-2 Ferencváros—Újpest 2—2 3-1 SLÁGERMÉRKÖZÉSEK - ÉRDEKESSÉGEK 1928. szeptember 2. Megyeri út: Ferencváros—Újpest 2—2 Ezzel a rangadóval kezdődött az 1928—29-es bajnokság. A lila-fehérek kétszer is vezet­tek, de a győzelem lehetőségét a Ferencváros szalasztotta el: az utolsó percekben Turay tizen­egyesét az az Acht védte ki, akit a Fradi pár hónappal korábban átadólistára tett... * 1929. március 24. Üllői út: Ferencváros—Újpest 3—1 A zsúfolásig telt Üllői úti pá­lyán félidőben a lila-fehérek 1 -0- ra vezettek! Takács I sérülése után pedig végképpen veszni lát­szott minden. 5Ezután azonban „hősköltemény következett: a Fradi emberhátrányban három gólt lőtt! Elől Takács II, a kapu­ban pedig a kitűnően védő Am­sei remekelt, de a II. félidőben szinte mindenki brillírozott. A mérkőzés végén többen a szurko­lók vállain hagyták el a pályát... A Ferencváros tulajdonkép­pen a rangadókon csak egyszer kapott ki — így akár bajnokságot is nyerhetett volna. Volna, ha óvását elfogadják-és a Bástya el­leni félbeszakadt mérkőzését új- rajátszhatja. Az 1928. decemberi Ferencváros—Bástya mérkőzésen a szegediek 1 —0 as vezetésénél azért szakadt félbe a találkozó, mert a botrányosan ítélkéző bí­rót egy pályára berohanó szur­koló pofonvágta! A meccs félbeszakadt - a 2 pontot a pályán elért eredmény alapján a szegediek kapták. Óvás —óvást követett, az ügy intézése hosszan elhúzódott. Még a mi­nisztériumokat is megjárta, s bár a Ferencváros igazát elviekben elismerték, a pályán elért 1—0 maradt a végeredmény. Mint ké­sőbb kiderült, ha a Ferencváros ezen a hazai mérkőzésén leg­alább 1 pontot begyűjt, akkor a bajnoki cípr az Üllői útra ke­rült volna! így az ezüst ezúttal csak félsikernek számított... 1929-30 1. Újpest 22 18 2 2 74-30 38 2. Ferencváros 22 15 6 1 80-27 36 3. Hungária 22 10 7 5 54-36 27 A Ferencvárosban játszottak: Amsei Ignác, Takács Géza, Papp László, Lyka II Antal, Bukovi Márton, Obitz Gábor, Táncos Mihály, Takács II József, Turay József, Toldi Géza, Kohut Vil­mos, Zilahi Pál, Háda József, Berkessy Elemér, Siflis Géza, Rázsó Mór, Szedlacsik Ferenc. Edző: Tóth Potya István Az első és a harmadik elleni eredmények: Ferencváros—Újpest 2—1 1—1 Ferencváros—Hungária 4—0 3—3 SLÁGERMÉRKÖZÉSEK - ÉRDEKESSÉGEK 1929. november 10. Üllői út: Ferencváros—Újpest 2—1 Az ekkor KK-t nyert és reme­kül szereplő újpestiek ellen kevés esélyt kapott a zöld-fehér gárda. Nagy küzdelem után az újpes­tiek szerezték az első gólt, amit a Fradi a II. félidő 31. percében tudott csak kiegyenlíteni: „Tu­ray gyors leadást erőltet, a lab­da Fogl lábára akad, de pattog kifelé. Táncos már fordul, cen­terez, Takács meg egy lábon csa­varodva, a levegőben továbbítja az ellenkező sarokba. Lélegzet­elállító, csodálatosan szép csa­tárprodukció! Ezután a Ferencváros finise erőteljesebb. A 88. percben Ta­kács kapásból Táncoshoz játszik, aki átjátsza Kővágót, és az elő­rerohanó Takács elé ad. Ti­pikus Takács helyzet támad, de a jobbösszekötő kivételesen lyukat rúg! A kapus azonban nem tudja megfogni a labdát, mely ismét Takács lába elé pattan. A csatár már egészen a kornervonalon van, ravaszul rúgott labdája a kapufa tövéről falsol tovább balra. A be­futó Szedlacsik éri el és a kapuba vágja a döntő gólt. * 1930. május 25. Nagyszom­bat u.: Ferencváros—III. kér. 2-1 Elsősorban Turay és Toldi ki­tűnő játékának volt köszönhető a nehezen kivívott győzelem, A győztes gólt a II. félidő 28. percében Takács II védhetetlen bombagólja jelentett. A szezonzáró győzelemnek igen, a helyezésnek nem örült a Fradi tábor. Nem örültek hiszen legyőzték a bajnokot, 9 ponttal előzték meg a nagy rivális Hun­gáriát és mégsem sikerült a baj­noki aranyérem... 1934-35 1. Újpest 22 15 5 2 66-17 35 2. Ferencváros 22 14 5 3 72-32 33 ■3. Hungária 22 13 3 6 63-32 29 A Ferencvárosban játszottak: Háda József, Polgár Gyula, Ko­rányi Lajos, Hámori F. László, Bán Károly, Lázár Gyula, Tán­cos Mihály, Toldi Géza, Sárosi György, Móré János, Kemény Tibor, Lyka II Antal, Kutasi Ká­roly, Mikes Károly, Kiss Gyula, Papp László, Székely Béla, Ko­vács János, Tunyogi Gyula. Ed­ző: Blum Zoltán Az első és a harmadik elleni eredménye^ Ferencvlrtbs—Újpest 1—1 0—0 Ferencváros—Hungária 3-2 3-1 SLÁGERMÉRKŐZÉSEK - ÉRDEKESSÉGEK 1935. március 3. Szeged: Ferencváros—Szeged 6—1 „Hajrá Szeged!-del kíséri a szegedi közönség a Fradi első, rögtön Kezdésből fejlődő akci­óját, de hamarosan ajkukra fagy a hang, mert Kemény jól támad és pontosan ível a kornervonal- ról Sárosi elé, aki lábát kinyújt­va, hátradőlve, éppen hogy el tudja érni a labdát, de ez is elég hozzá, hogy lábáról közelről a szegedi kapuba csússzon a Fe­rencváros vezető gólja. Harminc másodperc uátn 1—0! Egyik tá­madás a másikat követi és ilye­neket hallani: — Nagyon jó a Fradi... nagy vereség lesz. így is történt, a Ferencváros 3—0-as félidő után egyik legbiz­tosabb szegedi győzelmét arat­ta. A mérkőzésen Sárosi Gyur­ka négy gólt szerzett! Sárosi­nak ez a mérkőzés más esemény miatt is emlékezetes. A csapat­kapitányi tisztséget ekkor kap­ta meg, és hosszú-hosszú évekig viselte... * 1935. április 28. Üllői út: Ferencváros-Hungária 3—1 „Remek harc, jó csapatok, eredményes Ferencváros! A Ferencvárosban feléledt a vir­tus a nagy feladat előtt s tava­szi* legjobb formájával rukkolt ki. Simán győzött a. Fradi, meglepetésszerű, de ^megérde­melt 2 ponthoz jutott.” Még két pont; és kilenc gó­los győzelem az Újpest ellen, ez kellett volna a zárófordulóban a bajnoki címhez... A meccs 0-0- al zárult, de a ferencvárosi tá­bor így is elégedett volt. Első­sorban azért, mert Sárosiék a bajnok újpestieket 2-1-re le­győzték — a Magyar Kupa elő­döntőben. Ez volt a gyógyír a bajnokság „elvesztésére ... 1936-37 1. Hungária 26 20 3 3 95-34 43 2. Ferencváros 26 20 2 4 102-32 42 3. Újpest 26 17 3 6 101-39 37 A Ferencvárosban játszottak: Kutasi Károly, Háda József, Tát­rai Sándor, Korányi Lajos, Há­mori László, Polgár Gyula, Lázár Gyula, Kiss Gyula, Táncos Mi­hály, Sárosi György, Toldi Géza, Kemény Tibor, Lyka II Antal, Jakab László, Pósa Béla, Jászbe­rényi Zoltán Karácsonyi Gyula, Móré János, Pyber István, Far­kas Béla. Edző: Blum Zoltán. Az első és a harmadik elleni eredmények: Hungária—Ferencváros 3—0 3- 3 Újpest—Ferencváros 2—0 4- 2 SLÁGERMÉRKÖZÉSEK - ÉRDEKESSÉGEK 1936. november 8. Hungária krt.: Hungária—Ferencváros 3—0 A mérkőzés után a Fradi öl­tözőben nagy volt az elkesere­dettség, hiszen a játékidő 80 szá­zalékában a fradisták támadtak, de a gólszerzés csak nem sike­rült. Springer dr. próbálta vigasz­talni a „vert sereget : — Fiúk, ha vesztettünk is, gratulálok a játékotokhoz. Amit produkáltatok, elismerést érde­mel. Majd legközelebb. Sajnos a következő, Újpest elleni rangadó is kudarcot ho­zott, a fradisták ezúttal 2—0-ra kaptak ki. Két rangadón egyet­len gólt sem rúgott a Fradi! 1937. május 2. Üllői út: Ferencváros—Újpest 4—2 Három év után a Fradi vég­re nyerni tudott a lila-fehérek ellen! Toldiék a sérült Sárosit