Fradi műsorlap (1989)

1989. június 14.

Fradi műsorlap A FRADI FELEJTHETETLEN KUPAMECCSEI Irta és összeállította: Nagy Béla A Magyar Kupa első kiírásá­ra 1909. augusztusában 28 csa­pat nevezett, köztük a Ferenc­városi Torna Club is. A Fradin kívül (a mai NB I-es csapatok közül egyedül az MTK indult!) Az FTC - játékerejének meg­felelően — csak az úgyneve­zett középmérkőzések idején kapcsolódott a küzdelmekbe. Ellenfele a II. osztály bajnoka, a Nemzeti SC volt. 1910. május 22. Millenáris: FTC—NSC 4—0 Az FTC első Magyar Kupa mérkőzésén könnyű győzelmet aratott, annak ellenére, hogy a zöld-fehérek a 89. percig csak 2—0-ra vezettek. Aztán az utol­só percben két gólt rúgott a Fradi! Első Magyar Kupa gó­lunkat Schlosser Imre szerez­te, aztán még kettőt — így mes­terhármassal indította az FTC-t az új kupasorozatban... 1911. június 11. Üllői út: FTC-BTC 4-1 Ez a mérkőzés „csak azért nevezetes, mert ez volt az Üllői úti pályán az első Magyar Kupa meccs... Pataki nyitotta meg a gólok sorát. 1913. június 1. Üllői út: FTC-BAK 2-1 DÖNTŐ! Az MTK elleni 1-0-as győze­lem után a fradisták előszói ju­tottak a Magyar Kupa döntőbe, mármint olyan döntőbe, amit le is játszottak. (Előző évben az FTC pályproblémák miatt nem állt ki, így az MTK játék nélkül kapta a kupát). A BAK ellen nehéz, időn­ként durva küzdelemben Tóth Potya és Schlosser góljaival győ­zött az FTC és ezzel először nyerte meg azt a kupát, amely csak nevében létezett. A kupa ugyanis csak 1923-ban készült el... 1922. augusztus 20. Hungária krt: FTC—UTE 1-0 A Magyar Kupa megismételt döntőjében (az első döntő 2—2 volt) a győztes gólt az ifjúsági korú Wágner szerezte. Az első félidő végén egy lövése a kapu­fán csattant, majd a II. félidő 2. percében a hálóba fejelte a labdát. Az ifjú csatár szinte vé­letlenül került a csapatba! Sérü­lések miatt csak 10 emberrel vonult ki az FTC a kezdéshez, aztán az éppen ottlévő Wágnert beküldték, hogy tizenegyen le­gyenek... 1925. október 11. Kecske­mét: FTC—Kecskemét 3—1 Ez volt az FTC első vidéken játszott Magyar Kupa mérkőzé­se! A csapatok a harmadik hely­ért játszottak, és a tartalékos ferencvárosiak biztos győzelmet arattak. A Fradi első vidéki kupagólját egy Kevitzky nevű játékos szerezte. 1927. június 16. Hungária krt: Ferencváros—Újpest 3—0 DÖNTŐ! A kupadöntő rangját a két nagyszerű — immár proficsapat — küzdelme minden eddiginél jobban emelte, tulajdonképpen ez volt az első „igazi kupadön­tő! A Ferencváros történetében pedig ez volt az első alkalom, hogy a győztes döntő után magát a kupát is megkapta „Diadalmámorban kísérik le az öltözőbe a zöld-fehéreket beözönlik a publikum és Szigeti Imre kisfia büszkén viszi elől a csaknem nála is nagyobb Ma­gyar Kupát. 1928. június 24. Hungária krt: Ferencváros—Attila 5—1 DÖNTŐ! A miskolci Attila volt az első vidéki csapat, amelyik beju­tott a Magyar Kupa döntőbe! Az Attila egy félidőn keresztül nagyszerűen helytállt, de játéko­sainak fegyelmezetlensége mi­att - két miskolcit is kiállított a játékvezető! — végül nagy gólaránnyal veszítette el a mér­kőzést. Az egymásután két baj­nokságot és Magyar Kupát nyert zöld-fehérekről így írtak: „A Ferencváros méltó védője a nagy díjnak. Egész évben mutatott já­tékával bebizonyította, hogy a legjobb csapat. 1932. május 24. Hungária krt.: Ferencváros—Hungária 6—3 A Ferencváros 2-0-ra majd 3—2-re vezetett, de a 90 perc 3—3-as eredménnyel zárult. A hosszabbítás 3. percében Kohut beadását Takács II. perdítette a hálóba, majd 10 perc múlva megismétlődött az akció és Ta­kács II. ezúttal sem hibázott. Hét perc múlva pedig — mester- hármasával! - beállította a vég­eredményt. „A Magyar Kupához méló, szépségben és izgalmakban bővelkedő mérkőzést vívott a két nagy rivális. 1932. szeptember 7. Hungária krt.: Hungária—Ferencváros 4—3 Ez ,már a megismételt döntő volt! így a 100 %-os bajnokság évében nem sikerült a Magyar Kupát is megnyerni. Pedig szinte az utolsó pillanatokban dőlt el minden. Az első döntőn a Hun­gária a 90. percben egyenlített(l), a megismételt döntőn Sárosi a 89. percben hagyta ki a tizen­egyest... A Ferencváros mégis kupagyőztes lehetett volna! Az történt, hogy a Hungáriában két játékos — Ottávi és Szabó III — jogosulatlanul szerepelt. Ezért a Fradi, ha megóvta volna a mér­kőzést, megsemmisítették volna az eredményt, és a kupát új mér­kőzés nélkül a Ferencváros kapja. Mailinger Béla a Fradi futball- vezére azonban hű maradt önma­gához és sportszerű gesztussal csak ennyit mondott: — A pályán elért eredményt ne bolygassuk. Ha a Hungária nyert, legyen övé a kupa. A Nemzeti Sport így össze­gezte az esetet: „A Hungária te­hát csak a Ferencváros lovagi­asságának köszönheti azt, hogy ebben az évben a kupát védhe­ti!” Tény, hogy a Ferencvráros- nak ez a gesztusa szinte példa nélküli a labdarúgás történeté­ben... 1933. május 25. Hungária krt.: Ferencváros—Újpest 11—1 DÖNTŐ! 11 nappal az újpesti bajnok­ságvesztés után a Ferencváros — 11 —1-re győzte le az Újpes­tet a Magyar Kupa döntőjé­ben! A napjainkig egyedülálló kupadöntőnek óriási visszhang­ja volt. Mint írták, „A Ferenc­város feltámadt ezen a kupa­döntőn és megcáfolt mindent, ami ellene szólt, ami játékát elromlottnak, csapatát kiörege­dettnek tartotta. Olyan remek támadójátékot játszott, amely előtt nem állhatott meg az Új­pest, amely magától valóan hoz­ta a nagy, évtizedekig, talán örökre emlékezetes eredményt. Ez a kupadöntő egy szá­munkra - kedves sporttörténeti ténnyel is gazdagította egyesü­letünk történetét: ferencvárosi csapatkapitány a döntő után először vehette át a Magyar Kupát! Igaz, hogy 1909 óta játszot­tak már a csapatok a kupáért, de a trófea csak 1923-ban ké­szült el. Ezután a döntők utáni ünnepélyes átadások sem voltak még rendszeresítve, s így tör ténhetett meg, hogy a ferenc­városiak csak az ötödik győz­tes döntő után emelhették elő­ször a magasba! Kohut Vili volt a csapatkapitány ezen a mér­kőzésen, így az ő nevéhez fűző­dik ez a sporttörténeti érdekes­ség. 1935. június krt.: Ferencváros- DÖNTŐ! 10. Hungária Hungária 2—1 „Fölényes, de meddő csatár­játék után csak 11-esekkel tudta megszerezni a Ferencváros a me­zőnyjáték alapján egyébként megérdemelt győzelmét. — ír­ták az újságok, a bizony nem is könnyűszerrel megnyert döntő­ről. A győztes gólt a 85. perc­ben egy kezezés miatt megítélt büntetőből Sárosi szerezte. A kupaátadás pillanatai a Nemzeti Sport tudósítása alapján: „A két csapat felállt a salakpályán, ahol Fischer Mór adta át a Ma­gyar Kupát a győztes csapat elnökének, Mailinger Bélának. Mailinger elnök köszönő szavai­ban kifejezte — ez a díj annál értékesebb, mert az ősi rivális­sal folytatott nemes küzdelem^ ben sikerült újra megszerezni. EZUTÁN ÉVEKIG A FE­RENCVÁROSIAK ŐRIZHET­TÉK A TRÓFEÁT - HISZEN EGÉSZEN 1941-IG SZÜNE­TELTEK A MAGYAR KUPA KÜZDELMEK! AZ 1941-1944- ES IDŐSZAK HÁROM FE­RENCVÁROSI KUPANYERÉ­SÉRŐL A NYÁRI HÓNAPOK­BAN MEGJELENŐ „AZ ERDÉ­LYI KUPÁTÓL, AZ ERDÉLY­BEN NY£RT MAGYAR KUPÁ­IG CÍMŰ FRADI FUTBALL- MÚZEUMBÓL RÉSZLETESEN OLVASHATNAK. EZT KÖVETŐEN CSAK HAT ÉVI SZÜNET UTÁN ÍR­TÁK KI ISMÉT A KUPASO­ROZATOT - EZÚTTAL MÁR MAGYAR NÉPKÖZTÁRSA­SÁG KUPA NÉVEN. 1951. december 16. Szolnok: Bp. Kinizsi—Sz. Lokomotív 6—0 Nemcsak a kupa — a Ferenc­város neve is megváltozott az új sorozatra... Ez volt az első MNK mérkőzésünk, és a csapat külö­nösen második félidei iskolajáté­kával biztosan, közönségsikert aratva nyerte. f 1953. február 22. Kőbányai út: Bp. Kinizsi-Vasas Ganz-Va- gon 1—1 Ez a meccs pedig azért neve­zetes, mert ez volt az első Bu­dapesten lejátszott MNK mérkő­zésünk. Érdekessége volt a mér­kőzésnek az is, hogy a csatár­sorban egyszerre négy újoncot „dobott be Sós Károly edző: Kertész, Orosz, Mátrai, Feny­vesi. Valamennyiből jeles, sőt kitűnő játékos lett ! 1957. január 27. Üllői út: FTC—Szombathelyi Haladás 3-0 Hosszú évek után ismét zöld­fehérben és régi nevén játszott a csapat Üllői úti otthonában. 15 ezer(!) néző óriási ovációja közepette a 47. percben szerez­te meg Vilezsál a vezetést - egy 20 m-ről lőtt bombagóllal! Ezt megelőzően a 44. percben Ombódi egy 11-est a kapufára lőtt... 1958. augusztus 20. Népsta­dion: FTC-SBTC 2-1 DÖNTŐ! A Fradi először játszott a Népstadionban MNK meccset, és mindjárt döntőt! És először nyerte meg az MNK-t! A kupa- győzelem nehéz körülmények között született meg. A Fradi Orosz kiállítása miatt több, mint fél órán át 10 emberrel játszott, mégis a győztes gólt ekkor szerezték Friedmanszky- ék. Az MNK-t először — a csa­pat akkor kapitánya — Mátrai Sándor vehette át a győztes döntő után. 1966. november 16. Megyeri út: FTC —Ü. Dózsa 6 —3 Emlékezetes, nagy mérkőzés! A Ferencváros hetven percen át lényegében tíz emberrel játszott — Albert korai sérülése miatt. Szőke azonban nemcsak játéká­val — góljaival is „helyettesí­tette a népszerű Császárt! A fiatal csatár négyszer talált az új­pesti kapuba, kétszer 11-esből, kétszer pedig távoli lövésből. Az egyiket a 16-osról kapásból vágta a hálóba, a másikat egy 30 m-es bombalövésből... 1972. április 12. Székesfehér­vár: FTC—Videoton 3—2 Igazi kupaküzdelem, kitűnő mérkőzés volt. A Videoton csa­tárok az első félidőben két gólt szereztek. Fordulás után foko­zatosan feljött a Ferencváros. Előbb Kü fejesgóllal egyenlí­tett, majd a 88. percben Albert térdelő helyzetből előre hajolva fejelte a labdát 3 m-ről a kapu­ba! A Fradi bravúros győzel­mével a döntőbe jutott. 1972. július 12. Megyeri út: FTC—Tatabánya 2—1 DÖNTŐ! A Népstadion karbantartó munkálatai miatt a Megyeri úti pályán rendezték az MNK dön­tőt. A Fradi jól kezdett és Vépi a 18. percben 18 m-ről kapásgólt lőtt! A tatabányaiak egyenlítettek, majd az utolsó 10 percben mindkét csapat előtt