Fradi műsorlap (1989)

1989. március 25.

1989. március 25.,Üllői út: FERENCVÁROS-HALADÁS bravúrok, Wukovics gólok Tavaly ősszel óriási figyelem kísérte a Ferencváros labdarúgói­nak vendégszereplését. A lelátón egymást kérdezgették a helyi szurkolók, vajon ki emlékszik már arra, amikor ennyire meg­telt a rendkívül szép fekvésű, hangulatos stadion? Valaki tudni vélte, éppen tizenhárom évvel ez­előtt volt ekkora a zsúfoltság, amikor a Sturm Graz ellen ját­szott KEK meccset a Haladás. A Fradi ősszel különösen vonzotta a nézőket, hiszen a Vas megyei találkozót megelőzően négy forduló után pontveszte­ség nélkül állt a bajnokságaién. Siófok, Vác, Dunaújváros, Újpes­ti Dózsa. E csapatok skalpjait gyűjtötte be addig az Üllői úti gárda, s a Budapestről is szép számmal Szombathelyre kirán­duló zöld-fehér rajongók ilyen nagyszerű bajnoki kezdet után joggal reménykedtek a hasonló folytatásban. Erre nem is kellett sokáig várni, ugyanis a találkozó 18. percében Fischer élesen belőtt labdáját a kezdőemberként elő­ször pályára lépő Wukovics Lász­ló közvetlenül a kapu előteré­ből pörgette a léc alá. A viharos Fradi-start, a gyors vendég gól megfagyasztotta a vért a hazai szurkolók ereiben, s mintha a szombathelyi játékosok arcán is az irigység jelei mutatkoztak volna. Lehet, hogy titkon számí­tottak a Ferencváros nagy len­dületére, ellenállhatatlan játéká­ra, s ezért öltöttek a klub fen- állása óta először sárga szerelést a szombathelyi csapat tagjai... Az első gól után még senki nem tudta, mit súgott Fischer Pál a gólszerző Wukovicsnak. Az őszi gólkirály a pályán megjöven­dölte, hogy a fiatal csatár még­egyszer be fog találni az ellenfél kapujába. Azt viszont a ferencvárosiak sztárja sem gondolta, hogy erre a bizonyos megjósolt találatra milyen nagy szüksége lesz a csa­patnak. Ez a gól ugyanis nem a ferencvárosiak előnyét növelte a találkozó 85. percében, hanem a sírból hozta vissza a mérkőzést a Ferencváros számára. A Hala­dás ugyanis előbb Illés révén 11-esből egyenlített, majd a 76. percben Dómján á vezetést is megszerezte a hazaiaknak. A vezető gól akkor Novák Dezsőnek, a szombathelyi edző­nek felmentését jelentette, azon, nem igazán jóindulatú szurkolói megállapítások alól, miszerint szíve még mindig az Üllői útra húz. Azért játszik ilyen gyengén a csapat, mert a volt klubja el­len nem készítette föl a társa­ságot tisztességesen. A vezető gól okozta mámor mézes fonala összefűzte azonban a szombat- helyi szurkolókat, többen arra lettek figyelmesek, hogy a hőn óhajtott találat után jó néhány, egymással korábban haragban lévő szurkoló is összecsókolózott a lelátón. S amikor már Szom­bathelyen mindenki mindenkit szeretett, s barátjának érzett, akkor jött Wukovics. Látott, s — egyenlítő gólt szerzett. S ha kissé nagyobb a szerencséje, harmad­szor is megrezegtethette volna a Szombathely hálóját. A befeje­zés előtt ugyanis Kincses Sándor szögletét milliméterekkel csúsz­tatta kapu mellé.- Nagy izgalommal készül­tem arra a találkozóra — emlé­kezett vissza a történtekre a minap Wukovics. — Azon a hé­ten csütörtökön még beteg vol­tam. A Fradiban akkor szinte Wukovics László mindenkin végigfutott egy általá­nos gyengeséget okozó virus, s én sem kerültem el. Pénteken azonban már edzettem, szomba­ton pedig - életemben először - kezdőember lehettem a Fe­rencvárosban. Dzurják Csöpit ugyanis a Dózsa elleni meccsen kiállították, s eltiltása miatt ke­rülhettem be helyére a csapatba. Azóta sajnos nem nagyon tudtam bizonyítani, mert ritkán jutottam szóhoz. Pedig szinte mindenki azt várja tőlem, hogy csereként beállva is a legjobb formámat tudjam kifutni. Ha tíz percem van, akkor tíz perc alatt, ha negyed órám, akkor negyed óra alatt sziporkázzak, lőjem a gólokat. Ez egy fiatal játékos számára nagyon nehéz feladat. Sokkal idegesebb ilyen­kor az ember idősebb társainál. Remélem, előbb-utóbb azonban kijön a lépés, végre tartósan megmutathatom a publikumnak, mire vagyok képes. Ne feledkezzünk azonban meg a tavaly szeptemberi talál­kozó másik hőséről, Józsa Mik­lósról se, aki a büntetőrúgások közül egymás után négyet meg­fogott, két pontos győzelemhez segítve a Ferencváros együttesét. A szurkolók a mai mérkőzé­sen természetesen arra számíta­nak, hogy nem kerül sor 11-es párbajra a 90 perc elteltével, s a Ferencváros simán az Üllői úton tartja a három pontot. Erre mondják a realisták: majd meglátjuk. (hJc.j.) Szombathelyen történt A FERENCVÁROS ELSŐ VIDÉKEN SZERZETT 2 BAJNOKI PONTJA 1927. május 18. Szombat­hely: Ferencváros—Sabaria 3—2. Ez volt a Fradi második vidéki bajnoki mérkőzése — és első győzelme. A Nemzeti Sport tu­dósítója is elutazott a fradisták- kal, így a szemtanú hitelességé­vel számolhatunk be a Ferenc­város első szombathelyi fogad­tatásáról, a készülődésről. „Nemcsak Szombathely, nem is csak Vas megye, de az egész Dunántúl lázas érdeklődéssel kí­sérte a Ferencváros szombathelyi vendégszereplését. A szerdai hét­köznapot ünneppé avatta a mér­kőzés, s ahogy a zöld-fehéreket röpítő vonat a Dunántúlon végig­rohant, egyre nagyobb, egyre izgalmasabb volt az érdeklődés. Most az egyszer nehéz volt a tip- pelés és nehéz volt a kérdés meg­oldása, hogy melyik csapatért drukkoljanak a futball hívei. Mert ha a Sabariát szeretik Dunántú­lon, akkor a Ferencváros iránti lelkesedés is lépten nyomon fel­lelhető. Ha a Sabariáért rajong is a vas megyei sportrajongó kedvenc csapatán kívül teljes szimpátiája a Ferencvárosé is. Ezt az érzelmet egy celldömöl- ki drukker a következőképpen fejezte ki: — Szeretem a Ferenc­várost, dehát egy vas megyei gyerek csak nem kívánhatja, hogy a Sabaria kikapjon! A vonat későn futott be Szombathelyre, mégis százával lepték el az érdeklődők a pálya­udvart. A futball fanatikusai a szombathelyi futball vezérei mind ott voltak a Ferencváros fogadásánál és szájról-szájra járt a kérdés: — Ki ez, ki az, melyik ez, melyik az? Legtöbben Kohutot akarták látni és mikor egy jára­tosabb sportember a szomszédjá­nak mutatta a ferencvárosi gól­zsákot, az egyszerűen csak eny- nyit mondott: — Rossebb se nézné ki belő­le... A szombathelyiek szerdán nem sokat dolgoztak. Hivata­lokban, műhelyekben, üzletek­ben csak a meccsről folyt a szó, s mindenki várta a percet, mikor a sporttelep felé indulhat. Csen­des, borús tavaszi nap volt, s a délelőtt folyamán hol itt, hol ott tűnt fel egy játékos. A Sabária négy-öt játékosa délelőtt nyu­godtan krajcározott, pénzezett a tribün mögötti vén diófa alatt, mintha nem is rájuk várna a nagy feladat. Déltájban eső lepte el a várost. Az eső azonban illedel­mes volt, megöntözte a tikkadt pályát, és öt óra után elállt. A közönség pedig boldogan si­etett a sporttelepre, hogy a ma­gyar bajnok mérkőzését láthassa. A bevétel 79 millión felüli volt, tehát a Ferencváros még keresett is Szombathelyen. Ötezer főnyi tömeg vette körül az éles vona­lakkal felmeszelt pályát. A mérkőzést ünnepélyes ak­tus előzte meg. A Sabaria el­nöksége a pálya közepére vonult, s rövid beszéd kíséretében gyö­nyörű selyemzászlót nyújtottak át a nagy ellenfélnek. A zászlón a következő felírás állott: „Az első magyar profibajnoknak! (Vajon mi lett a zászlói sor­sa? Mit nem adnánk, ha a Fradi futballmúzeumban lehetne...) A találkozó kemény összecsa­pást, izgalmas, nagy küzdelmet hozott. A Ferencvárosnak 1927 tavaszán ez volt az egyik legne­hezebb bajnoki mérkőzése, igya minimális győzelem is nagy örö­met okozott. A 30. percben esett az első félidő egyetlen gól­ja: Szladovits a hazaiaknak szer­zett vezetést! A 36. percben egyenlíthetett volna a Ferencvá­ros - de Dán 11/est hibázott! A II. félidő 15. percében aztán az „öreg” Schlosser kiegyenlí­tett, így az ő nevéhez fűződik a Fradi első szombathelyi gólja, Természetesen bajnoki mérkőzé­sen. A gól után feljavult a Fradi, sokat támadott, de mégis egy szerencsés gól hozta meg a veze­tést. Egy hosszú szöktetésre Wein- hardt kapus kifelé startolt. Han­gosan kiabált a labda után ira­modó Blizenecnek, hogy: hagyd! A német játékos azonban nem értette annyira a magyar szót, nem nézett fel és hazaadta a labdát a kiinduló kapus mellett. Dán rácsapott az ajándék labdá­ra és az üres hálóba lőtte. A döb­bent csend akkor vált teljessé, amikor égy perc múlva Turay már a harmadik ferencvárosi gólt flotté. Kellett is a „bizto­sító ’ gól - hiszen a 88. perc­ben a hazaiak találtak Amsei kapujába. A hátralévő két perc nehezen telt el — de végül a ferencvárosi kezek emelkedtek a magasba... A Ferencváros szombathelyi mérlege: a Sabaria ellen (1927—1931): 4 a Haladás ellen (1936—1988): 41 * * * a Ferencváros budapesti mérlege: a Sabaria ellen (1926—1932): 6 a Haladás ellen (1937-1988): 37 31-8-4 19 12 10 68-40 5 - 1 18-4 27 5 5 98-38 Összeállította: Nagy Béla