Fradi műsorlap (1988)

1988. október 27.

vése Tóthról kipattan, Mike újra rajta van és az ötösről a vetődő kapus mellett hálóba lövi a 1? b- dát. A közönség berohan a pályá­ra, óriási az ünneplés. Mikét a vállukon viszik ki a szurkolók a pályáról. Boldogság honol a Fra­di szívekben.” Nádas Adolf: - Már a rendes játékidő alatt is megnyerhettük volna a mérkőzést. Neícünk jóval töob gólhelyzetünk volt. Urbancsik Gábor könnyezve nyilatkozta:- Csak a régi hagyományos Fradi-szívvel és lelkesedéssel le­hetett ezt az eredményt elérni. Zsengellér, az újpestiek csa­patkapitánya:- Az I. félidőben kellett vol­na megszereznünk a győzelmet. Szerintem a Vasas a torna leg­jobb csapata. A másik mérkőzésen ugyanis a Vasas 4-1-re győzött a Csepel ellen, így a másnapi döntőbe ők jutottak. A fáradt Fraditól már nem tellett egy újabb bravúrra - a döntőben a piros—kékek 2-1-re győztek, így ők vehették át a köztársasági elnöktől a ku­pát. Gallowich Tibor: — Láttam a vasárnapi élet-halál harcot a Ferencváros és az Újpest között és a 110 perces küzdelem után láttam a két csapat játékosait be- szédelegni az öltözőkbe. Szinte be kellett támogatni a fiúkat, annyira k (játszották magukat. Az a mérkőzés halálosan izgal­mas, vérbeli kupaküzdelem volt, amelyben az FTC megérdemel­ten nyert, de minden erejét kiad­ta. Amikor megtudtam, hogy rá­adásul Csikós és Kubala megsé­rült, Sárosi Béla pedig orvosi tilalom ellenére vállalta a játékot a végső eredmény számomra alig­ha lehetett vitás... + A mártírhalált halt Tóth Potya István emlékének megörö­kítésére az FTC labdarúgó szak­osztálya vándordíját ajánlott fel az MLSZ-nek, hogy azt az NB I-es tartalékcsapatok részére ír­ja ki. Sajnos a szép kezdeménye­zést tett nem követte... + Ferencváros-DVSC 1-0 „Négy óra előtt néhány perc­cel indul_ el a közönség vándor­lása az Üllői út felé. A Ferenc­város előmeccset játszik! Ilyen sem volt még! Már az első perc­ben gólt ér el a Fradi. Anda és Kocsis viszi a labdát, Kocsis lövi, a hátvéd Szilágyiról lepat­tan, Gyetvai jó iramban érkezik és közelről védhetetlenül a jobb­sarokba bombáz.” A hat (!) fiatallal felfrissített Fradi ezzel az egy góllal szerez­te meg az értékes 2 pontot. Hogy kik voltak a fiatalok? Henni, Csiszár, Földes, Anda, Kapitány, Kocsis. Bizony majd mindegyikük tizenéves volt... .A „fő-mérkőzésen” egyéb­ként több gólt láthattak a né­zők: MTK-Vasas 3-1. * Szeged-FTC 6-3. A mérkőzés a II. félidő 21. per­cében az óriási vihar miatt fél­beszakadt. Később pedig sötéte­dés miatt nem tudták a hiányzó időt lejátszani. Molnár Béla, az FTC intézője később az MLSZ- -nek bejelentette, hogy a Fradi nem jcéri a mérkőzés újrajátszá­sát! így az MLSZ a pályán elért - és valós eredménynek számító 6-3-at hagyta jóvá. + Az FTC labdarúgószakosz­tályi ülésén személyi kérdések­ben döntöttek. Elnök Nádas Adolf, elnökhelyettes Nagy László, szakosztály igazgató Ur­bancsik Gábor lett. Az új edző szerződtetéséig Urbancsik Gábor vezette az edzéseket. + Az újjáépített Megyeri úti stadiont rangadóval avatták: Üj­pest—MTK 4—4. A nagyon di­csért üde gyepszőnyegen az első gólt Zsengellér lőtte. + Ferencváros—Kispest 2—2. A Fradi mindkét gólját Sárosi Béla hatalmas partdobásai előz­ték meg. ,A 30. percben Sárosi III. hatalmas partdobása után Lakai Hernádihoz adja a labdát, ő háttal a kapunak pompásan, artistamozdulattal ível a bal felső sarokba. A 42. percben újra Sárosi Béla partdobása indítja el a Fradi góbit. A szögletrúgáshoz hason'ó partdobást Mindszenti elnézi, a labda Gyetvai elé pat­tan és a szélső közelről az üres kapuba fejel.” JÚLIUS + A Megyeri úti pálya után a Hungária krt-i MTK pályán is megindult az élet: a kék-fehérek a debrecenieket fogadták. „A DVSC vezetősége virág­csokorral kedveskedik az MTK- -nak, abból az alkalomból, hogy elsőnek mérkőzik a részben már újjáépített MTK-pályán.” Az MTK középcsatára Füzér rúg­ta az újjáépített pályán az első gólt — a végeredmény pedig 6—1 volt. + A Megyeri úton: Üjpest- -Ferencváros 2-2. „Nagyiramú mérkőzést ho­zott a rangadó. A mérkőzés előtt a két csapatösszeállítást alapul véve biztos győztesnek látszott az Újpest. A ferencvárosiak azonban egytől-egyig lelkesen, oroszlánmódra küzdöttek és rá is szolgáltak az egy pontra. A fe­rencvárosi szív ismét megtette a magáét.” Dr. Nagy László, a Fe- rendváros labdarúgó szakosztály elnökhelyettese: — Elismerem, hogy az Üjpest jobb csapat, de lelkes játékunkkal megérdemel­tük az egyik pontot. ♦ DVSC-Ferencváros 2-1. Péntek délután váratlan akadá­lyok merültek fel a Ferencváros másnapi debreceni útjával kap­csolatban. A vasúti költségre nem kevesebb, mint hárommiíli- árd adópengőt kellett volna fi­zetni, amit a zöld-fehérek nem tudtak előteremteni. Már-már úgy volt, hogy a csapat nem tud elutazni, amikor teherautót sike­rült szerezni és azon zötykölő- dött a csapat szombat délután. A bajok Debrecenben is folyta­tódtak: a hazaiak két góljára csak eggyel tudtak válaszolni Sárosiék. Ez a találkozó az úgynevezett „Mamut-bajnokság” végét jelen­tette, amelyet nagy fölénnyel nyertek az újpestiek. A Ferenc­város a szerény ötödik helyet úgy szerezte meg, hogy ehhez még bravúros teljesítmények is szükségeltettek. ♦ „Sárosi Béla, a Ferencvá­ros eltávozott válogatott játéko­sa Bécsben tartózkodik. A Fe­rencváros - annak ellenére, hogy az olaszoknak kiadta Sá­rosi Bélát, számít arra, hogy a játékos röyidesen hazaérke­zik.” Sárosi Béla többé nem viselte a zöld-fehér mezt, hamarosan a Bologna színeiben rúgta a labdát. + öt gól előnyt kaptak a Fe­rencvárosi „vénfiúk” az 1946-os Fraditól, azon a. hétközi mécs­esén, amelyet az Üllői úti pályán rendeztek. A Fradi öregfiúknak (Kutasi-Győri, Papp-Lyka, Pol­gár, Lázár-Urbancsik, Toldi, Kalmár, Kohut, Kemény) az öt gól elegendő volt a „győzelem­hez”. Az 1946-os FTC négy gólt szerzett (Mike 3, Kocsis), így a találkozó 5 —4-gyel zárult. AUGUSZTUS + A Ferencváros bejelentet­te, hogy játékosai olyan fárad­tak, hogy nem nélkülözhetik a nyári szabadságot, ezért nem vesznek részt az Esti Kupa soro­zaton. Az Esti Kupát egyébként a lila-fehérek nyerték. A döntő­ben: Újpest-Kispest 5-2. + Ries István dr. és Kenye­res Árpád képviselte hazánkat a felszabadulás utáni első FIFA- kongresszuson. Luxemburgban 24 állam labdarúgó vezetői tár­gyaltak az aktuális feladatokról. Megállapodtak a játékosvándor­lás megszüntetésében, a KK és az Európa Kupa újbóli kiírásában. A Szovjetúniót ezen az ülésen vették fel a FIFA tagjai közé. A két ajánló nemzet Jugoszlávia és Magyarország volt! Egyébként a FIFA hivatalos nyelve ekkor ide­iglenesen a spanyol lett, mivel a német nyelvet törölték — Né­metországot pedig kizárták... + Megkezdődött a felkészü­lés az új bajnokságra. Az új idényben új edző — Dimény La­jos ült a kispadon. A játékos- fronton csak kis mozgás volt: Csanádi Árpád Budafokról visz- szajött a Fradiba, Sinka (Hungá­ria) és Korányi (Kopfler) a Szentendrei Madiszból került az Üllői útra. + 1946. augusztus 25-e for­dulópont volt a SZUR-ok tör­ténetében. Ekkor rendezték meg első ízben az SZUR-t az Ül­lői úti pályán, tehát nagy stadi­onban. Hétezer néző jelenlété­ben játszottak a csapatok, Doro­gi Andor bíráskodása mellett. A 11. SZUR-on 3—2-es félidő után, a színészek 4—2-re győztek az új­ságírók ellen. A gólszerzők: Pa­taki Jenő 2, Palotai István 2, ill. Szűcs és Végh voltak. SZEPTEMBER + A Fradi két 2-1-es vereség­gel kezdte az 1946-47-es idényt! Előbb a kispestiek győztek az Üllői úton Puskás tizenegyesével, majd az örökrangadón is szomo­rúan vonultak az öltözőbe Laka­ték. Hogyne lettek volna szomo­rúak és mérgesek, amikor tulaj­donképpen öt perc alatt csavar­ták ki kezükből a 2 pontot. A bíró előbb egy túlszigorúan meg­ítélt tizenegyessel, majd egy les­gól megadásával segítette a kék- -fehéreket az érdemtelen győze­lemhez. + Ferencváros-Szolnok 4-1 Az új bajnokság első győztes meccsének első gólja nagy tap­sot kapott: Mike sarokkal lőtte a labdát a hálóba! Egyébként Mi­ke ezenkívül még lőtt egy 11-es gólt, valamint egyet „felhőfejes- ből” ért el! Salamon Béla: — Szolnokon a szolnoki szurkolók azt hiszik, hogy csapatuk Pesten van. Pedig sehol sincs... + A vezetőség újabb két iga­zolással igyekezett a csapatot erősíteni: Szabó Ferenc a MÁVAG, majd az Üjpest játéko­sa hazaérkezett a hadifogságból és a Ferencvárosnak írta alá az igazolólapot. Hegyes Lőrinc, a BMTE szélsőjeként került az Ül­lői útra. Még egy csatár Frenák is fradista lett a villámigazolás során. + Ferencváros-Dorog6-l. A Fradi az utolsó negyedórában alakította ki a nagygólarányú győhelmet. Az új igazolások kö­zül Szabó két, Sinka egy gólt szerzett. A csapat legjobbja ez­úttal is Mike volt. A Dorog egyébként megóvta a meccset Szabó jogosulatlan szereplésére hivatkozva. Az óvást elutasítot­ták. OKTÓBER + Az Üllői úton szakadó eső­ben 35 000 néző előtt: Magyar­ország-Ausztria 2—0. A mérkőzés előtt Deáknak a jobb kézfejét ápolták.- Pénteken leütöttem egy bi­kát — mesélte Deák, a SZAC henteslegénye — és közben egy csonttól megsérült a kezem. — Reméljük, hogy az osztrá­kokat is kicsontozod - mondták a játékostársak. Ez a remény valóra vált — a magyar válogatott mindkét gól­ját Deák szerezte! Mindkettőt a jobbszélsőt játszó Mike ragyogó beadásából. A legjobb kritikát Lakat kapta: „Lakat várakozáson felül egé­szen ragyogóan játszott. Lan­kadatlan szorgalommal óriási munkabírással küzdött az utolsó percig. Rengeteget segített a vé­delemben s ezúttal a labda be­adásával sem volt baj. Ragyogó játékával a magyar csapat leg­jobbjának bizonyult.” Rudasról így írtak: „Rudas a vendéglős, bebizonyította, hogy alkohol nélkül is lehet mámoro- sítani, még harmincezer nézőt is.” + Ferencváros-Újpest 1—1. Az 53. percben Sárosi dr. kapás­lövésből szerezte meg a vezetést, amit az újpestiek csak tíz perccel a befejezés előtt, egy jogtalan tizenegyesből egyenlítettek ki. Nádas Adolf: - Az első félidő­ben nagy játékot láttunk, a má­sodikban küzdelem volt. Az eredmény igazságos. Ofner Alf­réd dr. (Újpest): - Nyolcvan per­cig fölényben voltunk és Henni csodálatos védéssel tette döntet­lenné a mérkőzést. Dicker Mihály (Újpest): —Ha a bíró Zsengellér felvágásáért ti­zenegyest ad, akkor megnyerhet­tük volna a mérkőzést, hiszen ál­landóan támadásban voltunk és a gól serkentőleg hatott volna a csapatra. Szusza eseténél én sem láttam 11-esre okot. A csapat megtette a kötelességét a döntet­lennel is megelégszünk. Gallowich Tibor: — Nem lehe­tett kétségbevonni, hogy a lila­fehér bajnokcsapatban sokkal több klasszisjátékos volt, mint a Ferencvárosban és ennek ellené­re a zöld-fehérek közelebb áll­tak a győzelemhez, mint nagyobb tudású ellenfelük. Ért­sük meg végre, hogy a labdarú­gás nemcsak a sziporkázó szelle­messég és technika játéka, mert ebben a sportban pezseg a vér, dobban a szív, lüktet az agyvelő. Ez harc. nemcsak szellemi sakk­játék. És éppen ez teszi ezt a sportágat csodálatossá, magával ragadóvá, a legnépszerűbbé, hogy itt minden lehetséges, mert az akaratnak, erőnek, a léleknek és a szívnek van annyi létjogo­sultsága, mint a passzív szelle­mességnek. Nekem például az a meggyőződésem, hogy tizenegy Lakattal világbajnokságot lehet nyerni! Lakat szinte átszellemül, amikor a zöld-fehér vagy a meggypiros mezt magára húzza és talán meg is tudna halni a pá­lyán csapata győzelméért. * FTC—Szeged 5-0. A II. félidőben tűzijátékot rendezett az FTC csatársora. Sárosi há­rom gólt is szerzett, az egyiket a kapunak háttal állva sarkallta a hálóba! Nemcsak a csapat, a közönség is tűzijátékot csinált: „Sötétedik és az állóhelyeken körös-körül fáklyákat gyújta­nak a lelkes Fradi-szurkolók és egészen esti villanyfényes mér­kőzés látszatát keltik. A Ferenc­város támadókedve nem lankad, a közönség lelkesen ünnepli a nagyszerűen játszó zöld-fehére­ket és 5—0 után sem hagyja el a pályát.” NOVEMBER Párizsban nagy szeretettel fogadták a magyar válogatottat, és bár „csak” Párizs-Budapest méven rendezték a Colombesi stadionban a mérkőzést - a ma­gyar csapat tiszteletére eljátszot­ták himnuszunkat! A találkozó 2—2-es eredménnyel zárult. A 90. perc eltelte után ez történt: Lefújják a nagy mérkőzést. La­katnál a labda. Lakat otthagy­ja és a magyar játékos társaival együtt az öltöző bejárata felé vonul. Ebben a pillanatban óriási pánik tör ki a pályán. Mi magya­rok, ijedten ugrunk fel. Egy cso­mó francia játékos hempereg a földön. Rúgják, ütik egymást. Mi történt itt? Végül a dula­kodók közül Ben Barek felug­rik, a labdát a hóna alá kapja, mosolyog és az öltöző felé in­dul. Amint megtudtuk a fran­cia nemzetközi mérkőzéseknél szokás, hogy akinél utoljára van a labda mezőnyben, azé lehet örökre. Ezt lakat nem tudta, és a franciák egymás között küz­döttek meg a labda jogáért: Ebből verekedés származott — de kedélyes verekedés. Lakat a mérkőzésután szomorkodott: ha lehajolt volna, övé lett volna az értékes emlék... + A Ferencváros—Kispest ba­rátságos mérkőzésén hullottak a gólok — összesen tizenötször rez- gett a háló! (Ferencváros-Kis- pest 9-6) A „gólgyáror” rangot ezúttal Szabó érdemelte ki - hét gólt szerzett! Dimény Lajos ed­ző boldogan nézte Szabó kirob­banó formáját: — Szabó már kez­di levetkőzni merevségét. Kezd passzolni és helyzeteket kidol­gozni. Ez azután magával hozza a góllövést is. Hatalmas lövései vannak. Ez a SZAC mérkőzés előtt nagyon fontos... + Ferencváros-SZAC 10-0! Ez már nem barátságos, ha­nem bajnoki mérkőzés volt! A 10 gólos meccs első kuriózuma: a szentlőrinciek 10 emberrel ját­szottak az első félidőben (4-0 volt az eredmény), mivel Villá­nyi a SZAC középhátvédje csak a szünetre ért ki a pályára. Ami­kor kérdezték, hogy hol volt ed­dig? - így válaszolt: - Elalud­tam... Tudják, hogy mikor kezdődött a mérkőzés? Délelőtt 11-kor... A másik kuriózum a 10—0-as „kerek” eredmény - hiszen pon­tosan 10—0-ra azóta sem győz­tünk bajnoki mérkőzésen! A legtöbb gólt Mike szerezte, számszerűit négyet. „A csatársorban Mike vitte a vezetőszerepet. Nagy kedvvel ját­szott. Minden megmozdulása ve­szélyes volt. Remekül tört kapu­ra és a lövésekkel sem maradt adós. Szabó főleg az előkészítés­ben jeleskedett. Sárosi dr.-tól sok pompás dolgot láttunk. Még ma is ő a csapat esze. Lakat tü­neményesen játszott. Fáradha­tatlan volt, számára nem akadt elveszett labda.” Lakatról Várkonyi Zoltán is kedvesen nyilatkozott:- Milyen kár, hogy a színhá­zakra nem terjesztették ki a vil­lámigazolást. Hogy ez a Lakat milyen pompásan játszik! A Mike pedig milyen biztos fellé­pésű gyerek! + Ferencváros—Csepel 1—0! A Ferencváros szinte alig en­gedte szóhoz jutni a csepelieket az első félidőben.- Szünet után, amikor Mike kiállítása és Onódi sérülése miatt csonkán játszott, csak az eredmény tartására töre­kedett. Nagy szívvel lejátszva ez sikerült is, a győzelemre rászol­gáló zöld-fehér tizenegynek. (Folytatjuk)