Fradi műsorlap (1988)

1988. augusztus 20.

Fradi műsorlap NEGYEDSZAZADDAL EZELŐTT- 6 HÓNAP ALATT - A FRADI BAJNOKSÁGOT NYERT ÉS - VESZÍTETT. A ferencvárosi labdarúgóknak negyedszázaddal ezelőtt mozgal­mas éve volt. Az év közepén megízlelték a siker édes ízét — majd pár hónappal később egy már-már biztos aranyérem hul­lott a dorogi szénporba... A Fra­di ugyanis 1963 novemberében, a bányászvárosban, napjainkig fájó bajnokságvesztés részesévé vált. No, de előbb nézzük a sikere­ket. Az 1963-as évkezdetkor a Fradi őszi teljesítménye alapján a 6. helyen állt a bajnoki tábláza­ton. Az FTC hátránya a listave­zető Honvéddal szemben öt pont volt! A fiúk február közepén fejez­ték be az alapozást és az év be­mutatkozó mérkőzésére mele­gebb éghajlálot választottak: Al­bert Flórián Isztambulban, a Fe- nerbahcse elleni meccsen indítot­ta el a labdát. Friedmanszky ugyan megszerezte a vezetést, de utána háromszor a törökök kö­vetkeztek... A bajnoki..rajt március utolsó hetében, az Üllői úti pályán volt. MÁRCIUS 24. Üllői út: FTC-Komló 3 :1 G: Fenyvesi, Friedmanszky, Rá­kosi Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki- Vilezsál, Kocsis-Kökény, Fried­manszky, Albert, Rákosi, Feny­vesi. A Ferencváros Albert sérülése miatt 1 órán át tulajdonképpen tíz emberrel játszott - de így is biztos győzelmet aratott. Az újonc Aczél 1 : 0-ás vezetésnél bravúrosan hárított egy 11-est! MÁRCIUS 31. Népstadion: FTC-Bp. Honvéd 1 :0 G: Fenyvesi Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki- Vilezsál, Havasi-Kökény, Ráko­si, Rátkai, Fenyvesi II, Fenyvesi A csalódás moraja futott vé­gig a nézőtéren, amikor a hang­szórón közölték a Ferencváros összeállítását. Sokan úgy vélték, hogy Albert, Friedmanszky és Orosz nélkül a ferencvárosiak aligha lesznek képesek a két pont megszerzésére. Mégis a zöld-fehérek győztek, és ezt első­sorban határtalan küzdőképessé­güknek, lelkes, csupaszív játé­kuknak köszönhetik. Mindössze egy gól döntött. A 37. percben a balösszekötő helyén 20 m-es szabadrúgáshoz jutott a Ferencváros. A közönség Novák nevét kiabálta. Valóban a hátvéd futott a labdának, min­denki lövést várt. Közben Feny­vesire senki sem ügyelt. Ezt No­vák észrevette, s lövés helyett hirtelen Fenyvesihez gurította a labdát. A válogatott balszélső néhány lépést tett vele, majd na­gyon nehez szögből, 7 m-ről la­posan az ellenkező sarokba vágta a labdát! Értékes volt ez az 1 : 0. A Ferencváros az őszi éllovast fek­tette kétvállra — mégpedig tarta­lékosán. .Havasi a végletekig „gyötörte” Tichyt, Novák mel­lett egyszerűen nem lehetett el­menni, Mátrai mindenkit utolért, Kökény és Rákosi lélekszakadva szaladgált, Rátkai távoli lövések­kel is próbálkozott, Fenyvesi dr. rendkívül nehéz szögből is a hálóba talált, Aczél pedig min­den labdát elcsípett. Nem szól­tak egymásnak a játékosok, pe­dig nem mindegyikük játszott jól ezen a mérkőzésen. Ha még­is szóltak, akkor buzdították egymást. Összefogásuk, csapat­egységük, szívük eredményezte az 1 :0-ás győzelmet. ÁPRILIS 7. Népstadion: FTC — Ü.Dózsa 2—0 G: Albert, Várhidi (öngól) Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki —Vilezsál, Havasi—Kökény, Rá­kosi, Albert, Orosz, Fenyvesi. A 2 pont sorsát ez a két gól döntötte el: A 42. percben Só­vári a 16-os sarka előtti terüle­ten ki akarta cselezni Kökényt, a szélső azonban elvette tőle a labdát, gyorsan kapura tört, és már az ötössel egy magasság­ban járt, amikor laposan Al­berthoz akarta adni a labdát. Várhidi közbelépett, el akar­ta rúgni a labdát, de olyan szerencsétlenül ért hozzá, hogy lábszáráról a kimozduló Lung mellett laposan a labda a bal sarokba vágódott. A 82. percben Rákosi ve­zette a labdát, mintegy 20 m-ről nagy erővel rálőtte. A bal sarokra tartó magas labdára Lung vetődött, a kapufára ütöt­te, és amikor az visszapattant, Albert ráfutott és senkitől sem zavartatva, könnyedén hat mé­terről a kapu közepébe gurítot­ta a labdát. Ez volt a bajnokságban aló. forduló és négy csapat holt­versenyben egyforma pontszám­mal állt az élen:Újpest, Honvéd, FTC, Győri ETO. ÁPRILIS 10. Üllői út: FTC-Dorog 1 : 1 G: Dalnoki Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki— Vilezsál, Kocsis-Kökény, Ráko­si, Albert, Orosz, Fenyvesi Végig nyomasztó fölényben játszott a Fradi, de a helyzetek sorra kimaradtak. Hol a kapufa, hol a kitűnően védő Dku, vagy a gólvonalról — a dorogi védők mentettek! A Ferencváros az egyetlen gólját az 59. percben így érte el: 17 méternyire a kaputól a Ferencváros közvetett szabadrú­gáshoz jutott. A labdát Novák egészen puhán ívelte a kapu elé. Uku kimozdult és a labda Dalnoki fejéről az üres kapuba hullott. Nyolc perc múlva a dorogiak váratlanul egyenlítettek, és az 1 : 1 már a végeredményt jelen­tette. ÁPRILIS 21. Népstadion: FTC—MTK 1 : 1 G: Novák Aczél-Novák, Mátrai, Havasi— Vilezsál, Szántai—Kökény, Rá­kosi, Albert, Orosz, Fenyvesi A Ferencváros kisebb-na- gyobb kihagyásokkal állandóan támadásban volt, de csatársorá­nak meddősége, a sok elmulasz­tott, ki nem használt helyzet rontotta a mérkőzés összképét. Egyre kapkodóbbak lettek a Fe­rencváros egyenlítési kísérletei, mind az öt csatár saját maga akarta bevenni Lanczkor kapu­ját. A mérkőzés hajrájára már a ferencvárosi szurkolók is lassan feladták az egyenlítés reményét. A játékosok dicséretére válik, hogy nem csökkenő akarással küzdöttek tovább, és az utolsó percekben egy korszerűnek mondható kezdeményezésből megszerezték az egy pontot je­lentő gólt. Albert a 16-oson le­kezelte a labdát, a felfutó No­vák elé tálalt, s a hátvéd nagy- erejű jobblábas lövése nyomán védhetetlenül vágódott a labda ajobb alsó sarokba, 1-1. ÁPRILIS 28. Üllői út: FTC-Győri ETO 5 :3 G: Albert 2, Rákosi, Vilezsál, Fenyvesi II Aczél-Novák, Mátrai, Havasi— Vilezsál, Kocsis-Fenyvesi II, Rá­kosi, Albert, Orosz, Fenyvesi dr. Ezt a találkozót nem csak a sok gól, hanem a jó játék is jelle­mezte. Mindkét csapat támadó­szellemben játszott, pompás ak­ciók, gólok követték egymást, íme az öt ferencvárosi gól rövid története: — A 18. percben Rákosi a 16-os előtt 4-5 védőt is kicsele­zett, s végül mintegy 10 m-ről a bal felső sarokba lőtt, 1:1. — A 35. percben Vilezsál kiugrott a védők közül és bizto­san talált a kapuba. Ismét egyen­lített a Fradi, 2:2! — A 42. percben Novák tört előre, beadását Albert pompás csukafejessel küldte a kapu bal oldalába, 3:2. — A 65. percben Albert lab­dáját Fenyvesi II vágta a győri kapuba, 4:2. — A 68. percben Albert szemfényvesztő módon kiugrott és ajobb sarokba lőtt, 5 :2. A nézők nagy tapssal köszön­ték meg a remek játékot. A Fradi színvonalas küzdelemben szerez­te meg a 2 bajnoki pontot. MÁJUS 12. Tatabánya: FTC-Tatabánya 3 :0 G: Rákosi, Albert, Varga Aczél-Novák, Mátrai, Havasi- Vilezsál, Orosz—Fenyvesi II, Var­ga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Sokszor csattant fel a taps Ta- tabányán. Az elismerés elsősor­ban a nagyiramú, mozgalmas já­téknak, a példás küzdőszellem­nek szólt. Leginkább azonban a Ferencváros szünet utáni kitűnő csatáijátéka tetszett a szurkolók­nak. Ritka az a mérkőzés, ami­kor a vesztes csapat szurkoló­serege is azzal az érzéssel távo-- zik a mérkőzésről: ezt a győzel­met az ellenfél megérdemelte. Nos, Tatabányán aligha akadt olyan szurkoló, aki kétségbe vonta volna a Ferencváros győzel­mének jogosságát. ötletes, szelle­mes, gólra törő volt a vendégek csatáijátéka. A támadók nem állítgatták, hanem gyorsan adták egymáshoz a labdát, önzetlenek voltak, s nem fukarkodtak a lövésekkel sem, hiszen 27 (!) esetben próbálkoztak meg lövés­sel, s a legtöbbször távolról. Nagy közönségsikert arattak. MÁJUS 22. Pécs: FTC-Pécsi Dózsa 1 :0 G: Novák Aczél-Novák, Mátrai, Havasi— Vilezsál, Orosz-Fenyvesi II, Var­ga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Értékes győzelmet aratott a Ferencváros Pécsett, mert egy kulturáltan játszó, jó Pécsi Dó­zsát győzött le. Az I. félidőben kitűnő iram, nagy küzdelem, színvonalas játék jellemezte a mérkőzést. Ä Ferencváros azért győzött, mert a gól után higgad­tabban játszott. A győztes gólt a 18. percben egy 20 m-ről megítélt szabadrú­gásból Novák óriási bombagólja jelentette. Ennek a mérkőzésnek azonban Aczél volt a hőse. Soro­zatos bravúrjai emlékezetes 90 perccé varázsolták ezt a pécsi ta­lálkozót. MÁJUS 26. Népstadion: FTC-Vasas 2 : 2 G: Fenyvesi ü, Vilezsál Aczél-Novák, Mátrai, Havasi— Vilezsál, Orosz-Fenyvesi II, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Remek, látványos rangadó volt. Az első félidőt szinte végig­tapsolta a közönség. A Vasas kitűnő játék után már 2 : 0-ra vezetett! De a jól játszó Ferenc­város nem adta fel. Az utolsó percig óriási lelkesedéssel játszot­tak a zöld-fehérek és elsősorban jobb erőnlétükkel hódították 0 : 2-ről vissza az egyik pontot. A Fradi támadásai az utolsó ne­gyedórában értek góllá: A 74. percben Fenyvesi II lövése nyo­mán, m^jd Vilezsál 17 m-ről lőtt bombája után kötött ki a labda a Vasas kapujában. JÚNIUS 9. Szombathely: FTC—Haladás 2: 0 G: Rákosi, Varga Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki— Vilezsál, Orosz-Fenyvesi II, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi A 30. percben egy goyrs fe­rencvárosi támadás végén Mol­nár I a gólvonalról mentette Fenyvesi II lövését. Ez volt az első „gólszagú ’ helyzet. Fölény­be került a Ferencváros. Az elő­retörő Novák hatalmas lövése fél arasszal kerülte el a kaput. A 40. percben Fenyvesi II vezetett támadást, Rákosi elé játszott, aki két csel után mintegy 18 m-ről élesen a jobb alsó sarokba lőtt, 1 :0. A 70. percben ferencvárosi támadás közben a szombathelyi védők lestaktikával akartak hárí­tani. A szemfüles Varga a balösz- szekötő helyén kiugrott és mint­egy 14 m-ről élesen a léc alá lőtt, 2 :0! JÚNIUS 16. Üllői út: FTC—Debrecen 2 :0 G: Albert, Novák Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki— Vilezsál, Orosz-Kökény, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Egy órai fergeteges játék után is 0 : 0 volt még az eredmény! A 64. percben azonban az Üllői út 35 ezres közönsége újongva kö­szöntötte a Ferencváros várvavárt gólját. Albert elfutott, ügyesen ki­cselezte Gellért, s a kifutó Jakab mellett a jobb alsó sarokba he­lyezte a labdát. Két perc múlva ugyancsak a zöld-fehér középcsa­tár lőtt a 11-es pontról a kapus kezébe. A 73. percben Fenyvesi a 16-os sarkában el akart húzni Varsányi mellett, a felperdülő labda azonban a hátvéd kezét érte. A büntetőt Novák a bal sarokba lőtte, 2 : 0. Látványos hazai hajrával ért véget a mérkő­zés. JÚNIUS 23. Salgótaiján: FTC—SBTC 2 : 1 G: Fenyvesi, Fenyvesi II. Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki— Vilezsál, Orosz—Fenyvesi II, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi Az utolsó előtti fordulóban a Fradi Salgótarjánban lépett pá­lyára. Ott ahol ezt megelőzően 11 évig nem győzött... Külön­vonatok, autóbusz és kocsikaija- ván indult Budapestről, hogy a ferencvárosi fiúlaiak kiszurkol­ják a bajnokságot. A taijáni orosBÍánbarlangban aztán meg­tört a jég: a Fenyvesi testvérek góljaival zöld-fehér győzelem, bajnoki elsőség született! A salgótarjáni mérkőzés után való­ságos diadalmenet volt a zöld­fehérek útja Budapestig. Az ün­neplés már ott, a taijáni pályán megkezdődött. A két különvo- nattal, a kb 700 magángépkocsi­val leránduló szurkolók kórusa a helyszínen komponált verse cs- kékkel, ütemes bekiabálásokkal buzdította a zöld-fehéreket. A találkozó után sokszázan várták őket az öltözőnél, és amikor hazafelé tartva valahol megállt velük a busz, embergyűrű vette körül a lejáratot, hogy gratulál­janak az újdonsült magyar baj­nokcsapat tagjainak. Érthető volt ez a nagy öröm, hiszen 14 év után nyert ismét bajnokságot a Fradi! JÚNIUS 30. Népstadion: FTC—SZEAC 3 : 1 G: Novák, Varga, Rákosi Aczél-Novák, Mátrai, Dalnoki— Vilezsál, Orosz-Fenyvesi II, Varga, Álbert, Rákosi, Fenyvesi Óriási hangorkán, a Ferencvá­ros 50 ezer főnyi közönségének tapsvihara közben futottak ki a csapatok. A mérkőzés előtt a két csapat játékosai virággal kedves­kedtek egymásnak, így emlékez­tek meg arról az ötvenéves évfor­dulóról, amikor az FTC és a Sze­ged labdarúgói először találkoz­tak egymással, és ez az évforduló most egybeesett a Ferencváros bajnokságának megünneplésével is. A játék hangulata is nagyon ünnepi volt, a Szeged védekezett, a Fradi pedig 3 : 1 után csak a mezőnyben játszadozott. Még öt perc volt hátra a mér­kőzésből, amikor a Népstadion közönsége egyre viharosabb erő­vel tapsolni kezdett és éltette kedvenceit. Amikor a mérkőzés végétért, a bajnokcsapat vala­mennyi játékosa felsorakozott a pálya közepén, azok is akik ezen a találkozón nem szerepeltek, de a bajnoki cím megszerzésében ré­szesek voltak. Az ünnepi beszédek, gratulá­ciók után a zöld-fehér mezes fiúk körbefutottak a pályán, s virágot szórtak a közönség közé. A Fra­di tábor pedig extázisbán ünne­pelte a régen várt eseményt... A táblázat első helyén - mint az „ősidőkben” - a két nagy ve- télytárs végzett: 1. FTC 26 15 7 4 49-28 37 2. MTK 26 11 9 6 41-32 31 Hat pont előnnyel lett „bajnok” a Fradi a tavaszi eredmények táblázatán is: 1. FTC 13 10 3 - 28-10 23 2. Pécs 13 652 24-13 17 Felejthetetlenül szép tavasz volt! * * * Az EMKE étterem különtermé­ben ünnepelte az FTC elnöksége a labdarúgócsapat bajnokságát. Az ünnepi szónokok közül első­nek Végh Aladár, az FTC elnöke emelkedett szólásra, majd Teré- nyi Imre az MTST elnökhelyet-