Fradi műsorlap (1984/85)

1984 / Rejtvényes műsorlap

_ —~~ \-------- A FRA DI REJTVÉNYES MŰSORLAP SZEPTEMBERBEN MEGJELENIK: a 125 osztrák—magyar történetét felidéző fflltML­MKK című könyv. Csak a Fradi ajándékboltban és a Boy Vállalat, Bajcsy-Zs. út 20. sz. alatti üzletében kapható. Az olvasók 1902-től napjainkig valamennyi magyar—osztrák mérkőzés adatait, érdekességeit, egykori és mai nyilatkozatokat, elfelejtett eseményeket ismerhet­nek meg a fotókkal gazdagon il­lusztrált könyvből, ízelítőül egy hat évtizeddel ez­előtti osztrák—magyart idézünk fel: 1924. május 4. Budapest, Hun­gária út, 40 000 néző. Vezette: Björklund (Svédország). VIAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 2-2 (1-0) G.: Eisenhoffer 2, ill. Horváth, Wieser. Magyarország: Fehér (MAC) — Fogl II (UTE). Mándi (MTK) — Tóth (KAOE), Orth (MTK), Blum (FTC) — Braun (MTK), Molnár (MTK), Opata (MTK), Eisenhof­fer (FTC), Jeny (MTK). Szövetségi kapitány: Kiss Gyula. Csapatkapitány: Blum Zoltán. Ausztria; Os trice k — Rainer, Regnard — Kurz, Brandstatter, Ludwig — Seidl, Gschweidl, Höss, Hofbauer, Wieser. Csere: Höss helyett Horváth (13. perc). Szövetségi kapitány: Meisl Hugó. Csapatkapitány: Brandstatter. Hiába volt a jegyek óriási ára, s hiába a hatalmas nézőtér, még nagyon sokaknak nem jutott hely az óriási érdeklődéssel várt mér­kőzésre. Kétszeres, háromszoros áron keltek el a belépők, sőt, megesett az is, hogy egy páholy­ülésért félmilliót adtak! Az öltözőben gyülekeztek a já­tékosok. Az éppen érkező Blum széles mosollyal szólt a többiek­hez: — Annyian vannak, hogy már nem lesz helyünk, hol játszani! Ügy hallom, a félpályát is kiad­ják, annyi a néző ... Kiss Gyula érkezik Fehér ka­pussal. — Fiúk! Mindaz, amit Fehér­ről híreszteltek, alávaló hazug­ság! (Egy Keresztes nevű mér­nök telefonált, hogy ne is vár­ják a kapust, mert részegen fek­szik a Gregorist féle vendéglő­ben . .. Akkor is voltak vicces emberek . . .) Már készen áll a csapat a ki­vonuláshoz. amikor Hajós Alfréd középre áll és kiemelve a mérkő­zés jelentőségét, melegen üdvözli Orthot és Braunt, akik 25. válo­gatottságukat ünnepük. (Braun ekkor már 26., Orth pedig még csak 22. alkalommal volt váloga­tott, de a népszerű játékosnak megelőlegezték a jubileumot, hogy az osztrák—magyar meccs­re essen!) Az osztrákok öltözőjében nem volt jubileumi köszöntés, ott „csak” Meisl Hugó nyugtatta fiait. Sikerrel, mert a kivonulás­kor valcert fütyörészve mentek a pályára. Aztán lassan a bíró fü­tyült — kezdődött a nagy ér­deklődéssel várt mérkőzés. És az 5. percben már az osztrákok ka­pujában volt a labda! Eisenhof­fer éles lövése a bal sarokban akadt meg, 1-0. A 35. percben egyenlíthetnének a „sógorok”: Fogl II kézzel ért a labdához, 11-es! A megítélt büntetőt azon­ban Wieser élesen kapu fölé lövi! Szünetben dohogott is a derék Meisl Hugó, de aztán lecsillapod­va „megajándékozza” fiait. Egy- egy pohár pezsgőt kapnak a já­tékosok, hogy feldobódjanak, és lőjék végre a gólokat! Sajnos a pezsgő használt, már a 2. percben a magyar kapuba került a lab­da... A 64. percben azonban ismét mi következtünk: Opata Eisenhofferhez emeli a labdát, aki bal lábára helyezve, véd'he- tetlen gólt lő, 2-1! Hatalmas tapsorkán kíséri a szép akciót, a nagyszerű lövést. Két perccel a befejezés előtt történ: Horváth közeli, erős lövését Fehér kiüti, de a befutó Wieser elé kerül a labda, aki három lépésről nem hibáz, 2-2. Meisl Hugó így nyilatkozott a mérkőzés után: — Nem futballművészettei, ha­nem csodálatra méltó önfeláldo­zással érte el csapatom a hízelgő eredményt. A magyar csapat az első félidőben megnyerhette vol­na a mérkőzést. Három játéko­sunk lett harcképtelen a mérkő­zésen, de hangsúlyozom, egyik sem a magyarok durva játéka miatt, hanem egyszerűen pech- jük volt. Az első félidő rossz já­tékát örömmel megbocsátom a második félidőben mutatott gyö­nyörű játékunkért. Végül még a mai mérkőzés alapján azt mondhatom, hogy ma csak új­ból ama régi meggyőződésemet nyilváníthatom, hogy a régi osztrák—magyar futballmonar- chia — beleértve természetesen a cseheket is — még ma is iga­zi fejedelme Európa futballsporl- jának. FRADI TOTÚ 1 X 2 1. FTC—Videoton labdarúgás 2. Vasas-FTC labdarúgás 3. FTC-PMSC labdarúgás 4. FTC—Ű. Dózsa labdarúgás 5. Spartacus-FTC női kézilabda 6. FTC—Tatabánya női kézilabda 7. FTC—Elektromos férfi kézilabda 8. HÓDIKÖT-FTC férfi kézilabda 9. Ü. Dózso-FTC vízilabda 10. Honvéd—FTC vízilabda 11. Tungsram —FTC vízilabda 12. Spartacus-FTC vízilabda 13. FTC—Eger vízilabda + 1. Rába ETO-FTC labdarúgás Szurkolóink tippjeiket (1 x 2) levelező­lapra írva október 1-ig az FTC címére beküldhetik. A legtöbb találatot el­érőknek karácsonyi meglepetés csoma­gokat ajándékozunk. A nyertesek név­sorát a Fradi műsorlap decemberi szá­mában közöljük. VÁLASZOK A SPORTTÖRTÉNET! KÉRDÉSEKRE 2. Májusban 1 pengőbe került egy Népsport, december végén 500—800 pengőbe! 8. Mayer István, még játékos­igazolványában is így szerepelt. Mike 1944 és 1947 között 104 mérkőzésen szerepelt és 108 gólt lőtt! 9. Stollár Béla a Nemzeti Sportnak, majd a Pesti Hírlap­nak volt a belső munkatársa. Cikkei, novellái megjelentek a Képes Vasárnapban és a Mozi Újságban is. Mindössze 27 éves volt, amikor a harcban elesett. 10. Deák Ferenc (1948—49: 59 gól!), Friedmanszky Zoltán- (1957—58: 16 gól). Albert Fló­rián (1959—60: 27 gól, 1960—61: 21 gól, 1965: 27 gól), Nyilasi Ti­bor (1980—81 : 31 gól). 11. 1946. április 21-én Becs­ben, a Húsvéti torna keretében találkoztunk az osztrák „test­vércsapattal”: Ferencváros—Ra­pid 1-1. 12. URAK = újpest Rákos- palotai Atlétikai Klub. UTSE = újpesti Törekvés Sportegylet. UMTE = Újpesti Munkásképző és Testedző Egyesület. 13. Igen! 1946 júniusában zöld-fehér mezben már a Fradi edzését látogatta! Köztudott, hogy Hidegkúti végül az MTK mézében lett világhírű játékos. 1962-ben kiadott önéletrajzi könyvében így irt ezekről az ese­ményekről : „Sárosi György dr. a B-válo- gatott edzésén mondta: — Nándi, gyere hozzánk, a Fradiba . . . Sárosi megbeszélte a vezetők­kel, hogy a zöld-fehérekhez me­gyek. Csak éppen alá kellett vol­na írni az igazolást. Anyagi gon­dok is tornyosultak kis családunk felett. Talán állást is tudok sze­rezni, ha a Fradiba kerülök — gondoltam — miközben a Ferenc­város vezetőinek érkezését les­tem az Üilői úti klubhelyiség előtt. Velem együtt mások is várakoztak. A beszélgetők cso­portjából megjegyzés jutott a fülemhez: — Minek hozzák ide a Hideg­kútit!... Van itt annál jobb csatár is . .. Érzékeny voltam, sarkon for­dultam. Nem vártam meg a Fe­rencváros vezetőit. És meg sem álltam az MTK-ig . ..” 16. Balról: Korányi, Zentai, Dán, Obitz, Toldi, Papp, Lyka, Kutasi, Kalmár, Deák, Elöl: Tu- ray. 20. Ganz 11-0, NSC10-0, Dó­zsa MADISZ 11-0. 24. 1939-ben a Ferencváros— Wacker mérkőzés 81. percében Toldi és Virius összecsapása után a játékvezető mindkét labdarú­gót kiállította. A feldühödött bé­csi nézők berohantak a pályára, és a menekülő játékosokra ve­tették magukat, néhányukat tett- leg bántalmazták — a meccs félbeszakadt. 25. Újpesti Dózsa — Népsta­dion. 26. Az FTC hosszabbítással végződött mérkőzéséi, tizenegyes­rúgásokkal eldöntött találkozói. 1964. november 1. Győr: Győ­ri ETO—FTC 2-0 MNK (A ren­des játékidő 0-0 volt.) 1967. április 4. Népstadion: Győri ETO—FTC 1-1 MNK-dön- tő (Újra játszották — az ETO nyerte a kupát.) 1974. november 20. Tábor u: Vasas Izzó—FTC 1-1 MNK (Az Izzó tizengyesekkel — 4-3 — ju­tott tovább.) 1974. december 14. Békéscsaba: Békéscsaba—FTC 1-1 Téli Kupa (Tizenegyesekkel a csabaiak ja­vára — 4-3 — dőlt el a 2 pont sorsa.) 1975. március 12. Miskolc: MVSC— FTC 1-1 Felszabadulási Kupa (Tizenegyesekkel a mis­kolciak mentek tovább — 5-4.) 1975. július 26. Komárom: FTC—Rába ETO 1-1 Bajnokok tornája (Az FTC tizenegyesekkel szerezte meg a 2 pontot: 5-3.) 1975. december 6. Csömöri út: FTC—MTK-VM 1-1 Téli Kupa (Az FTC tizenegyesből szerezte meg a 2 pontot: 5-3.) 1976. május 12. Kiskunlacháza: ÉGSZÖV MEDOSZ—FTC 3-3 (A Felszab. kupa mérkőzésen a hazaiak tizenegyesekkel 3-1-re győztek.) 1977. augusztus 3. Tapolca: Haladás—FTC 1-1 Bajnokok tor­nája (Tizenegyesekkel a Haladás nyerte a 2 pontot: 4-3.) 1977. augusztus 9. Szekszárd: FTC—Vasas 2-2 Bajnokok tor­nája (Tizenegyesekkel az FTC szerezte meg a 2 pontot: 4-1.) 1978. augusztus 20. Népsta­dion: FTC—PMSC 4-2 MNK- döntő! (A rendes játékidő 2-2 volt.) 1979. augusztus 22. Esztergom: Tatabánya—FTC 3-3 NBK-döntő (A kupát 11-esekkel 5-4-re a Ta­tabánya nyerte.) 1983. április 6. Kispest: Hon­véd—FTC 2-2 MNK (A Honvéd tizenegyesekkel 12-11-gyei jutott tovább.) NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉSEK: 1970. augusztus 26. La Coruna: FTC—San Lorenzo 0-0 (Tizen­egyesekkel a Fradi „győzött” 4- 2-re.) 1972. március 23. Szarajevó: FTC—Zseljezsnyicsar 2-1 UEFA Kupa (Tizenegyesekkel a Fradi 5- 4-gyel jutott tovább.) 1977. június 18. Bajadoz: FTC—Benfica 1-1 Ibéria Kupa (A Fradi 11-esekkel jutott a döntőbe, 5-4.) 1977. június 21. Párizs: FTC— Paris Saint Germain 2-2 (A Fra­di tizenegyesekkel .jutott a pári­zsi torna döntőjébe: 4-2.) 1979. augusztus 14. Malaga: FTC—FC Malaga 2-2 (Az FTC tizenegyesekkel jutott a nemzet­közi torna döntőjébe: 3-2.) 1979. augusztus 20. Vigo: FTC—Real Celta V. 2-2 (Az FTC tizenegyesekkel kiesett, 3-2.) 1980. január 28. Buenos Aires: FTC—Argen ti nos Juniors 2-2 (Az FTC tizenegyes rúgásokkal 11-10-re „kikapott”.) 1981. május 12. Temesvár: FTC—Real Zaragoza 0-0 (A te­mesvári tornán az FTC 11-esek­kel 4-2-re győzött.) 1981. július- 31. Bécs: FTC— Rapid 2-2 Ernst Ocwirk Kupa (Az FTC tizenegyesekkel 5-4-re győzött.) 30. Gulyás János a Dunába fulladt, Schmickl György autó­szerencsétlenség áldozata lett. Mindketten kézilabdázók voltak. 32. A Ferencváros „tízgólos” bajnoki mérkőzései: Ferencváros—Kispest 10-0 (1937) Ferencváros—Zugló 10-0 (1939) Ferencváros—NSC 10-0 (1945) Ferencváros—SZAC 10-0 (1946) Egyetlen nemzetközi mérkő­zésünkön sikerült a pontosan 10-0-ás győzelem — 1956-ban az AGE Aarhus ellen. 33. Az 1957-es ausztráliai por­tyán 17 mérkőzést játszottunk! Válaszok a kérdésekre — 1947 35. Kalmár Jenő azért nem játszhatott a Fradiban, mert 1 évre cserébe adták az ETC-nek Papp Laciért. Papp azonban a Ferencvárosban súlyos sérülést szenvedett, így a megállapodás értelmében az erzsébetiek meg­tarthatták maguknak Kalmár Je­nőt — akinek pedig visszatérését inár nagyon várták a Fradiban. A tehetséges játékost az EMTK a Hungáriának jó pénzért eladta — igy az eredetileg fradista Kal­már Jenő kék-fehér színekben aratta sikereit, a válogatottba is onnan került be . .. 39. A Megyeri úton! (Megyeri út: 15, Üllői út: 11 válogatott mérkőzés.) 40. Tizennyolcszor. 43. Az Üllői úti pályán, a Nagyvárad tér felőli lelátó alatt levő lakásban. 44. A Vasas ellen a Megyeri úti Stadionban (Torpedó—Vasas 4-2) 46. 1965-ben a bilbaói kupa- mérkőzésről hazafelé jövet Mi­lánóban kellett kényszerleszál­lást végezni. 47. 1 x 2 49. 1935. augusztus 15-én az angol-magyar FVB mérkőzésen. 51. Hatan: Kemény, Lázár, Pö- sa, Gyetvai, Monostori, Tátrai. FRADI REJTVÉNYES MŰSORLAP A Ferencvárosi Torna Club lapja. Felelős kiadó: Losonczi Tibor. Felelős szerkesztő: Nagy Béla. Szedés, grafikai előkészítés: Zrínyi Nyomda, Budapest. Felelős vezető Vágó Sándorné vezér- igazgató. 84.2703/90-12 — Nyomás: Szikra lapnyomda, 4374 Budapest. Felelős vezető: Csöndes Zoltán vezérigazgató. Az FTC ajándéklapja a Baráti Kör tagok részére