Fradi műsorlap (1984/85)

1984-1985 / 3. szám

1984/85-ÖS IDÉNY, 3. SZÁM Fradi műsorlap 9 Telt ház a Bp. Kinizsi-Bp. Vörös Meteor jégkorong-mérkőzésen a Városligeti Műjégpályán BR JQWIZSI IEKESZAKOSZWtßi 1951-19*6* 's ] ^ mi m $»*** Mozaikok 1951 sporttörténetéből JANUAR — A hónap utolsó napján tör­tént: a Szakszervezetek Országos Tanácsa határozatot hozott az egységes rendszerű szakszerveze­ti sportegyesületek felállításáról. Az élelmezésügyi szakszervezetek sportolói ettől kezdve KINIZSI SE név alatt szerepeltek, és egy­ségesen fehér-piros színt állapí­tották meg az ország minden egyes Kinizsi egyesületének. Egyesületünk a következő öt év­ben Budapesti Kinizsi néven sze­repelt a magyar sport küzdőte­rén. FEBRUAR — Az 1951. évii labdarúgó-baj­nokság rajtja a szokásostól elté­rő volt. Valamennyi NB I-es csa­patot a Megyeri úti pályára hív­ták, ahol ünnepélyes külsőségek között nyitották meg a bajnoki évet. A csapatok egyesületük zászlóit magasra tartva menetel­tek. Hegyi Gyula tartotta az ün­nepi beszédet, melynek végén a bajnokságot megnyitottnak nyil­vánította. Ezután lejátszották az első bajnoki mérkőzést. A Bp. Honvéd 7-0-ra győzte le a Győri Vasast... — „Hétfőn este zuhogó esőben, de jó jégen ikerült sorra a jég­korong-rangadó, mintegy 1000 néző előtt. Az erős iramú mér­kőzésen a Vörös Lobogónak 1-4- ről sikerült egyenlíteni, de vé­gül a kitűnően hajrázó élelme­zésiek megérdemelten szerezték meg mind a két pontot, és így megőrizték eddigi veretlenségü­ket.” Jégkorongozóink néhány nap múlva megnyerték az egye­sület első hokibajnokságát. MÁRCIUS — Bp. Kinizsi—Dorogi Bá­nyász 4-1. A labdarúgócsapat el­ső bajnoki mérkőzése — Kinizsi néven. Az első Kinizsi-gólt Mé­száros József szerezte tizenegyes­ből. 4. KÉRDÉS: — Mészáros József hol szerezte utolsó Fradi-gólját az első csapat díjmérkőzésén? (Válasz a 12. oldalon) — Férfi nagypályás kézilabda- csapatunk Kinizsi néven először kikapott: Bp. Dózsa—Bp. Kini­zsi 5-2. A mérkőzést a Megyeri úti pályán játszották, s az a II. félidő 10. percében félbeszakadt. Besötétedett... Április — A Népstadion építésén az egyesületek sportolói is dolgoz­tak. A Kinizsiből egy 130 főnyi csoportot küldtek az építkezésre. A labdarúgók a vasdarabolásnál, a teniszezők és ökölvívók a be­tonkeverésnél tevékenykedtek. Később a többi szakosztályok sportolói is sorrakerültek és vé­gül a Kinizsi sportolói 2411 órás társadalmi munkával segítették a Népstadion felépítését. — A debreceni Arany Bika szálló nagytermében rendezték a szabadfogású birkózóbajnoksá­got. Színeinkből csak Móni Bé­lának sikerült bajnoki címet nyerni (légsúly), míg Kinizsi Ru­dolf a második helyen végzett (váltósúly). — Az ebben az évben megala­kított OTSB az irányelvek alap­ján összeállította a sportkitünte­téssel jutalmazottak listáját. Egyesületünk több versenyzőjé­nek nevét is ott találjuk az első kitüntetettek között. Magyar Népköztársasági ér­demrend: Novák Éva világcsúcs­tartó úszónő. Magyar Népköztár­sasági Sportérdemérem arany fo­kozata: Novák Ilona világcsúcs­tartó úszónő. A Magyar Népköztársaság ki­váló sportolója: Szilvási Miklós birkózó, Kinizsi Rudolf birkózó, Lakat Károly labdarúgó, Novák Éva, Novák Ilona, Killermann Klára, Szilárd Zoltán, Csordás György és Végvári László úszók. Erdei János ökölvívó. MÁJUS — Novák Éva kitüntetését új világcsúccsal „köszönte” meg! Moszkvában az egyik nagy autó­gyár uszodájában csúcskísérletet tettek a legjobb magyar és szov­jet úszók. „Nagy figyelem és mély csend kísérte Novák erőtel­jes úszását, amikor pedig be­ütött a célba, hatalmas, dübörgő taps fogadta. Az eredményhirde­tést ha lehet, még nagyobb ün­neplés követte. A világcsúcs-ja­vítás sikerült! Az új világcsúcs a 200 m-es női mellúszásban 2:48.5. Hosszú ideig tartott az ünneplés, a fényképezés és filmezés. Nová- kot a lelkes közönség elborította virágcsokrokkal. — Pár nap múlva — szintén Moszkvában — Csordás György is nagy sikerrel szerepelt: az 500 m-es gyorsúszásban Európa- csúccsal győzött! (5:56.1). — A milánói ökölvívó Európa- bajnokságon Erdei az elődöntő­ben olasz versenyzővel került össze. A „hazai pálya előnyét” alaposan élvezte az olasz fiú — hiszen Erdei biztos sikere elle­nére — őt hirdették ki győztes­nek! A döntőben is tovább tar­tott a pontozók jóindulata és az olasz Dal Osso ott is győzött. .. A súlycsoport legjobbja Erdei János, bronzéremmel tért haza. így értékelték teljesítményét: „Erdei János az idősebb ver­senyzők közé tartozik, de ez egy­általán nem látszott milánói ver­senyzésén. Hosszú és sikerekben gazdag pályafutása során itt ök­lözött a legtisztábban. Nem ma- szatolt, hanem tisztán ütött. Igaz, nem olyan hatásosan, nem olyan keményen, mint azelőtt. Az Európa-bajnokság harmatsúlyú mezőnyében a legjobb volt, neki kellett volna a bajnoknak lennie. Lepontozása az olasz versenyző ellen, egyike volt az EB legsú­lyosabb igazságtalanságának.” — Katowicében: Magyarország B—Lengyelország B 2-1. „A mérkőzés kezdetét rövid, bensőséges ünnepség előzi meg. Amikor a játékosok a kezükben fehér galambbal és virágcsokor­ral felsorakoznak a lelátóval szemben, először a lengyel, majd pedig a magyar himnuszt játsz- szák. Aztán a hangszórón keresz­tül Kispéter üdvözli a közön­séget, majd pedig Tabák Endre a magyar csapat vezetője beszél. Ezután a játékosok felengedik a galambokat, amivel jelképesen hirdetik békeakaratukat. Az el­ső félidőben elért eredményünk megtartását csapatunk nem kis részben a hátvédhármasnak és a remekül védő Gellérnek köszön­heti. A II. félidőben három biz­tos gólnak látszó lövést is ártal­matlanná tett!” JÜNIUS — Bp. Kinizsi—Szegedi Pető­fi 2-1. A tavaszi idényzárón a Kinizsi az Üllői úton is csak lel­kesebb játékával tudott győzni az utolsó helyen álló szegedi csa­pat ellen. A 2 pontot jelentő gólt a 65. percben Csoknyai sze­rezte: „Horváth labdáját Szabó fejjel Csoknyai elé játssza. Csoknyai 8 méternyire a kaputól kapásból, fordulásból ragyogó lövéssel kül­di léc alá a labdát.” A Kinizsi győzelmével a 6. helyen fejezte be a tavaszi évadot. — A Kinizsi úszóversenyén el­sősorban egyesületünk sportolói remekeltek. Csordás György a 800 m-es gyorsúszásban új Euró- pa-csúcsot úszott, de Killermann Klára 2:56.8-as idejével is beke­rült a világ négy legjobb mell­úszója közé! — A Bp. Dózsa evezősverse­nyén kormányos nélküli négye­sünk (Sándor, Riheczky, Nádas, Márton) több mint két hajóhosz- szal győzött. Fok Imre egyesben és Bohnal kétpárevezősben is el­ső volt. JÚLIUS — Csordás György a Sport­uszodában nem csak megnyerte az 1500 m-es távon a gyorsúszó­bajnokságot, hanem káprázatos idővel, több mint 17 mp-cel ja­vította meg az Európa-csúcsot! A Zürichi Sport így értékelte Csor­dás teljesítményét: „Csordás 1500 m-es új Európa-csúcsa egyike a legkiválóbb úszóteljesítmények- nek. Arne Borg 1927-ben állífot­í ta fel 19:07.2-es csúcseredményét. Akka>riban ez az eredmény szin­te hihetetlennek tűnt fel, három olimpiát »élt túl«, és tizenegy évig világcsúcsnak számított. Csordás 18:49.6-os Európa-csú­csa csodálatos eredmény. Azt mu­tatja, hogy hosszú idő után európai versenyző a hosszútáv­úszásban is a világ legjobbjai kö­zé nőtt fel.” — A Latorca utcai pályán nyári villanyfényes mérkőzéseket rendeztek, ezúttal Esti Kupa né­ven. Első ellenifelünk a Csepeli Vasas volt és félidőben még a piros-kékek 2-1-re vezettek! Szü­net után azonban a Kinizsi csa­tárai „megtáltosodtak” és végül 5-2-es győzelmet arattak! AUGUSZTUS — Az ÉDOSZ-székház kultúr­termében (ma Népköztársaság u. 100.) ezen a hétfői napon tar­tották az országos Kinizsi sport­egyesületek közgyűlését. A köz­f yűlést Gyenes András, az IDOSZ főtitkára nyitotta meg, majd Száraz István tartotta meg beszámolóját. Többek között el­mondta, hogy az ország 120 Ki­nizsi egyesületében közel 17 ez­ren sportoltak. A hozzászólások és válaszadások után megválasz­tották az új elnökséget. Az elnök Száraz István, az elnökhelyettes Réti Ágoston volt. Az elnökség­ben neves sportolók is helyet kaptak, így Kispéter Mihály, Dé- kány Ferenc és Novák Ilonka is. Valamennyien igen sokat tet­tek egyesületünkért, és klubhű­ségből is példát mutattak. Gye­nes András fontos politikai be­osztása mellett, ha teheti, nap- iainkban is mindig kilátogat az Üllői úti mérkőzésekre. Száraz István pedig negyedszázadon át szolgálta az egyesületet, és mun­ka közben ott halt meg az FTC- klubházban ... 5. KÉRDÉS: — Melyik sportág­ban rendeznek Száraz István em­lékversenyt? (Válasz a 12. oldalon) — Az úszóbajnokság egyik ér­dekessége az volt, hogy a Kinizsi két ifjúsági versenyzője Hunyad- fi Magda és Szőke Kató külön engedélyt kapott, hogy a felnőtt bajnokságon szerepeljen! Mind­ketten bizonyítottak. SZEPTEMBER — Bp. Kinizsi—Csepeli Vasas 1-0. A győztes gól az első fél­idő 44. percében így született meg: „Lakat szabadrúgást rúg a 16-os jobbsarkától. Laposan megy be a labda és a kaputól mintegy 6 m-re álló Hári a vetődő Mé­száros hasa alatt a kapu jobb sarkába gurít. A győzelem a II. félidőben veszélyben forgott, de Keszthelyi tizenegyesét Szabó II gyors vetődéssel hárította. — Bp. Kinizsi—Szegedi Hon­véd 3-0. Ritka biztos győzelmet aratott a Kinizsi csapata. Rá­adásul szerencsés is volt a gár­da, hiszen például Kéri 30 mé­teres lövését Palotai kapus be­ejtette a hálóba ... 6. KÉRDÉS: — Mi volt Kéri be­ceneve? (Beküldendő) OKTÓBER — Vízilabdacsapatunk győze­lemmel fejezte be a bajnokságot: Bp. Kinizsi—Bp. Bástya 3-2! Az első perctől kezdve nagyon nagy volt az iram. Emberelőnyből ju­tott vezetéshez a Kinizsi, és ugyanígy egyenlített a Bástya. (Az MTK-nak ekkor Bástya volt a neve.) Szünet után 1-1 gól esett, majd emberelőnyös hely­zetből született a győztes gól. A Kinizsi győzelmével a 3. helyen végzett a bajnokságban. — Magyarország—Csehszlová­kia 2-1! Először fordult elő, hogy a csehszlovák válogatott nem Prágában vagy Pozsonyban ját­szott hivatalos válogatott mérkő­zést. A „vidéki” meccsen a ma­gyar csapat a hajrában biztosí­totta be győzelmét. A találkozó Puskás óriási kapufalövésével zá­rult ... NOVEMBER — Női kosárlabda Bp. bajnoki mérkőzésen: Bp. Kinizsi—Magyar Pamut 30-29. A befejezés előtt 20 másodperccel még a Pamut ve­zetett egy kosárral. A győztes kosarat az utolsó pillanatban dobták a Kinizsi-lányok. A Ki­nizsi legjobbjai Baka, Kiss és Karaffa voltak. DECEMBER — Bp. Honvéd—Bp. Kinizsi 2-1. A Kinizsi félidőben 1-0-ra vezetett! A Honvéd nemcsak egyenlített, de egy lesgyanús helyzetből a győztes gólt is meg­szerezték. A Kinizsi ezzel befe­jezte bajnoki szereplését, a mieink a 6. helyen végeztek. A Vasas és a Csepel ugyanennyi pontot szerzett, de az ő gólará­nyuk jobb volt... — Bp. Kinizsi—Szolnoki Lo­komotív 6-0: A felszabadulás után első ízben kiírt kupaküz­delem — ezúttal már a társadal­mi rendünknek megfelelő elne­vezéssel, Magyar Népköztársasági Kupa néven — rajtolt. A Kini­zsi Szolnokon sikerrel mutatko­zott be. Egy hét múlva Pécsett azonban már befejeződött az MNK-szereplés... 7. KÉRDÉS: — Mikor játszott pécsi csapattal MNK-döntőt az FTC? (Beküldendő) k t