Fradi műsorlap (1983/84)

1983-1984 / 3. szám

Fradi műsorlap 1983/84-ES IDÉNY 3. SZÁM Az FTC félbeszakadt mérkőzései A játékvezető idő előtt a sípjába fúj és a játékosokat az öltözőibe tessékeli. A nézőtér forrong, dühöng — a játék félbeszakadt... A magyar labdarúgás és az FTC .történetében előfordultak hasonló esetek — félbeszakadt mérkőzések, csapatok levonulása, időjárási prob­lémák és egyéb zavaró körülmé­nyek miatt. A félbeszakadt mérkőzések sorát egy 1900-lban játszott „barátságos” találkozó nyitotta meg. 1900. szeptember 30. (Vörösvári út) FTC—Óbudai Torna Egylet 1-1 Az FTC labdarúgó csapata ez év márciusában játszotta első mérkő­zését, éppen az Óbudai Torna Egy­let csapatával és ott 1-0 arányiban alulmaradt a saját pályáján, a So­roksári úton. Így ez a mérkőzés a Vörösvári úton a visszavágó volt, és egyiben az FTC első idegenbeli mérkőzése. A találkozó 1-1, eldön­tetlen állásánál az FTC a javára megítélt első büntetőt kihagyta, majd a túlfűtött légkörben továb­bi bonyodalmak következtek. Koch, az óbudaiak játékosa ugyanis a partvonalon túlról hozta vissza a labdát, és elindult az FTC kapuja felé. „A ferenc zvá ros iák kezöket felemelve kiállnak és védés nélkül engedik előre a labdát, mit Koch be is visz a kapuiba. A bíró a fe- renczvárosiák egyhangú tiltakozása ellenére, általános meglepetésre, megadja a goalt. Erre a ferenczvá- rosiak azonnal elhagyták a pályát.” (Sportviiág 1900. október 7.) Általában azt szokták mondani, hogy mindenből és mindenben az „első” a legszebb. Talán ez az eset az, amely kivételt jelent. A levonuló csapatokat akkor még nem büntették meg, hiszen az MLSZ még csak a következő év­ben alakult meg. 1905. március 19. (Soroksári út) FTC—Vienna 1-0 Az első félbeszakadt nemzetközi mérkőzésünk. Ezúttal nem az FTC volt a vétkes. Az első félidő 42. percében a játékvezető az egyik bécsi játékost kiállította. Erre az egész Vienna levonult a pályáról. A mérkőzés után kijelentették, hogy a játékvezető ítéletén kívül a fel­hőszakadás következtében irreális­sá, sártengerré változott pálya miatt hagyták abba a játékot. Ebből a levonulásból elég súlyos konfliktus keletkezett az osztrák és a magyar szövetség között. Vé­gül a Vienna bocsánatkérő levele nyugtatta meg a kedélyeket. 1905. november 26. (Millenáris) FTC—MTK 0-0 Az első félbeszakadt bajnoki mér­kőzés. Mindkét fél emelt fővel tá­vozott, hiszen a sűrűn leereszke­dett köd miatt kellett a játékot abbahagyni. A korabeli szabályok­nak megfelelően a hiányzó 11 per­cet december 3-án lejátszották vol­na a csapatok, de az MTK nem jelent meg' és így a két pontot az FTC kapta meg. 1916. áprils 23. (Üllői út) FTC— MAC 3-1 11 évi „nyugalmas” mérkőzések után ismét különös találkozót vív­tunk. A harmadik íradi gól után lest váltatott a MAC csapata és le­vonult. Ezt követően csak abban az esetben voltak hajlandók a pá­lyára visszatérni, ha a mérkőzést barátságos találkozóként folytatják. Az így lejátszott mérkőzésen 4-3 eredmény alakult ki az FTC ja­vára, az eredeti Húsvéti Vaslab­dáért kiírt kupameccsből így lett barátságos találkozó. 1919. június 9. (Hungária krt.) MTK—FTC 2-0 Az ^ FTC 1919 tavaszán minden mérkőzését nuliokna nyerte meg. A bajnoki cím sorsát eldöntő MTK elleni mérkőzésen két gólt kapott. A találkozó 8 perccel a befejezés előtt félbeszakadt. Az FTC játéko­sok a második gólnál lest rekla­máltak, s miután a játékvezető kö­zépre mutatott — nem folytatták a játékot, levonultak. A hiányzó időt nem j átszőtték le sem akkor, sem későbbi időpontban — az FTC szigorú dorgálásban részesült. 1919. november 2. (Üllői út) FTC—Kispesti AC 1-1 A bajnoki mérkőzést a 62. perc­ben sötétedés miatt a bíró lefújta. A folytatás november 13-án volt, mindkét csapat ekkor rúgta a gól­jait. 1922. május 28. (Hungária krt.) FTC—MTK 0-0 A húszas évek egyik legnagyobb vihart kiváltó ferencvárosi levonu­lása. Káprázatos első félidő után a 48. percben: „ ... Senkey lefut, s a labdát az FTC kapuja elé cen­terezi. Szabó rúgni akar, azonban Orth oldalnyomására elesik, s négykézláb állva Orth újabb lö­késeire akaratlanul kézzel érinti a labdát. Azok, akik jól látták az esetet, szabadrúgást várnak az FTC javára, a bíró azonban tizenegyest ítél. Az izgalom moraja fut végig a mintegy 30 ezer főnyi közönsé­gen és csak az látszik, hogy az FTC játékosai összefutnak. Blum, a csapatkapitány magyaráz a bíró­nak, aztán — magából kikelten, ha- lálsápadtan levonul a pályáról... Malaky, az FTC alelnöke kiszalad az MÉSZ páholyából, magyaráz, nyugalomra int, de végül az FTC teljes csapata bemegy az öltöző­be ...” (Nemzeti Sport) A mérkőzés után az FTC elnök­sége bocsánatot kért a közönség­től, hogy az FTC legénysége a má­sodik félidőt nem játszotta végig. A jogtalan ítélet azonban, a játé­kosokat idegileg teljesen megbéní­totta — hiszen nem egy mérkőzés, hanem egy bajnoki cím sorsa dőlt el ezen a találkozón. Az MLSZ szabályai szerint a le­vonuló csapattól természetesen el­vették a két pontot, így a zöld-fe­hérek csak az erkölcsi sikert él­vezhették: a fradi-szurkolók a já­tékosok kocsija elől kifogták a lo­vakat és a Hungária kőrútról az Üllői úti pályáig húzták a kocsi­ban ülő játékosokat. 1923. november 4. (Üllői út) FTC—Vasas 2-2 A bajnoki mérkőzés a 82. perc­ben félbeszakadt, mivel két kiál­lított Vasas-játékos nem volt haj­landó elhagyni a pályát. Az után- játszás 8 perce alatt, november 14-én már nem esett gól. 1926. március 14. (Üllői út) FTC— BEAC 2-2 Határtalan lelkesedéssel és len­dülettel kezdett a BEAC és hama­rosan 2-0-ás vezetést, szerzett. Ez­után az egyetemisták két játékosát a bíró reklamálás miatt kiállította. Az izgalomtól fűtött légkör megza­varhatta a játékvezetőt, mert ez­után egy tiszta tizenegyest nem adott meg az FTC javára. Szünet­ben az egyetemisták annyira Ide­gesek voltak, hogy nem akartak a II. félidőre kivonulni a bírói íté­letek miatt. Nagy nehezen a veze­tők kituszkolták a csapatot, de mi­után az FTC kiegyenlített, és a játékvezető egy jogtalan szögletrú­gást ítélt a BiEAC ellen, az 55. perc­ben levonultak a pályáról. A mér­kőzés két v pontját 0-0-as gól­aránnyal az FTC kapta. 1926. április 5. (Üllői út) FTC— MTK 0-0 Az I. félidő határozott FTC-fö­lényt mutatott. A II. félidőre el­durvult a játék. Braun hasba vág­ta Blumot, ezért a játékvezető ki­állította. Amíg Blumot ápolták, Nádler megsértette az egyik rend­őrkapitányt, mire Nádiért a rend­őrök levezették a pályáról. Erre az MTK-játékosok odafutottak. A tö­mörülésben csak azt lehetett látni, hogy Molnárt is vezetik kifelé. Erre az egész MTK levonult. Bár a rendőrkapitány igazoltatás után visszaengedte a pályára az MTK három játékosát (Kocsis volt a har­madik), a kék-fehérek nem foly­tatták a mérkőzést. Az intézőbi­zottság határozata alapján a hiány­zó 18 percet zárt kapuk mellett, április 16-án kellett lejátszani. A tömeg kívülről körbe fogta a pá­lyát, felmásztak a fákra, minden magaslatot elfoglaltak, de a pályá­ra csak az „igazolványotoknak” le­hetett bejutni. A 18 perces utánját- szás huszonkét szabadrúgással telt el, és maradt a 0:0. Ez az FTC Húsvéti-serleg győzelmét jelentette. A mérkőzés után megnyitották a kapukat és a pályára tóduló ez­rek nagy ünneplésben részesítették a Fradit. A játékosok pedig — mi­után lejátszották a 18 percet — elkezdték az edzést. 1929. december 9. (Üllői út) Bás- tya—FTC 1-0 Már csak 11 perc volt hátra a mérkőzésből és a Bástya vezetett 1-0-ra. Ennek több oka is volt: támadott-támadott a Fradi, de sem­mi sem sikerült a zöld-fehér gár­dának (öt kapufán kívül), illetve a bíró egyszerűen nem vette észre a tiszta tizenegyesek egész sorát. A nézőtér hangulata egyre fenye­getőbb lett. A 86. percben Takács Il-t leterítették a Bástya kapuja előtt, valóban tizenegyes „szaga” volt az esetnek, de a játékvezető mint korábban is, most is továbbot intett. A bíró ott állt a B-lelátó előtti részen, s amíg Takácsot ápol­ták — egy izgatott néző átugrotta a kerítést, keresztül szaladt a salak­pályán és bizony lekent egy pofont Gerő játékvezetőnek. Azonnal be­vitték a magáról megfeledkezett szurkolót az öltözőbe, ahol arra a kérdésre, hogy miért tette — csak ennyit mondott: „Hát lehetett ezt tovább nézni?” A Ferencváros ezzel a pofonnal és az elvesztett két ponttal az 1928/29-es bajnokságot is elvesz­tette. A fellebbezést a belügyminiszter ugyan elfogadta, igazat adott a Ferencváros óvásának, de addigra már 1929 ősze volt és az új baj­nokságért harcoltak. Az előbbi év eredményét már nem lehetett meg­változtatni, tehát az elégtétel csak erkölcsi szinten maradt. 1929. január 6. (Lisszabon) Ben- fica—FTC 1-0 A Ferencvárosnak külföldön ez az első félbeszakadt mérkőzése. „Nem futballmérkőzés, hanem bi­kaviadal volt ez. A 18 000 főnyi közönség őrjöngve, a fanatizmus tetőpontján kísérte végig a mérkő­zést s a bíró gyalázatos ítéleteire a koronát a 70. percben tette fel. Amikor látta, hogy számtalan sza­badrúgásaival és más szabálytalan ítéleteivel sem tudja annyira fel­hozni a portugált csapatot, hogy az gólt lőjön, 11-est diktált elle­nünk. Hiába reklamáltunk, nem segített semmi. Az igazat megvall­va féltünk is, mert a közönség, amikor látta, hogy tiltakozunk, vér­szemet kapott s már attól kellett tartani, hogy áttöri a korlátot. Sor került tehát a 1,1-es rúgásra, amit góllá értékesítették, összeszorított fogakkal küzdöttünk tovább, min­den erőnket összeszedtük s már úgy látszott, hogy ki is egyenlítünk, amikor a közönség áttörve minden korlátott, ellepte a pályát és véd­telen játékosainkra rontott. A vérző aréna képé ékkor teljessé vált. Ügy kellett menekülnünk s a bíró ezek láttán nyolc perccel a rendes idő előtt lefújta a mérkő­zést.” (Nemzeti Sport, Klement Sándor távirata) (Folytatjuk) IPARI SZOLGÁLTATÓ SZAKCSOPORT MEGRENDELHETŐ: ÉPÍTŐ TERVEZŐ BONYOLÍTÓ REKLÁM-PROPAGANDA SZOLGÁLTATÁS BUDAPEST XI., HEGYALJA ÚT 36.1112 TELEFON: 260-451 Fradi műsorlap A Ferencvárosi Torna Clnb kiadványa. Felelős kiadú: Losonci Tibor, az FTC ügyvezető elnöke. Felelős szerkesztő: Nagy Béla. Készült a COOPINVEST gondozásában. Szedés, grafikai elő­készítés: Zrínyi Nyomda, Budapest. Felelős vezető: Vágó Sándorné yezérlgazgató. 83.4589/10-03 — Nyomás: Szikra Lapnyomda, Budapest. Felelős vezető: Csöndes Zoltán vezérigazgató. Meg­jelenik: az FTC hazai mérkőzéseire. Szerkesztőség elme: Bp. IX., Üllői út 129. Telefon: 136-025 ♦ *